Ciąg dalszy Polskiego Ładu, hipoteki bez(?) wkładu własnego, rządowe sztuczki z deficytem
Przejdź do kursu

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – WRZESIEŃ 2021

Dzień dobry!

Redakcja mojego wstępu do wrześniowego Biuletynu zmienia się tak często, jak zmieniają się koncepcje rządowe. Kolejne prawne i podatkowe zmiany rząd chce przeforsować w ekspresowym tempie! No cóż, nie informuję na bieżąco o tych newsach, bo po pierwsze – ostateczny układ zmian dopiero się rozstrzygnie, a po drugie – na co dzień praktycznie na pełny etat pracuję z klientami i dobieram dla nich odpowiednie rozwiązania finansowe. Doświadczeniami z tych rozmów chcę się z Tobą po raz kolejny podzielić.

Pisałem już we wcześniejszych Biuletynach, że z niektórymi decyzjami finansowymi można (a nawet warto) się wstrzymywać. Ale z innymi – absolutnie nie. Tematy na dzisiaj (a nawet na wczoraj!), to zabezpieczenie ryzyk finansowych, oszczędzanie czy ochrona środków przed inflacją. Te kwestie powinniśmy mieć zabezpieczone niezależnie od koncepcji rządowych! Natomiast jeśli chodzi o wstrzymanie się, to chwilowo możemy odłożyć decyzję o zakupie nieruchomości do środków trwałych w firmie czy wybór formy opodatkowania firmy lub współpracy z pracodawcą.

Ważna informacja: 
wybór formy opodatkowania firmy bądź B2B wpłynie na wysokość zdolności kredytowej, ponieważ inaczej liczy się ją na skali, na podatku liniowym, a inaczej na ryczałtach. Jeśli planujesz zaciągniecie kredytu w przyszłym roku, to koniecznie skonsultuj ze mną te zmiany pod koniec tego roku.

Co poza tym? To już ostatnie tygodnie (albo ostatnie miesiące) i Polski Ład przyjmie ostateczną formę. Ciekaw jestem, czy reprezentujesz team #PolskiŁad, czy bardziej #PolskiWał. Pozostając neutralnym w tematach politycznych, wyrażę tylko jedno, bardzo mocne uczucie, które towarzyszy mi po konsultacjach z klientami: tych zmian jest za dużo i odbywają się za szybko! Też tak uważasz?

A teraz zapraszam do przeczytania wrześniowego wydania Biuletynu.

Spokojnej lektury!

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

1. Szykuje się gospodarcza terapia szokowa?

Do końca 2022 roku obowiązuje unijne zezwolenie na stymulowanie popandemicznej gospodarki deficytem budżetowym. Co będzie później? Otóż później może się okazać, że to właśnie teraz jest najlepszy okres dla wszystkich, którzy korzystają z socjalnych dodatków. W przyszłym roku nie będzie bowiem czternastej emerytury (będzie za to trzynasta), nie będzie też waloryzacji 500 plus (które teraz realnie wynosi 432 zł). Dlaczego? Bo trzeba będzie załatać deficyt budżetowy.

Tymczasem rząd bez możliwości dawania wyborcom pieniędzy (które i tak są pożyczone, ale przecież kto by się tym przejmował) ma spore szanse na to, by… przestać być rządem. Sam Jarosław Gowin w rozmowie z Business Insider przyznał, że Jarosław Kaczyński się tego obawia i będzie chciał zorganizować wcześniejsze wybory, zanim konieczne stanie się powiedzenie na głos, że pieniądze na socjal się skończyły.

Niestety budżet bez deficytu ma swoją ciemną stronę – wyższe podatki i ubożenie społeczeństwa. Najbardziej drastycznie było ją widać na początku transformacji ustrojowej. I choć obecne prognozy gospodarcze na przyszłość są dobre, nie da się ukryć, że już niebawem czeka nas zaciskanie pasa.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/budzet-2022-ostatni-rok-bez-zaciskania-pasa-czy-polakow-czeka-nowa-terapia-szokowa/bhlyw98

2. Podatek przychodowy wejdzie w życie w przyszłym roku?

Minister finansów w rozmowie z Polskim Radiem 24 lakonicznie przyznał, że nie wyklucza wprowadzenia podatku przychodowego. Jeśli taki podatek miałby zastąpić dotychczasowy CIT, polskich przedsiębiorców czeka… cóż, kolejna rewolucja.

Resort finansów  nie chciał jednak powiedzieć wprost, o jaki podatek przychodowy chodzi. Wiadomo tylko, że za takim podatkiem opowiada się Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Proponuje on podatek o stawce zależnej od wykonywanej działalności, która wynosiłaby od 1,5 do 15 proc. dla osób prowadzących działalność gospodarczą, 0,49 proc. dla  banków i instytucji oraz 1,49 proc. dla innych przedsiębiorstw posiadających osobowość prawną.

Ci, którzy uważają podatek przychodowy za świetne rozwiązanie, twierdzą, że ma on dwie zalety – wyrównanie szans na rynku (bo każda firma będzie musiała go zapłacić) oraz zmniejszenie obciążeń Urzędów Skarbowych, które zajmują się rozstrzyganiem sporów o zasadność kosztów firmowych.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/podatek-przychodowy-minister-finansow-nie-wyklucza/enpwtne

3. Stopy procentowe wzrosną w 2022 roku? A co z inflacją?

Obecna referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 0,10 proc. Z projektu budżetu państwa na 2022 rok wynika, że stopy procentowe zostaną w końcu podniesione – najpierw do 1 proc. Dalsze podwyżki również są zapowiadane – ich cykl ma trwać do końca 2023 roku.

A co z inflacją?

Prognozy inflacyjne na obecny rok zostały podwyższone – teraz szacunki są takie, że średnioroczna inflacja wyniesie 4,3 proc. W przyszłym roku – według prognoz oczywiście – ma się obniżyć do 3,3 proc. Czy tak będzie w rzeczywistości? Obserwując obecne ceny dóbr i usług oraz wiedząc, że rządowi są potrzebne pieniądze, można mieć co do tego wątpliwości. To dlatego, że zdecydowanie łatwiej o nie przy wyższej inflacji i jednoczesnym wyższym wpływom do kasy państwa z tytułu płatności podatku VAT…

Więcej informacji: https://forsal.pl/gospodarka/stopy-procentowe/artykuly/8232861,stopa-referencyjna-nbp-w-2022-r-wzrosnie-do-1-proc.html

4. Budżet 2021 bez oficjalnego deficytu?

Tegoroczne wpływy z VAT-u mogą być wyższe o 30 mld zł w stosunku do zeszłego roku. Czy to znaczy, że budżet za 2021 rok zamkniemy bez deficytu? To możliwe, ale jest w tym pewien haczyk. Mówimy o braku deficytu oficjalnego, bo nieoficjalnie pieniądze państwa są wydawane z rozmachem – tyle że poza kontrolą budżetu.

Polski oficjalny deficyt budżetowy za 2020 rok wyniósł 85 mld zł, ale definicja unijna pokazuje, że nasz dług wynosi -137 mld zł. Z kolei dług publiczny wzrósł w tym czasie o… 290 mld zł. W pierwszym kwartale 2021 r. deficyt budżetu według polskiej definicji wyniósł 3,4 mld zł, a według unijnej – 19 mld zł. Dług publiczny zwiększył się zaś o aż 54 mld zł.

Skąd zatem możliwość zakończenia obecnego roku bez deficytu? Przede wszystkim z podatków! Już na koniec lipca budżet zrealizował aż 83,6 proc. wpływów z CIT. Całkiem dobre wyniki notują też wpływy z VAT-u. Bardzo mocno wpływa na to inflacja, która w sierpniu wyniosła 5,4 proc. i zyskała miano najwyższej od… 20 lat.

Więcej informacji:

https://businessinsider.com.pl/finanse/budzet-2021-moze-byc-bez-deficytu-tego-oficjalnego/4051sw7

5. Kontrowersje związane ze składką zdrowotną hamują zapędy rządzących

Jakie kontrowersje mam na myśli?Oczywiście brak możliwości odliczenia składki na NFZ od podatku, co dla wielu przedsiębiorców oznaczałoby znaczny wzrost obciążeń. W praktyce takie rozwiązanie byłoby dla nich dodatkowym, 9-procentowym podatkiem do zapłaty. Krytykowali je zarówno organizacje zrzeszające pracodawców, jak i część polskich polityków. Rząd w końcu ugiął się pod naciskami i zamiast podniesienia składki do zapowiadanych 9 proc., podniesie ją do wysokości 4,8 proc. I to już od nowego roku. Jeśli zaś chodzi o wydatki na ochronę zdrowia w 2022 roku, zaplanowano je na 5,75 proc. i to ma pozostać bez zmian.

A co zmieni się w składce zdrowotnej dla osób pracujących na etacie? Wygląda na to, że nic. Według wyliczeń dziennikarzy na Polskim Ładzie zyskają pracownicy etatowi, którzy zarabiają maksymalnie 8 tys. zł netto. Pozostali – stracą.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/rzad-zajmie-sie-polskim-ladem-bedzie-krok-w-tyl-ws-skladki-zdrowotnej/8e0lqd0

https://www.money.pl/podatki/polski-lad-media-rzad-ugial-sie-w-sprawie-skladki-zdrowotnej-bedzie-nizsza-6680559017945952a.html

KREDYTY HIPOTECZNE

6. Kredyt bez wkładu własnego będzie dostępny, ale… nie wszędzie

Z obliczeń ekspertów HRE Investments wynika, że do rządowego programu gwarancji kredytowych mogłoby się zakwalifikować co 3 mieszkanie w mieście wojewódzkim. Byłoby to możliwe, ale tylko przy założeniach, które rząd sygnalizował na etapie prac legislacyjnych.  

Gdyby program działał obecnie, to w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym  limity cenowe spełniałoby około 35 proc. ofert sprzedaży, a w przypadku mieszkań z rynku wtórnego – niecałe 31 proc.  (różnica na korzyść mieszkań od deweloperów wynika z mnożnika do obliczania limitów cen).

Niestety mieszkania bez wkładu własnego nie będą dostępne dla wszystkich w równym stopniu. Wystarczy spojrzeć na poniższą mapę, aby zobaczyć, jak rozkładają się możliwości kupienia mieszkania według założeń Polskiego Ładu.

źródło: heritagere.pl

Co jest powodem takiego zróżnicowania pomiędzy miastami? Mechanizm, który z dużym prawdopodobieństwem będzie podstawą do wyliczania limitów cen. Bardzo możliwy jest bowiem scenariusz, w którym limity będą wyliczane w oderwaniu od realnie płaconych cen za mieszkania.

Więcej informacji: https://heritagere.pl/nowy-lad-kredyt-bez-wkladu-nie-wszedzie-dostepny/

7. Kredyty mieszkaniowe i gotówkowe wciąż na plusie

Dane z Biura Informacji kredytowej wskazują, że w lipcu 2021 roku w porównaniu do lipca 2020 roku banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów mieszkaniowych i gotówkowych. Wzrost tych pierwszych wyniósł 44,8 proc, a tych drugich – 25,7 proc.

Prof. Rogowski, główny analityk BIK, mówi, że „choć w pierwszym okresie pandemii banki dość ostrożnie udzielały kredytów gotówkowych, w szczególności na wyższe kwoty, to już od początku 2021 r., widzimy odwrotne zjawisko. Obecnie banki chętniej udzielają kredytów na wyższe kwoty, czemu często sprzyjają zarówno niskie stopy procentowe, jak też ogólna poprawa nastrojów”. Dodaje również, że „padł historyczny rekord, po raz pierwszy w historii miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8 mld zł. Ponadto, warto odnotować, że lipiec jest już piątym z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji kredytowe powyżej 7,5 mld zł”.

Spadki też oczywiście były, ale już mniej spektakularne – dotyczą one limitów na kartach kredytowych (-3,2 proc.) oraz kredytów ratalnych (-2,1 proc.).

Więcej informacji: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/689020/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2021-08-23

NIERUCHOMOŚCI

8. W Krakowie powstają kolejne mieszkania na wynajem w abonamencie

Firma Resi4Rent zrealizuje budowę 5 projektów z mieszkaniami na wynajem w abonamencie. W sumie lokali ma powstać kilkaset. Pierwszy obiekt – przy ul. Puszkarskiej w Krakowie – już powstaje, będzie w nim niemal 150 mieszkań. Część z nich została sprzedana, część trafi na stronę internetową z ofertą wynajmu na abonament. 

Pozostałe projekty mieszkaniowe firmy w Krakowie to inwestycje przy al. 3 Maja oraz al. Jana Pawła II. W okolicy Błoń deweloper zamierza wybudować 387 mieszkań. Zakończenie budowy jest planowane na III kw. 2022 roku.

Deweloper zapowiada, że do 2025 roku wybuduje 10 tys. lokali na wynajem w 6 największych polskich miastach – w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu.

Więcej informacji: https://biznes.lovekrakow.pl/aktualnosci/resi4rent-wybuduje-w-krakowie-kilkaset-mieszkan-na-wynajem_42372.html

9. Największy deweloper na świecie z gigantycznym długiem

China Evergrande, największy deweloper świata, ma kłopoty. Już teraz spółka jest zadłużona na ponad 300 mld dolarów amerykańskich (odpowiednik ok. 1,2 bln zł), a jej nieciekawą sytuację pogarsza fakt, że przez ostatni rok sprzedaż domów w Chinach znacznie spadła.

Władze rządu w Pekinie wezwały zarząd spółki do natychmiastowego rozwiązania problemów z długiem. I chociaż wyprzedał on część jej aktywów oraz obniżył ceny mieszkań o 25 proc., sytuacja nadal jest kiepska. Na tyle kiepska, że mówi się o tym, że deweloper stoi na krawędzi wypłacalności. Perspektywy na wyjście z tej sytuacji są właściwie znikome – wyraźnie widać, że rynek  nie jest optymistycznie nastawiony do scenariusza uratowania China Evergrande.

źródło: strefainwestorów.pl

Więcej informacji: https://strefainwestorow.pl/artykuly/spolki/20210827/china-evergrande-dlug-deweloper-rynek-nieruchomosci

10. Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w górach

Z analizy wniosków kredytowych składanych w PKO BP wynika, że w pandemii wyraźnie widać wzrost zainteresowania budową domu w górach. I chodzi tutaj o budownictwo indywidualne, a nie deweloperskie.

źródło: pkobp.pl
źródło: pkobp.pl

W związku z rosnącym zainteresowaniem rosną też… ceny gruntów. Najdroższe grunty budowlane są oczywiście w Tatrach (zwłaszcza w Zakopanem, Kościelisku i Bukowinie Tatrzańskiej). Ofertowa cena metra kwadratowego w stolicy Tatr wynosi 800 zł.  Takie ceny negatywnie wpływają na atrakcyjność inwestycyjną tego regionu. Według ekspertów z PKO BP najbardziej rentowne pod kątem inwestycji są Ustroń w Beskidzie Śląskim, Krynica-Zdrój w Beskidzie Sądeckim oraz Bieszczady.

Bardziej rozbudowana analizę rynku nieruchomości w górach znajdziesz na stronie PKO BP.

Więcej informacji: https://www.pkobp.pl/centrum-analiz/analizy-sektorowe/budownictwo-i-nieruchomosci/puls-nieruchomosci-rynek-nieruchomosci-w-gorach/

KREDYTY FRANKOWE

11. Izba Cywilna wciąż nie wydała werdyktu w sprawie kredytów frankowych

Dla frankowiczów oznacza to dwie możliwości. Ci, którzy już skierowali sprawę do sądu, mają duże szanse na wygraną, a ci, którzy nie złożyli jeszcze pozwów, czeka decyzja, czy to zrobić, czy poczekać na propozycję ugody ze strony banku.

Maciej Samcik z bloga Subiektywnie o finansach twierdzi, że maleją szanse na to, że banki będą dążyć do zawierania ugód, jeśli Sąd Najwyższy wyda niekorzystną dla nich uchwałę. Nie wyklucza on, że ugody mogą być klientom proponowane, ale raczej na mniej korzystnych warunkach niż te, które wynikałyby z korzystnego dla klientów orzeczenia Sądu Najwyższego. Zdaniem Samcika bankowcy potrzebują zbudować wśród ogółu frankowiczów przekonanie, że nie ma po co iść do sądu i że lepiej brać to, co dają (a dają niewiele). Pytanie zasadnicze brzmi, czy frankowicze będą chcieli z tego „niewiele” skorzystać, czy wybiorą jednak drogę sądową, na której mogą ugrać znacznie więcej.

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/nie-ma-uchwaly-sadu-najwyzszego-koniec-nadziei-na-ujednolicenie-orzecznictwa/

INSTYTUCJE FINANSOWE

12. Po upadku SKOK-ów BFG wypłacił już ponad 4,3 mld zł ich klientom

W postepowaniach upadłościowych odzyskał za to ¼ tej kwoty. Wciąż jest więc na minusie. Z kolei prezes BFG, zapytany, czy można zwiększyć wysokość depozytów gwarantowanych przez BFG w przypadku upadłości banku, odpowiedział, że jest to niemożliwe ze względu na regulacje prawa europejskiego.

Prezes Tomaszewski dodał również, że obecna kondycja sektora bankowego w Polsce jest dobra, a sam sektor jest „dobrze skapitalizowany”.

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/upadlosc-skok-ow-bfg-wyplacil-juz-4-3-mld-zlotych-wrocil-tylko-miliard-6668973393570304a.html

INWESTYCJE

13. Nowe TFI w Polsce

Austriacka spółka C-Quadrat Investment AG i polskie spółki należące do Vienna Insurance Group utworzyły w Polsce TFI, które dostało zgodę od KNF na rozpoczęcie działalności. W ofercie nowego TFI znajdą się fundusze otwarte i produkty oszczędnościowe.

Na czele Towarzystwa VIG/C-Quadrat stanie Michał Szymański, który ma za sobą współtworzenie Alior TFI i wieloletnie doświadczenie jako jego prezes.

Na polskiej arenie funduszy inwestycyjnych trwa dobra koniunktura. Wszystko za sprawą niskich stóp procentowych i braku zysków na lokatach bankowych, co sprawia, że na rynku jest miejsce na alternatywne formy oszczędzania. TFI jest jedną z nich i wyraźnie widać, że zainteresowanie nimi zaczyna wzrastać.

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/28087/w-polsce-pojawi-sie-nowe-tfi-knf-dala-zielone-swiatlo

14. W co inwestują i jak oszczędzają Polacy?

Lokaty bankowe jako forma inwestowania pieniędzy wraz z wybuchem pandemii zaczęły odchodzić w niepamięć. Teraz, jeśli mówimy o inwestycjach rodaków, najczęściej chodzi o inwestycje w nieruchomości. Niestety z badania przeprowadzonego przez Assay Group wynika, że ponad 60 proc. Polaków nigdy nie inwestowało, a 44 proc. osób w wieku 55–64 lat nie ma żadnych oszczędności. Chodzi tutaj przede wszystkim o osoby bez wyższego wykształcenia, które mieszkają w miastach do 20 tys. mieszkańców. Kolejną dominującą grupą, która wzięła udział w badaniu, są osoby z zarobkami na poziomie poniżej 2 tys. zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę te czynniki, trudno się dziwić, że wyniki raportu są, jakie są.

źródło: strefainwestorow.pl
źródło: strefainwestorow.pl

I choć statystyczny oszczędzający ciężko pracuje, by odłożyć poduszkę finansową, to nie potrafi pomnożyć zarobionych pieniędzy. Powód? Główny to brak wiedzy na ten temat.

W wynikach badania potwierdza się też fakt, że większość osób, które oszczędzają (25 proc.), robi to na bardzo podstawowym poziomie. Chodzi tu o oszczędzanie na kontach oszczędnościowych, korzystanie z lokat czy kupna obligacji. Nieco bardziej doświadczeni oszczędzający (to grupa 14 proc,) zadeklarowali, że lokowali środki samodzielnie lub przy wsparciu doradcy.

źródło: strefainwestorow.pl
źródło: strefainwestorow.pl

Pełny raport „Assay Index – Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków” można pobrać tutaj.

Więcej informacji: https://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20210831/gotowosc-inwestycyjna-polakow-raport

15. NN Group i Goldman Sachs Asset Management połączą siły na 10 lat

Połączona spółka, która zawarła partnerstwo strategiczne,będzie nadal świadczyć usługi zarządzania aktywami na rzecz NN Group. Aktywa te mogą być oferowane klientom przez obie strony – NN Group i Goldman Sachs Asset Management.

Jak podaje agencja Reuters, NN Investment Partners zarządza aktywami klientów o wartości 335 mld euro (w Polsce jest to 26 mld zł). Sprzedaż NN Investment Partners za łącznie 1,7 mld podwoi zatem wartość aktywów zarządzanych przez Goldman Sachs w Europie do ponad 600 mld dolarów.

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Goldman-podwaja-stawke-w-Europie-8173076.html

UBEZPIECZENIA

16. Ubezpieczył 6 pracowników na wypadek śmierci – 4 z nich już nie żyje

Toruński biznesmen wykupił dla sześciu pracowników milionowe ubezpieczenia na życie. Czterech z nich już nie żyje. Sprawę bada prokuratura – śledczy mają ustalić, czy biznesmen nie przyczynił się do śmierci swoich pracowników (dwóch z nich zginęło w wypadku samochodowym pod koniec listopada 2020 roku, dwaj pozostali to bezdomni). Ich życie było ubezpieczone aż w 9 towarzystwach ubezpieczeniowych, z których ubezpieczający miał otrzymać 6 mln zł.

Pracodawca twierdzi, że śmierć jego pracowników to „wypadek losowy”.

Więcej informacji: https://www.money.pl/ubezpieczenia/ubezpieczyl-pracownikow-po-ich-smierci-mial-dostac-6-mln-zlotych-ubezpieczenia-6674934071900800a.html

17. Raport o przestępczości ubezpieczeniowej za 2020 rok

W zeszłym roku w Polsce wykryto ponad 23 tysięcy przypadków wyłudzeń odszkodowań i udaremniono nienależne wypłaty na kwotę prawie… 401 mln złotych. Najwięcej z planowanych przestępstw (16 tys.) dotyczyło ubezpieczeń majątkowych, głównie komunikacyjnych. Ponad 7 tys. przypadków to z kolei próby wyłudzeń z tytułu ubezpieczeń na życie.

Pełna treść raportu jest dostępna na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

źródło: Polska Izba Ubezpieczeń
źródło: Polska Izba Ubezpieczeń
źródło: Polska Izba Ubezpieczeń

Więcej informacji: https://piu.org.pl/analiza-przestepczosc-ubezpieczeniowa-w-2020-r/


NIE CHESZ, ŻEBY KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE CIĘ OMINĘŁY? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ 🙂

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE W PIGUŁCE

  • Selekcjonuję najważniejsze informacje dotyczące rynku nieruchomości, kredytów hipotecznych, inwestycji, instytucji finansowych, ubezpieczeń, zmian w prawie i wysyłam raz w miesiącu skondensowane zestawienie w formie Biuletynów Finansowych

  • Dzięki temu moi klienci i odbiorcy są na bieżąco odpowiednio poinformowani i mogą podejmować świadome decyzje w obszarze swoich finansów

  • Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pilne zmiany, np wsparcia rządowe, zmiany w systemie emerytalnym, bądź okazje inwestycyjne – moi klienci również jako pierwsi dostają o nich informacje

  • Zamiast reagowania zawałem serca na clickbaitowe artykuły w sieci skorzystaj z mailingów zaufanego człowieka z branży finansowej. Dołącz do grona 850+ osób, aby otrzymywać wiarygodne i przefiltrowane informacje finansowe podane w przystępny sposób

Dodaj komentarz

Udostępnij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *