Przejdź do kursu

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – PAŹDZIERNIK 2021

Witam w kolejnym Biuletynie Finansowym! Zwykle zaczynam go swoim komentarzem, ale w tym miesiącu będzie inaczej, bo usłyszałem jedną wypowiedź, której nie jestem w stanie przebić. 

Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute, przedstawia swoje spojrzenie na zmiany społeczno-gospodarcze zachodzące w świecie zachodu, w tym w Polsce. Głównym impulsem do zmian nie jest – o dziwo – pandemia, lecz… strach. Czytając jego wypowiedź, którą zamieszczam poniżej, miej proszę w głowie informacje z poprzednich Biuletynów, czyli mieszankę nowych ulg i kolejnych podatków, które w najbliższym czasie zostaną wprowadzone w Polsce. Medycy? Na jednym spotkaniu moja klientka pielęgniarka stwierdziła, że już nie chce o tym rozmawiać, woli zapomnieć. Gdy zapomni się o medykach, zacznie się inny, kolejny armageddon – będą go mieli księgowi i doradcy podatkowi…

„Pandemia wymusiła nową umowę społeczną. Radykalne przesunięcie kontroli i odpowiedzialności za życie jednostki w stronę Państwa. Staliśmy się bardziej bezwolni i dzisiaj grzęźniemy w nieskończonej liczbie nowych regulacji. Państwo na niespotykaną w wolnym świecie skalę nie tylko wymusza na nas szczepienia, organizuje nam życie, ale ogranicza też samodzielność prywatnych instytucji. Ściśle reguluje relację między pracodawcą a pracownikiem. Instytucje badawcze, prywatni producenci, dystrybutorzy leków – wszyscy ci, którzy na dobrą sprawę uratowali twarz nieudolnym administracjom państwowym, teraz tracą swoją dawną samodzielność. Pod osłoną strachu państwo opiekuńcze rozrasta się do rozmiarów nieznanych w historii ludzkości. Nigdy w historii rządy nie wyprodukowały takiej ilości pustego pieniądza. W tak krótkim czasie wypuszczono mnóstwo pustych banknotów. Łącznie ponad 14 bilionów dolarów. Czyli 18% dochodów świata zostało dodatkowo wydrukowane. Teraz ci ratowani obywatele, banki, instytucje stają się zakładnikami windowanych podatków i tych wszystkich nowych restrykcji, nie mówię już nawet o inflacji”.

Słowa Tomasza Wróblewskiego zostawiam Ci do głębszego przemyślenia, a teraz zapraszam do lektury Biuletynu z najważniejszymi informacjami o finansach z ostatniego miesiąca.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

1. WRZEŚNIOWA INFLACJA WYŻSZA NIŻ PRZEWIDYWANA PRZEZ EKONOMISTÓW

Inflacja we wrześniu wyniosła aż 5,8 proc. To więcej niż przewidywali ekonomiści – ich wcześniejsze prognozy wskazywały na maksymalnie 5,5 proc. Obliczenia GUS pokazują, że obecna inflacja jest najwyższa od 2001 roku. Największe znaczenie na tak duży wzrost cen miały paliwa, które we wrześniu kosztowały o 28,6 proc. więcej niż zaledwie miesiąc wcześniej. Każdy, kto jeździ samochodem, z pewnością dość nagle zobaczył, że za te same pieniądze przejeżdża znacznie mniej kilometrów. 

Problemy z inflacją nie pojawiły się jednak jako konsekwencje samej pandemii. Oczywiście jej wpływy są widoczne w obecnym stanie rzeczy, ale kryzys wynika także z reakcji Narodowego Banku Polskiego. Mam tu na myśli obniżkę stóp procentowych i za duży skup aktywów. Wzrostu cen nie da się nie zauważyć, ani tym bardziej nie odczuć. Wysoka inflacja martwi już blisko 80 proc. Polaków, więc wyraźnie widać, że nie jesteśmy obojętni wobec tego, co się dzieje.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/inflacja-we-wrzesniu-2021-r-siegnela-rekordu-szybki-szacunek-negatywnie-zaskoczyl/r24f8gh

2. W CAŁEJ EUROPIE CENY PRĄDU MOCNO W GÓRĘ. CZEKA NAS KRYZYS ENERGETYCZNY?

Szybki wzrost cen gazu winduje rachunki za prąd w całej Europie. To efekt zwiększonego popytu po pandemii, ale i decyzji, która zapadła w Moskwie – dotyczy ona ograniczenia dostaw gazu przez Ukrainę (w październiku nie będzie ich w ogóle). Czy to celowe manipulacje rynkowe stosowane przez rosyjski Gazprom? Putin zaprzecza, ale zbadaniem tego tematu i tak ma się zająć Komisja Europejska.

Poza Europą też jest nieciekawie. I choć w Chinach w ostatnim czasie największe emocje i obawy budził kryzys tamtejszego dewelopera Evergrande, teraz na pierwszy plan wysunął się kryzys energetyczny. Wszystko przez niedobory węgla i gazu ziemnego, które wpływają na braki energii elektrycznej w tym kraju. Trudną sytuację dodatkowo pogarszają restrykcje związane z emisją dwutlenku węgla, wprowadzone w ramach walki ze zmianami klimatycznymi. Chińskie władze mają za zadanie nie przekraczać limitów zużycia energii, co jest sporym wyzwaniem w gospodarce opartej na produkcji. Niedawno doszło do tego, że z powodu braku energii niektóre spółki współpracujące z gigantami takimi jak Apple czy Tesla wstrzymały swoją produkcję. 

Czy problemy energetyczne Chin rozleją się na cały świat? Nie jest to wykluczone. Na razie wyraźnie widać, że choć deklaracji o przejściu na zieloną energię jest mnóstwo, to światową gospodarkę napędzają tradycyjne paliwa kopalne, od których wszyscy jesteśmy uzależnieni. I to bardziej niż nam się wydaje. 

Więcej informacji: https://strefainwestorow.pl/artykuly/gospodarka/20210928/kryzys-energetyczny-gaz-chiny

https://wiadomosci.onet.pl/politico/ceny-pradu-szaleja-w-calej-europie-a-glownym-winowajca-jest-gaz-z-rosji-zreszta/b81y181

3. DUŻE KONSEKWENCJE DRUKOWANIA PIENIĘDZY NA HORYZONCIE

Pandemia pogłębiła stan zadłużenia światowych gospodarek. W Stanach Zjednoczonych i Japonii już są widoczne bardzo dotkliwe problemy spowodowane wydatkami rządowymi i deficytem budżetowym, który z nich wynika. Owszem, zwiększenie wydatków uchroniło gospodarki przed pandemicznym kryzysem, to dalsze podążanie ścieżką dodrukowywania pieniędzy jest zwyczajnie niemożliwe. 

Premier Wielkiej Brytanii niedawno zapowiedział podnoszenie podatków, żeby rząd miał więcej pieniędzy na ochronę zdrowia i pomoc seniorom. I choć jego słowa są przeciwieństwem polityki prowadzonej w Polsce, to nie da się ukryć, że ignorowanie ich jest drogą donikąd. Trzeba mieć świadomość, że dalsze dodrukowywanie pieniędzy wiąże się ze zbyt dużymi konsekwencjami dla państwa i obywateli – jeszcze większej inflacji i jeszcze wyższych podatków. Trudno powiedzieć, czy możliwe konsekwencje jakkolwiek działają na wyobraźnię rządzących, w każdym razie hamulcowym dodrukowywania może być przykład Grecji. Ale nie ten obecny, tylko pomnożony przez dwa, bo już teraz jesteśmy w znacznie trudniejszym położeniu niż Grecy.

Więcej informacji: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-zaplacimy-wysoka-cene-za-drukowanie-pieniedzy-beda-podwyzki-,nId,5498375

4. POLSKA I ŚWIAT W OBLICZU PANDEMII – WNIOSKI Z 2020 ROKU

Główny Urząd Statystyczny przygotował opracowanie, w którym podsumowuje pandemiczną sytuację gospodarczą Polski na tle gospodarek świata. Oto krótkie podsumowanie najważniejszych wniosków z 2020 roku.

  1. Pomoc finansowa państwa poniżej średniej światowej

W porównaniu z PKB Polska wydała na stymulowanie gospodarki więcej niż Chiny i Rosja, ale dużo mniej niż inne kraje rozwinięte. 

  1. Inwestycje spadały szybciej niż PKB

Gdy w 2020 roku w Polsce inwestycje spadały o 10 proc., spadek PKB nie był na porównywalnym poziomie. W pozostałych krajach UE było inaczej. Sytuację w Polsce ratowały eksport i transfery socjalne, które wspierały konsumpcję. Nie ma się jednak co oszukiwać – dalszy wzrost bez inwestycji jest niemożliwy.

  1. W Polsce w czasie pandemii wzrósł poziom PKB na mieszkańca 

To paradoksalna sytuacja, bo wynika nie z tego, że krajowa gospodarka rosła szybciej, tylko z tego, że są kraje, które traciły więcej. 

  1. Handel zagraniczny wspomagał gospodarkę

W 2020 roku na eksporcie towarów do UE Polska zyskała dodatnie saldo obrotu, które wyniosło 51,2 mld euro. W 2019 roku było ono tylko trochę wyższe – wynosiło 52,9 mld euro. 

  1. Światowe ceny sprzyjają przemysłowi w Polsce

Polską produkcję najmocniej wspomagają wzrosty cen na całym świecie, zwłaszcza żywności i metali. 

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/gospodarka-w-pandemii-polska-kontra-reszta-swiata-na-wykresach/phygxds

5. NADPROGRAMOWE MILIARDY ZŁOTYCH W BUDŻECIE NA 2021 ROK

21 września rząd przyjął nowelizację budżetu państwa, według której dodatkowe pieniądze mają zostać wydane na ochronę zdrowia, drogi i kolej, inwestycje wodno-kanalizacyjne oraz fundusz motywacyjny w budżetówce. Jak twierdzi premier Morawiecki, powodem zmian są… nadwyżki wynikające z wyższych dochodów niż początkowo zakładano. Te nadwyżki to 80 mld zł. 

Teoretycznie nowelizacja budżetu nie powinna dziwić, bo rząd, konstruując dotychczasowy budżet zakładał czarny scenariusz (wiadomo, pandemia). Okazało się, że nie jest tak źle, jak myślał, że jest. Czy to znaczy, że mamy się z czego cieszyć? Cóż, niekoniecznie. Tak naprawdę rząd wyprowadzając wydatki poprzez emitowanie obligacji z gwarancją skarbu państwa, może zyskać dwie rzeczy, ale wyłącznie dla siebie. Nie dość, że pokaże, jak świetnie sobie radzi w kryzysie, to jeszcze za pomocą ukrywania wydatków spełni konstytucyjne limity zadłużenia.

Analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński zwrócił uwagę na coś jeszcze. W swoim wpisie na Twitterze napisał wprost: „Wydawanie nadwyżek teraz może sygnalizować, że szybko zbliżają się wybory”. I trudno się z tym nie zgodzić…

Więcej informacji: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/budzet-2021-nowelizacja-ekonomisci-komentuja-decyzje-rzadu-5423004

6. SZEFOWA MIĘDZYNARODOWEGO FUNDUSZU WALUTOWEGO W CENTRUM AFERY Z BANKIEM ŚWIATOWYM

Audyt niezależnej kancelarii prawnej WilmerHale przeprowadzony na zlecenie rady etyki Banku Światowego wykazał, że jego wysoko postawieni menedżerowie naciskali na pracowników, by podnieśli pozycję Chin w prestiżowym raporcie „Doing Business 2018”. W centrum afery znalazła się Kristalina Georgiewa, która w latach 2017–2019 była dyrektor generalną Banku Światowego i wspólnie ze swoim doradcą Simeonem Djankowem zmuszała personel do wprowadzenia zmian w chińskich danych. W efekcie tych nacisków Chiny awansowały w raporcie o 8 miejsc, na 78 pozycję. Sama Georgiewa wydała oświadczenie, że nie zgadza się z ustaleniami i interpretacjami dochodzenia.

Wynikami audytu zajmie się rada etyki i zarząd MFW. Bank Światowy zapowiedział, że to koniec wydawania tej serii raportów biznesowych (wydawanych od 2003 roku). Decyzja ta nie ucieszyła inwestorów, którzy do tej pory polegali na tych raportach, kiedy oceniali ryzyko inwestycji w danym kraju. A chyba jednak powinna, bo w trakcie prowadzonego audytu wykryto również nieprawidłowości w danych rankingowych dla Arabii Saudyjskiej, ZEA i Azerbejdżanu. Nie znaleziono jednak dowodów, które potwierdziłyby, kto stał za wprowadzaniem zmian mających wpływ na ostateczną pozycję państwa w rankingu.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/afera-w-banku-swiatowym-w-jej-centrum-kristalina-georgiewa/19d189h

7. PROJEKT BUDŻETU PAŃSTWA NA 2022 ROK W OGNIU KRYTYKI

Główny ekonomista FOR dr Sławomir Dudek nie szczędzi słów krytyki w sprawie projektu budżetu państwa na 2022 rok. Określa go mianem skrajnej patologii i patobudżetu. Dlaczego? Bo choć oficjalnie deficyt komunikowany przez rząd w projekcie ma wynieść 30 mld zł, to zdaniem dr Dudka rzeczywisty dług poza kontrolą parlamentarną zbliża się do 350 mld zł, a finanse publiczne są kompletnie nieprzejrzyste i stosowana jest kreatywna księgowość.   

Sam rząd twierdzi, że PKB ma utrzymać się na wysokim poziomie, a inflacja – spaść. Wiceminister finansów dodaje, że finanse publiczne są stabilne. Cóż, papier przyjmie wszystko. Na 1150(!!!) stronach tabel, zestawień i planów budżetowych można pokazać, co się chce, wmawiając opinii publicznej, że w krajowych finansach dzieje się lepiej, niż faktycznie jest.  

Więcej informacji: https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27646290,rzad-chwali-sie-mikrodeficytem-ekonomista-dlug-poza-kontrola.html

8. POLSKI ŁAD I NOWE OBOWIĄZKI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Konieczność przesyłania do ZUS-u informacji o dochodach przedsiębiorców to nie koniec zmian, jakie przewiduje dla nich Polski Ład. Od 2023 roku każdy przedsiębiorca będzie musiał przesyłać do Urzędu Skarbowego elektroniczną księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję środków trwałych. Ma się to odbywać na zasadzie obecnego JPK_VAT.

Choć przesyłanie elektronicznej wersji księgi przychodów i rozchodów działa już od jakiegoś czasu, to przekazywanie tego pliku odbywa się na żądanie. Od 2023 r. ma się odbywać obligatoryjnie co miesiąc i dotyczyć zarówno tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się podatkiem dochodowym, jak i tych rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

To jeszcze nie wszystko. Od 2023 r. ma wejść w życie obowiązek wysyłania wszystkich faktur na serwer Ministerstwa Finansów. Każda faktura wystawiana elektronicznie wyłącznie za pośrednictwem rządowej platformy będzie musiała mieć formę bazodanową w ustrukturyzowanym pliku. Tak, to znaczy, że każdy przedsiębiorca będzie miał swoje konto w systemie rządowym.

Według zapewnień nowy system ma usprawnić kontrole i uszczelnić system podatkowy. Poza tym dane w prosty sposób pokażą, który przedsiębiorca współpracuje z jednym zleceniodawcą, prowadząc JDG zamiast być zatrudnionym na umowę o pracę. 

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/polski-lad-ma-nowe-obowiazki-dla-przedsiebiorcow-nikt-juz-nie-oszuka-systemu/2ml1y9r

KREDYTY HIPOTECZNE

9. GWARANTOWANY KREDYT MIESZKANIOWY TO ZAGROŻENIE DLA FINANSÓW PAŃSTWOWYCH

Narodowy Bank Polski wydał opinię do ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Napisał w niej, że ustawa „stanowi zagrożenie dla stabilności systemu finansowego”. Swoje stanowisko wyjaśnia tym, że gdy rząd będzie gwarantował wkład własny do zakupu mieszkania, to na rynku nieruchomości pojawi się dodatkowy popyt. Gdy tak się stanie, ceny za metr kwadratowy – które już są bardzo wysokie – wzrosną jeszcze bardziej. Dodaje również, że oferowanie kredytu na cele mieszkaniowe w kwotach powyżej limitów ostrożnościowych LTV jest sprzeczne z celem wprowadzenia tychże limitów przez KNF.

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-ustawa-o-gwarantowanym-kredycie-mieszkaniowym-to-zagrozenie-dla-stabilnosci-systemu-finansowego-8199031.html

10. RPP PODNIOSŁA STOPY PROCENTOWE. JAK ZMIENIĄ SIĘ RATY KREDYTÓW?

Byli prezesi NBP oraz byli członkowie RPP zaapelowali do podjęcia natychmiastowych działań tłumiących rosnącą inflację. RPP ugięła się pod naciskami i podniosła stopy, choć na razie jest to zmiana kosmetyczna. Stopa referencyjna została zwiększona z 0,1 proc. do 0,5 proc. Stopa depozytowa pozostaje na poziomie 0,00.

Z kolei UOKiK udostępnił na swojej stronie kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego w złotówkach. Wystarczy wpisać wysokość obecnej raty i podać kilka podstawowych parametrów ze swojej umowy kredytowej (okres kredytowania, wysokość oprocentowania oraz kwotę pozostałą do spłaty), a kalkulator pokaże symulację wysokości nowych rat.
Kalkulator znajdziesz na stronie: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/brak-podwyzek-stop-moze-lamac-konstytucje-alarmujacy-apel-czolowych-ekonomistow-do/znh6gcn

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/stopy-procentowe-rpp-zdecydowala-sie-na-podwyzke/tvv5bv9

11. SPADA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA POLAKÓW – WSZYSTKO PRZEZ OBOSTRZENIA BANKÓW

Marże kredytów hipotecznych wprawdzie spadły, ale analizy Bankier.pl wskazują, że w III kwartale bieżącego roku banki o kilka procent obniżyły szacunki maksymalnej zdolności kredytowej. Wynika to z zaleceń nowej wersji Rekomendacji S, według której wydolność finansowa kredytobiorcy będzie teraz oceniania dla 25-letniego okresu spłaty.

Na początku lipca banki zostały zmuszone nie tylko do zmian w zasadach oceny zdolności, ale także do oferowania swoim klientom kredytów hipotecznych z okresowo stałym oprocentowaniem. Na razie takie kredyty nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem (wszystko przez spore różnice cenowe, które działają zniechęcająco). Nadzór oczekuje że banki będą zachęcać cenami, aby przyszli kredytobiorcy częściej wybierali jednak opcję okresowo stałego oprocentowania. 

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Marze-kredytow-hipotecznych-w-III-kwartale-2021-r-HipoTracker-Bankier-pl-8193849.html

NIERUCHOMOŚCI

12. DOMY DO 70 m² NIEWYPAŁEM?

Ustawa o budowie domu do 70 m² bez formalności trafiła do Senatu. Po jej zatwierdzeniu każdy będzie mógł wybudować dom spełniający kryteria Polskiego Ładu wyłącznie na podstawie zgłoszenia.

Specjaliści twierdzą, że wprowadzenie tej ustawy w życie to prosty przepis na nieszczęście. Przede wszystkim z powodu chaosu urbanistycznego i kwestii bezpieczeństwa, ale nie tylko. Takie domy przecież też będą budowane na kredyt, który w tym przypadku będzie podobnie ryzykowny jak kredyt frankowy. Dlaczego? Bo w przyszłości domy budowane bez pozwolenia okażą się trudne do sprzedaży, przez co ich właściciele będą stratni tak jak teraz frankowicze.

Więcej informacji: https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-polski-lad-to-budowanie-mieszkan-ktorych-wlasciciele-beda-tr,nId,5500404

13. WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA ZAŻĄDAŁA OD DEWELOPERA W USA 125 MLN DOLARÓW ODSZKODOWANIA

Apartamentowiec 432 Park Avenue miał być nowojorskim symbolem prestiżu. W 2015 roku wartość całej nieruchomości wyceniono na 3,1 mld dolarów, a ceny najlepszych apartamentów z widokiem na Central Park kosztowały nawet 88 mln dolarów. Jeden z nich jest własnością piosenkarki Jennifer Lopez. 

Jak się okazało, za ceną nie idzie jakość wykonania. Mieszkańcy zaczęli się skarżyć na częste zalania, zacinające się na kilka godzin windy (apartamentowiec ma 96 pięter!!!), awarie instalacji elektrycznej oraz… bujanie się całej konstrukcji w czasie wietrznych dni. Ostatecznie mieszkańcy wynajęli firmę, która wykryła ponad 1500 wad konstrukcyjnych. 23 września 2021 r. złożyli pozew, w którym żądają 125 mln dolarów od firm Macklowe Properties i CIM Group odpowiedzialnych za budowę nieruchomości. Kwota roszczeń może wzrosnąć, bo zbiorowy pozew nie obejmuje wad w poszczególnych apartamentach, o które mogą sądzić się właściciele.

Ciekawostką jest fakt, że pomimo problemów dewelopera jeden z luksusowych penthouse’ów na 96. piętrze budynku wystawiono w lipcu tego roku na sprzedaż za 169 mln dolarów. To właśnie ten, który został kupiony w 2016 roku za 88 mln dolarów. Jeśli to nie obrazuje chorej sytuacji na rynku nieruchomości, to nie wiem, co mogłoby obrazować ją bardziej dobitnie…

Więcej informacji: https://noizz.pl/design/wiatr-husta-apartamentami-w-432-park-avenue-patodeweloperka-w-usa/vwg3cpq

14. BERLIŃCZYCY ZADECYDOWALI W REFERENDUM O KONTROLI PAŃSTWA NAD MIESZKANIAMI NA WYNAJEM

Przy okazji wyborów do niemieckiego parlamentu mieszkańcy Berlina zagłosowali w referendum. Pytanie brzmiało: czy władze powinny przejąć od prywatnych właścicieli kontrolę nad 220 000 mieszkań na wynajem? 

Swój głos na tak oddała większość, bo 56 proc. głosujących mieszkańców miasta. Wynik referendum nie jest jednak wiążący. Jeśli władze posłuchają Berlińczyków, ok. 226 tys. mieszkań trafi z rąk funduszy inwestycyjnych w ręce publiczne. Funduszom natomiast rząd wypłaci odszkodowanie. 

Dlaczego w ogóle doszło do referendum? Bo Berlin to miasto, w którym aż 84% mieszkańców wynajmuje mieszkanie, gdyż na zakup własnego ich nie stać. Najnowsze dane pokazują, że średnia cena metra mieszkania w stolicy Niemiec wynosi już ponad 5000 euro (w ciągu dziesięciu lat wzrosła ponad trzykrotnie).

W Polsce jesteśmy daleko od niemieckich problemów, ale rosnąca popularność funduszy inwestycyjnych i mieszkań na wynajem sprawie, że w przyszłości również będziemy je mieć. Właśnie dlatego warto obserwować sytuację i już teraz podejmować działania, które uchronią Polskę przed scenariuszem berlińskim.

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/berlin-referendum-mieszkania-na-wynajem/

15. RYNEK NIERUCHOMOŚCI – RAPORT HRE ZA Q2 2021

Sytuacja w mieszkaniówce cały czas jest bardzo dynamiczna. Według ekspertów HRE w ciągu kilku miesięcy powinna się ona normalizować, bo paliwo związane z nadrabianiem zeszłorocznych zaległości w końcu się wyczerpie.

Jeśli chodzi o najważniejsze wnioski z najnowszego raportu HRE Investments, to wyglądają one następująco:

  1. Boom na kredyty hipoteczne powinien wyhamować

Rok temu banki miały bardzo wysokie wymagania wobec potencjalnych kredytobiorców. W 2021 roku wiele się w tej sprawie zmieniło, a do tego doszła kwestia tego, że kredyty stały się historycznie tanie. Nic dziwnego, że popyt na nie jest teraz tak wysoki. Niebawem jednak sytuacja się uspokoi.

  1. Deweloperzy budują najwięcej w historii, ale…

Ćwierć miliona mieszkań w budowie to najlepszy wynik w historii krajowej mieszkaniówki. Nie znaczy to jednak, że tych mieszkań będzie w budowie cały czas tak samo dużo – bez ułatwień regulacyjnych dostępność mieszkań wcale nie wzrośnie.

  1. Gospodarstwa domowe w lepszej kondycji finansowej

Rosnący poziom zatrudnienia i pensji rodaków wpływa na ich optymistyczne podejście do wydatków. I to zarówno tych bieżących, jak i długotrwałych, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkania. Sytuacja wygląda teraz tak, że para za 30 proc. swojego wynagrodzenia może teraz kupić mieszkanie o powierzchni ponad 74 m², podczas gdy ich pensja w 2008 roku pozwalałaby na zakupy jedynie 29 m². 

  1. Rośnie popyt na mieszkania na wynajem

Ma to związek z powrotem studentów na uczelnie w zwykłym trybie. Liczba ogłoszeń o chęci wynajęcia mieszkania jest już o 1/3 mniejsza niż rok temu, spada też dostępność wolnych pokoi. 

  1. W dużych miastach brakuje mieszkań na sprzedaż

W wielu dużych miastach deweloperzy mają w ofercie lokale odpowiadające zaledwie półrocznej sprzedaży. To niepokojące, bo generuje presję na dalszy wzrost cen. 

Szersze omówienie każdego z tych punktów znajdziesz na stronie: https://heritagere.pl/indeks-hre-polski-rynek-mieszkaniowy-z-szansa-na-normalizacje-2q-2021/

KREDYTY FRANKOWE

16. KONIEC Z LIBOR CHF, CZYLI WSKAŹNIKIEM OPROCENTOWANIA KREDYTÓW WE FRANKACH SZWAJCARSKICH

Komisja Europejska miała podać wskaźnik, który zastąpi LIBOR CHF, ale wszystko wskazuje na to, że tego nie zrobi. Maciej Samcik z bloga Subiektywnie o finansach zapytał radcę prawnego, co to oznacza dla kredytobiorców. Sebastian Frejowski powiedział: „Od 1 stycznia 2022 r. odpadnie podstawa do naliczania odsetek we frankowych umowach kredytowych. Bank, który wyśle do klienta informację o racie kredytowej, będzie postępował niezgodnie z prawem. Można sobie wyobrazić, że klient odmówi zapłaty raty z uwagi na to, że zostanie ona wyliczona wadliwie. Wydaje mi się, że banki będą chciały uniknąć takiej sytuacji i jeszcze w tym roku zachęcać będą klientów do podpisywania aneksów, w których znajdzie się jakiś wskaźnik zastępczy”.

Wygląda więc na to, że nad bankami wiszą dodatkowe kłopoty…

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/znika-wskaznik-libor-chf-co-to-oznacza-dla-kredytobiorcow/

INSTYTUCJE FINANSOWE

17. BYŁY PREZES PZU ŻYCIE Z WYROKIEM 2 LAT WIĘZIENIA I GRZYWNĄ

28 września Sąd okręgowy w Warszawie skazał byłego prezesa PZU Życie na 2 lata pozbawienia wolności i grzywnę 15 tys. zł. Za co? Za wystawianie przez prowadzoną przez niego stadninę koni fikcyjnych faktur na kilkaset tysięcy zł. Skazany nie trafi jednak do więzienia, bo sąd zaliczył do przyznanej kary pobyt mężczyzny w areszcie (w którym spędził prawie 3 lata) i uznał, że kara została już wykonana. 

Adwokat Grzegorza W. powiedział, że jego klient był właścicielem stadniny, ale nie członkiem zarządu, który wystawiał sporne faktury. Zapowiedział wystąpienie o pisemne uzasadnienie wyroku i nie wykluczył złożenia apelacji.

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wiezienie-dla-b-prezesa-PZU-Zycie-za-wystawianie-pustych-faktur-8196211.html

INWESTYCJE

18. CHIŃSKI SEKTOR NIERUCHOMOŚCI W CORAZ WIĘKSZYCH TARAPATACH

Na rynku chińskich nieruchomości coraz więcej firm ma coraz większe problemy. Główny analityk brokera CHIEF Securities z Hongkongu Thomas Kwok twierdzi, że tworzy się błędne koło dla deweloperów, których sytuacja finansowa jest niestabilna. Wszystko przez to, że – jak mówi Kwok – na rynku nie ma wystarczającej płynności dla wszystkich tego typu podmiotów.

Analityk z Londynu, który nie chciał podać swojej tożsamości, powiedział z kolei, że „Koszt finansowania dla chińskich deweloperów urósł niebotycznie. To oznacza, że ich problemy finansowe mogą się tylko dalej pogłębiać. Radziłbym chińskiemu rządowi, by interweniował już teraz, bo potem może być tylko gorzej. Możemy zobaczyć jedną upadłość za drugą, co wywoła efekt domina i pogrąży całą chińską gospodarkę”.

Więcej informacji: https://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20211006/chiny-kryzys

UBEZPIECZENIA

19. JUŻ PRAWIE 20 MLD ZŁ WYPŁACONYCH Z TYTUŁU ODSZKODOWAŃ – I TO TYLKO W PIERWSZYM PÓŁROCZU 2021

Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń jasno wskazują, że w pierwszej połowie roku ubezpieczyciele wypłacili swoim klientom 19,9 mld zł odszkodowań i innych świadczeń ubezpieczeniowych. Największy wzrost (+34 proc.) widać w wypłatach z tytułu ubezpieczeń na życie. To smutne dane, ale jednocześnie mówiące o tym, że ubezpieczenie na życie naprawdę warto wykupić. 

Warto również wiedzieć, że w tym tym roku Polacy przeznaczyli na ubezpieczenia o 9 proc. więcej niż rok temu. Rośnie więc świadomość, jeśli chodzi o rolę ubezpieczeń w życiu, a takie dane zawsze cieszą.

Więcej informacji: https://piu.org.pl/ubezpieczyciele-wyplacili-poszkodowanym-prawie-20-mld-zl-2/

20. NOWE OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE AUT OD MAJA 2022 ROKU

W 2022 roku każdy nowy model samochodu, który wejdzie do sprzedaży w maju 2022 r. lub później, będzie musiał mieć następujące wyposażenie obowiązkowe:

  • inteligentne dostosowanie prędkości – gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość, system wprowadzi pedał gazu w wibracje, 
  • ułatwienia dotyczące możliwości montażu alkomatów blokujących zapłon,
  • system monitorujący senność i uwagę kierowcy,
  • zaawansowany system wykrywania rozproszenia uwagi wzrokowej, 
  • awaryjny sygnał stopu (szybkie pulsowanie świateł stopu informujące o rozpoczęciu intensywnego hamowania),
  • czujniki parkowania z tyłu lub kamera cofania,
  • zaawansowany system hamowania,
  • system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu, który blokuje niezamierzoną zmianę pasa ruchu,
  • rejestrator danych, czyli tzw. czarna skrzynka, która ułatwi poznanie przyczyn wypadku. 

Wybór tych systemów był wynikiem analiz przyczyn wypadków. Wybrane układy niedużym kosztem mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach. Żaden z nich nie powstał na potrzeby spełnienia nowych unijnych przepisów. Tak naprawdę każdy wymieniony powyżej system jest dostępny już teraz, tyle że najczęściej za dopłatą.

Więcej informacji: https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27632922,kazdy-kierowca-bedzie-musial-to-miec-w-samochodzie-zostalo.html

CIEKAWE LINKI

21. ANALIZY NIERUCHOMOŚCI

Wysoki popyt na mieszkania sprawia, że na rynku nieruchomości cały czas utrzymuje się tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o ceny. Analitycy z PKO BP spodziewają się, że ten trend się utrzyma. Korektę może spowodować osłabienie popytu na mieszkania, ale na to jak na razie się nie zanosi…

Całą analizę wraz z licznymi wykresami obrazującymi sytuację na przestrzeni dłuższego horyzontu czasowego można przeczytać na stronie PKO BP: https://www.pkobp.pl/media_files/db95ed88-f4a7-425f-81f9-701722a65b67.pdf


NIE CHESZ, ŻEBY KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE CIĘ OMINĘŁY? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ 🙂

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE W PIGUŁCE

  • Selekcjonuję najważniejsze informacje dotyczące rynku nieruchomości, kredytów hipotecznych, inwestycji, instytucji finansowych, ubezpieczeń, zmian w prawie i wysyłam raz w miesiącu skondensowane zestawienie w formie Biuletynów Finansowych

  • Dzięki temu moi klienci i odbiorcy są na bieżąco odpowiednio poinformowani i mogą podejmować świadome decyzje w obszarze swoich finansów

  • Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pilne zmiany, np wsparcia rządowe, zmiany w systemie emerytalnym, bądź okazje inwestycyjne – moi klienci również jako pierwsi dostają o nich informacje

  • Zamiast reagowania zawałem serca na clickbaitowe artykuły w sieci skorzystaj z mailingów zaufanego człowieka z branży finansowej. Dołącz do grona 5500+ osób, aby otrzymywać wiarygodne i przefiltrowane informacje finansowe podane w przystępny sposób

Dodaj komentarz

Udostępnij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close