Zewsząd straszą recesją – jak się na nią przygotować?
NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – LIPIEC 2022
Dzień dobry!
Przesunęliśmy termin wysyłki Biuletynu z połowy miesiąca na jego początek. Od ostatniego wydania minęło więc ponad półtora miesiąca. Tyle wystarczyło, żeby dane, komunikaty, informacje z sieci i nastroje konsumentów zaczęły wskazywać nadchodzącą recesję (według niektórych już obecną)…
Zacznijmy od definicji z Wikipedii:
„Recesja związana jest najczęściej z niższym poziomem wydajności pracy, zahamowaniem wzrostu gospodarczego, obniżeniem realnych płac i zysków (dochodów społeczeństwa), zmniejszeniem tempa wzrostu, spadkiem nakładów inwestycyjnych, zahamowaniem wzrostu cen, wzrostem bezrobocia”.
A teraz w praktyce: gospodarczo, finansowo i zawodowo może być trudniej. Trudniej o podwyżkę (albo w ogóle o zachowanie pracy), o utrzymanie czy podniesienie poziomu konsumpcji, a także o inwestowanie kapitału.
Z drugiej strony ten zapowiadany kryzys niesie ze sobą różne możliwości. Możemy się na przykład zastanowić, które z naszych wydatków mają sens, a które lepiej będzie zmniejszyć albo całkowicie z nich zrezygnować. Z kolei zawodowo możemy pomyśleć o tym, na co stawiać w swojej pracy/biznesie, a które aktywności przestać realizować. To istotna wiedza, która pomoże nam przystosować się do sytuacji i przetrwać zawirowania.
Niektórzy mówią o tym „zaciskanie pasa”. Ja wolę mówić o przejściu na „finansową dietę”, żeby oczyścić się z tego, co nam nie służy.
Przechodziliśmy to przecież już w pandemii, która zmusiła nas do zastanowienia się nad naszymi wartościami. Dzisiaj podobnie może być z finansami.
No dobrze, to co w takim razie zrobić z finansami?
- Oszczędności – trzymane na koncie bankowym generują stratę w wysokości ok. 14% rocznie! Trzeba je chronić przed inflacją. Jak? Pojawiły się obligacje, lokaty czy inne opcje inwestycyjne już na 5–10% rocznie.
- Ubezpieczenia – nadal ich potrzebujemy. Można zastanowić się nad optymalizacją, ale mądrą! Lepiej zrezygnować z AC auta i przy szkodzie parkingowej zapłacić blacharzowi z własnej kieszeni, ale nie rezygnować z polisy zabezpieczającej rodzinę!
- Kredyty – można przenosić je do innych banków, żeby obniżać koszty (tzw. refinansowanie). Można też korzystać z wakacji kredytowych, ale uważnie, bo może to obniżyć scoring w BIK-u!
Zapraszam do kontaktu i rozmów we wszystkich powyższych sprawach – chętnie podpowiem, co możesz zrobić w swojej sytuacji, by jak najlepiej chronić siebie, swoją rodzinę i oszczędności!
A może gospodarki i społeczeństwa sobie poradzą, a recesja będzie krótka i mało dotkliwa? Życzę tego Tobie (i sobie!) 🙂 Jako ekspert finansowy jestem jednak zwolennikiem podejścia, żeby być przygotowanym na wszystkie możliwe scenariusze. I zadbać o swoje finanse już teraz!
Po tym krótkim wstępie zapraszam do lektury Biuletynu ze skrótem najważniejszych informacji ze świata finansów z ostatniego miesiąca 🙂
Dobrej lektury!
- NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – LIPIEC 2022
- UKRAINA
- 1. ROSJA ZBANKRUTOWAŁA TECHNICZNIE – CO TO OZNACZA?
- WIADOMOŚCI GOSPODARCZE
- 2. KOLEJNE ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE – CO ZMIENIA SIĘ OD LIPCA?
- 3. WIELKIMI KROKAMI DO USA PUKA RECESJA
- 4. PREZESI POLSKICH BANKÓW OSTRZEGAJĄ PRZED WIELKIM KRYZYSEM
- 5. RZĄD CHCE USUNĄĆ UNIJNE OGRANICZENIA WYDATKÓW BUDŻETOWYCH
- 6. PRZED NAMI SPOWOLNIENIE GOSPODARCZE I ZACISKANIE PASA
- 7. 8 PROC. ROCZNIE DLA INWESTORÓW, KTÓRZY KUPILI RZĄDOWE OBLIGACJE – JAK TO SIĘ MOŻE SKOŃCZYĆ?
- KREDYTY HIPOTECZNE
- 8. WAKACJE KREDYTOWE BĘDĄ SZOKIEM DLA BANKÓW
- 9. KONIEC WIBOR-U – PERSPEKTYWY DLA ŚWIATA FINANSÓW
- 10. CZARNE CHMURY NAD OSOBAMI, KTÓRE CHCIAŁYBY KUPIĆ NIERUCHOMOŚĆ NA KREDYT
- 11. MIESZKANIE BEZ WKŁADU WŁASNEGO – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
- NIERUCHOMOŚCI
- 12. TRUDNY ROK DLA RYNKU NIERUCHOMOŚCI
- 13. WESZŁA W ŻYCIE NOWA USTAWA DEWELOPERSKA – CO SIĘ ZMIENI?
- 14. PREZESKA FIRMY BUD-MAR INVESTMENT SKAZANA PRAWOMOCNYM WYROKIEM SĄDU
- 15. BUDOWA DOMÓW JEDNORODZINNYCH BEZ POZWOLEŃ JUŻ W 2023 ROKU?
- 16. BUDOWLANKA ZACIĄGA HAMULEC RĘCZNY
- 17. BĘDĄ UŁATWIENIA W ZAKRESIE ZMIANY UŻYTKOWANIA BUDYNKÓW NA MIESZKALNE?
- INSTYTUCJE FINANSOWE
- 18. ZAPADŁ PRAWOMOCNY WYROK W SPRAWIE AMBER GOLD
- UBEZPIECZENIA
- 19. ZAKAZ UBEZPIECZANIA ROSYJSKICH ŁADUNKÓW ROPY NAFTOWEJ
- 20. SKŁADKI OC POWIĄZANE Z PUNKTAMI KARNYMI I MANDATAMI
- EMERYTURY
- 21. UNIA EUROPEJSKA PONAGLA POLSKĘ DO WPROWADZENIA ZMIAN W SYSTEMIE EMERYTALNYM, SĄDOWNICTWIE I ZIELONEJ ENERGII
- CIEKAWE LINKI
- 22. PREZES MBANKU: ZACZYNAMY BYĆ DZIWNYM KRAJEM. JESTEM TYM PO PROSTU PRZERAŻONY
- 23. LICZBA NIEWOLNIKÓW JEST NAJWYŻSZA W HISTORII
- NIE CHCESZ, ŻEBY OMINĘŁY CIĘ KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ
UKRAINA
1. ROSJA ZBANKRUTOWAŁA TECHNICZNIE – CO TO OZNACZA?
Pierwszy raz od ponad stu lat Rosja nie spłaciła zagranicznego długu. Mowa o 100 mln dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych w dolarach i euro, których nie mogła uregulować… przez sankcje. Tym samym Rosja stała się technicznym bankrutem. Niestety, formalnie ten fakt nie ma dla niej właściwie żadnych konsekwencji, bo z tym statusem może nadal funkcjonować. Brak spłaty długu Federacji Rosyjskiej odczują za to europejskie banki, zwłaszcza w Niemczech i we Włoszech. To właśnie one kupowały od niej najwięcej papierów wartościowych.
Piotr Kuczyński, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion zwraca uwagę na to, że rynki całkowicie zlekceważyły techniczne bankructwo Rosji. Na tej podstawie ocenia, że nałożone na Rosję sankcje są nieskuteczne. Podobnie było w przypadku innych gospodarek autorytarnych (Kuba, Wenezuela, Iran). Chociaż wszystkie te kraje ucierpiały w wyniku nałożonych na nie sankcji, wciąż istnieją i ściśle kontrolują społeczeństwo.
Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/fasadowe-bankructwo-rosji-praktycznie-nie-rodzi-zadnych-skutkow-dla-tego-kraju-6784333444954688a.html
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE
2. KOLEJNE ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE – CO ZMIENIA SIĘ OD LIPCA?
Wraz z kolejnymi poprawkami do poprawek Polskiego Ładu zmieni się kilka rzeczy.
- Obniżka stawki podatku dochodowego z 17 proc. do 12 proc.
- Nowa kwota zmniejszająca podatek. Teraz będzie to 3600 zł rocznie. Ministerstwo Finansów zaznacza, że niektórzy podatnicy zapłacą od lipca wyższe zaliczki na PIT, ale na koniec roku podatkowego większość z nich wyjdzie na plus.
- Likwidacja ulgi dla klasy średniej. Ci, którzy z niej korzystali, mają odczuć większe korzyści z obniżki stawki podatku dochodowego.
- Likwidacja odraczania zaliczek. Pracodawcy i zleceniodawcy nie będą musieli odprowadzać odroczonych zaliczek ani dwukrotnie obliczać ich wysokości.
- Możliwość zmiany opodatkowania na skalę podatkową dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtowo i liniowo.
- Częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców na ryczałcie, podatku liniowym i karcie podatkowej.
- „Hipotetyczny podatek należny za 2022 rok”. Dla podatników, którym przysługiwałaby ulga dla klasy średniej, urząd skarbowy obliczy „hipotetyczny podatek należny za 2022 r.” według stanu prawnego sprzed lipcowych zmian. Jeśli okaże się, że ktoś na likwidacji ulgi dla klasy średniej miałby jednak stracić, zostanie rozliczony według wcześniejszych, korzystniejszych zasad i otrzyma wyrównanie na takich samych zasadach, na jakich wypłacany jest zwrot podatku.
- Rozliczenie z dzieckiem dla samotnych rodziców.
- Wyższy limit przy uldze na dziecko.
- Zasiłek macierzyński wliczany do ulg.
Więcej informacji: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8433952,polski-lad-2-0-od-1-lipca-2022-zmiany-pit-12-samotni-rodzice.html
3. WIELKIMI KROKAMI DO USA PUKA RECESJA
Poziom konsumpcji w Stanach Zjednoczonych miał do tej pory największy wpływ na gospodarkę. W ciągu ostatnich kilku lat obywatele dostawali czeki, dzięki którym mogli kupować jeszcze więcej, by dalej napędzać gospodarkę. Od niedawna rozdawnictwo mocno wyhamowało, a Amerykanom brakuje pieniędzy. Wysokie ceny energii elektrycznej i żywności również odbijają się na ich portfelach. Indeks nastrojów konsumenckich spada – i nic w tym dziwnego. Zaskakujące jest jednak to, że jest on na najniższym poziomie od czasu prowadzenia statystyk, czyli od 70 lat.
Nastroje konsumenckie to jednak tylko jeden z powodów, przez który w USA coraz częściej mówi się, że do USA nadchodzi recesja. Według ekspertów recesja jednak nie nadchodzi, tylko… już jest.
Świadczy o tym kilka innych wskaźników:
Krzywa dochodowości
Najskuteczniejszy wskaźnik ostrzegający przed recesją w USA. Z wyprzedzeniem kilku do kilkunastu miesięcy zapowiadała 7 ostatnich recesji w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie krzywa jest odwrócona, co oznacza, że inwestorzy nie są przekonani co do stabilności rynku.
Poziom 8,6% to najgorszy odczyt od 41 lat. Niebieska linia to inflacja wyliczana za pomocą metodologii z lat 80., która jest już nieaktualna, ale pokazuje skalę zmian.
Ceny paliw
Tutaj krótkie podsumowanie – tak drogo nie było jeszcze nigdy.
Efektem sytuacji gospodarczej w USA jest przede wszystkim dalsze zadłużanie się obywateli (tylko w kwietniu zadłużenie na kartach kredytowych wzrosło o 20%!). A bessa dopiero się zaczęła…
Więcej informacji: https://independenttrader.pl/bessa-juz-jest-recesja-bedzie-za-moment.html
4. PREZESI POLSKICH BANKÓW OSTRZEGAJĄ PRZED WIELKIM KRYZYSEM
Scenariusze dla gospodarki i sektora finansowego na najbliższy czas są albo złe, albo bardzo złe. Eksperci, którzy wzięli udział w Europejskim Kongresie Finansowym, prognozują silne osłabienie wzrostu gospodarki i wysoką inflację, a jako największe zagrożenie wskazują stagflację.
Część ekonomistów jest zdania, że gospodarkę może spotkać kryzys podobny do tego z lat 70. XX wieku. Wtedy wojna na Bliskim Wschodzie spowodowała kryzys paliwowy, a później globalną recesję. Czy teraz może być podobnie? Cóż, taki scenariusz nie musi się zrealizować, ale może. I warto mieć tego świadomość.
Więcej informacji: https://www.money.pl/banki/nadchodzi-wielki-kryzys-prezesi-bankow-ostrzegaja-tego-jeszcze-nie-bylo-6779729562082016a.html
5. RZĄD CHCE USUNĄĆ UNIJNE OGRANICZENIA WYDATKÓW BUDŻETOWYCH
Do tej pory dopuszczalne wydatki z budżetu państwa ograniczał cel inflacyjny NBP, który wynosi 1,5-3,5 proc. Ceny rosną jednak znacznie szybciej – w maju podwyżki w skali roku wyniosły blisko 14 proc.
Rząd planuje znieść to ograniczenie i zastąpić cel inflacyjny wskaźnikiem prognozowanej, rzeczywistej inflacji.
Co ta zmiana oznaczałaby w praktyce? Jeszcze większą swobodę w wydawaniu pieniędzy z budżetu państwa. Wszystko oczywiście pod hasłem „kontynuowania niezbędnych działań związanych z łagodzeniem gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę”.
Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/rzad-chce-zastapic-cel-inflacyjny-nbp-nowym-wskaznikiem-umozliwi-to-wieksze-wydatki-6779693644593888a.html
6. PRZED NAMI SPOWOLNIENIE GOSPODARCZE I ZACISKANIE PASA
Minister finansów podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie powiedziała, że najbliższe lata będą trudne dla polskiej gospodarki. Przyznała również, że w wolniejszym wzroście gospodarczym widzi szansę na walkę z inflacją.
A co z zaciskaniem pasa? Minister finansów zapewniła, że nie ma mowy o likwidacji już działających programów społecznych. Jest za to mowa o tym, że rząd ma ostrożniej podchodzić do nowych wydatków. Pożyjemy, zobaczymy…
Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/minister-finansow-zapowiada-zaciskanie-pasa-przed-nami-spowolnienie-gospodarcze/3yq5l4z
7. 8 PROC. ROCZNIE DLA INWESTORÓW, KTÓRZY KUPILI RZĄDOWE OBLIGACJE – JAK TO SIĘ MOŻE SKOŃCZYĆ?
Oprocentowanie obligacji skarbowych jest na takim poziomie, że państwo musi płacić za nie już 8 proc. w skali roku.
Maciej Samcik z bloga Subiektywnie o finansach pisze, że w budżecie państwa na 2022 rok, który wynosi 550 mld zł, przewidywane koszty obsługi długu wynoszą 26 mld zł odsetek. Tymczasem już wiadomo, że w tym roku będzie to 50 mld zł, a w przyszłym – 70–80 mld zł! Czy w takiej sytuacji – i czy w ogóle – państwo może się tak zadłużać?
Limit długu publicznego, którego nie powinniśmy przekraczać, to 60 proc. PKB brutto. Ile wynosi obecny dług Polski? Mniej więcej właśnie tyle (część ukrywa się Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskim Funduszu Rozwoju). W porównaniu do całej Europy – nie jest tak źle, ale jeśli chodzi o zadłużenie krajów spoza strefy euro – Polska jest na 3. miejscu.
Dla przypomnienia – dług Grecji w latach 80. wynosił 50 proc. PKB, ale zaczął szybko rosnąć „dzięki” populistycznym rządom, które wprowadziły szereg nowych świadczeń socjalnych. Były to między innymi trzynaste i czternaste emerytury i niższy wiek emerytalny. Jak to się skończyło – wszyscy wiemy.
Gdyby Polska miała zbankrutować, nasz kraj mógłby liczyć na wsparcie finansowe UE tak samo jak Grecja. Trzeba jednak pamiętać, że koszt tej pomocy istnieje, a zapłacą go najbiedniejsi.
Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/czy-dlug-publiczny-mozna-zaciagac-bez-limitu/
KREDYTY HIPOTECZNE
8. WAKACJE KREDYTOWE BĘDĄ SZOKIEM DLA BANKÓW
NBP szacuje, że wakacje kredytowe będą kosztować banki 20 mld zł. Prezes Banku Millennium Joao Bras Jorge mówi, że będą one miały wpływ na zdolność systemu bankowego do finansowania gospodarki i polskich konsumentów.
Uważa również, że brakuje w nim kryterium socjalnego, np. procentu dochodów, jaki pochłania rata kredytu mieszkaniowego, minimalnego dochodu uprawniającego do udziału w programie czy wielkości nieruchomości. Krokiem w dobrą stroną byłoby jego zdaniem kryterium przeznaczania na ratę ponad 50 proc. dochodu.
Joao Bras Jorge uważa również, że RPP zaczęła podwyżki stóp procentowych za późno, w dodatku ze zbyt niskich poziomów. Krytykuje również wysokość podwyżek i tempo ich wprowadzania. „W maju 2020 r. ostatnia pandemiczna obniżka stóp o 0,4 pkt proc. do 0,1 proc. była niepotrzebna, bo widać było, że konsumpcja była wciąż na wysokim poziomie nawet pomimo lockdownu” – powiedział w rozmowie z dziennikarzem Business Insider Polska.
Cała rozmowa do przeczytania tutaj: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/makroekonomia/prezes-banku-millennium-o-sytuacji-kredytobiorcow-szukamy-czegos-co-nie-istnieje/6n54r4b
9. KONIEC WIBOR-U – PERSPEKTYWY DLA ŚWIATA FINANSÓW
W kwietniu premier Morawiecki zapowiedział likwidację stawki WIBOR w kredytach mieszkaniowych. Ten krok miał przynieść kredytobiorcom spore oszczędności. Niestety, jak to zwykle bywa z obietnicami – łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Zwłaszcza gdy obietnice mają daleko idący wpływ na różne aspekty funkcjonowania sektora finansowego, inwestorów i… samych kredytobiorców.
Nowe wskaźniki mają pokazywać, jak zmieniały się transakcje w MINIONYCH trzech miesiącach. WIBOR 3M pokazuje zaś oczekiwania dotyczące stóp procentowych w ciągu NADCHODZĄCYCH trzech miesięcy.
W przypadku nowych wskaźników mielibyśmy poznawać oprocentowanie za dany okres na końcu tego okresu, a nie na początku, jak w przypadku WIBOR. Czy to nie brzmi absurdalnie?
Maciej Samcik z bloga Subiektywnie o finansach szczegółowo wyjaśnia jeszcze kilka innych rzeczy, które trzeba wiedzieć o konsekwencjach, jakie niosą zmiany zapowiedziane przez premiera. Warto przeczytać cały tekst, żeby mieć szerszy ogląd sytuacji.
Więcej informacji: https:///subiektywnieofinansach.pl/nowe-wskazniki-referencyjne-wywroca-rynek-finansowy/
10. CZARNE CHMURY NAD OSOBAMI, KTÓRE CHCIAŁYBY KUPIĆ NIERUCHOMOŚĆ NA KREDYT
Wakacje kredytowe cieszą zadłużonych, mogą jednak być ciosem dla tych, którzy chcieliby wnioskować o kredyt hipoteczny. Wakacje kredytowe mogą kosztować banki nawet 20 mld zł. Przynajmniej część z tych kosztów będą chciały przerzucić na klientów. Jeśli marże kredytów wzrosną, o kredyt hipoteczny będzie jeszcze trudniej niż teraz.
Przy rosnących stopach procentowych banki obniżają swoje marże, żeby zachęcić klientów do korzystania z oferty kredytów. A że marża przez cały okres kredytowania jest taka sama, czas podwyżek stóp procentowych może być korzystny dla nowych kredytobiorców.
Niskie marże to jednak nikłe pocieszenie, bo podwyżki stóp procentowych wywindowały oprocentowanie hipotek prawie trzykrotnie. W ostatnich miesiącach zdolność kredytowa mocno spadała – najwyższy spadek miał miejsce w kwietniu, kiedy to przykładowa rodzina mogła pożyczyć 23% mniej niż miesiąc wcześniej.
Więcej informacji: https://heritagere.pl/analizy/przez-rzadowy-pakiet-o-kredyt-moze-byc-trudniej/158
11. MIESZKANIE BEZ WKŁADU WŁASNEGO – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pojawiły się już informacje o programie Mieszkanie bez wkładu własnego.
Procedura wnioskowania o kredyt będzie zależeć od banku, który kredytu udziela. Jest to bowiem taki sam kredyt hipoteczny jak kredyt udzielany z wkładem własnym, tyle że zamiast wnieść wkład własny, trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do skorzystania z programu.
Jakie są główne założenia programu?
- Możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania. Część kredytu objęta gwarancją może stanowić nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% nieruchomości. Uzyskanie gwarancji zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.
- Spłata rodzinna łączy się z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym. Będzie ona przysługiwać, jeśli w czasie spłaty w gospodarstwie domowym pojawi się drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka).
- Kredyt będzie udzielany wyłącznie w złotówkach, na minimum 15 lat.
- Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.
FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania o program znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego
NIERUCHOMOŚCI
12. TRUDNY ROK DLA RYNKU NIERUCHOMOŚCI
Kwietniowa rekomendacja KNF (obowiązek dodawania 5 pp. buforu do obecnej wysokości stopy procentowej, która rośnie z każdym posiedzeniem RPP) mocno ograniczyła Polakom możliwość otrzymania kredytu hipotecznego. Z danych BIK wynika, że po tej zmianie, w maju 2022 r., liczba wnioskujących o kredyt, spadła o prawie 52% w porównaniu z majem 2021 roku.
Popyt na kredyty hipoteczne wciąż będzie spadał, bo pierwszych obniżek stóp procentowych można się spodziewać pod koniec 2023 roku lub na początku 2024 roku. Sytuację może poprawić jedynie złagodzenie rekomendacji KNF, o którą wnioskuje Polski Związek Firm Deweloperskich. PZFD uważa, że wymóg 5 pp. buforu jest zbyt wysoki i przesadnie hamuje popyt na mieszkania. Apeluje o zmniejszenie go do 3 pp., a dla kredytów ze stałym oprocentowaniem – do 1 pp.
Więcej informacji: https://strefabiznesu.pl/kupno-mieszkania-gdy-inflacja-i-wysokie-stopy-co-oznacza-kryzys-na-rynku-dla-planujacych-kupno-domu-lub-mieszkania-28062022/ar/c3-16451743
13. WESZŁA W ŻYCIE NOWA USTAWA DEWELOPERSKA – CO SIĘ ZMIENI?
Dotychczasowa, obowiązująca od 10 lat ustawa deweloperska, przestała obowiązywać z końcem czerwca. 1 lipca weszła w życie nowa ustawa, a jej elementem jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zapewniać klientom bezpieczeństwo nawet w przypadku bankructwa dewelopera.
Oprócz kupujących nowe mieszkania lipcowa ustawa będzie chronić również:
- gotowe mieszkania z drugiej ręki sprzedawane przez przedsiębiorców,
- mieszkania i domy powstałe w wyniku przebudowy np. budynków pofabrycznych czy hoteli,
- lokale użytkowe niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Nowa ustawa wprowadza też kilka innych, mniej spektakularnych zmian, które zasługują na uwagę kupujących. Te zmiany to:
- Skasowanie możliwości sprzedaży mieszkań bez rachunku powierniczego.
- Rachunek powierniczy musi być założony osobno dla każdego zadania inwestycyjnego w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego.
- Rachunek powierniczy będzie utrzymywany do momentu przeniesienia własności z ostatniej umowy deweloperskiej.
- Gdy rozpocznie się sprzedaż mieszkań, deweloper musi mieć zgodę banku lub innego wierzyciela zabezpieczonego hipoteką na wyodrębnienie lokalu bez obciążeń i przeniesienie własności na nabywcę, gdy ten zapłaci pełną cenę mieszkania.
Mimo wejścia w życie nowej ustawy deweloperzy mogą sprzedawać mieszkania na dotychczasowych zasadach do 1 lipca 2024 r. Jeśli budowa zakończy się po tym terminie, też obejmą ją stare regulacje.
Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/nieruchomosci/od-lipca-wchodzi-nowa-ustawa-deweloperska-co-sie-zmienia-wyjasniamy/fnhbt70
14. PREZESKA FIRMY BUD-MAR INVESTMENT SKAZANA PRAWOMOCNYM WYROKIEM SĄDU
Osiedle „Rodzinne wzgórze” pod Krakowem, składające się z 52 bliźniaków, miało być gotowe do czerwca 2009 roku. Źródłem finansowania były pieniądze pochodzące od klientów, którzy przekazali deweloperowi od 150 tys. do 600 tys. zł. Budowa została przerwana w maju 2008 roku.
Bogusława C., prezeska firmy, oszukała ponad 50 osób na kwotę 13,2 mln zł przy budowie osiedla mieszkaniowego oraz 22 podwykonawców. Pierwszy proces, rozpoczęty w 2018 roku, trwał 6 lat. Oskarżona dostała 7 lat pozbawienia wolności. Po apelacji sąd obniżył karę więzienia do 5 i pół roku oraz zarządził grzywnę w wysokości 25 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.
Więcej informacji: https://gazetakrakowska.pl/budowala-osiedle-pod-krakowem-oszukala-ludzi-i-kontrahentow-boguslawa-c-z-prawomocnym-wyrokiem/ar/c1-16396861
15. BUDOWA DOMÓW JEDNORODZINNYCH BEZ POZWOLEŃ JUŻ W 2023 ROKU?
Rząd chce znieść konieczność uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe – do dwóch kondygnacji, za to bez ograniczeń powierzchni.
Według ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy nowe rozwiązanie ma polegać na zgłoszeniu na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy (dla domów powyżej 70 m²) i z uproszczonym odbiorem. Według założeń gotowość do zamieszkania ma potwierdzać wyłącznie kierownik budowy.
Według planów nowe przepisy miałyby wejść w życie już w styczniu 2023 roku.
Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/rzad-chce-zniesc-pozwolenia-na-budowe-domow-jednorodzinnych-na-wlasne-potrzeby/m3q7lff
16. BUDOWLANKA ZACIĄGA HAMULEC RĘCZNY
Rosnące koszty kredytów, materiałów budowlanych i pracy, niedokończone budowy, a do tego brak rąk do pracy – to nowa rzeczywistość na rynku nieruchomości.
Sprzedaż mieszkań wyhamowała (spadki wynoszą od 30 proc. do 50 proc.) wobec tej z ubiegłego roku. Dom Development ogłosił, że przesuwa start rozpoczęcia budów nowych inwestycji – na razie o kilka miesięcy.
Nadchodzącą recesję gospodarczą widać też w cenach materiałów budowlanych. Gdy zaczęła się pandemia, ceny materiałów budowlanych wystrzeliły, zwiększając koszt budowy mieszkań. Z kolei w ostatnich tygodniach widać spadek cen – chociażby styropianu, stali, drewna czy miedzi.
Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zaznaczają, że znaczący spadek nowych zamówień raportują już firmy przemysłowe. W trzecim kwartale wyniki produkcji w tym sektorze mogą być jednocyfrowe.
Więcej informacji: https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/06/23/ceny-materialow-budowlanych-spadaja-nadchodzi-recesja-gospodarcza/
https:///subiektywnieofinansach.pl/zapasc-w-budowlance-i-sytuacja-deweloperow/
17. BĘDĄ UŁATWIENIA W ZAKRESIE ZMIANY UŻYTKOWANIA BUDYNKÓW NA MIESZKALNE?
Do końca września rząd planuje przyjąć ustawę, która na 2 lata wprowadzi ułatwienia w zmianie sposobu użytkowania budynku biurowego lub handlowego na mieszkalny. W rządowych planach jest też zmiana specustawy mieszkaniowej pod kątem rozszerzenia terenów do zagospodarowania pod budownictwo mieszkaniowe.
Zmiany mają być rozwiązaniem doraźnym, nie systemowym (na czas związany z reagowaniem na skutki pandemii oraz w związku z napływem uchodźców z Ukrainy).
Więcej informacji: https://biznes.pap.pl/pl/news/all/info/3301516,rzad-chce-wprowadzic-na-2-lata-ulatwienia-w-zakresie-zmiany-uzytkowania-budynkow-na-mieszkalne
INSTYTUCJE FINANSOWE
18. ZAPADŁ PRAWOMOCNY WYROK W SPRAWIE AMBER GOLD
Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok w sprawie afery finansowej Amber Gold. To proces odwoławczy ws. twórców piramidy finansowej. Marcin P. został skazany na 15 lat więzienia, a jego żona Katarzyna P. na 11,5 roku. Utrzymał więc w mocy wyrok skazujący w pierwszej instancji wobec Marcina P. i obniżył o rok karę Katarzynie P. Wyrok jest prawomocny.
Według prokuratury Marcin P. i jego żona Katarzyna P. w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.
Uzasadnienie wyroku liczy 9345 stron i zajmuje około 47 tomów akt sprawy.
Więcej informacji: https://www.onet.pl/informacje/onettrojmiasto/final-w-sprawie-amber-gold-zapadl-wyrok/pv2crzr,79cfc278
UBEZPIECZENIA
19. ZAKAZ UBEZPIECZANIA ROSYJSKICH ŁADUNKÓW ROPY NAFTOWEJ
Wielka Brytania i Unia Europejska zakazały ubezpieczania statków przewożących rosyjską ropę naftową. W ten sposób użyły jednej z najcięższych sankcji – zamknięcia Moskwie dostępu do kluczowego rynku ubezpieczeń Lloyd’s of London i znaczącego ograniczenia jej możliwości eksportu ropy.
Ta sytuacja pokazuje, że rynek ubezpieczeń jest bardzo istotny i że może naprawdę wpływać relacje gospodarcze pomiędzy państwami.
Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/unia-uzyje-jednej-z-najciezszych-sankcji-jakie-ma-w-arsenale/3wljp2s
20. SKŁADKI OC POWIĄZANE Z PUNKTAMI KARNYMI I MANDATAMI
Od 17 czerwca zakłady ubezpieczeń mają już dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych kierowców. Zanim umowy ubezpieczeniowe zaczną być z nimi realnie powiązane, muszą jednak uzyskać certyfikaty dostępu do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i przygotować nowe taryfikatory.
W artykule poniżej znajduje się FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania o zasady wyliczania składek OC na nowych zasadach.
Więcej informacji: https://piu.org.pl/blogpiu/powiazanie-punktow-karnych-ze-stawkami-oc-najczestsze-pytania/
EMERYTURY
21. UNIA EUROPEJSKA PONAGLA POLSKĘ DO WPROWADZENIA ZMIAN W SYSTEMIE EMERYTALNYM, SĄDOWNICTWIE I ZIELONEJ ENERGII
Z analizy Komisji Europejskie wynika, że bez zmian w systemie emerytalnym Polska stanie się krajem biedaemerytur. Co zaleca? Przede wszystkim podniesienie rzeczywistego wieku przechodzenia na emeryturę.
Według wyliczeń bez wprowadzenia zmian wysokość przyszłych emerytur spadnie bowiem z 54 proc. z 2019 roku do… 20 proc. w 2060 roku. Aby utrzymać emerytury na obecnym poziomie, w 2070 Polska musiałaby wydawać na emerytury dodatkowo 6,7 proc. PKB. To więcej niż wydaje się teraz na system ochrony zdrowia.
Co jeszcze znajduje się w zaleceniach KE? Zmniejszenie barier administracyjnych dla wprowadzenia zielonej energii oraz ponowne wezwanie do uszanowania niezawisłości sądów.
Więcej informacji: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-bruksela-ostrzega-polska-stanie-sie-krajem-biedaemerytur,nId,6044217
CIEKAWE LINKI
22. PREZES MBANKU: ZACZYNAMY BYĆ DZIWNYM KRAJEM. JESTEM TYM PO PROSTU PRZERAŻONY
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski w rozmowie z redaktorem naczelnym Business Insider Polska zastanawia się, czy jesteśmy dostatecznie przygotowani na to, co przed nami i czy mamy na to wpływ. W rozmowie mówi o:
- przeszłych światowych kryzysach gospodarczych i tym, jakich wniosków z nich nie wyciągamy,
- konsekwencjach finansowych dla przeciętnych Polaków, do których prowadzą politycy (którzy zdaniem Stypułkowskiego nie wiedzą, o czym mówią),
- braku samoograniczania się,
- wakacjach kredytowych.
Warto przeczytać!
23. LICZBA NIEWOLNIKÓW JEST NAJWYŻSZA W HISTORII
Kevin Bales, wykładowca i badacz współczesnego niewolnictwa szacuje, że obecnie na świecie żyje ponad 40 mln niewolników. W artykule znajduje się krótkie podsumowanie informacji z jego książki o niewolnikach: przyczyny niewolnictwa, elementy zniewolenia oraz opłacalność całego procederu.
Warto przeczytać, żeby mieć świadomość, której nie ma większość ludzi: https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/niewolnictwo-we-wspolczesnej-gospodarce/