Jak zabezpieczyć dziecko? Oto 7 finansowych obowiązków każdego rodzica

Pojawiło się na świecie. Wyczekiwane lub niespodziewane. Dziecko. Oprócz bieżących wydatków na jego ochronę i edukację, warto pomyśleć o jego przyszłości. Jak zabezpieczyć dziecko – zarówno finansowo, jak i życiowo?

Jeden moment może odwrócić całe dotychczasowe życie dorosłego człowieka do góry nogami. Wypadek podczas wakacji, na które nie wykupiłeś ubezpieczenia pogrąży nie tylko Ciebie. Sprowadzi też kłopoty na Twoją rodzinę, a w szczególności dzieci.

Brak jakiegokolwiek zabezpieczenia finansowego może spowodować, że te kłopoty będą jeszcze poważniejsze, a co ważne – wymiernie będą dotykać Twoją rodzinę. Jeżeli jesteś rodzicem, ostatnią rzeczą jaką pragniesz jest zrzucenie na dzieci swoich problemów. Przecież od zawsze bycie ojcem lub matką wiązało się z byciem przewidującym – zarówno chwilę do przodu (zaraz spadnie z tego krzesła), jak i wiele lat naprzód (skąd weźmiemy na studia?). W życiu trzeba wziąć pod uwagę negatywne oraz pozytywne scenariusze i na oba się przygotować.

Dziś podpowiem Ci, drogi rodzicu jak przygotować się do różnych sytuacji życiowych z Twoim dzieckiem w roli głównej. O pewne kwestie warto zadbać od momentu jego narodzin.

1) Zabezpiecz przede wszystkim siebie, by móc skupić się na dziecku

Jeżeli kiedykolwiek leciałeś samolotem musiałeś słyszeć instrukcje od stewardesy, które nakazują, aby podczas turbulencji lub awarii, najpierw założyć maskę tlenową sobie samemu, a dopiero potem dziecku. Dlaczego? Niskie ciśnienie w kabinie samolotu spowoduje, że nie będziesz w stanie udzielić mu odpowiedniej pomocy, jeżeli zdecydujesz się najpierw maskę założyć dziecku, a nie sobie.

Podobnie jest w życiu. Zacznij od bycia dobrym przykładem dla swojego potomka i dbaj o swoje finanse (regularnie spłacaj zadłużenie, opłacaj ubezpieczenie na życie, oszczędzaj na emeryturę itp.). Ucząc dziecko dobrych finansowych praktyk, wpływasz na jego przyszłość. Edukuj od najmłodszych lat, ponieważ jesteś dla niego najlepszym wzorem do naśladowania.

W swoich życiowych planach powinieneś być przygotowany na najgorszy scenariusz, czyli swoją śmierć. Tylko w oczach dzieci jesteśmy nieśmiertelnymi superbohaterami, ale w obliczu diagnozy lekarskiej – bezbronni jak one. Dbaj o siebie, ale również o swoje zabezpieczenie finansowe w razie poważnej choroby, wypadku czy śmierci. Odpowiednia polisa na życie pozwoli, aby Twoje dziecko i małżonek byli odpowiednio zabezpieczeni na przyszłość.

2) Sukcesja majątkowa – jak mądrze przekazać dziecku dorobek?

Jeżeli rozważamy już najgorszy scenariusz, czyli przedwczesną śmierć, warto zastanowić się co się stanie z majątkiem, który dotychczas zgromadziłeś. W czyje ręce przejdzie i na jakich zasadach? Prawo spadkowe precyzyjnie określa, kto dziedziczy w takiej sytuacji. Po śmierci jednego z rodziców, prawa majątkowe np. do domu, nabywa również dziecko, nawet jeżeli jest niepełnoletnie. Zarządzanie taką nieruchomością jest bardzo trudne, ponieważ Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy dba o prawa małolata do majątku.

Dla przykładu, na wszelkie decyzje związane z rozporządzaniem majątkiem (jak np. sprzedaż nieruchomości) musi wyrazić zgodę sąd rodzinny. Może to realnie ograniczyć pozostającemu przy życiu małżonkowi pole do działania do momentu osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia. Wyjściem jest wcześniejsze sporządzenie testamentu, w którym można dokonać zapisów windykacyjnych (córce – dom, synowi – mieszkanie), jak i ustalić zarządcę majątku, czyli np. małżonka. W ten sposób zapobiegniesz konsekwencjom płynącym z dziedziczenia ustawowego.

Innym sposobem jest założenie polisy ubezpieczeniowej, dzięki której po śmierci wskazana przez Ciebie osoba otrzymuje zgromadzone na niej oszczędności.

Jeżeli żyjesz w związku nieformalnym, przypominam, że konieczne jest uregulowanie spraw majątkowych, poprzez stworzenie planu sukcesji majątkowej, która powinna również objąć Wasze dzieci.

Zobacz również: Jak przekazać pieniądze rodzinie zgromadzone na koncie indywidualnym w razie śmierci, bez procesu spadkowego?

3) Ubezpieczenie dziecka od chorób i wypadków

Bardzo ciężkim momentem dla każdego rodzica jest choroba dziecka. To obciążenie przede wszystkim psychiczne, ale nie możemy zapomnieć, że wpływa również na życie zawodowe, a co za tym idzie, domowy budżet. Dostępne dzisiaj rozwiązania mogą zabezpieczyć Twoje dziecko na wypadek wystąpienia poważnego zachorowania – i zagwarantować w takiej sytuacji pieniądze na szybkie i skuteczne leczenie dziecka z pominięciem kolejek w NFZ.

Możesz też ubezpieczyć potomka i otrzymywać odszkodowanie za:

 • pobyt w szpitalu,
 • operacje,
 • śmierć dziecka,
 • rehabilitację

W szkole czy na wycieczce najczęściej opłacasz składkę na ubezpieczanie NNW, które w razie uszczerbku na zdrowiu (złamania i poważniejsze wypadki) pozwala Ci się ubiegać o odszkodowanie. Musisz mieć świadomość, że te ubezpieczenia opiewają na niskie sumy, zatem wypłata odszkodowania będzie niewielka. Trzeba się zatem ubezpieczyć indywidualnie.

Niektóre TU oferują również pakiet świadczeń assistance, w skład których najczęściej wchodzą: infolinia medyczna, wizyta lekarska, transport medyczny, opiekunka do dziecka, czy pomoc pielęgniarki, z których możesz skorzystać podczas choroby dziecka.

4) OC na szkody wyrządzone przez dzieci

Dziecko w domu potrafi narobić kłopotów, nie tylko Tobie, ale i sąsiadom. Wystarczy chwila nieuwagi, a zaleje sąsiada lub wybije piłką szybę w oknie. Jako rodzic oczywiście możesz obciążyć dziecko w ramach kary miesięcznym zmywaniem naczyń w domu, ale finansowo odpowiadasz za jego czyny.

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania obejmuje tylko tzw. ściany. Aby uchronić się przed konsekwencjami zalania sąsiada, koniecznie jest wykupienie OC. Taka polisa obejmuje przeważnie odszkodowanie za szkody wyrządzone przez Twojego potomka.

5) Oszczędzanie dla dziecka

Czy pamiętasz dzień, gdy opuszczałeś rodzinny dom i rozpoczynałeś prawdziwe, własne dorosłe życie? Co wtedy przekazali Ci Twoi rodzice? A co Ty chciałbyś dać swojemu dziecku w takiej chwili?

Pomysłów i okazji jest wiele. Wesele, samochód, mieszkanie, a może pieniądze na prestiżowe lub zagraniczne studia? Trafiło Ci się przedsiębiorcze dziecko? Idealnie byłoby podarować mu wkład na start biznesu.

Być może było tak, że Twoi rodzice nie pomogli Ci w żaden finansowy sposób w tym momencie życia. Ty chciałbyś zrobić to inaczej i podarować swojemu potomkowi coś na start. Możesz to zrobić myśląc o jego przyszłości od momentu narodzin. Wybierz polisę posagową, którą pozwoli Ci na długofalowe i systematyczne odkładanie środków dla swojego potomka.

6) Zakup kawalerki, nawet na kredyt?

Dla tych, którzy posiadają zdolność kredytową ciekawą opcją może być zakup mieszkania na kredyt z przeznaczeniem dla dziecka. Jeżeli weźmiesz kredyt na 20-30 lat, zadłużenie możesz spłacać z dochodów z najmu mieszkania. Oczywiście, im krótszy okres kredytowania tym wyższe raty, więc pieniądze z wynajmowania mogą nie być wystarczające. Jeżeli jednak możesz dopłacać do raty, warto przemyśleć taką możliwość. W ten sposób angażując dzisiaj niewielką kwotę na wkład własny do kredytu hipotecznego, możesz zapewnić dziecku dobry start w dorosłe życie, a samemu zapewnić sobie spokój na późniejsze lata.

7) Twoja edukacja finansowa z korzyścią dla dziecka

Powtórzę to jeszcze raz – bądź dla dziecka przykładem. Nie tylko ucz je szacunku do pieniądza, ale sam pokazuj, że go masz i w kwestiach finansowych kierujesz się rozsądkiem i wiedzą.

Jak dokształcić się w zakresie finansów? Przeczytaj kilka książek (ponieważ sam przeczytałam ich wiele, planuję już wkrótce stworzyć przewodnik po tych najlepszych), żeby zdobyć odpowiednią wiedzę. Czytaj blogi finansowe i staraj się śledzić wiadomości ekonomiczne.

Pamiętasz, by Ciebie ktoś nauczył, jak dobierać produkty finansowe, na jakie kruczki w umowach zwracać uwagę, jak przestrzec się przed nieuczciwymi doradcami finansowymi? Istnieje ogromne ryzyko, że luka programowa dotycząca nauczania finansowego w szkołach nie zostanie w żaden sposób uzupełniona do czasu, gdy Twoje dziecko wkroczy na ścieżkę edukacji.

Jeśli czujesz się w tych zagadnieniach pewnie, to znaczy, że zadanie domowe zostało odrobione. Jeśli brakuje Ci wiedzy – zostań ze mną, ponieważ planuję dzielić się na moim blogu taką właśnie wiedzą.

PODSUMOWANIE, CZYLI ZRÓB TO TERAZ:

 • Czy masz odpowiednie ubezpieczanie na życie? Pamiętaj, by najpierw zadbać o siebie, a następnie o potomków
 • Jeżeli posiadasz nieruchomość, pomyśl już dziś o możliwości zabezpieczenia swojego partnera i dziecka za pomocą dobrego planu sukcesji majątkowej.
 • Rozważ możliwość ubezpieczenia dziecka od chorób i wypadków. Obowiązkowe NWW to zabezpieczenie tylko w razie wypadków w szkole lub w drodze do niej oraz na wycieczce szkolnej.
 • Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie mieszkania nie zawiera wyłączenie na szkody wyrządzone przez dziecko. Jeżeli tak, dokup OC, zwłaszcza, gdy to mały psotnik.
 • Wygospodaruj ze swojej pensji jakąkolwiek kwotę, by odłożyć coś na przyszłość dla Twojego dziecka. Swoje zainteresowania skieruj ku produktom, które oferują długoletnie oszczędzanie z dobrym procentem.
 • Zorientuj się czy posiadasz zdolność kredytową na zakup nowego mieszkania. To może być dobra inwestycja pieniędzy oraz świetny prezent dla dziecka z okazji zakończenia studiów.
 • Poszerzaj wiedzę z zakresu finansów. Czytaj książki i blogi tematyczne, tak by w przyszłości móc wytłumaczyć, jak np. działają polisy oraz czym jest procent składany. W tej kwestii nie podkładaj zbyt wiele wiary w szkołę.

Jeżeli w którymś podpunkcie nie poradziłeś sobie samodzielnie, odezwij się do mnie, chętnie rozwiążę Twoje problemy.

Jeżeli natomiast chcesz zadbać o przyszłość swoich dzieci i zabezpieczyć je przed nieprzewidzianymi wypadkami, umów się ze mną na spotkanie. Zapoznam Cię z możliwymi opcjami, przedstawię ich zalety i wady.

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym rozszerzam tematykę artykułu:

Bezpieczeństwo Finansowe Dziecka – Jak dobrze wykorzystać 500+? [VIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *