Chcę zabezpieczyć swoją emeryturę

Samodzielne oszczędzanie na emeryturę jest dziś koniecznością

Emerytura to nie jest czas na zarabianie pieniędzy. To najlepszy moment na cieszenie się rodziną – tak uważa połowa Polaków w wieku 25-45 lat. Jednocześnie tylko 14% z nich dodatkowo oszczędza na emeryturę. Według szacunków tylko 35% obecnych zarobków będą otrzymywali na starość dzisiejsi trzydziestolatkowie. Obecne zmiany na rynku emerytalnym w Polsce i na świecie idą w jednym kierunku: wprowadzenia uniwersalnych emerytur na poziomie minimum egzystencji.

Czy wyobrażasz sobie, że praktycznie z dnia na dzień Twój dochód spada o 70% i nagle musisz przeżyć za 1/3 swojej aktualnej pensji? Jeżeli nie, musisz o swoją przyszłość zadbać samodzielnie. Mogą Ci w tym pomóc rynek kapitałowy i rynek nieruchomości.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak system emerytalny będzie wyglądał za kilkadziesiąt lat. Jednak już dziś wielu ekonomistów zaleca, by myśleć o nim, kierując się starym powiedzeniem: „Umiesz liczyć, licz na siebie”. Na emeryturę możesz zacząć oszczędzać w każdej chwili, a mnogość rozwiązań dobrać do wieku, możliwości finansowych i nawet typu swojej osobowości. Do wyboru są: IKE i IKZE (czyli III filar), indywidualne rozwiązania oszczędnościowe, programy inwestycyjne, rozwiązania gwarantowane czy inwestowanie w nieruchomości.

Gdzie w oszczędzeniu na emeryturę potrzebny jest Ci doradca finansowy?

To, w jaki sposób chcesz zabezpieczyć swoją emeryturę, zależy od kilku czynników, takich jak: wiek, zasobność portfela, akceptacja ryzyka, wiedza finansowa i czas, jaki możesz poświęcić na zgłębianie lub wdrażanie w życie tych zagadnień. Jako doradca finansowy pomogę dobrać dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie (lub kilka naraz).

Podczas spotkań wyliczę Twoją prognozowaną emeryturę na podstawie obecnych zarobków i stażu pracy. Na tej podstawie oszacujemy, ile pieniędzy będziesz potrzebować po 60. roku życia (a może wcześniej?), by móc żyć wygodnie i godnie.

Na tej podstawie wyliczę dla Ciebie Lukę Emerytalną, czyli środki konieczne do zgromadzenia w trakcie Twojej aktywności zawodowej, żebyś mógł zapewnić sobie godną przyszłość. Przeanalizuję również Twój domowy budżet, aby doradzić Ci, jaką część swojej wypłaty powinieneś/-naś przeznaczać na zabezpieczenie emerytalne.

Aby lepiej dobrać odpowiednie metody zabezpieczenia emerytury, zbadam też Twoje preferencje. Porozmawiamy o tym, jakie masz podejście do swoich pieniędzy – czy wolisz mieć zagwarantowane bezpieczeństwo, czy raczej interesuje Cię wyższa stopa zwrotu i aktywne inwestowanie swoich oszczędności? Na tej podstawie dobiorę dla Ciebie rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.

Kilka lat temu zainwestowałeś w produkty finansowe? Sprawdzę, ile już na nich zarobiłeś lub straciłeś

Jeżeli w przeszłości inwestowałeś/-łaś już w takie instrumenty, jak III filar, polisy czy lokaty pod kątem wysokości przyszłej emerytury, przeanalizuję ich wartość i efektywność. Większość produktów finansowych należy aktualizować co kilka lat. Brak świadomości tego, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi – czyli czy pracują dla Ciebie – może doprowadzić do tego, że zamiast oszczędzać, będziesz przepłacać.

Co zyskasz dzięki współpracy ze mną przy zabezpieczeniu emerytury?

 • Zaoszczędzisz czas na szukaniu optymalnego rozwiązania dla siebie – doradzę Ci, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze w Twojej obecnej sytuacji zawodowo-finansowej.
 • Wyliczę, ile dokładnie będziesz potrzebował/-ła środków i ile musisz zacząć odkładać już teraz, by godnie żyć na emeryturze.
 • Stworzę dla Ciebie indywidualny plan, dzięki któremu będziesz świadomie gromadził/-ła środki na przyszłość, do wykorzystania na dowolny cel.

 

Wskazówka: Z oszczędzaniem na emeryturę nie czekaj do chwili, aż zaczniesz lepiej zarabiać. Zacznij jak najwcześniej od odkładania małych kwot, wykorzystując najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb rozwiązanie.

Dostępne produkty finansowe:

 • IKE
 • IKZE
 • Polisy gwarantowane
 • Programy oszczędnościowe
 • Endownmenty
 • Polisy inwestycyjne
 • Fundusze Inwestycyjne Otwarte, Specjalistyczne, Zamknięte
 • Inwestycje w nieruchomości
 • Inwestycje w ziemie

Myślisz o przyszłości? Napisz do mnie, razem opracujemy plan.