Prywatny fundusz emerytalny
Przejdź do kursu

Emerytura to nie jest czas na zarabianie pieniędzy. To najlepszy moment na cieszenie się rodziną i konsumowanie środków z prywatnego funduszu emerytalnego – tak uważa połowa Polaków w wieku 25-45 lat. Jednocześnie tylko 21% Polaków deklaruje, że regularnie oszczędza na przyszłość. Według szacunków tylko 35% obecnych zarobków będą otrzymywali na starość dzisiejsi trzydziestolatkowie. Obecne zmiany na rynku emerytalnym w Polsce i na świecie idą w jednym kierunku. Prędzej czy później zostaną wprowadzone uniwersalne emerytury obywatelskie na poziomie minimum egzystencji.

2/3 Polaków nie wierzy w świadczenia państwowe – prywatny fundusz emerytalny to konieczność!

Czy wyobrażasz sobie, że praktycznie z dnia na dzień Twój dochód spada o 70% i nagle musisz przeżyć za 1/3 swojej aktualnej pensji? Jeżeli nie, musisz o swoją przyszłość zadbać samodzielnie. Mogą Ci w tym pomóc rynek kapitałowy i rynek nieruchomości.

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak system emerytalny będzie wyglądał za kilkadziesiąt lat. Jednak już dziś wielu ekonomistów zaleca, by myśleć o nim, kierując się starym powiedzeniem: „Umiesz liczyć, licz na siebie”. Na emeryturę możesz zacząć oszczędzać w każdej chwili. Tym bardziej, że mnogość rozwiązań pozwala dobrać odpowiednie do wieku, możliwości finansowych i nawet typu swojej osobowości. Do wyboru są: IKE i IKZE, PPE, PPK, indywidualne rozwiązania oszczędnościowe, programy inwestycyjne, rozwiązania gwarantowane, premiopolisy czy inwestowanie w nieruchomości. Jeśli nie zajmujesz się profesjonalnie finansami – trudno będzie Ci porównać te rozwiązania samodzielnie. A do tego służą właśnie konsultacja ze mną.

Jak będzie wyglądało spotkanie?

To, w jaki sposób chcesz zabezpieczyć swoją emeryturę, zależy od kilku czynników. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim: wiek, zasobność portfela, akceptacja ryzyka, wiedza finansowa i czas, jaki możesz poświęcić na zgłębianie lub wdrażanie w życie tych zagadnień. Dlatego jako doradca finansowy pomogę dobrać dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie (lub kilka naraz).

Podczas spotkania wyliczę na początku Twoją prognozowaną emeryturę na podstawie obecnych zarobków i stażu pracy. Następnie oszacujemy, ile pieniędzy będziesz potrzebować po 60. roku życia (a może wcześniej?), by móc żyć wygodnie i godnie.

Na tej podstawie wyliczę dla Ciebie Lukę Emerytalną. To środki konieczne do zgromadzenia w trakcie Twojej aktywności zawodowej, żebyś mógł zapewnić sobie godną przyszłość. Przeanalizuję również Twój domowy budżet, aby doradzić Ci, jaką część swojej wypłaty powinieneś/-naś przeznaczać na zabezpieczenie emerytalne.

Aby lepiej dobrać odpowiednie metody zabezpieczenia emerytury, zbadam też Twoje preferencje. Porozmawiamy o tym, jakie masz podejście do swoich pieniędzy. Czy wolisz mieć zagwarantowane bezpieczeństwo, czy raczej interesuje Cię wyższa stopa zwrotu i aktywne inwestowanie swoich oszczędności? Na koniec dobiorę dla Ciebie rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.

Kilka lat temu zainwestowałeś w produkty finansowe? Sprawdzę, ile już na nich zarobiłeś lub straciłeś

Jeżeli w przeszłości inwestowałeś/-łaś już w takie instrumenty, jak III filar, polisy czy lokaty pod kątem wysokości przyszłej emerytury, przeanalizuję ich wartość i efektywność. Ze względu na fakt, że większość produktów finansowych dezaktualizuje się co kilka lat – trzeba je regularnie sprawdzać. Brak świadomości tego, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi – czyli czy pracują dla Ciebie – może doprowadzić do tego, że zamiast oszczędzać, będziesz w rezultacie przepłacać.

Co zyskasz dzięki współpracy jeśli wspólnie uruchomimy prywatny fundusz emerytalny?

 • Zaoszczędzisz czas na szukaniu optymalnego rozwiązania dla siebie. Doradzę Ci, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze w Twojej obecnej sytuacji zawodowo-finansowej.
 • Wyliczę, ile dokładnie będziesz potrzebował/-ła środków i ile musisz zacząć odkładać już teraz, by godnie żyć na emeryturze.
 • Stworzę dla Ciebie indywidualny plan. Dzięki niemu będziesz świadomie gromadził/-ła środki na przyszłość, do wykorzystania na dowolny cel.

Ważne!

Z oszczędzaniem na emeryturę nie czekaj do chwili, aż zaczniesz lepiej zarabiać. Zacznij jak najwcześniej od odkładania małych kwot, wykorzystując najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb rozwiązanie.

Dostępne rozwiązania finansowe:

 • IKE
 • IKZE
 • PPK
 • Polisy gwarantowane
 • Premiopolisy
 • Programy oszczędnościowe
 • Endownmenty
 • Polisy inwestycyjne
 • Fundusze Inwestycyjne Otwarte, Specjalistyczne, Zamknięte
 • Inwestycje w nieruchomości
 • Inwestycje w ziemie