Przejdź do kursu

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – PAŹDZIERNIK 2022

Dzień dobry!

Lubię pisać Biuletyny Finansowe. Wielu moich klientów i odbiorców w pewnym sensie polega na mojej opinii, bo nie śledzą wszystkich wydarzeń na bieżąco. Trudno też oddzielić rzetelne informacje od tych fejkowych. Jako ekspertowi z branży jest mi łatwiej przefiltrować te newsy i podać ich esencję. Mam jednak duży problem z tym, żeby określić, czy w finansach i naszej gospodarce jest dobrze czy źle.

 • Z jednej strony czytam, że węgla nie zabraknie i że jego cena jest niewysoka. Z drugiej są relacje z pustych składów i ceny z kosmosu.
 • W jednym źródle znajduję informację, że deficyt budżetowy nie przekroczy 5%. W innym pojawiają się raporty NIK-u o ponad 420 mld wydatków, które rząd ukrywa przed opinią publiczną.
 • Czytam też, że płaca minimalna notuje rekordowe wzrosty i będziemy drugą Japonią (za czasów jej świetności). Tylko co z tego, skoro nastroje wśród przedsiębiorców i w przemyśle notują spektakularne spadki, a giełda krwawi?
 • Do tego zestawmy pomysły na rozwój polskiej gospodarki z faktem, że na sektor bankowy przerzucono koszty wakacji kredytowych, a w planach jest podatek, który inne duże spółki zapłacą od zysków nadzwyczajnych. Przez takie zmiany duże firmy i koncerny po raz kolejny zniechęcą się do robienia biznesu w Polsce.

Z której więc strony nie spojrzę, to deklaracje, opinie i postulaty coraz mocniej rozjeżdżają się z danymi, faktami i wykresami. Czyli jak to w końcu jest – w kraju dzieje się dobrze czy źle?

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

1. NOWY POMYSŁ POLITYKÓW PIS-U: PODATEK OD NADZWYCZAJNYCH ZYSKÓW

Rząd znalazł sposób na ściągnięcie od przedsiębiorców do kasy państwa 13,5 mld zł. Wszystko za sprawą nowej daniny – 50% podatku od nadzwyczajnych zysków. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, podatek nie dotyczy tylko sektora paliwowego i energetycznego. Ma on objąć wszystkie firmy, w których średnioroczne zatrudnienie jest większe niż 250 pracowników, a roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług przekracza równowartość 50 milionów euro. 

Podatek zapłacą wszystkie firmy, których marża zysku brutto za 2022 r. jest większa od średniej marży brutto w latach 2018, 2019 i 2021 r. Co ciekawe, rok 2020 został wyłączony – z powodu pandemii miał wyjątkowy charakter i przez to nie będzie uwzględniany w wyliczeniu. Danina obowiązuje także banki, choć te konkretne podmioty gospodarcze będzie obowiązywać odmienna zasada jej naliczania. Zamiast przychodów, opodatkowane będą ich aktywa. 

Nowy pomysł PIS-u uderzy przede wszystkim w duże spółki energetyczne: PKN Orlen, PGNiG, JSW czy PGE, Enea czy Tauron. Wiele z nich, aby zabrać głos, czeka na konkretny projekt ustawy i konsultacje. Inne, takie jak Tauron, Enea, czy PGE, co do zasady popiera podatek od nadzwyczajnych zysków. Podkreślają jednak, że projekt musi zostać odpowiednio dopracowany, aby nie ograniczył firmom inwestycji w modernizację polskiej energetyki.

Więcej informacji: https://www.rp.pl/biznes/art37119461-kazda-duza-firma-ma-zaplacic-podatek-od-nadzwyczajnych-zyskow-oto-plany-rzadu-pis

2. REKORDOWY WZROST PŁACY MINIMALNEJ

Rząd zaskoczył wszystkich ogłoszeniem nowego poziomu płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2023 r. ma ona wynosić 3490 zł brutto, a kolejna podwyżka nastąpi w lipcu przyszłego roku. Na tak duży skok płacy minimalnej miała wpływ bardzo wysoka inflacja i planowane podwyżki cen energii elektrycznej. 

Według premiera Mateusza Morawieckiego płaca minimalna ma być „drogowskazem dla pracodawców i instytucji publicznych”. Jednym z celów podwyżek jest zniwelowanie nierówności społecznych w naszym kraju. W ocenie rządu, dzięki podniesieniu płacy minimalnej, wzrośnie produktywność i konkurencyjność całej gospodarki. Potwierdzać to mają sytuacje gospodarcze państw, w których poziom płacy minimalnej jest wysoki. 

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/rzad-zadecydowal-rekordowy-wzrost-placy-minimalnej-od-2023-r-6811881854548608..html

3. PROJEKT BUDŻETU NA 2023 R. ZAKŁADA 65 MLD DEFICYTU

Rząd przyjął projekt budżetu na 2023 r. Planowane dochody w budżecie mają wynieść 604,4 mld zł, a wydatki – 669 mld zł. Deficyt ma więc wynieść 65 mld zł. Premier twierdzi, że deficyt całego sektora finansów publicznych wyniesie 4,2-4,4% PKB. 

Na dochody składają się: 

 • 286 mld zł podatku VAT, 
 • 73,6 mld zł podatku CIT, 
 • 78,4 mld zł podatku PIT,
 • 88,6 mld zł z akcyz. 

Inne założenia budżetu to: PKB wyższe o 1,7%, wzrost wynagrodzeń w gospodarce o 10,1%, bezrobocie na poziomie ok. 5% i wzrost stóp procentowych do 7%. 

Premier przekonuje, że przy tym budżecie, wszystkie programy społeczne będą kontynuowane. Dodatkowo możliwe będą wydatki na sektor zdrowia publicznego przekraczające 6% PKB.

Więcej informacji: https://www.rp.pl/budzet-i-podatki/art36955451-rzad-przyjal-projekt-budzetu-na-2023-rok-zaklada-65-mld-zl-deficytu?fbclid=IwAR2X6Uva5t0Qj_MM5kbMHqgWodFHPpjy9NKQGaejnYn4XSOG8xsPbeEEWz0

4. PODATEK OD SPADKÓW I DAROWIZN  – WYŻSZA KWOTA WOLNA

W związku z wysoką inflacją w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt rozporządzenia w sprawie podatku od spadków i darowizn. To, ile zapłacimy podatku, zależy od tego, kto wręcza nam darowiznę lub spadek. W prawie wyróżniono 3 grupy podatkowe: 

 • I grupa podatkowa: małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie;
 • II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
 • III grupa podatkowa: wszyscy pozostali nabywcy.

Wysokość podatku od darowizny waha się od 3-20%, w zależności od grupy, do której należy wręczający darowiznę. 

Do tej pory kwota wolna od podatku wynosiła dla poszczególnych grup: 

 • w I grupie podatkowej – 9637 zł,
 • w II grupie podatkowej – 7276 zł,
 • w III grupie podatkowej – 4902 zł.

Po zmianach kwoty wzrosną:

 • w I grupie – do kwoty 10 434 zł,
 • w II grupie – do kwoty 7 878 zł,
 • w III grupie – do kwoty 5 308 zł.

Więcej informacji: https://biznes.interia.pl/podatki/news-zmiany-w-podatku-od-spadku-i-darowizn-bedzie-wyzsza-kwota-wo,nId,6253027

5. POLSKA GOSPODARKA MA NAJGORSZE PERSPEKTYWY NA ŚWIECIE

Z sierpniowego badania S&P Global wynika, że najlepsze perspektywy rozwoju przemysłu na świecie są na Wegrzech, w Szwajcarii i Indiach. Na drugim biegunie zestawienia ulokowała się Polska – wskaźnik PMI był w sierpniu najgorszy w historii pomiarów. Poza naszym krajem najgorzej prezentują się: Tajwan, Czechy i Wielka Brytania.

perspektywy-dla-przemyslu
źródło: Business Insider

Na świetny wynik Węgier i Indii wpłynął dostęp tych krajów do rosyjskiego gazu i ropy naftowej. Kiepska pozycja Wielkiej Brytanii wynika z rosnących cen gazu i energii elektrycznej. Na gospodarkę Tajwanu z kolei wpłynęło zagrożenie militarne ze strony Chin.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/pmi-perspektywy-polskiej-gospodarki-najgorsze-na-swiecie-na-drugim-biegunie-wegry/bywnyrs

6. MILIARDY WYPCHNIĘTE POZA BUDŻET

Rada Dialogu Społecznego wysłała do Ministerstwa Finansów pismo, w którym poprosiła o udostępnienie planów finansowych funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego, które wykorzystano przy tworzeniu budżetu na przyszły rok. Posłowie z Ministerstwa Finansów stwierdzili, że ich nie znają. Wydatki wypchnięte przez polityków PIS-u poza budżet sięgają już 422 mld zł – co świadczy o tym, jak bardzo nieprzejrzyste są finanse publiczne w naszym kraju. 

Zadłużenie w Polsce do tej pory normowała stabilizacyjna reguła wydatkowa. Polegała ona na tym, że każdy dodatkowy wydatek w budżecie, Ministerstwo Finansów musiało równoważyć dodatkowym dochodem. W ostatnich latach rząd PIS-u bardzo skutecznie rozmontował tę regułę, w ukryciu powiększając swoje możliwości wydawania pieniędzy polskich podatników.

Potwierdza to przeprowadzona przez NIK analiza wykonania budżetu państwa w 2020 r. Kontrolerzy wykazali, że rząd stosuje bezprecedensowe mechanizmy, które służą wypychaniu wydatków poza budżet.

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/rzad-wlasnie-przyznal-cos-za-co-ekonomisci-uderzaja-w-pis-od-lat-6810569080392288a.html

7. RECESJA W STREFIE EURO

Najnowsze dane na temat odczytów PMI dla przemysłu i usług w strefie euro nie pozostawiają złudzeń – Europa stoi u progu kryzysu. Dodatkowo niepokojące wieści płyną z Włoch – w ostatnich wyborach wygrała tam skrajna prawica. Ekonomiści przypuszczają, że taki wynik wyborów może spowodować problemy z obsługą długu publicznego w tym kraju. A to z kolei doprowadzi do kryzysu w strefie euro. 

Na złą kondycję przedsiębiorstw wpłynęła wysoka inflacja i silny wzrost cen. Wiele firm narzeka na wciąż powiększające się koszty i spadający popyt. Inne czynniki ryzyka dla przedsiębiorstw to wzrost stóp procentowych i zakłócenie w ciągłości łańcuchów dostaw. Ekonomiści przewidują dalsze pogorszenie koniunktury w strefie euro. 

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/31041/strefa-euro-recesja

8. FUNT BRYTYJSKI MOCNO W DÓŁ

Nowy rząd w Wielkiej Brytanii nie traci czasu. Jego członkowie zaprezentowali pakiet działań, który ma na celu wesprzeć gospodarkę w czasie kryzysu energetycznego. Działania obejmują cięcia w podatkach, dlatego po ogłoszeniu pakietu, brytyjska waluta odnotowała spore spadki. 

Zmiana ma objąć obniżenie podstawowej stawki podatku dochodowego o 1 pp., do poziomu 19%. Górna stawka podatkowa spadnie do poziomu 40%. Także przedsiębiorcy mają powód do uśmiechu – od nowego roku miała obowiązywać nowa stawka podatku dla tych podmiotów, jednak planowana zmiana nie wejdzie w życie. Oprócz obniżenia podatków nowy rząd zapowiada gigantyczne programy osłonowe. Mają wspomóc obywateli w związku z sytuacją na rynku energii. 

Jak bardzo wpłynie to na brytyjski budżet? Rząd szacuje, że planowany pakiet będzie kosztował budżet państwa 160 mld funtów w ciągu najbliższych pięciu lat. Ekonomiści są zdania, że tak duże zadłużanie państwa grozi stabilności brytyjskiej waluty. Pod koniec września funt tracił 5% względem dolara. Jeśli taka skala spadków się utrzyma, będzie to największa przecena funta od czasu Brexitu.

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/31040/funt-brytyjski-traci

KREDYTY HIPOTECZNE

9. REFORMA WIBOR-U – WCIĄŻ WIĘCEJ PYTAŃ NIŻ ODPOWIEDZI

Likwidacja WIBOR-u została odłożona w czasie. Wiadomo jednak, co zastąpi dotychczasową stopę referencyjną. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej zdecydował, że nowym wskaźnikiem będzie WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego). Oblicza się go na podstawie transakcji depozytowych między bankami, bankami a instytucjami finansowymi oraz bankami i dużymi przedsiębiorstwami niefinansowymi. 

Zmiana WIBOR-u na WIRD ma potrwać maksymalnie 2-3 lata. Wielu ekonomistów odetchnęło z ulgą na tę wiadomość. W pierwszych komentarzach na temat reformy premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że zamiana nastąpi do 1 stycznia 2023 r. A to oznaczałoby działanie w dużym pośpiechu, które zawsze generuje błędy w ustawach. Dzięki wydłużeniu czasu wprowadzenia zmiany, reforma może zostać dodatkowo dopracowana. 

Kwestie, które nadal pozostają niewiadomą w związku z reformą WIBOR-u to: 

 • W jaki sposób zmiana wejdzie w życie – małymi krokami czy z dnia na dzień?
 • Ile wyniesie spread między WIRD-em a WIBOR-em?
 • Jak będzie wyliczane oprocentowanie obligacji WIRD-owych?
 • Czy zostaną skrócone okresy odsetkowe?

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/wird-ogloszony-nastepca-wibor-u-cztery-pytania-o-reforme/

Ciekawa analiza WIRD-u w formie video: https://www.youtube.com/watch?v=iMPtv0PGiQ8

10. POTĘŻNY SPADEK WARTOŚCI ZAPYTAŃ O KREDYTY MIESZKANIOWE

Sierpniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe boleśnie świadczy o potężnym krachu na rynku kredytów hipotecznych. W porównaniu do sierpnia 2021 r. wartość zapytań o kredyty spadła o 72,9%. Eksperci są zdania, że taki odczyt to efekt wysokich stóp procentowych, zaostrzenia wymogów regulacyjnych oraz obaw konsumentów przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Co ciekawe, główny analityk Grupy BIK spodziewa się kolejnych spadków indeksu. 

Sierpniowy wynik indeksu jest najniższy w historii przeprowadzania pomiarów. W ocenie BIK-u tak źle jeszcze nie było, bo liczba wnioskujących o kredyt spada regularnie od kwietnia 2021 r. Dodatkowo od 5 miesięcy spada także średnia kwota wnioskowanego kredytu. To oznaka, że kredytobiorcy mają dużo niższą zdolność kredytową. 

W ocenie ekspertów kolejne podwyżki stóp procentowych dodatkowo ograniczą popyt na kredyty hipoteczne. Wielu kredytobiorców nie radzi sobie ze spłatą wysokich rat. Jeśli te dodatkowo wzrosną, w kolejnych miesiącach zwiększy się zainteresowanie moratoriami kredytowymi. Osoby, które do tej pory nie korzystały z wakacji kredytowych, mogą zdecydować się na ich wykorzystanie. 

Więcej informacji: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/765117/o-72-9-spadla-wartosc-zapytan-o-kredyty-mieszkaniowe

NIERUCHOMOŚCI

11. BĘDĄ NOWE PODATKI OD NIERUCHOMOŚCI?

Rząd chce stworzyć specjalny fundusz państwowy, który pomoże w walce z ubóstwem mieszkaniowym. Aby sfinansować ten projekt, rządzący chcą wprowadzić zmiany w podatkach od nieruchomości:  

 • Pierwsza zmiana to wprowadzenie podatku od masowego wykupywania mieszkań na wynajem. Ta danina uderzy w fundusze inwestycyjne oraz najaktywniejszych na rynku flipperów. Tworząc pomysł podatku, polscy politycy zainspirowali się podatkiem od nieruchomości pobieranym w Irlandii Północnej. Na czym dokładnie polega ta danina? Gdy podmiot kupuje co najmniej 10 nieruchomości w ciągu 12 miesięcy, musi opłacić 10% podatek. 
 • Druga zmiana to wprowadzenie podatku, który będzie działać na podobnych zasadach, co podatek od przychodów z budynku. Stawka podatku byłaby jednak wyższa. 
 • Trzecia zmiana, którą chcą wprowadzić politycy, polega na podwyższeniu obecnego podatku od nieruchomości. 

Co ciekawe, politycy nie ustalili jeszcze, na co konkretnie nowy fundusz ma wydawać pieniądze. Ponieważ za projekt jest odpowiedzialny Jacek Sasin, powstaje wątpliwość, czy obywatele będą mieli z funduszu jakikolwiek pożytek.

Więcej informacji: https://bezprawnik.pl/podatek-od-mieszkan-na-wynajem/

12. MNIEJ MIESZKAŃ W 2024 R.

Choć w Polsce brakuje mieszkań, z sektora budownictwa mieszkaniowego płyną niepokojące sygnały. Deweloperzy budują o wiele mniej mieszkań. Spadek względem sierpnia 2021 r. wynosi 63%:

źródło: HRE Investments

Przyczyn gorszych danych jest kilka: 

 • Rok 2021 r. był rekordowy, dlatego częściowo mamy do czynienia z efektem wysokiej bazy. 
 • 1 lipca 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy deweloperskiej, która nakłada na deweloperów dodatkowe koszty i obowiązki. 
 • Mniejszy popyt na mieszkania wśród konsumentów. 

Ponieważ statystycznie bloki mieszkalne w Polsce buduje się około 2 lat, eksperci spodziewają się, że w 2024 r. do użytkowania zostanie oddanych dużo mniej mieszkań, niż będzie potrzebnych.

Więcej informacji: https://heritagere.pl/analizy/w-2024-roku-powstanie-niepokojaco-malo-mieszkan/185

INSTYTUCJE FINANSOWE

13. PRZYMUSOWA RESTRUKTURYZACJA GETIN NOBLE BANKU

Getin Noble Bank wykazał ujemne kapitały w wysokości -3,6 mld zł. Aktywa banku nie pokrywają jego zobowiązań, dlatego BFG rozpoczął jego przymusową restrukturyzację. Getin Noble Bank otrzyma 10,34 mld bezzwrotnego wsparcia. Akcje i obligacje podporządkowane Getin Noble Banku zostały umorzone. Dla klientów banku jednak nic się nie zmieni: 

 • będą obsługiwani tak, jak do tej pory, 
 • nie muszą podejmować żadnych działań, 
 • mogą korzystać z kart i bankomatów, 
 • ich rachunki bankowe, strony logowania, hasła i loginy pozostaną bez zmian, 
 • docelowo wszystkie depozyty i kredyty zostaną przeniesione. 

Działalność Getin Noble Banku będzie przeniesiona do VeloBanku. Do czasu rejestracji nazwy i rebrandingu placówki będą operować pod starymi szyldami.

Więcej informacji: ​​https://www.bankier.pl/wiadomosc/BFG-rozpoczal-przymusowa-restrukturyzacje-Getin-Noble-Banku-8414565.html

INWESTYCJE

14. NOWY E-BOOK O OBLIGACJACH SKARBOWYCH

Coraz więcej Polaków interesuje się inwestowaniem w obligacje skarbowe. Rekordowa inflacja zmusza wiele osób do tego, by w końcu pomyśleć o ulokowaniu swoich oszczędności. Jednym z najpopularniejszych produktów, które jednocześnie uznawany jest za dość bezpieczny, są właśnie obligacje. Dlatego portal: bankier.pl wydał nowy e-book na temat obligacji skarbowych. W swojej publikacji odpowiadają na 50 najczęstszych i najciekawszych pytań czytelników portalu.

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Obligacje-oszczednosciowe-50-pytan-i-odpowiedzi-E-book-Bankier-pl-8398549.html

15. ZŁOTO, MIESZKANIA, GIEŁDA – NA CZYM MOŻNA STRACIĆ NAJWIĘCEJ

HRE Investments szuka odpowiedzi na pytanie, ile w ostatnich latach można było stracić na różnych inwestycjach. W swoim badaniu uwzględnili inwestycje na giełdzie, w złoto i w nieruchomości. Założyli także najgorszy możliwy wariant – czyli początek inwestycji na górce cenowej i sprzedaż na najniższym poziomie. Jaki był efekt tego eksperymentu? Według szacunków HRE Investments, na inwestowaniu na giełdzie mogliśmy w latach 2007–2021 stracić nawet -65%. Złoto poradziło sobie lepiej, ale strata wartości także była solidna – wyniosła -39%. Inwestycja w nieruchomości poradziła sobie najlepiej. Strata była najmniejsza i wyniosła -15%.

źródło: HRE Investments

HRE Investmets sprawdził także, jak wybrane aktywa poradziłyby sobie w dłuższym okresie. W tym celu zasięgnął danych z lat 1968–2021 dla rynku amerykańskiego. W tym zestawieniu najgorzej poradziło sobie złoto – straciło na wartości aż 65%. Na drugim miejscu strat ulokowała się inwestycja w indeks S&P500 – z wynikiem -55%. Ponownie najlepiej poradziły sobie nieruchomości. Strata na inwestycji wyniosła w tym wypadku „tylko” 13%.

źródło: HRE Investments

Biorąc pod uwagę, jakiego typu firma jest autorem raportu, nietrudno się dziwić, że w rankingu zyskownych inwestycji wygrały nieruchomości. O ile są wynajmowane, dają dobry wynik na przestrzeni lat.

Więcej informacji: https://heritagere.pl/analizy/sprawdz-ile-mozna-stracic-na-roznych-inwestycjach/184

16. POLITYCY STRASZĄ, WIG20 OSTRO W DÓŁ

WIG20 spadł do poziomu 1410 punktów. Krajowi inwestorzy przecierają oczy ze zdziwienia, bo tak niski poziom ostatnio odnotowano w 2003 r. Przyczyną złych notowań krajowego indeksu są weekendowe zapowiedzi polityków partii rządzącej. Mateusz Morawiecki oświadczył na swoim Facebooku, że będzie się domagał od spółek Skarbu Państwa ograniczenia swoich nadzwyczajnych i nadmiarowych zysków. Pomysł podchwycił Jacek Sasin, który przedstawił swoją propozycję opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. 

Do kasy państwa może wpłynąć nawet 13,5 mld zł. Nowe opodatkowanie ma obejmować przedsiębiorców, których marża zysku brutto za 2022 r. jest większa od ich uśrednionej marży brutto za lata 2018, 2019 i 2021. W wyliczeniu nie będzie uwzględniony rok 2020 – z powodu pandemii miał wyjątkowy charakter. Nowa danina będzie miała formę opodatkowania 50% od nadmiarowego zysku. Nic dziwnego, że po takich zapowiedziach WIG20 odnotował takie spadki. Najwięcej straciły spółki: JSW, PGE, PKN Orlen i PGNiG. 

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sasin-poprowadzil-WIG20-na-Grunwald-8411854.html

UBEZPIECZENIA

17. NOWY RAPORT PIU POKAZUJE SKALĘ PRZESTĘPCZOŚCI UBEZPIECZENIOWEJ

Przestępstwo ubezpieczeniowe to nienależne żądanie odszkodowania lub otrzymanie go w wyniku oszustwa. Polska Izba Ubezpieczeniowa właśnie opublikowała raport na temat tego typu przestępstw w Polsce w 2021 r. 

Najciekawsze informacje z raportu:

 • W 2021 r. w Polsce wykryto 25 560 przypadków wyłudzeń odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych. Z tego aż 20 879 przestępstw dotyczyło ubezpieczeń majątkowych
 • W tym samym czasie w naszym kraju udaremniono próby wyłudzenia odszkodowań na kwotę 442 mln zł. 
 • Przestępczość ubezpieczeniowa w Polsce rośnie od 2017 r. 
źródło: Polska Izba Ubezpieczeń
 • Najczęstszym i najbardziej kosztownym przestępstwem w ubezpieczeniach majątkowych są wyłudzenia w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Polegają one np. na zgłaszaniu roszczeń za rzekome uszkodzenia ciała w wypadkach komunikacyjnych. 
 • Większość wyłudzeń w ubezpieczeniach opiera się na poświadczeniu nieprawdy. 

Więcej informacji: https://piu.org.pl/analiza-przestepczosc-ubezpieczeniowa-w-2021-r/

Oraz w samym raporcie: https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2022/09/PIU-RAPORT-PRZESTEPCZOSC-2021WERA.pdf

EMERYTURY

18. FINAX Z PIERWSZYM OIPE W EUROPIE?

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny to specjalny produkt finansowy przeznaczony dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Celem tego produktu jest zapewnienie dochodu na starość – odpowiednik dostępnego w Polsce IKE. Zgłoszenie do programu ma być dobrowolne, a maksymalna opłata za zarządzanie ma wynosić 1% posiadanych aktywów. 

Pierwszym podmiotem, który uzyskał pozwolenie na prowadzenie OIPE jest Słowacki Finax. Słowacja już na początku 2022 r. przyjęła przepisy konieczne do tego, by Finax mógł wprowadzić do swojej oferty OIPE. Oferta Finaxu ma być skierowana przede wszystkim do firm międzynarodowych oraz młodych, mobilnych zawodowo osób.  

OIPE ma być pod stałym nadzorem Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz organów krajowych. Aby uniezależnić ten produkt od decyzji politycznych i rządów poszczególnych krajów, będzie on podlegać jednolitym zasadom prawnym w całej Unii Europejskiej.

Więcej informacji: https://mycompanypolska.pl/artykul/finax-uruchamia-pepp-czyli-europejski-odpowiednik-naszego-ike-kiedy-bedzie-dostepny-w-polsce/10173

19. IKE – SKUTECZNA TARCZA ANTYPODATKOWA

Indywidualne Konto Emerytalne to dobrowolny produkt emerytalny, który skutecznie chroni przed podatkiem Belki. Osoby, które trzymają pieniądze na IKE do 60. roku życia, mogą wypłacić swoje środki wraz z zyskami bez konieczności zapłaty podatku od zysków kapitałowych (19%). Aby móc skorzystać z tego przywileju, należy spełnić jeden z dwóch warunków: 

 • dokonać wpłaty na IKE co najmniej w 5 latach lub
 • połowę kwoty zgromadzone w IKE wpłacić na co najmniej 5 lat przed momentem wpłaty. 

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane na temat oszczędności emerytalnych Polaków. Według raportu w naszym kraju otwartych jest ok. 800 tys. kont IKE i ponad 460 tys. kont IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Ta liczba nie świadczy zbyt dobrze o oszczędzaniu na emeryturę w naszym kraju. To zaledwie 5% polskich podatników. Na kontach zgromadzono niecałe 19 mld zł, co stanowi niespełna 1% oszczędności Polaków.

Więcej informacji: https://www.onet.pl/biznes/forbes/opakowanie-inwestycji-w-ike-to-skuteczna-tarcza-podatkowa/5lnnd3l,1f375b38

CIEKAWE LINKI

20. 5 RZECZY, KTÓRE SPRAWIAJĄ, ŻE FIRMY WYGRYWAJĄ W NIEPEWNYCH CZASACH

Na portalu „Subiektywnie o finansach” zebrano najważniejsze czynniki, które wpływają na sukces przedsiębiorstw w czasach kryzysu: 

 1. Adaptacja do zmian popytu i preferencji konsumentów. W czasie szalejącej inflacji potrzeby konsumentów zmieniają się praktycznie każdego dnia. Najlepsze firmy pozostają elastyczne i szukają rozwiązań, które zaspokoją nowe potrzeby klientów. 
 2. Współdzielenie i elastyczność. Zamiast „ciężkiej” struktury firmy, warto postawić na elastycznych niezależnych specjalistów. Pozwala to lepiej panować nad kosztami i dostosowywać firmę do zmieniającej się sytuacji na rynku. 
 3. Dyscyplina kosztowa na wyższym poziomie. Czynsze, paliwa i energia elektryczna – wszystkie te kategorie wydatków poszybowały w tym roku w górę. Dlatego – jak jeszcze nigdy – opłaca się przyjrzeć tym kategoriom wydatków ze szczególną starannością i poszukać oszczędności. 
 4. Ograniczenie kosztów związanych z niestabilnością kursów walut. Dotyczy to przede wszystkim firm działających na rynkach międzynarodowych. Aby minimalizować ryzyko, można dokładnie analizować sytuację na rynku i kupować/sprzedawać walutę w momencie, gdy kurs jest atrakcyjny. Druga opcja to wykorzystanie specjalnych instrumentów hedgingowych. 
 5. Optymalizacja kosztów finansowych i bankowych. Koszt usług bankowych w skali miesiąca może być zaskakująco wysoki. Dlatego warto zrobić przegląd dostępnych ofert i wybrać tę, która najmniej obciąży nasz portfel. 

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/co-sprawia-ze-firmy-osiagaja-sukces-w-trudnych-czasach/

21. NIE TAKI ELEKTRYK PIĘKNY, JAK GO MALUJĄ

Film, który ukazuje prawdziwy powód, dla którego UE stymuluje sprzedaż samochodów elektrycznych. W dobie zawirowań na rynku elektrycznym warto poznać drugą stronę medalu i przekonać się, czy samochody elektryczne są tak ekologiczne, jak obiecują reklamy. 

Więcej informacji: https://www.youtube.com/watch?v=DCvJqZMpl4I


NIE CHCESZ, ŻEBY OMINĘŁY CIĘ KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ 

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE W PIGUŁCE

 • Selekcjonuję najważniejsze informacje dotyczące rynku nieruchomości, kredytów hipotecznych, inwestycji, instytucji finansowych, ubezpieczeń, zmian w prawie i wysyłam raz w miesiącu skondensowane zestawienie w formie Biuletynów Finansowych

 • Dzięki temu moi klienci i odbiorcy są na bieżąco odpowiednio poinformowani i mogą podejmować świadome decyzje w obszarze swoich finansów

 • Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pilne zmiany, np wsparcia rządowe, zmiany w systemie emerytalnym, bądź okazje inwestycyjne – moi klienci również jako pierwsi dostają o nich informacje

 • Zamiast reagowania zawałem serca na clickbaitowe artykuły w sieci skorzystaj z mailingów zaufanego człowieka z branży finansowej. Dołącz do grona 5500+ osób, aby otrzymywać wiarygodne i przefiltrowane informacje finansowe podane w przystępny sposób

Dodaj komentarz

Udostępnij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close