Przejdź do kursu

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – LISTOPAD 2021

Dzień dobry,

witam w przedostatnim Biuletynie 2021 roku 🙂 I choć powoli zbliżamy się już ku jego końcowi, to czy można powiedzieć, że był spokojniejszy niż rok 2020?

Zdaje się, że pandemia – mimo że ciągle obecna – powoli dogorywa. W mediach zamiast o wzroście zakażeń mówi się o sytuacji na granicy z Białorusią oraz o wzrostach… cen i stóp procentowych. W Polsce rozgorzała publiczna dyskusja o powodach oraz wpływach inflacji na życie codzienne. Już nie tylko prezesi banków twittują na ten temat – o inflacji mówi się wszędzie, nawet w radio, gdy jedzie się Uberem. W tej atmosferze większego publicznego dyskursu chciałbym zatem odnieść się do aktualnej sytuacji i zaprezentować swój punkt widzenia.

Z czego aktualnie wynika inflacja? Może ją wywoływać wiele czynników, m.in. wzrost cen gazu i energii, zwiększony popyt do konsumpcji przy jednocześnie ograniczonych możliwościach produkcyjnych oraz zaburzone łańcuchy dostaw. Na jej wzrost na pewno wpłynął też w dużym stopniu MASOWY DODRUK PIENIĄDZA. 

Jak pisałem w poprzednich Biuletynach – są różne drogi wyjścia z kryzysu. Można było pozwolić wirusowi bardziej się rozprzestrzeniać, firmom bankrutować, a ludziom zostawać bez żadnych oszczędności i dochodów. Rządy, w tym polski, podjęły jednak działania celem zabezpieczenia sytuacji. Można różnie oceniać jakość podjętych decyzji, ale trzeba przyznać, że szpitale polowe zostały zbudowane, finansowe środki pomocowe zostały rozdystrybuowane, a bezrobocie się nie pogłębiło. I co teraz z tymi wydrukowanymi pieniędzmi i wyemitowanymi obligacjami? To zrozumiałe, że trzeba je spłacić. Zatem czy w obecnej sytuacji nie byłoby lepiej ułatwić nam pracę, żebyśmy byli w stanie więcej zarobić i te publiczne, państwowe długi spłacić? Jaki sens ma komplikowanie i utrudnianie prowadzenia firmy, rozliczanie wynagrodzeń oraz inwestycji? Polski Ład, bo mowa o największej rewolucji w podatkach w Polsce, nie bez powodu jest w social mediach określany hasztagiem #PolskiWał. Wyniki ankiet oraz wypowiedzi przewodniczących stowarzyszeń, a także związków przedsiębiorców jednoznacznie określają Polski Ład jako zbiór zmian z jednej strony koniecznych, ale jednocześnie całkowicie niedoprecyzowanych i obarczonych wieloma nieprzewidywalnymi prawnymi konsekwencjami. 

Jeśli zatem miałbym – podsumowując ostatni miesiąc – podać jakąś liczbę, to podam 36. To miejsce (na 37!) zajmujemy w rankingu konkurencyjności systemów podatkowych wśród europejskich krajów OECD. I to teraz, jeszcze przed wdrożeniem Polskiego Ładu…

W listopadowym Biuletynie Finansowym jest o tym trochę więcej, dlatego zachęcam do przeczytania pełnego wydania! 

A jeśli masz przed sobą podjęcie jakiejkolwiek decyzji, która dotyczy któregoś z opisywanych w Biuletynie obszarów, to zapraszam serdecznie do kontaktu 🙂

Dobrej lektury!

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

1. DALSZE PODWYŻKI STÓP PROCENTOWYCH NA HORYZONCIE

Dwie ostatnie podwyżki stóp procentowych (w tym jedna w listopadzie o 0,75 pkt proc.) to nie koniec prawdopodobnych podwyżek. Ekonomiści wzięli pod lupę wypowiedź prezesa NBP,  z której można wywnioskować, że końca podwyżek można się spodziewać dopiero wtedy, gdy inflacja CPI przestanie rosnąć. Scenariusz zakłada, że stanie się to w II kwartale 2022 roku, ale ekonomiści twierdzą, że to zbyt optymistyczne założenie. Spodziewana stopa docelowa ma wynieść 2,5 proc. w drugiej połowie przyszłego roku (obecna to 1,25). 

Można się więc spodziewać, że raty kredytów (wyliczane oczywiście w oparciu o odpowiednią stawkę WIBOR) będą rosnąć. Poniżej symulacja, jak może to wyglądać.

źródło: biznes.interia.pl

Więcej informacji: https://biznes.interia.pl/finanse/news-stopy-procentowe-moga-pojsc-w-gore-o-ile-wzrosna-jeszcze-rat,nId,5626576

2. WZROST INFLACJI W POLSCE I W EUROPIE – CZY TO NA PEWNO SYTUACJA PRZEJŚCIOWA?

Ceny rosną w zawrotnym tempie. We wrześniu inflacja w Polsce przyspieszyła do prawie 6% (w październiku do blisko 7%!) i wielu ekspertów zastanawia się, co dalej. Wiceminister finansów powiedział, że 8% inflacja jest możliwa jeszcze w tym roku.

Jak wynik polskiej inflacji z września wygląda na tle Europy? Eurostat podał wynik zharmonizowanej inflacji – we wrześniu 2021 wyniosła ona w Unii Europejskiej średnio 3,6% rok do roku. W strefie euro – 3,4%. Według danych Eurostatu Polska znalazła się na podium krajów z najwyższą inflacją: 

źródło: analizy.pl

Czy to już powód do niepokoju? Na pewno warto trzymać rękę na pulsie i obserwować comiesięczne odczyty GUS. Minister Finansów Łukasz Czernicki uspokaja, że taki wzrost inflacji to sytuacja przejściowa. Na potrzeby przyszłorocznego budżetu rząd zakłada, że średnioroczna inflacja CPI wyniesie 3,3 proc. Przez kolejnych kilkanaście kwartałów mamy powoli zniżać się do celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5%. Czas pokaże, czy uda się to osiągnąć. Zwłaszcza że sam wiceminister finansów twierdzi, że czeka nas trudne pierwsze półrocze…

źródło: tweet Forum obywatelskiego Rozwoju https://twitter.com/FundacjaFOR/status/1455834520259805187/photo/1

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/28414/inflacja-w-europie-najwyzsza-od-dekady

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Patkowski-Inflacja-na-poziomie-8-proc-bardzo-mozliwa-jeszcze-w-tym-roku-8216038.html

3. CZY TO JUŻ KONIEC RZĄDOWEGO ZADŁUŻANIA SIĘ „PO TANIOŚCI”? 

Rentowność obligacji rządowych gwałtownie rośnie. To niepokojący sygnał z rynku długów. Oznacza bowiem, że inwestorzy tracą zaufanie do rządów i masowo wyprzedają papiery wartościowe na rynku wtórnym. W wyniku takich działań ceny idą w dół, a gdy rządy chcą zrolować obligacje lub wypuścić nowe – inwestorzy każą sobie za to słono zapłacić. 

W ostatnich latach wiele państw – w tym Polska – zwiększyło swój dług publiczny. To nic złego, jeśli pożyczki zaciąga się na finansowanie inwestycji, które zwiększają potencjał gospodarczy państwa i długofalowy wzrost gospodarczy. Co innego, gdy dług publiczny jest zaciągany na nietrafione inwestycje, konsumpcję i uspokajanie wyborców w trudnych czasach. A to właśnie z tym mamy ewidentnie do czynienia w naszym kraju. W takim scenariuszu wzrost gospodarczy nie pomoże uporać się z rosnącym długiem. 

Zresztą wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to już koniec tanich długów. Każde państwo ma swoją zdolność do obsługi zadłużenia i jeśli ją przekroczy, to jest to zaproszenie do poważnych problemów. Polski rząd będzie musiał się w końcu zmierzyć z wyższymi kosztami obsługi pożyczek, co oczywiście odbije się na podatnikach. 

Więcej informacji: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-rynek-obligacji-sprawdzi-zadluzone-rzady,nId,5584456

4. JESZCZE WIĘKSZY (NIE)ŁAD W PODATKACH

Polskie podatki nie są proste i jednolite. No i na pewno nie są atrakcyjne dla podatników. Takie wnioski płyną z najnowszej edycji rankingu konkurencyjności systemów podatkowych, którą przygotowuje amerykański think tank Tax Foundation. Szorujemy po dnie zestawienia, zajmując 36. na 37 możliwych pozycji. Gorsi od nas, wśród krajów OECD, są tylko Włosi:

źródło: taxfoundation.org
źródło. rp.pl

Kryteria, które są brane pod uwagę w rankingu, to wysokość głównych stawek podatkowych oraz poziom skomplikowania całego systemu. Ten ostatni szacowany jest na podstawie liczby potencjalnych wyjątków i preferencji. 

O tym, że w Polsce jest potrzebna reforma w podatkach, eksperci alarmują od lat. Szkoda, że zbliżający się wielkimi krokami Polski Ład wcale nie odpowiada na potrzeby podatników. Nowa ustawa zmienia bowiem obowiązujący do tej pory skomplikowany system w prawdziwą podatkową zmorę. 

Firmy księgowe już teraz przygotowują swoich klientów do zbliżającej się rewolucji. Oferują nawet dodatkowe konsultacje, które pomogą przygotować się do Polskiego Ładu. Pierwszy kwartał 2022 roku zapowiada się więc naprawdę ciekawie. A eksperci już teraz alarmują, że wkrótce to Polsce przypadnie mało zaszczytny tytuł państwa w OECD, które ma najbardziej skomplikowany system podatkowy.

Więcej informacji: https://www.rp.pl/budzet-i-podatki/art19029611-polski-lad-jest-wielkim-podatkowym-nieladem

https://taxfoundation.org/publications/international-tax-competitiveness-index/

5. KONIEC ZŁOTEJ ERY FOTOWOLTAIKI?

Ostatnie lata były w naszym kraju okresem świetności dla fotowoltaiki. Duża dostępność paneli, dotacje do założenia instalacji oraz atrakcyjny system net meteringu spowodowały spore zainteresowanie tym odnawialnym źródłem energii. Niestety złota era prawie na pewno ma się ku końcowi. Świadczą o tym niepokojące sygnały z rynku. 

Po pierwsze – nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Sejm pod koniec października przyjął nowy projekt zmian w przepisach rozliczania fotowoltaiki i prosumentów, który znacząco ogranicza korzyści płynące z posiadania instalacji fotowoltaicznych. Net billing, czyli nowy system rozliczania, ma obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. W jego ramach prosumenci będą płacić za pobraną energię elektryczną tak, jak inni odbiorcy prądu. Z kolei nadwyżki energii wprowadzone do sieci będą mogli sprzedać po określonej cenie. W obecnym systemie net meteringu prosumenci, którzy produkują energię w instalacjach do 10 kWp, rozliczają pobór prądu w stosunku 1:0,8. Czyli za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci pobierają 0,8. Dzięki temu ich rachunki za prąd są (jeszcze) dużo niższe. Po zmianach posiadanie instalacji fotowoltaicznej może więc stać się znacznie mniej opłacalne. 

Po drugie – chińscy producenci paneli fotowoltaicznych podwyższają ceny i zrywają europejskie kontrakty. Pandemia koronawirusa, problemy w łańcuchach dostaw oraz rosnące ceny surowców – to wszystko sprawia, że ceny paneli wkrótce poszybują w górę. Czas tanich instalacji powoli się kończy, a firmy zajmujące się instalacją fotowoltaiki zaczynają aktualizować swoje cenniki. 

Choć wielu ekspertów ma nadzieję, że te trudności na rynku są tylko przejściowe, nie można pozostać ślepym na ważny sygnał płynący z Chin. A jest on taki, że żaden z większych producentów paneli fotowoltaicznych z tego regionu nie potwierdza cen, liczby ani terminów dostaw na przyszły rok. 

Więcej informacji: https://wysokienapiecie.pl/41667-coraz-trudniej-o-chinskie-panele-pv-na-jak-dlugo-polskim-firmom-wystarczy-zapasow/

https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/fotowoltaika-nowy-system-rozliczen-prosumentow-sejm-przyjal-ustawe-5471589

6. NADCHODZĄ ZMIANY W ZASIŁKACH – CHOROBOWYM I MACIERZYŃSKIM

Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany obejmujące kwestie związane z zasiłkami chorobowym i macierzyńskim. Co się zmieni?

  • Maksymalny okres pobierania zasiłku nad będzie wynosił 182 dni, ale będzie inaczej obliczany. Obecnie kilka chorób w ciągu roku sumuje się do jednej puli, o ile L4 wystawione jest z tego samego powodu. Od nowego roku będą się do niej sumować wszystkie zwolnienia, niezależnie od choroby.
  • Zasiłek z powodu pobytu w szpitalu wzrośnie z 70% do 80%.
  • Skróci się czas przysługiwania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia – od nowego roku będzie przysługiwał przez 91 dni po rozwiązaniu umowy o pracę, a nie jak obecnie – 182.
  • Od 1 stycznia 2022 roku opóźnienie w zapłacie składki chorobowej nie spowoduje utraty prawa do zasiłku.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/zasilek-macierzynski-i-l4-po-nowemu-duze-zmiany-w-przepisach/4p43f7q

7. RZĄDOWY PROGRAM MIESZKANIE+ NIEWYPAŁEM OPARTM NA BŁĘDNYCH ZAŁOŻENIACH

Polski Związek Firm Deweloperskich zabrał głos w sprawie rządowego programu „Mieszkanie +”. Według szefa PZFD to kompletna porażka – całe przedsięwzięcie od początku oparte było na błędnych założeniach i nie mogło się udać. Budowa mieszkań w cenie 3 tys. zł/mkw. jest bowiem nierealna, a deweloperzy ostrzegali przed tym twórców programu.

To właśnie z tego powodu firmy deweloperskie nie chcą brać udziału w programie – zwyczajnie im się to nie kalkuluje. Korzyści są marginalne, dlatego tylko nieliczni decydują się na współpracę w ramach projektu. Poza tym deweloperzy ostrzegają przed negatywnym wpływem „Mieszkania +” na rynek nieruchomości. Dlaczego? Bo sprzedaż komercyjna wielu atrakcyjnych budynków została zablokowana na potrzeby programu, przez co ceny mieszkań w niektórych miejscowościach poszybowały w górę. 

Wielkie plany rządzących w zakresie budowy tanich i dostępnych mieszkań zdecydowanie wyhamowały. Liczby mówią same za siebie: z budowy 100 tys. mieszkań zapowiadanych w 2016 r., które miały powstać do 2019 r., oddano w najem tylko… 1,5 tys. 

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/pzfd-mieszkanie-plus-jest-porazka-u-podstaw-kleski-legly-bledne-zalozenia/y5m0346

KREDYTY HIPOTECZNE

8. KREDYTY HIPOTECZNE ZE STAŁYM OPROCENTOWANIEM NIE CIESZĄ SIĘ DUŻĄ POPULARNOŚCIĄ

Według danych zebranych przez portal bankier.pl kredytobiorcy w dalszym ciągu rzadko wybierają kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem. 

Rekomendacja KNF sprzed 3 miesięcy wymusiła na bankach wprowadzenie do swojej oferty kredytów, w których oprocentowanie będzie na stałym poziomie przez określony czas. W większości instytucji stałe oprocentowanie obowiązuje przez 5 lat.

I chociaż z miesiąca na miesiąc liczba umów zawieranych z czasowo stałym oprocentowaniem rośnie, to tego typu kredyty wciąż stanowią niewielką grupę wszystkich kredytów hipotecznych.

Po ostatniej podwyżce stóp procentowych i przewidywaniach analityków, że na tej podwyżce się nie skończy, banki spodziewają się jednak wzrostu zainteresowania tą ofertą. Bo choć kredyty ze stałą stopą odstraszają klientów wyższą ratą, to zapewnią jasną sytuację i spokojny sen na kolejnych 5 lat. A taki spokój, zwłaszcza przy niepewnej wysokości stóp procentowych, może okazać się bezcenny. 

Więcej informacji: 

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Hipoteki-ze-stala-stopa-procentowa-nie-zawojowaly-rynku-8204876.html

9. ZNAMY JUŻ ZAMIENNIK WSKAŹNIKA LIBOR DLA FRANKA SZWAJCARSKIEGO

W marcu tego roku brytyjski organ nadzoru Financial Conduct Authority (FCA) ogłosił, że grudzień 2021 będzie ostatnim miesiącem ukazywania się niektórych wskaźników LIBOR. Dotyczy to między innymi ważnego dla frankowiczów wskaźnika LIBOR CHF. Po miesiącach niepewności wiemy już, co go zastąpi. 

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie wykonawcze, które ustala następcę LIBOR-u. Na jego mocy od 1 stycznia 2022 r. będzie nim wskaźnik SARON, publikowany przez SIX Swiss Exchange Financial Information AG (SIX).

Jak nowy wskaźnik będzie działał w praktyce? 1-miesięczną stopę CHF LIBOR zastąpi 1-miesięczna stopa składana SARON, odnotowana w 1-miesięcznym okresie poprzedzającym dany okres odsetkowy. Analogicznie wygląda kwestia trzymiesięcznej stopy CHF LIBOR. Dla LIBOR 6M i 12M będzie obowiązywać 3-miesięczna stopa składana SARON, odnotowana w trzymiesięcznym okresie poprzedzającym dany okres odsetkowy. Dodatkowo wskaźnik będzie korygowany przez spready określone w rozporządzeniu. Spread dIa wskaźnika 1-miesięcznego wynosi -0,0571%, a dla 3-miesięcznego — 0,0031%

Dzięki rozporządzeniu od 1 stycznia 2022 r. oprocentowanie wszystkich kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego będzie liczone na podstawie nowego wskaźnika SARON, a obecne umowy nie będą musiały być aneksowane. 

Więcej informacji:  

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8275753,frank-szwajcarski-zamiennik-wskaznik-libor.html

NIERUCHOMOŚCI

10. POLACY KUPUJĄ MIESZKANIA ZA GOTÓWKĘ

Deweloperzy, którzy działają na siedmiu największych rynkach w naszym kraju, sprzedali w pierwszym półroczu 2021 r. mieszkania za prawie 20 mld zł – w tym prawie 11 mld zł w gotówce. Oznacza to, że wielu Polaków kupuje mieszkania bez wspierania się kredytem hipotecznym.

Ten trend wcale nie dziwi. Oprocentowania bankowych depozytów szorują po dnie, dlatego wiele osób decyduje się inwestować w nieruchomości. Ta klasa aktywów rośnie na wartości w czasie, dzięki czemu chroni kapitał przed inflacją. Poza tym na wynajmie można dorobić do budżetu nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. 

Sytuacja na rynku nieruchomości robi się coraz ciekawsza, bo popyt na mieszkania wciąż rośnie. Oprócz kupujących za gotówkę coraz więcej osób składa w bankach wnioski o kredyty hipoteczne (i to mimo rosnących stóp procentowych).. W ostatnich miesiącach chętnych na tego typu finansowanie było nawet o kilkadziesiąt tysięcy więcej niż jeszcze na początku roku. Eksperci, którzy przyglądają się temu rosnącemu popytowi, zadają sobie pytanie, czy mamy już do czynienia z bańką nieruchomości i kiedy ona pęknie.

Więcej informacji:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/pzfd-mieszkanie-plus-jest-porazka-u-podstaw-kleski-legly-bledne-zalozenia/y5m0346

11. CZY EVERGRANDE TO TYLKO WIERZCHOŁEK GÓRY LODOWEJ?

Chiński deweloper Evergrande Group w ostatniej chwili uregulował zaległe zobowiązania wobec posiadaczy jednej serii swoich obligacji. Płatność wpłynęła w krytycznym momencie – tuż przed upływem okresu karencji. I choć dzięki niej kupił sobie trochę czasu, kolejne wezwania do płatności czekają za rogiem. Największa kwota zobowiązań dotyczy osób prywatnych, które kupiły mieszkania na etapie „dziury w ziemi” . W Chinach mieszkania na rynku pierwotnym kupuje się inaczej niż w Polsce. Tam płaci się deweloperowi z góry, udzielając mu kredytu. Większa część długu Evergrande to pieniądze pobrane do sfinansowania budowy mieszkań. A tych nie ma, tak samo jak pieniędzy. 

Amerykański inwestor Jim Chanos ostrzega, że to tylko wierzchołek góry lodowej problemów Chin. Wskazuje słabe punkty tej gospodarki, między innymi ogromne uzależnienie od budowy mieszkań, którego nie dały radę wyhamować nawet działania administracji. Udział rynku nieruchomości w PKB wynosi nawet 40%, mimo że doszło do sytuacji, w której deweloperzy budują mieszkania, choć nie ma na nie popytu. Nowe lokale budowane są z myślą o zamożniejszych kupujących, którzy szukają swojej drugiej lub nawet trzeciej nieruchomości. 

Jeszcze żadna światowa gospodarka nie była w podobnej sytuacji. Według Chanosa ten model musi upaść, dlatego warto opuścić rynek, zanim to się stanie, i obserwować postęp wydarzeń z bezpiecznej odległości. 

Więcej informacji: 

https://strefainwestorow.pl/artykuly/gospodarka/20211026/chiny-evergrande-kryzys-jim-chanos

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Evergrande-ucieka-spod-topora-Niespodziewana-splata-dolarowego-dlugu-8210274.html

12. RZĄD ROZWAŻA INTERWENCJĘ NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poważnie rozważa możliwość interwencji na rynku nieruchomości, aby ograniczyć pakietowy wykup mieszkań. Może to pomóc ograniczyć wciąż rosnący popyt na mieszkania, który napędza wysokie ceny. Obecnie na rynku, oprócz osób kupujących pojedyncze mieszkania na własne potrzeby, działają zagraniczne fundusze i spekulanci, którzy kupują jednorazowo większą liczbę mieszkań. 

Działania polskiego rządu, mające na celu ograniczenie niepożądanych zachowań na rynku nieruchomości, nie byłyby wcale sytuacją precedensową. Hiszpania wprowadziła niedawno nowe prawo, które ogranicza ceny wynajmu mieszkań. W ramach dekretu administracja państwowa będzie mogła ustalać limity czynszów w wynajmowanych lokalach. Chodzi o mieszkania w regionach, w których z powodu braku lokali ceny wynajmu poszybowały w górę i odbiegają od średniej krajowej. 

W Polsce w najbliższym czasie raczej nie będzie podobnej rewolucji. Ministerstwo na razie analizuje sytuację i czeka na rozwój wydarzeń na rynku. Można jednak przypuszczać, że jeśli liczba wykupów pakietowych wzrośnie, pojawią się ograniczenia.

Więcej informacji: https://bezprawnik.pl/rzadowa-interwencja-na-rynku-nieruchomosci/

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-nowe-hiszpanskie-prawo-bedzie-ograniczac-ceny-wynajmu-mieszk,nId,5606579#crp_state=1?utm_source=wykop.pl&utm_medium=link-6335659&utm_campaign=wykop-poleca

13. WZROST CEN NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI W KOŃCU HAMUJE

Ostatni raport Otodom i Adama Czerniaka, głównego ekonomisty Polityka Insight, sygnalizuje koniec wzrostu cen na rynku nieruchomości. Po wielu miesiącach wzrostów średnie ceny ofertowe spadły w III kwartale o 1%. Absolutnie nie oznacza to wejścia w fazę spadkową. Spowolnienie tempa wzrostu sygnalizuje natomiast, że boom na rynku nieruchomości nieuchronnie ma się ku końcowi i czasy dwucyfrowych wzrostów są już raczej za nami.

Raport wskazuje także kilka istotnych trendów. Przede wszystkim tracą na popularności mieszkania z rynku pierwotnego. Ich ceny są już naprawdę wyśrubowane, a konsumenci zdecydowanie częściej wybierają starsze budownictwo. Głównie z powodu wyzwań związanych z położeniem nowych projektów deweloperskich, bo nowe mieszkania coraz częściej powstają… pośrodku niczego. 

Kolejny trend to spadek popularności kamienic. Mieszkania w budynkach sprzed 1945 roku cieszyły się dużym popytem przed pandemią. takie lokale kupowano zwykle z myślą o wynajmie studentom. Pandemia mocno zweryfikowała opłacalność tego pomysłu.

Duży wpływ na dalszy rozwój sytuacji na rynku mieszkaniowym będą miały ostatnie podwyżki stóp procentowych. Kredyty drożeją i wiele osób, które weszły w inwestycje bez dokładnego przeliczenia kosztów, może zostać teraz zmuszonych do zmiany planów i sprzedaży nieruchomości. 

Więcej informacji:

https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-rynek-nieruchomosci-wzrost-cen-hamuje,nId,5606280

INSTYTUCJE FINANSOWE

14. KNF OSTRZEGA PRZED KOLEJNYMI PODMIOTAMI

25 października 2021 na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru finansowego trafiły dwa kolejne podmioty. Ostrzeżenie dotyczy Express Finance bank Polska i Marek Szymkowiak „Sator”.

W przypadku tego pierwszego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczy wykonywania czynności bankowych, w szczególności przyjmowaniA wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF. Zawiadomienie w sprawie Marek Szymkowiak „Sator” dotyczy z kolei zarzutu prowadzenia giełd towarowych bez zezwolenia.

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/28451/knf-ostrzega-przed-express-finanse-bankiem-i-satorem

INWESTYCJE

15. BESSA NA RYNKU OBLIGACJI

Obligacje skarbowe z miesiąca na miesiąc tracą na wartości. Wraz z nimi tanieją jednostki funduszy dłużnych, które miały dawać możliwość zarobienia więcej niż lokaty bankowe oprocentowane na zero. 

źródło: strefainwestorow.pl
źródło: analizy.pl

Dlaczego ostatni rok jest tak trudny dla obligacji? To kwestia kilku czynników, z których najważniejsze są trzy: spadek ryzyka nasilania się pandemii, globalne ożywienie gospodarcze oraz wysoka inflacja. 

Czy sytuacja na rynku obligacji powinna kogokolwiek dziwić? 

Nie, bo cykle koniunkturalne pojawiają się na nim regularnie. Jest jednak szansa, że jeśli stopy procentowe NBP wzrosną do poziomu 2,5%, perspektywy dla obligacji skarbowych staną się korzystniejsze. Mimo wszystko wciąż jest zalecana ostrożność, bo zmienność na rynkach finansowych potrafi być bardzo dotkliwa dla portfela. 

Więcej informacji:

https://strefainwestorow.pl/artykuly/obligacje/20211019/bessa-obligacje

16. INFLACJA SPRAWI, ŻE WIĘKSZA LICZBA POLAKÓW ZMIENI NASTAWIENIE DO OSZCZĘDZANIA?

Najwyższa od 20 lat inflacja sprawia, że nasze oszczędności topnieją w zastraszającym tempie. Polacy, którzy chcą mieć finansowe zabezpieczenie na przyszłość, szukają więc możliwości oszczędnościowych i inwestycyjnych, które będą w jak największym stopniu odporne na inflacyjne turbulencje. 

I chociaż najwięcej pieniędzy wciąż trzymamy w depozytach bankowych, to coraz więcej z nas interesuje się funduszami inwestycyjnymi oraz obligacjami. Alternatywy inwestycyjne, które również zyskują popularność, to akcje, surowce, kryptowaluty, nieruchomości oraz sztuka. Trzeba jednak pamiętać, że im wyższe jest prawdopodobieństwo wysokiej stopy zwrotu z inwestycji, tym większe ryzyko jej dotyczy. Największe wiąże się oczywiście z inwestycjami krótkoterminowymi, bo sytuacja na rynku zmienia się tak szybko, że trudno przewidzieć, co będzie za miesiąc. 

Więcej informacji: 

https://biznes.interia.pl/finanse/news-inflacja-zmienia-podejscie-do-oszczednosci-w-2022-r,nId,5608473

UBEZPIECZENIA

17. PRZYBYWA POLAKÓW, KTÓRZY WYKUPUJĄ UBEZPIECZENIA ZDROWOTNE

Polska Izba Ubezpieczeń podała, że po II kwartale 2021 roku z ubezpieczeń zdrowotnych korzysta już 3,5 mln Polaków. To prawie o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. To nie wszystko – w ostatnim czasie wzrosła również świadomość rodaków w kwestiach zdrowia i wartości długu zdrowotnego. Widać to nie tylko w liczbie wykupionych polis, ale też wizyt lekarskich oraz badań – także tych profilaktycznych.

Te obserwacje nie powinny dziwić, bo jednymi z największych obaw Polaków wskazanych w raporcie PIU jest utrata zdrowia i brak dostępu do opieki zdrowotnej. Rosnąca świadomość sprawi, że kwestia ubezpieczenia zdrowotnego będzie zyskiwać coraz większe znaczenie. 

Więcej informacji: https://piu.org.pl/ubezpieczenia-zdrowotne-po-ii-kw-2021-r-ma-ponad-35-mln-polakow/

ZDROWIE

18. SKUPIENIE NA COVID-19 WPŁYNĘŁO NA SPADEK WYKRYWALNOŚCI NOWOTWORÓW NA CAŁYM ŚWIECIE

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rocznie diagnozuje się blisko 170 tys. zachorowań na raka. Umiera około 100 tys. zdiagnozowanych pacjentów, w tym ponad 45 tys. kobiet.

Jak ma się do tego koronawirus? To proste. W trakcie pandemii spadła liczba wizyt profilaktycznych. Im później pojawia się rozpoznanie choroby, tym mniejsze są szanse na wyleczenie. Poza tym leczenie późniejszych stadiów nowotworów jest nie tylko mniej efektywne, ale też znacznie droższe. 

Wstępne szacunki ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że konsekwencją pandemii będzie wzrost śmiertelności z powodu nowotworów (o 1 proc.), zaś konsekwencje lockdownu będziemy odczuwać nawet przez kolejne 10 lat. W tym czasie duża grupa chorych onkologicznie umrze z powodu opóźnień w postawieniu diagnozy… 

Więcej informacji: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-10-16/przez-covid-19-spadla-wykrywalnosc-nowotworow-duza-grupa-osob-umrze/?ref=slider

CIEKAWE LINKI

19. FACEBOOK ZMIENIA NAZWĘ NA META. CO TO OZNACZA DLA UŻYTKOWNIKÓW?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że serwisy społecznościowe powstały po to, by zarabiać pieniądze. Tylko czy ktokolwiek sądził, że będą to robiły w sposób, który opiera się na manipulacji wyborcami albo o konstruowanie algorytmów, by podsuwały użytkownikom wiadomości wzmacniające agresję i dzielące ludzi? Raczej nie. Tymczasem z Facebookiem tak właśnie było. A raczej jest.

Niestety (na pewno dla Facebooka) serwis traci zainteresowanie młodych użytkowników, a wraz z nim… pieniądze. Dużo pieniędzy. Zuckerberg chce to zmienić i być może właśnie dlatego zmienia nazwę. Według zapowiedzi Meta ma kreować wirtualną rzeczywistość. Spotkanie w wirtualnym parku na jednym końcu świata ze znajomymi z drugiego końca? Proszę bardzo! Wirtualny mecz koszykówki? Nie ma sprawy! Wszystko wskazuje na to, że społecznościowy gigant chce się uniezależnić od zarabiania wyłącznie na reklamach. Po zmianie nazwy będzie dostarczał usługi i sprzęt potrzebny do obsługi wirtualnej rzeczywistości. W wirtualnym życiu realne pozostaną za to pieniądze. Niewykluczone, że Facebook wprowadzi kryptowalutę Diem, której będziemy używać, by doświadczać nowej rzeczywistości wykreowanej przez Face… Metę.

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/meta-zamiast-facebooka-co-zmieni-w-naszych-portfelach-metaversum-zuckerberg/

ZMIANY W PHINANCE

20. ABONAMENT MEDYCZNY DO KUPIENIA W 3 MINUTY ONLINE

Na stronie https://www.finli.pl/3581589 możesz wykupić 1 z 3 wariantów abonamentu medycznego. Sprawdź, co znajduje się w danym pakiecie i zdecyduj, który z nich będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Ceny dla osób indywidualnych zaczynają się już od 61,29 zł zł za miesiąc! Kod 3581589 naliczy Ci dodatkowy rabat w wysokości 10%.


NIE CHESZ, ŻEBY KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE CIĘ OMINĘŁY? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ 🙂

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE W PIGUŁCE

  • Selekcjonuję najważniejsze informacje dotyczące rynku nieruchomości, kredytów hipotecznych, inwestycji, instytucji finansowych, ubezpieczeń, zmian w prawie i wysyłam raz w miesiącu skondensowane zestawienie w formie Biuletynów Finansowych

  • Dzięki temu moi klienci i odbiorcy są na bieżąco odpowiednio poinformowani i mogą podejmować świadome decyzje w obszarze swoich finansów

  • Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pilne zmiany, np wsparcia rządowe, zmiany w systemie emerytalnym, bądź okazje inwestycyjne – moi klienci również jako pierwsi dostają o nich informacje

  • Zamiast reagowania zawałem serca na clickbaitowe artykuły w sieci skorzystaj z mailingów zaufanego człowieka z branży finansowej. Dołącz do grona 5500+ osób, aby otrzymywać wiarygodne i przefiltrowane informacje finansowe podane w przystępny sposób

Dodaj komentarz

Udostępnij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close