Przecena na funduszach dłużnych, nowe podatki od nieruchomości, kolejne podwyżki stóp %
NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – GRUDZIEŃ 2021
Dzień dobry!
Witam w ostatnim Biuletynie Finansowym 2021 roku! Pewnie wiesz, że moim celem w tych comiesięcznych publikacjach jest przekazywanie Ci najważniejszych informacji finansowych w możliwie najbardziej przystępny sposób. Ostatnio jeden z moich odbiorców, Daniel, napisał: „Bardzo ciekawie zebrany materiał. Jako osoba, która nie śledzi na bieżąco tych spraw, czuję się na czasie po przeczytaniu biuletynu 🙂”. Mam nadzieję, że Ty również czujesz się tak po lekturze!
Podsumowanie roku – jakie pytania o pieniądze warto sobie zadać?
To wydanie Biuletynu chcę potraktować wyjątkowo. Tym razem chcę nie tylko przekazać najważniejsze informacje, ale też zainspirować Cię do wykorzystania końcówki roku na przemyślenie swoich najważniejszych obszarów życiowych, w tym również finansowych. Ten nadchodzący czas wolny, rodzinny, świąteczny jest świetną okazją, żeby się na chwilę zatrzymać. Tak, ja też planuję przez święta NIE PATRZEĆ na wyniki giełdy ani na żadne inne finansowe newsy 😉
Proponuję wykorzystać chwilę wolnego na przemyślenie:
– Na ile jesteś zadowolony z zarządzania swoim budżetem? Może nie każda złotówka, ale już każda stówka, a tym bardziej tysiąc, to realne możliwości. Czy wiesz, na co wydajesz te pieniądze?
– Czy naprawdę potrzebujesz kupić aż tak dużą nieruchomość? Albo inaczej – czy ciągłe wynajmowanie jest konieczne, a zakup własnej nieruchomości aż tak trudny? Mieszkanie, czy to wynajmowane od kogoś czy kupione na kredyt, pochłania duże środki z budżetu. Warto dobrze dostosować potrzeby mieszkaniowe do swoich możliwości finansowych.
– Czy faktycznie jesteś nieśmiertelny i niezniszczalny i nie potrzebujesz ubezpieczenia na życie?
– Czy corocznego przeglądu wymaga tylko Twoje auto? Oprócz sprawdzenia poziomu oleju w silniku można również sprawdzić poziom cholesterolu u kierowcy tego pojazdu 😉
– Czy w Twoim interesie jest, żeby na Twoich oszczędnościach ulokowanych na koncie zarabiał bank, a nie Ty?
– Jakie widzisz możliwości, żeby zaoszczędzić chociaż te te 200-300 zł miesięcznie na zadbanie o swoją przyszłość emerytalną, zamiast przeznaczania środków na konsumpcję?
– Czy środki z 500+ wolisz wydawać tu i teraz, nie zostawiając dzieciom żadnych oszczędności na start w dorosłe życie?
No, zabrzmiało trochę moralizatorsko, ale może tym sposobem zachęcę Cię do przemyśleń 😉 Wiedz, że ja również mam kilka decyzji przed sobą i chcę w pierwszej kolejności przemyśleć oraz zaktualizować swoje wartości. Zamierzam na nowo ustalić, co jest dla mnie naprawdę ważne w życiu, żeby dostosować do tego budżet, wydatki i inwestycje.
Życzę Ci tego samego, co sobie: wypocznij, zrelaksuj, wychilluj się. Spędź czas ze swoimi bliskimi, żeby mieć więcej energii na 2022 rok. A jak wpadną Ci do głowy nowe pomysły, co chciał(a)byś zrobić ze swoimi finansami – śmiało do mnie uderzaj 🙂
Wesołych Świąt!
- NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – GRUDZIEŃ 2021
- Podsumowanie roku – jakie pytania o pieniądze warto sobie zadać?
- WIADOMOŚCI GOSPODARCZE
- 1. POLACY SZYKUJĄ SIĘ NA PODWYŻKI CEN
- 2. CZY FOTOWOLTAIKA BĘDZIE JESZCZE W POLSCE OPŁACALNA?
- 3. DOROŚLI POLACY ZOSTAJĄ W RODZINNYCH GNIAZDACH
- 4. CZY WŁASNOŚĆ WARSTWOWA BĘDZIE W POLSCE W KOŃCU UREGULOWANA?
- 5. ROZWÓJ FINTECH W POLSCE POD ZNAKIEM ZAPYTANIA
- 6. STOPY PROCENTOWE PONOWNIE W GÓRĘ
- NIERUCHOMOŚCI
- 7. 5 „PATOLOGII” NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI
- 8. JAK INWESTORZY INSTYTUCJONALNI WPŁYWAJĄ NA RYNEK MIESZKANIOWY?
- 9. TO JUŻ ROK WYSOKICH CEN NA RYNKU MIESZKANIOWYM
- 10. NOWY DEKRET W HISZPANII USTALA LIMITY CEN WYNAJMU MIESZKAŃ
- 11. BĘDĄ NOWE PODATKI OD NIERUCHOMOŚCI
- 12. WYCENA NIERUCHOMOŚCI ONLINE? CZEMU NIE!
- INWESTYCJE
- 13. CORAZ TAŃSZE FUNDUSZE DŁUŻNE
- 14. INWESTORZY UCIEKAJĄ Z POLSKIEGO RYNKU
- 15. CZY KTOŚ JESZCZE WIERZY W EMERYTURY Z ZUS-U?
- 16. DEWELOPER ODWOŁAŁ OFERTĘ PUBLICZNĄ AKCJI. POWÓD? ZWIĘKSZONA NIEPEWNOŚĆ RYNKOWA
- UBEZPIECZENIA
- 17. OBOWIĄZKOWE UBEZPIECZENIE DLA NARCIARZY WE WŁOSZECH
- 18. WIELKA UCIECZKA PRZED RATOWNIKAMI
- CIEKAWE LINKI
- 19. INPOST STAWIA NA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE?
- 20. KONIEC BRAMEK NA AUTOSTRADZIE
- NIE CHESZ, ŻEBY KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE CIĘ OMINĘŁY? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ 🙂
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE
1. POLACY SZYKUJĄ SIĘ NA PODWYŻKI CEN
Inflacja rośnie w zawrotnym tempie – pod koniec listopada wynosiła już 7,8%. Polacy szykują się na jeszcze większe podwyżki. Według badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia aż 95% badanych spodziewa się dalszego wzrostu cen. Polacy próbują się do tego przygotować, bo niewielu może liczyć na podwyżki w swoich miejscach pracy. W ostatnich 3 miesiącach tylko 14% ankietowanych otrzymało podwyżkę wynagrodzenia.
Jak Polacy szykują się na dalszy wzrost inflacji? W pierwszej kolejności szukają tańszych produktów i usług. Aż 36% respondentów decyduje się na ograniczenie konsumpcji, a 33% deklaruje, że rezygnuje z niektórych usług. 32% ankietowanych będzie z kolei szukać sposobu na zwiększenie swoich dochodów.
Bez których wydatków Polacy mogą się obejść? Patrząc na wyniki ankiety, wyraźnie widać, że w czasie kryzysu lepiej odróżniamy potrzeby od zachcianek. Na czele listy wydatków do wycięcia pojawiają się słodycze, alkohol i ubrania. W ostatniej kolejności zrezygnujemy natomiast z podstawowej żywności i paliwa.
Warto również przeanalizować posiadane produkty finansowe. Regularnie znajdujemy klientom oszczędności, doradzając im rezygnację ze zbędnych, dodatkowo płatnych produktów (które są sprzedawane podczas zaciągania kredytów hipotecznych/gotówkowych) albo obniżając koszty ubezpieczeń majątkowych.
Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/28860/inflacja-a-podwyzki-cen-i-wynagrodzen
2. CZY FOTOWOLTAIKA BĘDZIE JESZCZE W POLSCE OPŁACALNA?
Czy mamy właśnie do czynienia z końcem boomu na panele fotowoltaiczne? Bardzo możliwe – Sejm właśnie przegłosował likwidację systemu opustów cen energii dla prosumentów. W nowym systemie rozliczeń prawie na pewno nie będzie już tak tanio, jak jest obecnie.
Na czym polega kontrowersyjna zmiana, która wejdzie w życie w kwietniu 2022 roku? Dotychczasowy net-metering zastąpi teraz net-billing. W starym systemie (net-metering) nadwyżki oddawanego do sieci prądu prosument mógł „odebrać” w miesiącach zimowych. W net-billingu nie ma takiej możliwości. Prosument normalnie płaci za zużywany prąd, a ten, który jego instalacja wyprodukuje, sprzedaje po cenie rynkowej innym odbiorcom energii. Na przykład dotychczasowej firmie energetycznej lub innej, z którą podpisze umowę.
Na tej zmianie prosument prawie na pewno straci – szczególnie w miesiącach zimowych, gdy instalacja będzie produkowała małe ilości prądu. Czy w zmienionym systemie inwestycja w fotowoltaikę będzie jeszcze opłacalna? Trudno teoretyzować. Na szczęście właściciele już przyłączonych instalacji mają zagwarantowany system net-meteringu na kolejne 15 lat. Jeśli ktoś chce się jeszcze załapać na tani prąd w starym systemie, musi złożyć wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci do 31 marca 2022 roku. Warto się więc pospieszyć.
Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/koniec-fotowoltaiki-jaka-znamy-co-sie-zmienia-bedzie-ruletka/
3. DOROŚLI POLACY ZOSTAJĄ W RODZINNYCH GNIAZDACH
Eurostat alarmuje – znacząco rośnie liczba dorosłych Polaków, którzy mieszkają z rodzicami. W 2020 roku grono tych osób wzrosło do prawie 2,6 mln. Najliczniejszą grupą są osoby w wieku 25-34 lat:
Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście pandemia koronawirusa oraz towarzyszące jej lockdowny. Trudno się dziwić, że młode osoby w trudnych czasach wróciły do domów rodzinnych. Ale to nie wszystko – w wyniku pandemii pogorszyła się sytuacja mieszkaniowa w naszym kraju. Mniej dostępne dla wielu osób stały się kredyty hipoteczne.
Dotyczy to w szczególności zatrudnionych w branżach dotkniętych pandemią. Wiele banków w swoich regulaminach umieszczało zapisy uniemożliwiające zaciągnięcie kredytów przez osoby z branży gastronomicznej, turystycznej czy hotelarskiej. Oprócz drogich kredytów potencjalni kupujący zderzyli się także z wysokimi cenami na rynku nieruchomości. Przy takim poziomie cen trudniej odłożyć środki na wkład własny.
Więcej informacji: https://heritagere.pl/wiecej-doroslych-polakow-mieszka-z-rodzicami/
4. CZY WŁASNOŚĆ WARSTWOWA BĘDZIE W POLSCE W KOŃCU UREGULOWANA?
Serwis Prawo.pl podał wiadomość, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami dotyczącymi tzw. własności warstwowej. To bardzo szczególny typ prawa własności, które dotyczy działek abstrakcyjnych, czyli znajdujących się ponad gruntem. Choć w Polsce faktycznie brzmi to jak abstrakcja, w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy bez większych problemów można kupić „puste powietrze” nad torami, tunelami czy drogami.
Obecnie trwają prace analityczno-koncepcyjne. Ministerstwo przeprowadza między innymi badania rynku, które mają pomóc ustalić dokładne potrzeby w zakresie ustalenia przepisów dotyczących własności warstwowej. W ocenie prawników propozycje Ministerstwa są dobre, ale ujęcie problemu na tym etapie jest zbyt wąskie – resort zajął się przede wszystkim bardzo atrakcyjnymi terenami nad liniami kolejowymi. Problem jest znacznie szerszy i nowe przepisy powinny obejmować także powierzchnię nad tunelami oraz pasami drogi.
Chociaż w przeszłości Ministerstwo próbowało uregulować temat własności warstwowej już kilkakrotnie, wszystkie poprzednie projekty lądowały w koszu. Wprowadzenie zmian nie jest jednak takie proste, bo nowe regulacje pociągną za sobą dalsze zmiany przepisów. Wpłyną one chociażby na takie obszary jak prawo budowlane czy ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym.
Więcej informacji: https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-nieruchomosci-bedzie-wlasnosc-warstwowa,nId,5663209
5. ROZWÓJ FINTECH W POLSCE POD ZNAKIEM ZAPYTANIA
Transformacja sektora finansowego oraz światowej gospodarki cyfrowej byłaby niemożliwa bez nowych technologii i innowacji. Przekonaliśmy się o tym w pandemii, bo to w jej trakcie nastąpił ogromny rozwój branży fintech. O skali rozwoju niech świadczy choćby to, że w tym roku w fintech zainwestowano ponad 91,5 mld dolarów. W Polsce na tym polu nie jest jednak tak różowo, bo dostęp do finansowania jest mocno ograniczony. Wartość inwestycji venture capital w stosunku do PKB nie przekracza u nas… 0,005 proc. Polskie startupy na tle zagranicznej konkurencji mają więc pod górkę, bo ok. 70 proc. inwestycji w światowe fintechy pochodzi właśnie z funduszy VC.
Priorytetem do rozwoju sektora fintech w Polsce jest stworzenie i utrzymanie regulacji prawnych. Niestety, nie jest to takie proste, bo próby ich stworzenia bywają blokowane przez różnego rodzaju inicjatywy legislacyjne…
Więcej informacji: https://biznes.interia.pl/finanse/news-rozwoj-sektora-fintech-w-polsce-pod-znakiem-zapytania,nId,5663314
6. STOPY PROCENTOWE PONOWNIE W GÓRĘ
Po październikowej (nieoczekiwanej!) podwyżce stóp procentowych, mamy w końcu trzecią, tym razem spodziewaną. Na początku grudnia RPP podniosła stopę referencyjną z 1,25 proc. do 1,75 proc. Obecna stopa referencyjna jest najwyższa od 2015 roku.
Co dalej? Rynek przewiduje, że w przyszłym roku stopy procentowe wzrosną do 3 proc. Kolejne posiedzenie RPP jest planowane na 12 stycznia 2022 roku. Zobaczymy, czy zapadnie na nim decyzja o kolejnej podwyżce.
A co z inflacją? Tutaj RPP wskazuje, że spodziewa się spadku, ale w perspektywie kolejnych dwóch lat dostrzega ryzyko utrzymywania się jej powyżej celu inflacyjnego (2,5 proc. z odchylenie o 1 pp). Czy rzeczywiście tak będzie? Poczekamy, zobaczymy.
Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/RPP-tym-razem-nie-zaskoczyla-Stopy-procentowe-znow-w-gore-8239146.html
NIERUCHOMOŚCI
7. 5 „PATOLOGII” NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI
Ostatnie lata na rynku nieruchomości to prawdziwy rollercoaster. Ci, którzy szukają własnego kąta, zdecydowanie nie mają łatwo. Poniżej krótki opis 5 patologii, z którymi muszą mierzyć się osoby planujące zakup nieruchomości lub budowę domu:
Nieprzewidywalne koszty budowy domu i problem z wypłatą kolejnych transz z banku. Koszty materiałów budowlanych w ostatnim roku poszybowały w górę, dlatego wiele kosztorysów stworzonych przez osoby budujące dom systemem gospodarczym można wyrzucić do kosza. Przy wahających się cenach naprawdę trudno poprawnie oszacować koszty. Banki natomiast są nieubłagane – sytuacja na rynku nikogo nie obchodzi, a kolejne transze będą wypłacone dopiero po rozliczeniu wcześniejszych etapów budowy.
Zadatek niczego nie gwarantuje. Część kupujących na rynku pierwotnym musi się mierzyć z podwyższeniem ceny między wpłatą zadatku a podpisaniem ostatecznej umowy. Powodem tych zmian są wyższe koszty budowy. Im niższy zadatek, tym mniej stabilna sytuacja kupującego.
W ofertach deweloperów znajdują się mieszkania bez cen. Taka sytuacja jeszcze przed pandemią byłaby nie do pomyślenia. Obecnie to częsta praktyka. Oferty zawierają wszystkie szczegóły oprócz tego najważniejszego – ceny nieruchomości… Ceny są ujawniane dopiero przy oglądaniu mieszkania, a wycena odbywa się nie w oparciu o realną wartość lokalu, a raczej o czynniki takie jak popyt czy zaangażowanie kupujących.
Cena ofertowa… niższa od transakcyjnej! Od patologii nie jest wolny także rynek wtórny. Sprzedający negocjują wyższe ceny transakcyjne, niż umieszczali w pierwotnej ofercie. Zdarzają się nawet licytacje – sprzedający zaprasza wszystkich zainteresowanych kupnem na jedną godzinę i sprawdza, kto da najwięcej.
Kredyty ze stałym oprocentowaniem mają zaporowe warunki. Choć od 1 lipca 2021 roku wszystkie banki muszą mieć w swojej ofercie kredyty hipoteczne z czasowo stałym oprocentowaniem, klienci wcale nie zaczęli masowo z nich korzystać. Wszystko dlatego, że oferty banków mają zaporowe warunki, skutecznie zniechęcające do wyboru tego typu kredytów.
Mimo wszystko nadchodzi przesilenie na rynku nieruchomości – miejmy nadzieję, że skutecznie ukróci opisane patologie.
Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/przesilenie-na-rynku-nieruchomosci-piec-patologii/
8. JAK INWESTORZY INSTYTUCJONALNI WPŁYWAJĄ NA RYNEK MIESZKANIOWY?
W połowie listopada ukazał się raport „Wpływ inwestycji instytucjonalnych na rynek mieszkaniowy”, opracowany przez firmę Heritage Real Estate. Najważniejsze wnioski płynące z raportu:
- Rola globalnych inwestorów w naszym kraju rośnie, ale tego typu inwestorzy raczej nie zdominują rynku najmów. Pewne jest jednak to, że przyczynią się do wzrostu cen mieszkań i czynszów.
- Wzrost cen i czynszów prowadzi do negatywnych skutków społecznych, dlatego bardzo ważna jest regulacja działań inwestorów instytucjonalnych.
- Rynek mieszkań na wynajem podlega działaniom władz publicznych. W związku z tym jest poddawany zróżnicowanym regulacjom, które mają na celu ograniczenie swobody zawierania umów w zakresie wysokości czynszu i jego zmian.
- Jednym z najbardziej popularnych narzędzi regulacyjnych na rynku najmu jest ograniczenie stawek dla czynszu rynkowego. Wiele krajów stosuje takie rozwiązanie pomimo wyraźnych sygnałów, że jest ono nieskuteczne.
- Wiele krajów pobiera dodatkowe opłaty skarbowe przy transakcjach dokonywanych na rynku mieszkaniowym przez globalnych inwestorów.
- Często wprowadza się także podatek od niezamieszkałych mieszkań.
Najważniejsze rekomendacje z raportu:
- Wprowadzenie specjalnego podatku lub opłaty od niezabudowanych działek, które w planie zagospodarowania przestrzennego są przewidziane na cele mieszkaniowe. Taka opłata dotyczyłaby działek niezabudowanych w ciągu 6 lat od daty nabycia. Podstawą wyliczenia opłaty byłaby cena zakupu. Dochód z tego podatku mógłby zasilać budżet gminy, na której terenie znajduje się działka.
- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinien monitorować duże transakcje pod kątem negatywnego oddziaływania na rynek mieszkaniowy.
Więcej informacji: https://heritagere.pl/raport-wplyw-inwestycji-instytucjonalnych-na-rynek-mieszkaniowy/
9. TO JUŻ ROK WYSOKICH CEN NA RYNKU MIESZKANIOWYM
Minął już rok, od kiedy ceny mieszkań systematycznie idą w górę. Mniej więcej od listopada 2020 roku w największych polskich miastach wyceny nowych i używanych mieszkań wzrosły o kilkanaście, a nawet ponad 20 proc. Co ciekawe, mieszkania drożeją szybciej od czynszów dyktowanych przez wynajmujących. Jedyne dwa miasta, w których średnie stawki najmu wzrosły szybciej od oczekiwań to Wrocław i Warszawa.
Rynek pierwotny
Na przestrzeni roku w większości analizowanych miast odnotowano dwucyfrowe podwyżki średnich kwot wpisywanych w ogłoszeniach sprzedaży nowych kawalerek. Najmocniej zmieniła się wycena takich lokali w Gdańsku i Warszawie. Dwucyfrowe wzrosty cen wystąpiły także w przypadku większych mieszkań – od 38 do 60 metrów kwadratowych.
Rynek wtórny
Jeśli chodzi o mieszkania z drugiej ręki, ceny względem 2020 roku wzrosły średnio powyżej 10 proc. Największe podwyżki dotyczyły kawalerek o powierzchni do 38 metrów kwadratowych. Ten typ metrażu cieszy się obecnie największą popularnością na rynku. Na rynku wtórnym największe zmiany cen odnotowano w Gdańsku.
Osoby poszukujące mieszkań z nadzieją patrzą na nadchodzący rok 2022, licząc na koniec wzrostów i lepszą sytuację cenową.
Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-listopad-2021-Raport-Bankier-pl-8230323.html
10. NOWY DEKRET W HISZPANII USTALA LIMITY CEN WYNAJMU MIESZKAŃ
Pod koniec listopada w Hiszpanii zatwierdzono Ustawę o Wynajmie – specjalny dekret, który pozwala ograniczyć ceny wynajmu w tych częściach kraju, gdzie brakuje mieszkań. Nowe prawo pozwala także zablokować wartość wynajmu w umowach krótkoterminowych. Firmy lub osoby prywatne posiadające więcej niż 10 nieruchomości nie będą mogły już swobodnie podnosić cen wynajmu.
Dzięki dekretowi państwo może kontrolować ceny na rynku nieruchomości. Przedstawiciele administracji rządzącej mogą w niektórych częściach kraju ustalić limity czynszów wynajmowanych mieszkań. To szczególnie istotne w tych regionach, w których ceny wynajmu są dużo powyżej średniej krajowej.
Kolejna ważna zmiana dotyczy budownictwa w Hiszpanii – 30 proc. powstających budynków mieszkalnych ma zostać przeznaczona na mieszkania socjalne dla najbiedniejszych rodzin.
Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Limity-cen-wynajmu-mieszkan-w-Hiszpanii-Zatwierdzono-nowy-dekret-8212750.html
11. BĘDĄ NOWE PODATKI OD NIERUCHOMOŚCI
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad wprowadzeniem nowego rodzaju podatków od nieruchomości. Choć do tej pory Ministerstwo Finansów zaprzeczało, że wprowadzi tego typu daniny, w innym resorcie trwały już prace nad projektami przepisów dotyczących trzech nowych podatków:
- katastralnego – czyli opłaty obowiązującej od drugiej lub trzeciej nieruchomości,
- od pustostanu – czyli specjalnej daniny za mieszkanie, które nie trafiło na rynek najmu,
- od zysku ze spekulacji – daninę pobieraną od transakcji sprzedaży niedawno zakupionego mieszkania.
Kto będzie musiał mieć się na baczności? Przede wszystkim tzw. flipperzy, czyli osoby, które kupują nieruchomości po niskich, okazyjnych cenach, odnawiają je i sprzedają z zyskiem. Wiceminister Finansów przyznał, że tego typu osoby są w orbicie zainteresowań rządu.
Ministerstwo Finansów przyznało, że walka ze spekulacją na rynku nieruchomości będzie należała do jednych z najważniejszych zadań w najbliższym czasie. Przepisy regulujące rynek mieszkaniowy wejdą w życie najszybciej na początku 2023 roku.
Więcej informacji: https://spidersweb.pl/bizblog/mf-zero-litosci-dla-spekulantow/
12. WYCENA NIERUCHOMOŚCI ONLINE? CZEMU NIE!
Jednym z najważniejszych elementów, które mają wpływ na szybką sprzedaż nieruchomości, jest jej konkurencyjna cena. Jeśli będzie zbyt niska, sprzedaż lokalu odbędzie się ze stratą dla sprzedającego. Jeśli zbyt wysoka – nabywcy będą omijali ofertę szerokim łukiem. W jaki sposób można skutecznie oszacować wartość mieszkania bez wzywania rzeczoznawcy majątkowego? Z pomocą przyjdą nam internetowe wyceniarki.
Do najpopularniejszych wyceniarek płatnych należą: Urban.one i Ceny.szybko. Bezpłatne narzędzia do wyceny to np. SonarHome, Rentier.io, iHomes, Homly, RONiN (Ranking Ofert Nieruchomości i Notowań) i KRN (Krajowy Rynek Nieruchomości). Wyceniarki online będą szczególnie pomocne dla osób, które nie śledzą rynku i nie mają pojęcia, jak zabrać się za wycenianie nieruchomości.
Wycena mieszkania u rzeczoznawcy kosztuje 350-500 zł. Przez płatną wyceniarkę – około 39 zł. Dlatego jeśli nie chcemy płacić dużych sum za rzeczoznawcę majątkowego, o wiele tańsze wyceniarki online będą dla nas dobrym rozwiązaniem. Dzięki nim wycenimy lokal szybko i bez większych nakładów finansowych.
Ważna informacja: internetowe narzędzia mogą nam szybko i prosto przybliżyć wartość nieruchomości, natomiast do kredytu hipotecznego wycena zrobiona przez profesjonalnego rzeczoznawcę majątkowego i tak będzie wymagana.
Więcej informacji: https://mieszkanie.pl/finanse/z-ktorych-wycen-nieruchomosci-online-korzystac/1880
INWESTYCJE
13. CORAZ TAŃSZE FUNDUSZE DŁUŻNE
Fundusze długoterminowych polskich obligacji skarbowych tracą na wartości. Tylko od października zanotowały 4 proc. spadek. Taki sam los spotkał fundusze krótkoterminowe uniwersalne (spadek 1,5 proc.) oraz korporacyjne (spadek ponad 1 proc.).
Specjaliści doszukują się przyczyn takiego zachowania obligacji w dwóch czynnikach. Po pierwsze, w ubiegłorocznych obniżkach stóp procentowych – spowodowały one spadek rentowności obligacji. Po drugie, po wielu miesiącach niskich stóp procentowych NBP niespodziewanie zdecydował się je w końcu podnieść. Doprowadziło to do prawdziwej paniki inwestorów, którzy w popłochu zaczęli się pozbywać obligacji.
Osoby, które nadal rozważają inwestowanie w fundusze dłużne, muszą brać pod uwagę krzywą rentowności:
Od końca sierpnia tego roku mieliśmy do czynienia ze wzrostem rentowności obligacji o krótkich terminach zapadalności. Obligacje 10-letnie wykazywały delikatną tendencję wzrostową. Po tegorocznej podwyżce stóp rentowność obligacji 10-letnich nie zmieniła się, za to rentowność instrumentów krótkoterminowych wyraźnie wzrosła.
Sytuacja wydaje się niepewna i bardzo dużo zależy od przyszłej polityki fiskalnej rządu, dlatego warto zachować ostrożność i monitorować sytuację.
Przy okazji – dla wszystkich osób, które posiadają środki w funduszach obligacyjnych, cenna będzie informacja, że wahania wartości są wpisane w charakter tej inwestycji. W porównaniu do funduszy akcyjnych, którym zdarza się zaliczać kilkudziesięcioprocentowe spadki, ostatnie kilkuprocentowe dołki na funduszach obligacyjnych wyglądają zdecydowanie mniej groźnie 🙂
Więcej informacji: https://www.analizy.pl/tylko-u-nas/28789/wyniki-i-perspektywy-funduszy-dluznych
14. INWESTORZY UCIEKAJĄ Z POLSKIEGO RYNKU
Od połowy października polskie aktywa odnotowują wyraźne spadki na giełdzie. Przecenione wydaje się być wszystko – akcje, obligacje i złoty.
Akcje
Jesień na rynku akcji przyniosła dynamiczną spadkową korektę. WIG20 stracił ok. 9 proc., indeks średnich firm spadł o ponad 7 proc., a segment małych spółek odnotował spadek o 5,5 proc. Przecena na giełdzie ma związek nie tylko z obecną sytuacją na rynkach wschodzących, ale także z dalszym rozwojem epidemii i innymi czynnikami makroekonomicznymi.
Obligacje skarbowe
Od początku tego roku mamy do czynienia ze spadkiem cen obligacji skarbowych, dzięki któremu rentowność tego produktu rosła. Dynamika tego zjawiska przybrała na sile w okolicach lipca. Specjaliści nie boją się nazywać rzeczy po imieniu, identyfikując paniczną ucieczkę z naszego rynku długu. Inwestorzy zagraniczni wyprzedają polskie obligacje od początku roku. Rodzimi inwestorzy dołączyli do nich pół roku później.
Złoty
Polska waluta należy do najgorzej zachowujących się obecnie walut światowych. Nie pomaga tu dotychczasowa polityka NBP – szczególnie zeszłoroczne interwencje mające na celu deprecjację złotego. I choć w końcu przyszła pora na zmianę, nastąpiła ona bardzo późno – gdy negatywne konsekwencje złej polityki zaczęły przybierać niepokojącą skalę.
Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/28843/inwestorzy-uciekaja-z-polskiego-rynku
15. CZY KTOŚ JESZCZE WIERZY W EMERYTURY Z ZUS-U?
Polacy nie wierzą w obecny system emerytalny. Tak wynika z badania „Godna emerytura. Czy wystarczy zabezpieczenie gwarantowane?” przeprowadzonego przez IBRiS. Tylko co trzeci ankietowany uważa, że poradzi sobie finansowo na emeryturze. Aż 81,3 proc. obawia się głodowej emerytury z ZUS-u, a prawie 50 proc. przewiduje krach obecnego systemu emerytalnego.
Gdyby tego było mało, aż 60 proc. ankietowanych wskazało, że obawia się przejęcia swoich oszczędności przez państwo. Nie ufamy systemowi, nie ufamy rządzącym – aż 47 proc. uczestników badania uważa, że każdy powinien samodzielnie zadbać o swoją emeryturę. Co ciekawe, choć wiemy, że emerytura jest tak naprawdę naszym osobistym problemem, w ostatecznym rozrachunku niewielu Polaków na nią oszczędza.
W ostatnim badaniu „Barometr oszczędności” przeprowadzonym na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej ponad ⅓ Polaków ma poniżej 1000 zł oszczędności. Te liczby nie napawają optymizmem. Jeśli wkrótce coś się nie zmieni, przewidywany przez wiele osób krach systemu emerytalnego nastąpi szybciej, niż się tego spodziewamy.
Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/60-proc-polakow-boi-sie-ze-ich-oszczednosci-zajmie-panstwo/t29pd15
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/oszczednosci-polakow-pandemia/
16. DEWELOPER ODWOŁAŁ OFERTĘ PUBLICZNĄ AKCJI. POWÓD? ZWIĘKSZONA NIEPEWNOŚĆ RYNKOWA
Murapol po konsultacjach odwołał ofertę akcji w całości. W oficjalnym komunikacie podano, że wpływ na tę decyzje miała nowa mutacja koronawirusa, która zwiększyła niepewność na rynkach kapitałowych i zmieniła nastroje inwestorów.
Dotychczasowe zapisy na akcje zostaną unieważnione, a płatności zwrócone bez odsetek i odszkodowań w ciągu 7 dni od publikacji informacji o odwołaniu oferty.
Więcej informacji: https://biznes.pap.pl/pl/news/all/info/3197683,murapol-odwolal-oferte-publiczna-akcji
UBEZPIECZENIA
17. OBOWIĄZKOWE UBEZPIECZENIE DLA NARCIARZY WE WŁOSZECH
Od nowego roku turyści, którzy wybierają się na włoskie stoki narciarskie, będą musieli mieć przy sobie ważną polisę ubezpieczeniową. Karą za brak wymaganych dokumentów jest grzywna w wysokości od 100 do 150 euro oraz odebranie skipassu. Nowe przepisy nie dotyczą osób na nartach biegowych.
To nie wszystkie zmiany, które czekają na turystów. Od nowego roku użytkownicy stoków mogą zostać poddani kontroli alkomatem lub testem narkotykowym. Jeśli delikwent jeździ „na podwójnym gazie”, zapłaci karę od 250 do nawet 1000 euro.
Potrzebujesz ubezpieczenia turystycznego? Wejdź na stronę https://www.finli.pl/ubezpieczenie-turystyczne, gdzie kupisz je w kilku prostych krokach!
Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wlochy-wprowadzaja-wymog-polisy-ubezpieczeniowej-na-stokach-narciarskich-8223521.html
18. WIELKA UCIECZKA PRZED RATOWNIKAMI
W austriackich Alpach doszło do nietypowego zdarzenia za sprawą naszych rodaków. Dwaj alpiniści z Polski, z powodu trudnych warunków atmosferycznych, utknęli na Zugspitze. Na pomoc wyruszyła im ekipa składająca się z 15 ratowników. Na miejscu okazało się, że czeka na nich tylko jeden mężczyzna – z urazem kolana. Drugi uciekł – zdecydował się na samodzielną, niebezpieczną podróż powrotną.
Powodem takiego zachowania alpinisty był brak ubezpieczenia i strach przed wysokim rachunkiem za wezwanie pomocy w górach. Mężczyzna upierał się, że nie potrzebuje wsparcia i sam znajdzie drogę powrotną. Zgodził się skorzystać z pomocy ratowników dopiero wtedy, gdy zapewnili go, że nie będzie musiał płacić rachunku za akcję ratowniczą.
Zamiast obawiać się rachunku za pomoc poza granicami naszego kraju, wykup ubezpieczenie turystyczne. Na stronie https://www.finli.pl/ubezpieczenie-turystyczne znajdziesz różne warianty ubezpieczenia. Wybierz właściwy dla siebie i jedź na ferie bez obaw!
Więcej informacji: https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-polak-uciekal-przed-ratownikami-w-alpach-nie-mial-ubezpiecze,nId,5646247#crp_state=1
CIEKAWE LINKI
19. INPOST STAWIA NA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE?
Choć InPost kojarzy się raczej z paczkomatami, popularny operator logistyczny rozpoczął budowę sieci stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Projekt jest realizowany we współpracy z GreenWay Polska. W ramach tego przedsięwzięcia firmy umieszczą stacje ładowania AC i DC w centrach dystrybucyjnych InPost oraz przy wybranych paczkomatach.
Już wkrótce paczkomaty staną się więc wielousługowymi punktami, dzięki którym klienci nie tylko odbiorą przesyłki, ale także podładują swój telefon, hulajnogę czy samochód.
Więcej informacji: https://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/3193963,inpost-rozpoczal-budowe-sieci-stacji-ladowania-dla-samochodow-elektrycznych
20. KONIEC BRAMEK NA AUTOSTRADZIE
Od 1 grudnia 2021 roku wszyscy użytkownicy państwowych autostrad będą podróżować w nowym systemie – free-flow. Na czym polega zmiana? Kierowcy nie będą zatrzymywać się na bramkach w celu uiszczenia opłaty za przejazd. Muszą zapłacić za podróż we własnym zakresie – albo udostępniając dane lokalizacyjne za pomocą aplikacji lub urządzeń pokładowych, albo kupując bilet autostradowy (podajemy swój numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady, oraz datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu). W tym drugim przypadku bilet będzie ważny przez 48 godzin od zakupu.
Jeśli nie dopilnujemy obowiązku opłaty za przejazd i zostaniemy skontrolowani przez wyznaczone do tego służby (Służbę Celno-Skarbową, Inspekcję Transportu Drogowego lub Policję), grozi nam grzywna w wysokości 500 zł. Za szybkie opłacenie grzywny kara zostanie zmniejszona o 100 zł.
Nowy system nie obejmuje, niestety, wszystkich odcinków autostrad w Polsce, ponieważ zarządzają nimi różne podmioty. Jedną z najbardziej uniwersalnych aplikacji do uiszczenia opłat jest Autopay. Za jej pomocą zapłacimy za przejazd poniższymi odcinkami autostrad:
Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/z-panstwowych-autostrad-znikna-bramki-bilet-autostradowy-e-toll-czy-autopay-faq-z-odpowiedziami/