Jak zabezpieczyć przyszłość dziecka? 7 obowiązków finansowych rodzica
Przejdź do kursu

Pojawiło się na świecie. Wyczekiwane lub niespodziewane. Dziecko. Oprócz bieżących wydatków na jego ochronę i edukację, warto pomyśleć o jego przyszłości. Jak zabezpieczyć przyszłość dziecka – zarówno finansowo, jak i życiowo?

Jeden moment może odwrócić całe dotychczasowe życie dorosłego człowieka do góry nogami. Wypadek podczas wakacji, na które nie wykupiłeś ubezpieczenia pogrąży nie tylko Ciebie. Sprowadzi też kłopoty na Twoją rodzinę, a w szczególności dzieci.
Brak jakiegokolwiek zabezpieczenia finansowego może spowodować, że te kłopoty będą jeszcze poważniejsze, a co ważne – wymiernie będą dotykać Twoją rodzinę. Jeżeli jesteś rodzicem, ostatnią rzeczą jaką pragniesz jest zrzucenie na dzieci swoich problemów. Przecież od zawsze bycie ojcem lub matką wiązało się z byciem przewidującym. Zarówno chwilę do przodu (zaraz spadnie z tego krzesła), jak i wiele lat naprzód (skąd weźmiemy na studia?). W życiu trzeba wziąć pod uwagę negatywne oraz pozytywne scenariusze i na oba się przygotować.
Dziś podpowiem Ci, drogi rodzicu jak przygotować się do różnych sytuacji życiowych z Twoim dzieckiem w roli głównej. Jak zabezpieczyć przyszłość dziecka? O pewne kwestie warto zadbać od momentu jego narodzin.

Wersja video artykułu:

7 finansowych obowiązków każdego rodzica:

1) Zabezpiecz przede wszystkim siebie, by móc skupić się na dziecku

Jeżeli kiedykolwiek leciałeś samolotem musiałeś słyszeć instrukcje od stewardesy, aby podczas turbulencji lub awarii, najpierw założyć maskę tlenową sobie samemu, a dopiero potem dziecku. Dlaczego? Niskie ciśnienie w kabinie samolotu uniemożliwi Ci udzielenia odpowiedniej pomocy, jeżeli maskę założysz najpierw dziecku, zamiast sobie.
Podobnie jest w życiu. Zacznij od bycia dobrym przykładem dla swojego potomka i dbaj o swoje finanse. Regularnie spłacaj zadłużenie, opłacaj ubezpieczenie na życie, oszczędzaj na emeryturę itp. Ucząc dziecko dobrych finansowych praktyk, wpływasz na jego przyszłość. Edukuj od najmłodszych lat, ponieważ jesteś dla niego najlepszym wzorem do naśladowania.
W swoich życiowych planach powinieneś być przygotowany na najgorszy scenariusz, czyli swoją śmierć. Tylko w oczach dzieci jesteśmy nieśmiertelnymi superbohaterami, ale w obliczu diagnozy lekarskiej – bezbronni jak one. Dbaj o siebie, ale również o swoje zabezpieczenie finansowe w razie poważnej choroby, wypadku czy śmierci. Odpowiednia polisa na życie pozwoli, aby Twoje dziecko i małżonek byli odpowiednio zabezpieczeni na przyszłość.

2) Sukcesja majątkowa – jak mądrze przekazać dziecku dorobek?

Jeżeli rozważamy już najgorszy scenariusz, czyli przedwczesną śmierć, warto zastanowić się co się stanie z dotychczasowo zgromadzonym majątkiem. W czyje ręce przejdzie i na jakich zasadach? Prawo spadkowe precyzyjnie określa, kto dziedziczy w takiej sytuacji. Po śmierci jednego z rodziców, prawa majątkowe np. do domu, nabywa również dziecko, nawet jeżeli jest niepełnoletnie. Zarządzanie taką nieruchomością jest bardzo trudne, ponieważ Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy dba o prawa małolata do majątku.
Dla przykładu, na wszelkie decyzje związane z rozporządzaniem majątkiem (jak np. sprzedaż nieruchomości) musi wyrazić zgodę sąd rodzinny. Może to realnie ograniczyć pozostającemu przy życiu małżonkowi pole do działania do momentu osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia. Wyjściem jest wcześniejsze sporządzenie testamentu, w którym można dokonać zapisów windykacyjnych (córce – dom, synowi – mieszkanie), jak i ustalić zarządcę majątku, czyli np. małżonka. W ten sposób zapobiegniesz konsekwencjom płynącym z dziedziczenia ustawowego.
Innym sposobem jest założenie polisy ubezpieczeniowej, dzięki której po śmierci wskazana przez Ciebie osoba otrzymuje zgromadzone na niej oszczędności.
Jeżeli żyjesz w związku nieformalnym, przypominam, że konieczne jest uregulowanie spraw majątkowych, poprzez stworzenie planu sukcesji majątkowej, która powinna również objąć Wasze dzieci.

Zobacz również: Jak przekazać pieniądze rodzinie zgromadzone na koncie indywidualnym w razie śmierci, bez procesu spadkowego?

3) Ubezpieczenie dziecka od chorób i wypadków

Bardzo ciężkim momentem dla każdego rodzica jest wypadek czy choroba dziecka. To obciążenie nie tylko psychiczne, bo wpływa również znacząco na domowy budżet. Dostępne rozwiązania mogą zabezpieczyć Twoje dziecko na wypadek wystąpienia nieszczęśliwych zdarzeń – i zagwarantować w takiej sytuacji pieniądze na szybkie i skuteczne leczenie dziecka z pominięciem kolejek w NFZ.

Przedszkola/szkoły wymagają posiadania polisy szkolne NNW dziecka i coraz częściej to na rodziców zrzucają obowiązek wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Jeśli potrzebujesz podstawowej polisy, to polecam wykupienie odpowiedniego wariantu na stronie https://www.finli.pl/ubezpieczenie-dziecka-nnw Wpisując kod 3581589 system powinien naliczyć dodatkowe 10% zniżki (to mój indywidualny kod ID). Rozwiązanie oprócz wypłaty odszkodowania oferuje również pakiet świadczeń assistance. W ich skład wchodzą: infolinia medyczna, wizyta lekarska, transport medyczny, opiekunka do dziecka, czy pomoc pielęgniarki, z których możesz skorzystać po wypadku dziecka.

Jeśli chcesz zapewnić sobie środki finansowe na wypadek poważnych zachorowań/operacji dziecka, to zachęcam do kontaktu indywidualnego. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w tworzeniu dedykowanych produktów, więc chętnie dobiorę je pod Twój budżet. Możesz zapewnić sobie nawet kilkaset tysięcy złotych na wypadek poważnego zachorowania dziecka, dostęp do najnowszej medycyny oraz organizację całego procesu leczenia w Polsce i w najlepszych światowych placówkach.

4) OC na szkody wyrządzone przez dzieci

Dziecko potrafi narobić kłopotów, nie tylko Tobie w domu, ale i sąsiadom na zewnątrz. Wystarczy chwila nieuwagi, a zaleje sąsiada lub wybije piłką szybę w oknie. Jako rodzic oczywiście możesz obciążyć dziecko w ramach kary miesięcznym zmywaniem naczyń w domu, ale finansowo odpowiadasz za jego czyny.

Polisa OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem o szkody wyrządzone przez dzieci chroni Cię właśnie na takie ewentualności.

5) Oszczędzanie dla dziecka

Czy pamiętasz dzień, gdy opuszczałeś rodzinny dom i rozpoczynałeś prawdziwe, własne dorosłe życie? Co wtedy przekazali Ci Twoi rodzice? A co Ty chciałbyś dać swojemu dziecku w takiej chwili?
Pomysłów i okazji jest wiele. Wesele, samochód, mieszkanie, a może pieniądze na prestiżowe lub zagraniczne studia? Trafiło Ci się przedsiębiorcze dziecko? Idealnie byłoby podarować mu wkład na start biznesu.
Być może było tak, że Twoi rodzice nie pomogli Ci w żaden finansowy sposób w tym momencie życia i dlatego chcesz dowiedzieć się jak zabezpieczyć przyszłość dziecka. Może Ty chciałbyś zrobić to inaczej i podarować swojemu potomkowi coś na start. Możesz to zrobić myśląc o jego przyszłości od momentu narodzin. Służą do tego polisy posagowej, którą pozwoli Ci na długofalowe i systematyczne odkładanie środków dla swojego potomka.

6) Zakup kawalerki, nawet na kredyt?

Dla tych, którzy posiadają zdolność kredytową ciekawą opcją może być zakup mieszkania na kredyt z przeznaczeniem dla dziecka. Jeżeli weźmiesz kredyt na 20-30 lat, zadłużenie możesz spłacać z dochodów z najmu mieszkania. W ten sposób angażując dzisiaj niewielką kwotę na wkład własny do kredytu hipotecznego, możesz zapewnić dziecku dobry start w dorosłe życie. Jednocześnie samemu zapewnisz sobie spokój na późniejsze lata po wyprowadzce dzieci 😉

7) Twoja edukacja finansowa z korzyścią dla dziecka

Powtórzę to jeszcze raz – bądź dla dziecka przykładem. Nie tylko ucz je szacunku do pieniądza, ale sam pokazuj, że go masz i w kwestiach finansowych kierujesz się rozsądkiem i wiedzą.
Jak dokształcić się w zakresie finansów? Przeczytaj kilka książek, żeby zdobyć odpowiednią wiedzę. Czytaj blogi finansowe i staraj się śledzić wiadomości ekonomiczne.
Pamiętasz, by Ciebie ktoś nauczył, jak dobierać produkty finansowe, na jakie kruczki w umowach zwracać uwagę, jak przestrzec się przed nieuczciwymi doradcami finansowymi? Istnieje ogromne ryzyko, że luka programowa dotycząca nauczania finansowego w szkołach nie zostanie w żaden sposób uzupełniona do czasu, gdy Twoje dziecko wkroczy na ścieżkę edukacji.
Jeśli czujesz się w tych zagadnieniach pewnie, to znaczy, że zadanie domowe zostało odrobione. Jeśli brakuje Ci wiedzy – zostań ze mną, ponieważ planuję dzielić się na moim blogu taką właśnie wiedzą.

Podsumowanie, czyli co możesz zrobić teraz:

Chcesz KOMPLEKSOWO ZABEZPIECZYĆ SWOJE DZIECKO?

Umów się ze mną na indywidualne konsultacje, na których:

✅ Przeanalizuję posiadane przez Ciebie rozwiązania i umowy finansowe.
✅ Jeśli doszukam się jakichś kruczków – od razu Ci je wskażę.
✅ Zaproponuję rozwiązania finansowe, żebyś odpowiednio zabezpieczył(a) swoje dziecko.

Chcesz WYKUPIĆ NNW (PRZED)SZKOLNE?

Skorzystaj z mojego kodu rabatowego i wykup polisę NNW online.

✅ Wybierz spośród 4 dostępnych pakietów NNW dla dziecka.
✅ Skorzystaj z mojego kodu rabatowego: 3581589 (powinien się naliczyć automatycznie po kliknięciu w poniższy link).
✅ Wykup polisę online – zajmie Ci to mniej niż 2 minuty.