Przejdź do kursu

„Nic mi się nie stanie” – taka myśl przemyka przez głowę ponad połowie Polaków, gdy podczas planowania wyjazdu dochodzą do kwestii ubezpieczenia turystycznego, podają badania. Wypadek za granicą może znacząco odbić się na Twoich oszczędnościach. Jak działa polisa podróżna i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje, by urlop nie stał się początkiem kłopotów finansowych?

Co to jest EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Podczas wyjazdu (tymczasowego pobytu) daje prawo polskim turystom do korzystania ze publicznej służby zdrowia we wszystkich krajach w Unii Europejskiej na takich zasadach, jak ich obywatele.
EKUZ działa na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtenstein. Karta nie działa w wybranych regionach Danii i Wielkiej Brytanii. Dania – na obszarze Grenlandii i Wysp Faro. Wielka Brytania – Wysypy Normandzkie, Jersey, Guersey, Harms, Jetou i Shark oraz Wyspy Mann.

Jak działa EKUZ, czyli koszty leczenia zagranicą

Jak wspomniałem, EKUZ zapewnia darmowe leczenie w publicznych placówkach zdrowia zagranicą.  Nie oznacza to jednak, że udając się do Paryża możemy tam poddać się zaplanowanej operacji wyrostka robaczkowego. Należy również wiedzieć, że zakres bezpłatnych świadczeń służby zdrowia, nawet w krajach europejskich różnią się między sobą. Jadąc do Grecji przysługują nam te same bezpłatne świadczenia medyczne, co Grekom, ale mogą się one różnić od tych, które mamy w Polsce.

Na pewno EKUZ pozwoli na udzielenie pomocy lekarskiej, gdy dojdzie do zatrucia pokarmowego, przeziębienia czy nieszczęśliwego wypadku. Każde państwo posiada jednak własny system opłat za pomoc zdrowotną. Dla przykładu: za pobyt w szpitalu we Francji zapłacisz 18 euro/dzień, w Niemczech – 10 euro/dzień, a na Słowacji – 1,99 euro/dzień. W wielu krajach należy również zapłacić za transport do szpitala. EKUZ nie pokrywa np. transportu medycznego do Polski czy leczenia wynikającego z uprawiania sportu ekstremalnego, narciarstwa lub wspinaczki górskiej. Najlepszy przykład to Słowacja, gdzie za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu nie zapłacimy nic, ale za udzielenie pomocy Słowackie Górskie Pogotowie Ratownicze pobiera opłatę, którą musimy pokryć w 100% sami. Koszt pieszej akcji w wysokich partiach gór może sięgnąć 10 tys. zł, a jeśli na ratunek wyruszy śmigłowiec – powyżej 30 tys. zł.

Niezależnie od tego, podczas wyjazdu kartę EKUZ warto mieć przy sobie.

Jak zdobyć EKUZ?

EKUZ wyrobić można w każdym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy wypełnić wniosek na pobyt czasowy, który można pobrać ze strony NFZ. Nie będzie potrzebne zdjęcie, jak do wydania dowodu osobistego czy paszportu. Karta wydawana jest bezpłatnie.
Bez względu na to z kim jedziesz na wakacje, każda osoba musi mieć swoją kartę EKUZ. Jako rodzic musisz złożyć osobny wniosek o wydanie karty dla dziecka, a w statusie wnioskodawcy zaznaczyć „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”. To samo tyczy się małżonka.
Jeżeli na wakacje wybierasz się z przyjaciółmi, nie musicie planować wizyty w NFZ każde z osobna. Jedno z Was może wyrobić karty aż dla trzech osób, o ile posiada się ich pełnomocnictwo. Wypełniony i podpisany wzór pełnomocnictwa wraz z wnioskiem można przekazać przyjacielowi.

Ile trzeba czekać na wyrobienie karty EKUZ?

Jeżeli do oddziału NFZ udasz się osobiście, wydanie karty odbywa się z reguły na miejscu lub maksymalnie do 3 dni. Fundusz ostrzega jednak, by nie robić tego na ostatnią chwilę, ponieważ w okresie wakacyjnym ten czas może się wydłużyć.
Dla bardziej zabieganych osób wyjściem będzie złożenie wniosku elektronicznie, przesyłając wypełniony i podpisany wniosek pocztą/faksem/e-mailem. Jednak czas oczekiwania na kartę może potrwać nawet do 30 dni (choć w praktyce proces zamyka się w około 10 dniach). To opcja dla tych, którzy wyjazd planują w dużym wyprzedzeniem. Informacje o adresach oddziałów NFZ można znaleźć w tym spisie lub na stronie oddziału.
Jak długo ważna jest karta EKUZ? Dla osób ubezpieczonych okres ten wynosi 12 miesięcy, a dla dzieci 6 miesięcy. Oznacza to, że najprawdopodobniej przed kolejnymi wakacjami będziesz musiał wyrobić nową. Więcej informacji o ważności EKUZ znajdziesz na tej stronie.

Dlaczego oprócz karty EKUZ warto wykupić polisę turystyczną?

Przede wszystkim dla bezpieczeństwa zdrowia i portfela. W sieci można znaleźć wiele historii, o tym jak złamana noga nie tylko popsuła wakacje w trakcie, ale również po powrocie z pobytu. Z najwyższych kosztów leczenia słyną Stany Zjednoczone i Kanada. Ale służba zdrowia w Europie wcale nie jest tańsza. Dowody? To przykładowe koszty poniesione przez turystów w sytuacji, w której karta EKUZ nie wystarczyła do pokrycia kosztów leczenia:

 • 67 tys. – tyle kosztował powrót z Hiszpanii do Polski pacjenta, który złamał biodro podczas wakacji.
 • 45 tys. – pobyt w duńskim szpitalu pacjenta, który dostał udaru oraz powrót do Polski.
 • 21 tys. – złamana noga i powrót samolotem z Chorwacji.

I choć przez większość twoich wypadów za granicę, prawdopodobnie nic Ci się nie stanie, wystarczy jeden nieostrożny ruch i wypadek, aby popaść w konkretne długi. Dlatego coraz większe zainteresowanie, zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi, które planują dłuższy pobyt za granicą, budzą karty EKUZ oraz polisy turystyczne.

Gdy EKUZ nie wystarczy – ubezpieczenie turystyczne

W zimie każdy narciarz zdaje sobie sprawę, że ubezpieczanie narciarskie to absolutny must have w kosztach wyjazdu. Na przykład od 2021 roku Włochy prowadziły obowiązek posiadania polisy turystycznej podczas szusowania na ich stokach. Brak ubezpieczenia oznacza karę w wysokości od 100 do 150 €.
Jak już wspomniałem, EKUZ uprawnia tylko do niezbędnych świadczeń medycznych, a przypadków, gdy sama karta nie wystarczy może być bez liku. Dlatego rozsądnych wyjściem jest dokupienie prywatnego ubezpieczenie turystycznego.
Ubezpieczenie turystyczne pozwala poczuć się bezpiecznie na wakacjach. Nie tylko w kwestii zdrowia, ale również w razie zniszczenia czyjegoś mienia, zagubionego bagażu czy konieczności rezygnacji z wycieczki. Cokolwiek się wydarzy, szczególnie dzieciom, wiesz, że masz na kogo liczyć. Co ważne, ubezpieczenie turystyczne nie musi być wcale drogie. Polisa na dwutygodniowe wakacje do europejskiego kraju dla całej rodziny kosztuje często mniej niż 10% kosztów całego pobytu.

Zakres ubezpieczenie turystycznego

Rynek polis turystycznych jest bardzo duży i elastyczny, czyli dopasowany do potrzeb każdego klienta. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne? Polisy składają się z różnych elementów, które możemy dowolnie dodawać lub odejmować z oferty – w zależności od tego, gdzie i jak mamy zamiar spędzić urlop.

 • ASSISTANCE – działa jak w przypadku ubezpieczenia samochodowego – w każdej chwili w razie wypadku możemy liczyć na pomoc naszego ubezpieczyciela. Obsługa infolinii pomoże znaleźć najbliższy szpital lub specjalistę, wesprze rodzinę w zakresie organizacji noclegu w szpitalu, gdy jeden z jej członków ulegnie poważnemu wypadkowi, pomoże załatwić dokumenty potrzebne do powrotu do domu w ekstremalnych warunkach. Niektórzy ubezpieczyciele w razie wypadku oferują też opiekę nad niepełnoletnimi, kierowcę, samochód zastępczy, przekazanie pieniędzy od rodziny z Polski, pomoc prawną czy przekazanie informacji członkom rodziny, która została w kraju.
 • KOSZTY LECZENIA – badania, zabiegi, wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu, transport do Polski lub zagranicą między placówkami – za wszystkie te zabiegi trzeba zapłacić. Polisa chroni nas przed kosztami, które trzeba by ponieść w razie nieszczęśliwego wypadku. Kwota gwarantowana, którą powinna mieć wykupywana polisa to: dla Europy 200 tys. PLN, reszta świata – powyżej 200 tys. PLN.
 • KOSZTY RATOWNICTWA – jeżeli planujemy wycieczkę w góry lub rejs po morzu, warto wybrać wariant z gwarancją zwrotu kosztów za akcję ratowniczą, w tym akcję poszukiwawczą. W ramach KR możemy liczyć na: udzielenie pomocy na miejscu wypadku i transport do najbliższej placówki medycznej.
 • OC PODCZAS PODRÓŻY – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym można traktować jako opcję dodatkową polisy turystycznej. Przyda się, by ratować nasz portfel podczas wakacyjnego pobytu. W sytuacji, gdy nasze dziecko wyrządzi szkodę komuś innemu lub będziemy sprawcami wypadku na osobie trzeciej, w tym uszkodzenia mienia, szkody finansowe pokryje za nas ubezpieczyciel do wybranej sumy.
 • REZYGNACJA Z WYJAZDU – jeżeli wyjazd planujesz bardzo wcześnie warto zabezpieczyć się na wypadek rezygnacji z wycieczki. Powód rezygnacji oczywiście musi być konkretny, np. zwolnienie z pracy, nieszczęśliwy wypadek kogoś bliskiego, zajście w ciążę, kradzież paszportu, czy rozpoczęcie nowej pracy. Zwrot kosztów wakacji może wynosić od 80-100% w zależności od pakietu.
 • UBEZPIECZENIE BAGAŻU – jeżeli oprócz ubrań i kosmetyków, w podróż zabierasz cenny sprzęt elektroniczny jak laptop, tablet, aparat fotograficzny czy przenośne głośniki, warto rozważyć jego ubezpieczenie. W razie jego zniszczenia, kradzieży lub zgubienia przez inne osoby (obsługa lotniska, przechowalni bagażu), ubezpieczyciel wypłaci odpowiednie odszkodowanie, nawet gdy walizka lub plecak znajdowała się pod naszą opieką w określonych sytuacjach. Warto jednak sprawdzić, czy kwota, którą oferuje ubezpieczyciel jest adekwatna do ceny naszego sprzętu elektronicznego.
 • OPÓŹNIENIE BAGAŻU – według raportu Asocciation of European Airlines (AEA) z 2009 r. niektóre linie lotnicze potrafią zgubić jedną na 40 walizek. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują odszkodowanie od opóźnienie przylotu bagażu. Przykładowo, jeżeli walizka nie dotrze na lotnisko w ciągu 5 godzin od Twojego przylotu, ubezpieczyciel finansuje zakup niezbędnych w podróży przedmiotów osobistych do ustalonej kwoty. W takim przypadku musisz pamiętać, by zabrać ze sobą rachunki!
 • UBEZPIECZENIE WYNAJMOWANEGO AUTA – wypożyczone auto za granicą zwykle objęte jest ubezpieczeniem, ale od szkód o określonej wysokości. Najczęściej drobnych szkód (tzw. parkingowe) do 500/1000 € nie obejmuje polisa z wypożyczalni. Dlatego jeśli planujesz wypożyczenie pojazdu w trakcie pobytu za granicą, rozszerz ubezpieczenie turystyczne o ochroną na takie zdarzenia
 • OPÓŹNIENIE LOTU – ubezpieczenie od spóźnionego lotu dotyczy tylko lotów regularnych, nie czarterowych. Wypłata pieniędzy następuje, gdy opóźnienie wynosi powyżej 5 godzin i jest to najczęściej ok. 200 euro. W przypadku odwołania lotu lub opóźnienia, które potrwa wiele godzin, koszty noclegu, wyżywania i transportu ponosi, według prawa UE, właściciel linii lotniczych.
 • SPORTY EKSTREMALNE – profesjonaliści doskonale zdają sobie sprawę, że wyprawa za granicę w celu uprawiania sportu ekstremalnego bez odpowiedniego zabezpieczenia jest bardzo niebezpieczna. Jeżeli planujemy nurkować w wodach na Chorwacji, sprawdźmy jak dany ubezpieczyciel definiuje sporty o podwyższonym ryzyku/ekstremalny.
  Jest to m.in. narciarstwo, nurkowanie z użyciem aparatów oddechowych, freediving poniżej 10 m p.p.m., rafting, wszelkiego rodzaju aktywności uprawiane na wysokości powyżej 2 500 m n.p.m. wspinaczka, ale też: hokej na lodzie, łyżwiarstwo, jazda na quadach czy gokartach, jazda na nartach wodnych i skuterach wodnych, kitesurfing (wymienione sporty to tylko przykłady!). Jeżeli planujesz robić podczas urlopu cokolwiek, co wykracza poza zwiedzanie i plażing, bądź super ostrożny lub wykup dodatkowe zabezpieczenie.
 • CHOROBY PRZEWLEKŁE I TROPIKALNE – jeżeli cierpisz na chorobę przewlekłą możesz dokupić odpowiednią polisę, która zabezpieczy Cię na wypadek jej zaostrzenia podczas pobytu poza granicami Polski. Takie ubezpieczenie pokryje również koszty koniecznej wizyty lub zabiegu medycznego (np. dializy).
  Jeżeli celem podróży są kraje egzotyczne, warto zabezpieczyć się na wypadek zachorowania na typowe dla tego rejonu choroby.
 • PANDEMIA polisy mogą objąć ochroną sytuacje związane z pandemią. Ubezpieczenie może pokryć koszty: pobytu w szpitalu oraz leczenia w razie zachorowania na Covid-19, wykonanie testu na obecność SARS-CoV-2, przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka, zakwaterowanie i wyżywienie w razie przedłużenia pobytu z powodu pozytywnego wyniku testu, zakwaterowanie i wyżywienie w razie przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny, powrót do kraju po przedłużeniu pobytu z powodu kwarantanny.

Jak używać polisy turystycznej za granicą?

Po powyższej lekturze mam nadzieję, że już wiesz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne. Przed wyjazdem za granicę zapisz w swoim telefonie numer na infolinię ubezpieczyciela (assistance) – powinieneś się z nim skontaktować za każdym razem, kiedy wystąpi jakaś szkoda. Zadbaj, by również dzieci miały go zawsze przy sobie (oprócz namiarów na Ciebie oraz towarzystwa ubezpieczeniowego). Pamiętaj, że polisa przestaje działać wraz z powrotem do kraju. I zanim dokonasz wyboru TU, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Umowy (OWU), które precyzyjnie definiują, kiedy i za co odpowiedzialny jest ubezpieczyciel.

W związku z pandemią przed wyjazdem za granicę zapoznaj się z obostrzeniami dotyczącymi wjazdu oraz pobytu. Aktualne warunki w krajach Unii Europejskiej możesz sprawdzić tutaj: https://reopen.europa.eu/en

PODSUMOWANIE, CZYLI ZRÓB TO TERAZ:

 • Wybierając się w podróż po Europie wyrób sobie bezpłatną karty EKUZ, która uprawnia Cię do częściowego bezpłatnego leczenia. Formalności możesz załatwić przez Internetowe Konto Pacjenta: instrukcje. Możesz również samodzielnie wydrukować, wypełnić i podpisać wniosek na pobyt czasowy i złożyć go osobiście lub mailowo w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia – lista kontaktowa oddziałów NFZ. Pamiętaj, że karta EKUZ jest wydawana imiennie i każdy członek rodziny musi mieć własną, w tym dziecko!
 • Wykup podstawowe ubezpieczenie turystyczne online, która zapewni Ci pomoc w nagłych wypadkach, sfinansuje koszty leczenia i ratownictwa itd. Podstawową wersję możesz nabyć na stronie: https://www.finli.pl/ubezpieczenie-turystyczne Wpisując kod 3581589 w koszyku naliczy się dodatkowa 10% zniżka (to mój indywidualny kod rabatowy, z którego możesz skorzystać).
 • Jeśli chcesz, żebym przygotował dla Ciebie rozszerzone ubezpieczenie turystyczne, wypełnij formularz zamówienia na ubezpieczenie turystycznego (znajduje się pod wskazanym linkiem oraz poniżej) – na podstawie danych sprawdzę kalkulacje w kilkunastu towarzystwach i przygotuję Ci porządne ubezpieczenie w możliwie najniższej cenie.

Orientacyjna wartość bagażu, który ma być ubezpieczony m.in. od kradzieży.
Czy polisa powinna być rozszerzona o skutki pandemii – m.in. pokrycie kosztu pobytu w przypadku nałożenia kwarantanny?
Dodatkowe informacje, na które powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując ubezpieczenie.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close