Etat czy działalność gospodarcza? Jak się zabezpieczyć pracując na B2B?
Przejdź do kursu

Przeglądając oferty pracy na pewno mogłeś zauważyć, że wiele pracodawców oferuje elastyczne formy zatrudnienia, w tym również kontrakt B2B. Co będzie dla Ciebie bardziej korzystne: etat czy działalność gospodarcza? Jakie ryzyka i korzyści wiążą się z poszczególnymi formami zatrudnienia?

Według danych z ZUS i GUS na początku 2021 roku w Polsce było ponad 3,5 mln firm, z czego duża część to samozatrudnieni. Zatrudnionych na etacie jest kilkakrotnie więcej – ok 10 mln osób.
Według badań praca na umowę jest atrakcyjniejsza dla 60% Polaków w wieku > 40 lat. Dla młodszego pokolenia zdecydowanie lepszym wyjściem jest założenie własne działalności gospodarczej, głównie z powodu braku szefa nad głową (wskazuje 56% badanych) oraz wyższe zarobki (46%). Dużą zaletą rozliczania się z pracodawcą na fakturę jest otrzymywanie pełnej kwoty brutto, a opłacanie składek ZUS i PIT samodzielnie, z drugiej strony co z ubezpieczeniem i emeryturą? Co zatem wybrać – etat czy działalność gospodarcza? W tym wpisie przedstawiam główne różnice oraz metody na zabezpieczenie się pracując na B2B, żeby taka forma zatrudnienia oprócz korzyści podatkowo-finansowych dawała również odpowiednią stabilizację i bezpieczeństwo.

Różnice między etatem a B2B

Osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymują wynagrodzenie obniżone o 30% – tyle co miesiąc pobiera państwo z wypłaty na rzecz ubezpieczenia emerytalnego, zdrowotnego, chorobowego i rentowego oraz zaliczkę na PIT. Kolejne kilkaset złotych to koszty, które ponosi pracodawca na te same ubezpieczenia oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W efekcie od kwoty, którą płaci pracodawca (tzw. brutto brutto) otrzymujemy tylko 60% pensji.
Przykład: Przy pensji 6 000 zł brutto pracownik otrzymuje “na rękę” dokładnie 4 247,43 zł. Koszty pracodawcy wynoszą 1 236,60 zł. Suma wszystkich kosztów po obu stronach wynosi 40% wynagrodzenia. Bardzo łatwo można to policzyć za pomocą kalkulatora wynagrodzeń. Osoba mająca własną firmę może otrzymać w tej sytuacji 7 236,60 złotych, bo taki jest sumaryczny budżet pracodawcy na tego pracownika/zlecenie.
Podsumowując, samozatrudniony otrzymuje więcej pieniędzy. Niestety w porównaniu do etatowca pod wieloma względami jest „pokrzywdzony”. Sam musi zadbać o swoje zabezpieczenie, wykupując różne produkty finansowe czy ubezpieczenia. Jednak najczęściej te indywidualne i prywatne rozwiązania okazują się dużo tańsze, niż oferowane przez pracodawcę i państwo w ramach etatu.

Jak zabezpieczyć się pracując na B2B?

Na pierwszy rzut oka prowadzenie działalności gospodarczej wydaje się o wiele bardziej ekonomiczne w porównaniu do etatu. Jednak w rzeczywistości pracownik będący na kontrakcie musi samodzielnie zabezpieczyć wiele kwestii, by uchronić się przed ryzykami. Zaliczamy do nich:

1. Konto firmowe

W świetle prawa prowadząc działalność gospodarczą nie jest koniecznie posiada konta firmowego. Wynagrodzenie za świadczenia można przyjmować na konto indywidualne. Podobnie jak płacenie podatków czy ZUS. Jednak w kontekście kontrolowania swojego cash flow, zalecam zdecydowane oddzielenie przychodów i wydatków firmowych od prywatnych.
Dobrą metodą jest ustalenie miesięcznej pensji, którą będziesz przelewał z konta firmowego na prywatne. Jest to bardzo ważne i wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku nieregularnych dochodów (np. pracujesz głównie na zlecenia). W takiej sytuacji budżet domowy nie jest uzależniony od firmowego, a Tobie pozwala gromadzić zabezpieczanie na „chudsze” miesiące.
W przypadku konta bankowego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na związane z nim opłaty. Najlepiej znaleźć ofertę bezpłatnego założenia i prowadzenia konta firmowego.

2. Zwolnienie chorobowe

Jeżeli pracujesz na etacie na czas zwolnienia lekarskiego przysługuje ci 80% wynagrodzenia (lub 100% jeżeli przebywasz w szpitalu). Przedsiębiorcy co miesiąc płacąc dobrowolną (!) składkę chorobową otrzymują możliwość otrzymania 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw lub 60%, jeżeli wykonują wolny zawód, przy czym składka nie może być niższa niż 77,31 zł (w 2021 roku).
Płatne L4 w przypadku działalności gospodarczej przysługuje tylko przedsiębiorcom, którzy opłacali terminowo składkę chorobową przez ostatnie trzy miesiące. Dodatkowo, właściciele firm są szczególnie brani pod lupę przez ZUS i w czasie choroby często kontrolowani przez Zakład. Więcej o stawkach i jak są one obliczane znajdziesz na stronie ZUS.

Ubezpieczenie zdrowotne jest dobrowolne, więc wielu właścicieli jednoosobowych firm decyduje się na wykupienie tz. prywatnego L4. Rynek finansowy oferuje obecnie produkty, które zabezpieczają przedsiębiorcę w razie choroby, która uniemożliwia wykonywanie pracy. Popularnym produktem jest ubezpieczenie z towarzystwa Leadenhall.
Leadenhall to polisa, dzięki której przedsiębiorca opłacając co miesiąc składkę w razie wypadku czy choroby, która powoduje spadek jego dochodów, otrzymuje świadczenia – w zależności od oferty – na odpowiednią wysokość i okres.

Lloyd's leadenhall prywatne L4 etat czy działalność
Lloyd's leadenhall prywatne L4 etat czy działalność

3. Emerytura

W przypadku etatowca, składka emerytalna odprowadzana jest automatycznie na konto w ZUS i w całości zależy od jego obecnego i przyszłego wynagrodzenia. Obecnie „(…) średnia emerytura z ZUS wynosi ok. 2054 zł, górnicy mają ok. 3923 zł, nauczyciele – ok. 2274 zł, kolejarze – ok. 1916 zł.” Średnia emerytura dla przedsiębiorców, którzy co miesiąc płacą ok. 1400 zł łącznych składek ZUS będzie wynosiła ok. 1000 – 1500 zł. To w zasadzie granica ubóstwa, a ze względu na ogromny problem demograficzny w Polsce będzie tylko coraz gorzej.
Bardzo dosadnie tłumaczy to artykuł, do którego lektury zachęcam. Pokazuje on dokładnie od czego zależy wysokość emerytury przedsiębiorcy i osoby na etacie.
Podsumowując: dopłacanie do ZUS-u chyba nie ma sensu, prawda? Dlatego nie ma wątpliwości, że przedsiębiorcy jeszcze bardziej niż inni powinni odkładać i inwestować pieniądze samodzielnie.

4. Odpowiedzialność finansowa za szkody wyrządzone w trakcie pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik etatowy za wyrządzone w pracy szkody odpowiada tylko do wysokości 3-krotności swojej pensji. Wykonując pracę jako firma bierzesz pełną odpowiedzialność za błędy i ich konsekwencje. Błąd w kodzie, który spowoduje zawieszenie urządzenia lub strony internetowej, wyciek danych klientów lub ich utrata to przypadki, w których klienci mogą pociągnąć Cię do odpowiedzialności. Jeżeli nie prowadzisz firmy w formie spółki z ograniczaną odpowiedzialnością (gdzie odpowiedzialność jest częściowo ograniczona) za wyrządzone szkody odpowiadasz całym swoim majątkiem. Łącznie z majątkiem małżonka i dzieci!
W takiej sytuacji musisz zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze wykupić odpowiednie ubezpieczenie OC firmy. Wiele pracodawców może wymagać takiego zabezpieczenia od Ciebie już na początku podpisywania umowy. Po drugie może być wskazane spisanie odpowiedniej intercyzy z małżonkiem, dzięki której Twój partner w razie kłopotów nie będzie pociągany do odpowiedzialności.
Grupą zawodową, która szczególnie powinna zwrócić uwagę na ubezpieczenie OC firmy są: informatycy, lekarze, prawnicy czy freelancerzy.

5. Zdolność kredytowa

Banki liczą zdolność kredytową zupełnie odmiennie dla etatowców i dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Nawet jeśli masz długi staż pracy i wieloletnie kontrakt na przyszłość – bank wciąż traktuję Cię jako przedsiębiorcę.

Etat: – wystarczą 3 miesiące zatrudnienia i na podstawie wynagrodzenia netto bank wylicza Twoją zdolność kredytową.


Działalność gospodarcza: wymogiem jest 12 miesięcy (a w niektórych bankach nawet cały zamknięty rok podatkowy) prowadzenia działalności. Bank weryfikuje Twoje przychody, koszty, dochody, środki trwałe. Dodatkowo w przypadku ryczałtu Twoja zdolność kredytowa jest niższa o 40-70% względem podatku liniowego i zasad ogólnych (niestety banki bardzo “nie lubią” ryczałtowców…)!

6. Optymalizacje podatkowe

Ostatnia, ale wcale nie najmniej istotna kwestia. Niewątpliwą zaletą prowadzenia własnej firmy jest możliwość wrzucania w koszty różnych wydatków, w tym również tych prywatnych. Należą tutaj m.in. zakup komputera, samochodu, paliwa, oprogramowania, rachunki za internet lub telefon. Z tych rzeczy możesz korzystać też prywatnie.

Nie jest tajemnicą również, że dzięki działalności gospodarczej można również zaoszczędzić na podatku. Dlatego dobra księgowość w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej to na pewno inwestycja, która zwróci się z nadwyżką.

Etat czy działalność gospodarcza – podsumowanie różnic

ETATSAMOZATRUDNIONY
EMERYTURAAUTOMATYCZNIE ZABEZPIECZONA*TRZEBA ODKŁADAĆ SAMODZIELENIE
CHOROBAAUTOMATYCZNIE ZABEZPIECZONA*TRZEBA SIĘ UBEZPIECZYĆ SAMODZIELENIE
URLOP WYPOCZYNKOWYAUTOMATYCZNIE ZABEZPIECZONYTRZEBA ODKŁADAĆ $ NA URLOP SAMODZIELNIE
ODPOWIEDZIALNOŚĆAUTOMATYCZNIE ZABEZPIECZONETRZEBA SIĘ UBEZPIECZYĆ SAMODZIELNIE
ZDOLNOŚĆ KREDYTOWAŁATWA DO UZYSKANIATRUDNA DO UZYSKANIA
OPTYMALIZACJA PODATKOWAPODATKI POBIERANE AUTOMATYCZNIEMOŻLIWA – TRZEBA SAMODZIELNIE GENEROWAĆ KOSZTY

 
*To absolutnie nie oznacza, że zabezpieczenia są na wystarczającym poziomie. Na emeryturę i ubezpieczenie należy odkładać dodatkowo poza etatem.

PODSUMOWANIE, CZYLI CO MOŻESZ ZROBIĆ TERAZ:

Chcesz ZABEZPIECZYĆ RYZYKA BYCIA NA B2B?

Umów się ze mną na indywidualne konsultacje, na których:

✅ Przeanalizuję posiadane przez Ciebie rozwiązania i umowy finansowe.
✅ Jeśli doszukam się jakichś kruczków – od razu Ci je wskażę.
✅ Zaproponuję rozwiązania finansowe, żebyś był zabezpieczony/a tak samo (albo nawet lepiej!) niż etatowiec, i to w mniejszych kosztach.
✅ Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu, przygotuję Cię do uzyskania odpowiedniej zdolności kredytowej.

CHCESZ OTRZYMYWAĆ AKTUALIZACJE O ZMIANACH W PRAWIE I FINANSACH?

Dopisz się do mojego Biuletynu Finansowego:

✅ Selekcjonuję najważniejsze informacje dotyczące rynku nieruchomości, kredytów hipotecznych, inwestycji, instytucji finansowych, ubezpieczeń, zmian w prawie i wysyłam raz w miesiącu skondensowane zestawienie.
✅ Dzięki temu moi klienci i odbiorcy są na bieżąco odpowiednio poinformowani i mogą podejmować świadome decyzje w obszarze swoich finansów.
✅ Zamiast reagowania zawałem serca na clickbaitowe artykuły w sieci skorzystaj z mailingów zaufanego człowieka z branży finansowej. Dołącz do grona moich 850+ subskrybentów.

Dodaj komentarz

Udostępnij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *