Jak zrobić badania profilaktyczne? 7 sposobów
Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i nowotwory? Te dwie grupy schorzeń są odpowiedzialne za połowę śmierci w naszym kraju. A wcale nie musi tak być! Według danych Eurostatu, dzięki odpowiedniej profilaktyce, moglibyśmy zapobiec aż 74 tys. zgonów w ciągu roku. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić badania profilaktyczne, żeby nie zostać kolejną „czarną” statystyką.
Profilaktyka i wczesna diagnostyka to dwa filary, na których opiera się skuteczny system ochrony zdrowia w krajach rozwiniętych. Efekty widać w statystykach dotyczących spodziewanej długości życia. W Szwecji, gdzie obywatele mogą korzystać z szeregu badań profilaktycznych i programów budujących świadomość zdrowotną, spodziewana długość życia mężczyzn wynosi ok. 81 lat. W Polsce – aż o 10 lat mniej. Dlatego musimy wziąć sprawy we własne ręce. Tym bardziej, że w przypadku chorób układu krążenia i wielu nowotworów regularne badania profilaktyczne mogą dosłownie uratować życie.
Zadbaj o swój luksusowy samochód
Pomyśl o swoim ciele jak o luksusowym samochodzie. Aby działał bez zarzutu i służył Ci przez długie lata, musisz regularnie robić przegląd. Pamiętaj jednak, że właściciele aut nie dbają tylko o stan najważniejszych układów. Regularnie zajmują się także mniej istotnymi częściami maszyny, aby nie dopuścić do ich awarii. Dobrze wiedzą, że gdy jakiś element samochodu już się zepsuje, naprawa będzie dużo kosztowniejsza, niż jeśli będzie dbać o stan maszyny na bieżąco. W dalszej części artykułu znajdziesz 7 podpowiedzi, jak zrobić badania profilaktyczne, by Twój „wóz” był na chodzie jak najdłużej.
1. Bezpłatne badania profilaktyczne w NFZ
Wiele osób nie wie, że w ramach NFZ-u można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Jak to zrobić? Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o wystawienie odpowiednich skierowań na badania. Pamiętaj, że lekarz musi mieć uzasadnienie, aby je wystawić. Przedstaw mu wszystkie swoje dolegliwości i podziel się historią chorób w rodzinie. Jeśli jesteś w grupie ryzyka zachorowań na choroby krążenia lub nowotworowe, lekarz bez problemu wystawi potrzebne skierowania.
Poza zgłoszeniem się do lekarza pierwszego kontaktu możesz także skorzystać ze specjalnych programów profilaktycznych.
- Program profilaktyki raka piersi. Kierowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają określone kryteria. Aby skorzystać z badania, wystarczy zgłosić się do zakładu opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ-em na realizację programu. Skierowanie nie jest potrzebne. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
- Program profilaktyki chorób układu krążenia. Program skierowany do osób w grupie wiekowej od 35 do 65 lat, obciążonych czynnikami ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia. Program nie wymaga specjalnego skierowania, wystarczy zgłosić się do placówki z podpisaną umową w ramach programu. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
- Program profilaktyki raka szyjki macicy. Skierowany do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. W ramach programu można wykonać bezpłatne badanie cytologiczne. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Wszystkie dostępne programy profilaktyczne możesz znaleźć na stronie NFZ-u.
2. Badania profilaktyczne w ramach akcji tematycznych NFZ
Jeśli interesują Cię bezpłatne badania profilaktyczne, koniecznie obserwuj strony internetowe i kanały w social mediach swojej lokalnej społeczności. Urzędy gmin i miast często publikują informacje na temat specjalnych akcji tematycznych NFZ-u, które odbywają się w regionie. Można skorzystać np. z:
- Bezpłatnej mammografii w mammobusie. Mammobus to specjalistyczna naczepa wyposażona w mammograf. Personel medyczny wykonuje w niej mammografie. Badania skierowane są dla kobiet w wieku 50-69 lat.
- Bezpłatnego przeglądu dentystycznego w dentobusie. Dentobus to mobilny gabinet stomatologiczny, w którym można bezpłatnie sprawdzić zęby dzieci i młodzieży do lat 18. W każdym województwie jest jeden dentobus, który jeździ pomiędzy większymi miastami. Wizyta w dentobusie zaczyna się od kontroli uzębienia. Dentyści wykonują także zabiegi profilaktyczne.
Ale to nie wszystko. W wielu miastach można spotkać także spirobusy (wykonujące mobilne badanie spirometryczne), kardiobusy (w których odbywa się profilaktyka chorób układu krążenia), osteobusy (pomagają diagnozować ostereoporozę) i autobusy zdrowia (w których można wykonać pomiar ciśnienia i cukru we krwi, badanie skóry i włosów oraz skorzystać z porady dietetyka).
3. Voucher na pakiet badań profilaktycznych
Kolejnym sposobem, żeby zrobić badania profilaktyczne, jest skorzystanie ze specjalnego vouchera na pakiet badań. To świetne rozwiązanie dla osób opornych, które notorycznie odkładają wizyty u lekarza na później. Aby pobudzić w nich motywację, można im podarować specjalny pakiet badań w prezencie. Czasami obdarowani skorzystają z vouchera tylko po to, aby nie przepadły wydane na niego pieniądze. Choć ta motywacja nie jest związana ze zdrowiem, udaje się osiągnąć efekt – nakłonić bliską nam osobę do zrobienia badań profilaktycznych.
Taki voucher to świetny prezent dla każdego. Jeśli Twoja rodzina lub znajomi często dopytują, co Ci kupić na urodziny lub z okazji świąt, możesz śmiało podsunąć taki pomysł na prezent. Voucher na pakiet badań ma zwykle określoną datę ważności – od kilkudziesięciu dni do nawet roku. Samo badanie przeprowadzamy w dogodnym dla nas terminie. Po otrzymaniu vouchera w prezencie warto wpisać jego datę ważności do kalendarza, aby nie zapomnieć z niego skorzystać. Warto także zapoznać się z regulaminem – w niektórych placówkach może być wymagana wcześniejsza rejestracja lub kontakt telefoniczny w celu ustalenia szczegółów badania.
Jakiego typu badania obejmuje taki voucher? Przede wszystkim badania krwi – od prostej morfologii po bardziej szczegółowe, dobrane np. do wieku lub płci badania przekrojowe. Można podarować także voucher stomatologiczny. Działa on jak karta podarunkowa, do której przypisana jest określona kwota. Obdarowany może za jej pomocą płacić za usługi stomatologiczne do wyczerpania znajdujących się na niej środków.
4. Badania profilaktyczne w ramach pakietu medycznego u pracodawcy
Jeśli Twój pracodawca oferuje Ci możliwość przystąpienia do grupowego pakietu medycznego, zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości. W ramach takiego pakietu otrzymasz dostęp do lekarza pierwszego kontaktu oraz szeregu badań specjalistycznych i zabiegów medycznych. Zwykle rodzaj dostępnych świadczeń jest uzależniony od pakietu, który wybierzesz. Poszczególne pakiety różnią się oczywiście ceną.
Zwykle pakiety medyczne u pracodawcy są atrakcyjne cenowo. Miesięczny koszt oscyluje w okolicach kilkudziesięciu złotych. W wielu firmach, za dodatkową opłatą, do pakietu można dopisać swoją najbliższą rodzinę. Pakiety firmowe zazwyczaj nie oferują dobrego pokrycia zabiegów stomatologicznych – zwykle w cenie jest tylko przegląd. Aby skorzystać z badań profilaktycznych w ramach pakietu medycznego u pracodawcy, należy umówić się na wizytę do przypisanego lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie. Po wyjściu z gabinetu warto przejść się do recepcji i potwierdzić, czy wszystkie badania wchodzą w skład naszego pakietu. Jeśli nie, konieczna będzie dopłata.
5. Badania profilaktyczne w abonamencie medycznym wykupionym indywidualnie
A co w sytuacji, gdy pracodawca nie oferuje Ci pakietu medycznego, lub pracujesz na własny rachunek? Możesz wykupić indywidualny pakiet samodzielnie. To świetne rozwiązanie – tym bardziej, jeśli wiesz, że będziesz korzystać z opieki medycznej regularnie. Osoby, które np. z powodu chorób przewlekłych muszą często robić badania, dzięki takim pakietom mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Indywidualny podstawowy abonament medyczny na stronie Finli.pl to koszt 148,01 złotych miesięcznie. W jego ramach masz dostęp do konsultacji u specjalistów i licznych. Kupując pakiety rozszerzone, zyskujesz dostęp do badań diagnostycznych, testów alergicznych, zabiegów ambulatoryjnych i fizjoterapeutycznych. Aby w ramach takiego wykonać badania profilaktyczne, nie potrzebujesz skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.
Brzmi interesująco? Jeśli tak, kliknij w link i wykup abonament online w kilka minut.
WAŻNE: po wpisaniu mojego indywidualnego kodu “3581589” w koszyku otrzymasz 10% rabatu na abonament.
6. Przegląd fizjoterapeutyczny
Czy wiesz, że jednym z najczęściej pomijanych badań profilaktycznych jest przegląd fizjoterapeutyczny? Wiele osób w ogóle nie wie, że może udać się do fizjoterapeuty z prośbą o takie badanie. Zwykle zgłaszają się do specjalisty, gdy ból jest nie do zniesienia. Nie popełniaj tego błędu! Wizyta u fizjoterapeuty powinna znaleźć się na Twojej liście rzeczy do zrobienia – szczególnie jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.
Jak często pokazywać się w gabinecie? Jeśli jesteś osobą młodą i nie masz dolegliwości – raz na kilka lat. Im jesteś starszy/a, tym częściej.
W czym może Ci pomóc fizjoterapeuta? Przede wszystkim sprawdzi Twoją postawę ciała i przeprowadzi podstawowy wywiad. Zapyta o stwierdzone wcześniej wady postawy, Twój styl życia i charakter pracy. Podczas badania podstawowego obejrzy Twoją sylwetkę i poprosi o wykonanie ruchów, które pomogą mu stwierdzić, czy Twoje mięśnie i stawy funkcjonują prawidłowo. Kolejny etap przeglądu to badanie bierne. Fizjoterapeuta zbada Twoją ruchomość stawów i napięcie w mięśniach.
Po badaniu otrzymasz dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji zalecenia. Jeśli spędzasz większość dnia na siedząco, fizjoterapeuta może pokazać Ci specjalne ćwiczenia, dzięki którym odciążysz kręgosłup i lepiej o niego zadbasz. Specjalista będzie także w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące odczuwanych bólów. Często tłumaczymy napięcie i ból mięśni np. spaniem w złej pozycji. Podczas przeglądu fizjoterapeutycznego możesz skonsultować tego typu objawy ze specjalistą.
7. Przegląd u dentysty
Ostatnim typem badania profilaktycznego, które warto robić regularnie, jest przegląd stomatologiczny. Niewiele osób lubi wizyty u dentysty, ale naprawdę warto wpisać je cyklicznie do swojego kalendarza. Częstsze wizyty pomogą Ci wyłapać ewentualne nieprawidłowości na tyle szybko, że leczenie będzie bezbolesne i nie zrujnuje Twojego portfela. Dlatego postaraj się odwiedzać dentystę przynajmniej raz w roku. Jeśli odłożysz wizytę na później, może czekać Cię skomplikowane i kosztowne leczenie kanałowe, które nie należy do najprzyjemniejszych.
Wizyta kontrolna trwa zwykle kilkanaście minut. W tym czasie dentysta sprawdzi Twój stan uzębienia i błony śluzowej jamy ustnej. Przeprowadzi z Tobą także krótki wywiad – zapyta o ewentualne dolegliwości bólowe lub niepokojące objawy. Badanie kończy się zwykle chwilą prawdy – stomatolog przedstawi Ci zalecenia higieniczne i ewentualny plan leczenia.
Jeśli w trakcie kontroli dentysta stwierdzi nieprawidłowości, spędzisz w fotelu trochę więcej czasu. Stomatolog może zalecić dodatkowe badanie diagnostyczne, np. zdjęcie rtg. W lepiej wyposażonych gabinetach można je wykonać od razu. Rentgen pojedynczego zęba lub całej szczęki pozwoli lepiej zdiagnozować ubytki oraz dobrać najlepszą metodę leczenia.
Dodatkowe ważne podpowiedzi
Podejdź do badań ze spokojem
Znasz to uczucie, kiedy w aucie zaczyna coś stukać, ale boisz się pojechać do mechanika, żeby nie postawił nieprzyjemnej diagnozy? W takich sytuacjach czasami wystarczy wymienić błotnik, ale zdarza się też, że trzeba odnowić cały rozrząd i zawieszenie… Koszty? Od kilkuset złotych do kilku/nastu/dziesięciu tysięcy. Ale chyba lepiej tak niż wylądować na drzewie po utracie panowania nad pojazdem, prawda? Kiedy jeździsz autem, chcesz sobie zapewnić spokój i bezpieczeństwo – zadbaj tak samo o swoje ciało. Fakt, niektóre diagnozy bywają bardzo nieprzyjemne. Lepiej jednak zadbać o siebie ZANIM choroba się rozwinie, zamiast dostać wyrok śmierci. To właśnie zadbanie o te najprostsze symptomy da Ci spokój i pozwoli uniknąć przełknięcia gorszych wiadomości.
Zaplanuj badania
Są do tego różne strategie. Najlepiej wybrać jednak taki moment roku, w którym masz więcej czasu i przestrzeni na zadbanie o sprawy niepilne, choć bardzo ważne. Ja np. zwykle wykonuję badania profilaktyczne w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Wtedy odbywam mniej spotkań z klientami, robię sobie przerwę, wyciszam się i mam mniej pracy. To czas na zaległości z całego roku – dla mnie idealny moment na zrobienie badań profilaktycznych. Wielu moich klientów aktualizuje ze mną umowy ubezpieczeniowe i robi badania profilaktyczne raz w roku w ich martwym sezonie – czasami w wakacje, czasami w zimę, w zależności od branży.
Przed badaniami zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie na życie
Ubezpieczenia na życie gwarantują wypłatę świadczenia nie tylko w przypadku śmierci. Polisy zapewniają środki na leczenie po wystąpieniu albo diagnozie poważnego zachorowania. Takie umowy nie działają niestety wstecz. Jeśli choroba zostanie wykryta, a nie masz dobrej i aktywnej polisy, to sprawa jest przegrana. Żadne towarzystwo nie ubezpieczy już zdiagnozowanej dolegliwości. Dlatego NAJPIERW wykup odpowiednią polisę na życie, potem odczekaj ewentualny okres karencji (niektóre polisy działają od razu, niektóre od 3. miesiąca, niektóre dopiero po roku od uruchomienia!), a potem przeprowadź badania. Jeśli wyniki wskażą jakieś poważne zachorowanie – otrzymasz odszkodowanie z polisy.
PODSUMOWANIE, CZYLI CO MOŻESZ ZROBIĆ JUŻ TERAZ:
Jak widzisz, jeśli interesują Cię badania profilaktyczne, masz cały wachlarz możliwości, z których możesz skorzystać. Nie zaniedbuj tego tematu – wiele chorób można wyleczyć, jeśli wykryje się je odpowiednio szybko. Na koniec chcę Ci jeszcze przypomnieć porównanie, że Twoje ciało jest jak samochód. Pamiętaj, że każdy dobrze utrzymany pojazd przynajmniej raz w roku odwiedza mechanika, a jego właściciel regularnie dokonuje napraw i remontów, zanim poważna awaria uniemożliwi dalszą podróż.
- Skorzystaj z któregoś przedstawionego przeze mnie sposobu i wykonaj badania profilaktyczne samodzielnie.
- Koniecznie zapisz w kalendarzu termin, żeby robić to co roku!
- Jeśli chcesz dobrać indywidualnie opiekę medyczną dla siebie/swojej rodziny/swoich pracowników, to skontaktuj się ze mną: KONTAKT. Mogę dostosować zakres oferty do Twoich potrzeb.