Przejdź do kursu

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – CZERWIEC 2023

Dzień dobry!

Oj, zaczyna się robić gorąco. Na zewnątrz coraz wyższe temperatury, czuć zbliżające się lato. Wewnątrz też, zwłaszcza jak się czyta, obserwuje się i analizuje obietnice przedwyborcze. One to dopiero rozgrzewają i zagrzewają do dyskusji!

W czerwcowym wydaniu Biuletynu informuję zarówno o wielu pozytywnych zmianach, jak i tych dyskusyjnych/kontrowersyjnych oraz skrajnie niebezpiecznych dla nas jako dla obywateli.

Więcej ułatwień i funkcji w aplikacji mObywatel? Czemu mielibyśmy na to narzekać? Digitalizujemy państwo i zbliżamy się w standardach do Estonii, gdzie wybory parlamentarne i prezydenckie odbywają się elektronicznie.

Zwiększenie 500+ do 800+? Który rodzic nie chciałby otrzymać więcej pieniędzy „od rządu” na wychowywanie dzieci? No cóż, jednak nie wszyscy by tego chcieli, bo większość Polaków ocenia tę propozycję negatywnie i jej nie popiera.

Manipulacja ze strony NBP? Tutaj reaguję stanowczo – ewidentnie przesadzili! Jeśli podaję w Biuletynie różne możliwe przyczyny inflacji, a te nie są zgodne z argumentacją NBP, to według nich jestem… współpracownikiem Kremla. Absurd! Pokazuje to smutny obraz polskiej polityki i stanu debaty publicznej – o ile w ogóle jeszcze można to nazywać debatą.

Ja się jednak nie zniechęcam i wciąż dostarczam możliwie jak najbardziej rzetelne i obiektywne informacje o finansach.

A teraz zapraszam do czytania! 🙂

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

1. UŁATWIENIA W PROWADZENIU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ NIELETNICH

Rząd pracuje nad nowelizacją, która ma ułatwić nieletnim zakładanie działalności gospodarczej. Obecnie istnieją przepisy, które pozwalają osobom poniżej 18. roku życia prowadzić firmę, ale większość działań młodych przedsiębiorców i tak wymaga potwierdzenia ze strony rodziców lub opiekunów. Minister Waldemar Buda nazwał plany rządu „uwolnieniem kreatywności młodych”. 

W swoich postach na mediach społecznościowych napisał, że influencerzy i youtuberzy będą mogli łatwiej prowadzić biznes, nawet jeśli nie są pełnoletni. Nie będą musieli także płacić składek ubezpieczeniowych. Minister rozwoju wykorzystał tę okazję, aby skrytykować Sławomira Mentzena – polityka z Konfederacji. Sugerował, że lepiej skupić się na biznesie i zarabianiu niż na towarzyskim piciu piwa. Tą uwagą nawiązuje do „Piwa z Mentzenem” – nieformalnych spotkań Mentzena z młodymi wyborcami.

Waldemar Buda w swojej wypowiedzi zauważył, że coraz więcej nastolatków odnosi sukcesy w prowadzeniu sklepów internetowych czy twórczości online, którą promują na platformach społecznościowych. Nowe przepisy mają gwarantować, że jeśli młoda osoba otrzyma zgodę sądu na prowadzenie działalności gospodarczej, nie będzie już potrzebować zgody rodziców. W takiej sytuacji nie będzie musiała także potwierdzać z nimi swoich działań biznesowych. 

Projekt nowelizacji jest omawiany przez różne resorty rządowe. Rząd liczy na to, że przepisy zostaną wprowadzone w życie jeszcze przed końcem obecnej kadencji parlamentu, jako część pakietu reform gospodarczych.

Więcej informacji: https://next.gazeta.pl/next/7,151003,29739575,rzad-puszcza-oko-do-mlodych-zamiast-piwa-ze-slawomirem-mentzenem.html

2. POLSCY PRZEDSIĘBIORCY UCIEKAJĄ PRZED POLSKIM ŁADEM

Polski Ład znacząco obciążył kieszenie przedsiębiorców – zwłaszcza z powodu zmiany sposobu wyliczania składki zdrowotnej. W rezultacie firmy rozpoczęły poszukiwania metod optymalizacji swoich rozliczeń podatkowych. Ostatnie dane przedstawione przez resort finansów w „Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026” rzucają światło na to, jak taka optymalizacja wygląda w praktyce u przedsiębiorców:

  • W roku 2022 dochody podatkowe z 19% podatku liniowego, który był popularny wśród firm, spadły o 6,3 miliarda złotych. Stanowi to spadek o 16% w porównaniu z rokiem 2021 (do około 33 miliardów złotych).
  • Dochody z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych znacząco wzrosły – aż o 10,8 miliarda złotych w ciągu roku, co stanowi wzrost o ponad 200% (do kwoty około 16 miliardów złotych).
  • Dochody ze skali podatkowej (dotyczą części firm oraz osób pracujących na etacie i innych umowach) spadły o 10,9 miliarda złotych, czyli o 12,9%.

Według ekonomistów liczba osób rozliczających się ryczałtem wzrosła o kilkaset tysięcy. Ta forma opodatkowania okazała się najkorzystniejsza dla firm, które nie ponoszą dużych kosztów. Największymi poszkodowanymi w tej układance okazują się miasta i gminy. Korzystają one z wpływów z podatków dochodowych CIT oraz PIT, ale nie mają dochodów z tytułu ryczałtu. Samorządy poniosły więc spore straty z powodu spadku dochodów ze skali podatkowej. Ministerstwo Finansów zastanawia się nad zmianą przepisów, by część pieniędzy z ryczałtu trafiła jednak do samorządu. Nie ma jednak jeszcze konkretnych informacji na ten temat. 

Więcej informacji: https://www.rp.pl/budzet-i-podatki/art38431051-przedsiebiorcy-uciekaja-przed-polskim-ladem-ogromna-skala

3. PROGNOZY GOSPODARCZE PO OGŁOSZENIU 800+

Choć obecnie ceny w Polsce są wśród najniższych w Europie, ta sytuacja nie potrwa długo. Prognozy Komisji Europejskiej po ogłoszeniu programu 800+ przewidują, że inflacja w tym roku będzie w Polsce najwyższa w Europie – po Węgrzech i Czechach. Jeszcze gorzej będzie wyglądać w przyszłym roku. Ceny mają rosnąć u nas najdynamiczniej – być może będą wyższe niż w Turcji. Pozostałe prognozy dotyczące naszego kraju są bardziej optymistyczne. 

Analitycy Komisji Europejskiej pierwotnie oczekiwali w Polsce wzrostu PKB na poziomie 0,4%, jednak teraz przewidują, że wyniesie on 0,7%. Prognozy wzrostu w 2024 r. również zostały skorygowane – z pierwotnie zakładanych 2,5% na 2,7%. Chociaż różnice wydają się niewielkie, sugerują lepszą perspektywę gospodarczą, co może wpływać na wzrost inflacji. Według Komisji Europejskiej polski wzrost będzie „nakręcany” wysokimi wydatkami rządowymi (podwyższonym deficytem budżetowym). 

Zgodnie z unijnymi standardami, w przyszłym roku polski deficyt budżetowy wyniesie 3,7% PKB, nie uwzględniając deficytu ukrywanego w funduszach okołobudżetowych. To narusza unijne kryterium konwergencji, które – chociaż zawieszone do końca 2023 r. – zostanie przywrócone w 2024 r. Będziemy tym samym zobligowani do utrzymania deficytu na poziomie maksymalnie 3% PKB.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/prognozy-komisji-europejskiej-po-ogloszeniu-800-plus-polska-inflacja-najwyzsza-w/pkb7yep

4. KACZYŃSKI WALCZY O TRZECIĄ KADENCJĘ NOWYMI OBIETNICAMI

Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego dotycząca podwyższenia świadczenia 500+ do 800 zł wywołała duże poruszenie polityczne. Możemy jednak przyjąć, że Kaczyński jest gotów zapłacić każdą cenę, aby wygrać wybory. Jeśli PiS przegra, partia może się rozpaść, a sam Kaczyński zostanie politycznym emerytem. Niewykluczone, że nowe władze pociągną go do odpowiedzialności za wszystkie przewinienia. Nic więc dziwnego, że prezes sięga do swojego sprawdzonego arsenału rozwiązań, które mogą przyciągnąć wyborców. 

W przeszłości świetnie sprawdziły się ataki na Unię Europejską i nagonka na Donalda Tuska. Teraz prezes PiS-u włącza do gry bardzo swobodne dysponowanie państwową kasą. Obiecał już podwyższenie świadczenia 500+, darmowe leki dla dzieci do 18 lat oraz seniorów powyżej 65 lat oraz darmowe przejazdy autostradami. 

Jaki będzie efekt obietnic Kaczyńskiego? Według ekspertów – pełna mobilizacja elektoratu PiS-u. W wyborach wezmą udział także wyborcy, którzy w ostatnich miesiącach byli rozczarowani działaniami rządu i rosnącą inflacją. Prezes zamienia głosowanie w czystą transakcję finansową i nie kryje się ze swoimi motywami. Nie próbuje odbić wyborców Platformie – zamiast tego za sprawą nowych obietnic chce pozyskać głosy osób niezdecydowanych. 

Więcej informacji: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/andrzej-stankiewicz-800-plus-to-nie-jest-koniec-to-poczatek/xp6e4kn,79cfc278

5. BGK DEBIUTUJE Z EMISJĄ OBLIGACJI NA AMERYKAŃSKIM RYNKU

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przeprowadził swoją pierwszą emisję obligacji na amerykańskim rynku. W ramach tej emisji bank wydał dziesięcioletnie obligacje o wartości 1,75 miliarda dolarów. To istotny krok dla BGK, dzięki któremu bank może uzyskać środki na rozwój i finansowanie różnych projektów. Bank Gospodarstwa Krajowego jest drugim największym emitentem obligacji na rynku krajowym, zaraz po Skarbie Państwa. Dotychczas wyemitowane obligacje na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 mają wartość 148,1 miliarda złotych na rynku lokalnym, natomiast na rynku zagranicznym to odpowiednio 2,3 miliarda euro i 2,15 miliarda dolarów.

Według informacji podanych przez bank emisja obligacji na rynku amerykańskim spotkała się z rekordowym zainteresowaniem ze strony inwestorów. W rezultacie obligacje zostały wycenione na poziomie 190 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych. Według wiceprezesa banku świadczy to o dużym zaufaniu inwestorów do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Więcej informacji: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-bgk-wyemitowal-obligacje-na-rynku-w-stanach-zjednoczonych-po,nId,6783657

6. RZĄD CIĄGNIE GOSPODARKĘ W DWIE PRZECIWNE STRONY

Rząd w Polsce prezentuje dwie sprzeczne strategie w odniesieniu do inflacji i polityki kredytowej. Z jednej strony głośno zapowiada walkę o obniżenie inflacji do jednocyfrowego poziomu, co miałoby umożliwić obniżenie stóp procentowych. Z drugiej – coraz częściej pojawiają się sygnały o możliwym przedłużeniu wakacji kredytowych. Jeśli do tego dojdzie, przez kolejne miesiące zostanie zawieszona spłata kredytów hipotecznych. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w połowie roku i będzie istotnym wskaźnikiem na temat tego, czy rząd wierzy w „dezinflację”. 

Według Adama Czerniaka, ekonomisty i eksperta rynku nieruchomości z SGH, niektóre zapowiedzi rządu (takie jak możliwość przedłużenia wakacji kredytowych) wydają się bardziej związane z kampanią wyborczą niż z aktualnym kontekstem makroekonomicznym. Pomimo pozytywnych danych gospodarczych za pierwszy kwartał, w którym odnotowano silną koniunkturę, wysoka inflacja sugeruje, że stopy procentowe pozostaną na wysokim poziomie przez dłuższy czas. W tym kontekście niektórym Polakom wakacje kredytowe mogą się przydać. Tyle że w połączeniu z rosnącym wzrostem gospodarczym i wprowadzaniem kolejnych programów socjalnych (jak 14. emerytura i 800+), mogą przyczynić się do dalszego wzrostu inflacji.

Warto zastanowić się, jaki wpływ ma polityka rządu na potencjał produkcyjny gospodarki i całkowity dobrobyt społeczny. Niezależnie od ilości pieniądza w gospodarce, kluczowe jest generowanie dóbr i usług. Obecna polityka może ograniczać ten potencjał, powodując niską stopę inwestycji. W warunkach niekorzystnej demografii większa wydajność pracy poprzez inwestycje może przyczynić się do lepszego wzrostu produktu brutto.

Więcej informacji: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-decyzja-o-wakacjach-kredytowych-pokaze-czy-rzad-wierzy-w-nis,nId,6781479

7. BANER NA NBP BUDZI SPORE KONTROWERSJE

Baner na budynku NBP wywołał spore kontrowersje. Jego treść przekonuje, że za inflację w Polsce odpowiadają dwa czynniki: działania Putina i skutki pandemii. Osoby, które mają odmienne zdanie, są przedstawiane jako pomocnicy Kremla. Według niektórych ekspertów efekty szoków związanych z pandemią i wojną już wygasły, a teraz konieczne jest skupienie się na odbudowie i naprawie gospodarki.

Baner umieszono w bardzo strategicznym miejscu – budynek NBP mieści się w centrum Warszawy. Dzięki temu NBP może atakować swoim przekazem wszystkich, którzy nie biorą udziału w comiesięcznych konferencjach prezesa Glapińskiego. Eksperci zwracają uwagę na formę tego komunikatu – to forma szantażu, który sugeruje, że jeśli masz inne zdanie, wspierasz Rosję. Baner ma jeszcze jedno ważne zadanie – broni rządu. Choć co do zasady NBP miało być niezależną instytucją, działania PiS-u bardzo skutecznie temu zapobiegły. 

Warto pamiętać, że baner nie uwzględnia bardzo ważnej informacji. Już przed wybuchem pandemii, inflacja w Polsce była na stosunkowo wysokim poziomie. W lutym 2020 r. wynosiła 4,7%, przekraczając cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego. Marek Belka, poprzedni prezes NBP, w czerwcu 2022 r. w wywiadzie dla OKO.press, wskazał, że tak naprawdę działania w odpowiedzi na rosnącą inflację powinny zostać podjęte przez bank centralny już w 2019 roku.

Więcej informacji: https://oko.press/baner-na-nbp

KREDYTY HIPOTECZNE

8. ROZWÓD, ABY SKORZYSTAĆ Z BEZPIECZNEGO KREDYTU 2% – KREATYWNE POMYSŁY POLAKÓW

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% umożliwia Polakom uzyskanie atrakcyjnych dopłat do kredytu hipotecznego. Aby móc sięgnąć po dopłaty, trzeba jednak spełnić określone warunki. Przede wszystkim, w programie mogą uczestniczyć jedynie osoby do 45. roku życia, które nigdy nie posiadały mieszkania. Z dopłat mogą skorzystać zarówno osoby samotne, jak i małżeństwa oraz osoby pozostające w nieformalnych związkach, które wspólnie wychowują przynajmniej jedno dziecko. Osoby samotne mogą ubiegać się o maksymalnie 500 tys. zł w ramach kredytu, natomiast małżeństwa i osoby w związkach z jednym dzieckiem mogą otrzymać do 600 tys. złotych. 

Polacy już zaczynają szukać sposobów, aby skorzystać z programu. Rozwody, sporządzanie intercyz czy przepisywanie nieruchomości na inne osoby w rodzinie to tylko kilka przykładów kreatywności naszych rodaków. Dopłaty są na tyle duże, że gra jest warta świeczki. Kombinatorstwo będzie się jednak wiązać z koniecznością zachowania czujności. 

Załóżmy, że małżeństwo postanowiło się rozstać, a była żona złożyła wniosek o skorzystanie z programu. Po pewnym czasie jednak decydują się na ponowne zamieszkanie razem. W takiej sytuacji będą musieli się liczyć z konsekwencjami, ponieważ zgodnie z projektem ustawy, jeśli rozwiedzione małżeństwo ponownie zamieszka pod jednym dachem, stracą prawo do korzystania z dopłat. Jeden donos „życzliwych” sąsiadów może przekreślić cały plan. Eksperci są jednak zdania, że faktyczna weryfikacja, czy małżonkowie mieszkają razem, będzie bardzo trudna. 

Więcej informacji: https://innpoland.pl/194141,bezpieczny-kredyt-2-proc-polacy-chca-brac-rozwody-i-zawierac-intercyzy

9. BEZPIECZNY KREDYT 2% – NA JAKIM JEST ETAPIE?

Rządowy projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, czyli przepisy, które mają wprowadzić Bezpieczny Kredyt 2%, jest już po trzech czytaniach Sejmu i poprawkach Senatu. Pełna informacja, co dzieje się z ustawą jest dostępna na stronie: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096

10. ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA CO MIESIĄC SIĘ POPRAWIA

Od 10 miesięcy obserwujemy systematyczną poprawę zdolności kredytowej w Polsce. Przykładowa 3-osobowa rodzina ponownie może otrzymać kredyt w wysokości ponad 600 tys. złotych na zakup mieszkania. To oznacza wzrost zdolności kredytowej o ponad połowę w porównaniu z okresem najniższej zdolności, który przypadał na lipiec 2022 r. 

Według badania przeprowadzonego przez HREIT przykładowa 3-osobowa rodzina z dwoma dochodami na poziomie średnich krajowych może obecnie pożyczyć prawie 613 tys. złotych. To ok. 6 tys. zł więcej niż jeszcze przed miesiącem. Chociaż majowa poprawa nie jest znacząca, wpisuje się w długoterminowy trend odbudowy zdolności kredytowej, który obserwujemy od ostatnich 10 miesięcy. W tym okresie nasze możliwości zadłużania się wzrosły o ponad 50%. W lipcu 2022 r. ta sama rodzina mogła uzyskać kredyt w wysokości zaledwie 396 tys. złotych. Wzrost zdolności kredytowej wynosi więc niemal 55%. 

Ułatwienia w dostępie do kredytów wynikają z trzech głównych czynników: 

  • Po pierwsze, zauważalny wzrost wynagrodzeń przyczynił się do poprawy zdolności kredytowej. 
  • Po drugie, spadek oprocentowania kredytów umożliwił korzystniejsze warunki finansowe dla kredytobiorców. 
  • Po trzecie, w lutym 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła nowe zalecenia dla banków, które miały istotny wpływ na sposób obliczania zdolności kredytowej. 

To wszystko przyczyniło się do ułatwienia dostępu do kredytów i poprawy warunków finansowych dla potencjalnych kredytobiorców.

Więcej informacji: https://heritagere.pl/analizy/zdolnosc-kredytowa-wzrosla-juz-o-ponad-polowe/297

11. KREDYTY HIPOTECZNE OPARTE O WIRON W BANKU PKO BP I ING

Trwają prace nad reformą wskaźnika referencyjnego WIBOR, który ma wpływ na oprocentowanie kredytów klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Rząd planuje zastąpić go nowym wskaźnikiem – WIRON-em. Obecnie dominujący wskaźnik WIBOR opiera się na prognozach bankowców, przez co nie jest wiarygodny. Rząd planuje zastąpić go do 2025 r. WIRON-em, który bazuje na oprocentowaniu depozytów jednodniowych. 

Ta zmiana ma na celu zapewnienie większej transparentności i stabilności oprocentowania dla kredytobiorców. PKO BP jako pierwszy bank w Polsce podaje konkretne daty wprowadzenia zmian do swojej oferty. Wiceprezes Dariusz Szwed ogłosił, że bank zacznie zmieniać na WIRON całość kredytów w spłacie od stycznia 2025 r. W swojej wypowiedzi podkreślił, że PKO BP planuje dokonać zmiany bezkosztowo dla klientów. 

Z kolei ING Bank Śląski zapowiedział włączenie do oferty kredytów hipotecznych ze zmienną stopą oprocentowania, oparte o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. Nowa oferta będzie obowiązywać dla wniosków kredytowych składanych od 26 czerwca 2023 r.

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zmiana-WIBOR-na-WIRON-w-kredytach-PKO-BP-podaje-termin-termin-8537516.html

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ing-bank-slaski-zaoferuje-kredyty-hipoteczne-ze-zmienna-stop,nId,6812667

NIERUCHOMOŚCI

12. MIESZKANIE PLUS DO LIKWIDACJI

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda, ogłosił, że program Mieszkanie Plus zostanie zakończony, a osoby wynajmujące lokale będą miały możliwość ich wykupu po preferencyjnych cenach. Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na ten temat podczas konferencji prasowej. W swojej wypowiedzi przyznał, że nie wszystko w programie poszło dobrze, jednak 90% uczestników jest zadowolonych z partycypacji. 

Program Mieszkanie Plus to jedna z kluczowych inicjatyw rządu Prawa i Sprawiedliwości. Miał na celu wsparcie Polaków, którzy z różnych powodów nie mogli sobie pozwolić na zakup mieszkania. Zakładał m.in. ułatwienia w budowie mieszkań na wynajem, korzystając z gruntów publicznych. Mieszkania te miały mieć niskie czynsze, a ich lokatorzy w przyszłości mieli otrzymać atrakcyjną ofertę wykupu mieszkań na własność. 

Premier Mateusz Morawiecki obiecywał w 2018 r., że do 2019 r. zostanie zbudowanych 100 tys. mieszkań. Celu jednak nie osiągnięto. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, na koniec 2022 r. w ramach programu Mieszkanie Plus wybudowano około 19 tys. lokali mieszkalnych. Dodatkowo, do końca minionego roku w budowie pozostawało 31,5 tys. kolejnych mieszkań. Resort podkreślił, że inwestycje, które wciąż znajdują się w fazie budowy, zostaną oddane do użytku w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Opinie mieszkańców dotyczące mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus nie są zbyt pozytywne. Wielu z nich wyraża niezadowolenie z wysokich kosztów i licznych usterek. Program miał zapewnić przystępne ceny i możliwość posiadania własnego mieszkania po kilkunastu latach. Niestety, rzeczywistość okazała się inna. Sam czynsz przekracza już koszt wynajmu innego mieszkania w tym samym mieście, a niedawno zaproponowana opłata za „wykup” przekracza wysokość miesięcznej raty komercyjnego kredytu.

Więcej informacji: https://tvn24.pl/biznes/nieruchomosci/nieruchomosci-mieszkanie-plus-do-do-likwidacji-zapowieda-waldemar-buda-minister-rozwoju-i-technologii-7130077

13. SZCZURY I JAJKA ZAMUROWANE W ŚCIANACH NIERUCHOMOŚCI

Trzech deweloperów w Warszawie zgłosiło próbę szantażu. Szantażyści twierdzą, że zamurowali w ścianach budynków zdechłe szczury i jajka. Prokuratura mówi o usiłowaniu wymuszenia rozbójniczego. Na osiedlu w warszawskim Kamionku znaleziono ulotki zawierające informację, że w ścianach budynków umieszczono 178 jajek i 61 szczurów owiniętych w folię kompostowalną, która rozpadnie się po roku lub dwóch. 

Autorzy ulotek sugerowali, że działają w związku z niewypłaconymi wynagrodzeniami przez firmy podwykonawcze. Tego rodzaju działania mają wywierać presję na deweloperów w celu uregulowania zaległych płatności. Sprawa ta została zgłoszona odpowiednim organom ścigania w celu przeprowadzenia śledztwa i wyjaśnienia okoliczności zdarzeń.

Policja, powołując się na dobro postępowania, odmawia udzielania komentarzy w sprawie. Prokuratura potwierdza, że prowadzi śledztwo w związku z zarzutami dotyczącymi wymuszenia rozbójniczego oraz uszkodzenia cudzej rzeczy. Organy ścigania podejmują wszelkie niezbędne działania w celu zidentyfikowania sprawców i wyjaśnienia okoliczności związanych z tym incydentem.

Więcej informacji: https://www.rmf24.pl/regiony/warszawa/news-zamurowalismy-178-jajek-i-61-szczurow-wyborcza-o-ataku-na-de,nId,6795423#crp_state=1

14. BEZPIECZNY KREDYT 2% A DOSTĘPNOŚĆ MIESZKAŃ

Zgodnie z zapowiedziami, wszystko wskazuje na to, że w lipcu 2023 r. rozpocznie się realizacja rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Szacuje się, że w ramach tego programu będzie udzielanych rocznie od 30 do 40 tys. preferencyjnych kredytów. Bezpieczny Kredyt 2% ma ustalone limity maksymalnej kwoty kredytu dla różnych grup odbiorców. 

Osoby samotne, które nie mają i nigdy nie miały mieszkania, będą mogły pożyczyć maksymalnie 500 tys. złotych. Natomiast małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci będą mogły uzyskać kredyt w wysokości do 600 tys. złotych. Dodatkowo kredytobiorca będzie mógł dołączyć do tej kwoty posiadane środki gotówkowe w wysokości maksymalnie 200 tys. złotych. Czy przy takich kwotach będzie można kupić mieszkanie? 

Osoby, które planują wydać na zakup mieszkania do 500 tys. złotych, mają dość szeroki wybór w większości miast wojewódzkich. W Warszawie mieszkania w tej cenie stanowią tylko 13% obecnej oferty, w Krakowie – co piąte mieszkanie wpisuje się w ten przedział, a we Wrocławiu i Gdańsku niemal 30% dostępnych mieszkań jest w tej kategorii cenowej. Średnio dla wszystkich miast wojewódzkich wskaźnik dostępności wynosi 60%. Wyróżniają się tu miasta takie jak Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Bydgoszcz czy Toruń, gdzie niewielki odsetek mieszkań został wyceniony przez właścicieli lub deweloperów na kwotę przekraczającą pół miliona złotych.

Więcej informacji: https://heritagere.pl/analizy/bezpieczny-kredyt-kwalifikuje-sie-polowa-mieszkan/301

INSTYTUCJE FINANSOWE

15. NOWE PODMIOTY NA LIŚCIE OSTRZEŻEŃ PUBLICZNYCH

Komisja Nadzoru Finansowego dodała na początku maja 13 podmiotów do listy ostrzeżeń publicznych. Wśród nich znajdują się: Seven Financial Group, Gold Team FX sp. z o.o., KLG S.A. oraz CPC International Group Sp. z o.o. W związku z działalnością firmy Seven Financial Group, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa zgodnie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, dotyczącego prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.

Na liście ostrzeżeń publicznych znalazły się również następujące podmioty: 

  • Bogdan Biedroń, firma mająca siedzibę w Katowicach, 
  • Joanna Ochman, firma mająca siedzibę w Rudzie Śląskiej, 
  • 420 Tech Paulina Kurpiel z siedzibą w Radzyminie, 
  • PHU Sigma Wnętrzak Paweł z siedzibą w Katowicach, 
  • Dacota Architekt Finansowy Paweł Woźnicki (siedziba w Łodzi),
  • Robert Biernat (siedziba w Rudzie Śląskiej). 

To jeszcze nie wszystko, bo pod koniec maja na listę trafiły 4 kolejne podmioty: 

  • Cream Sp. z o.o., 
  • Canapharm P.S.A., 
  • Autoken P.S.A.,
  • Arbitrage Dividend Fund Sp. z o.o. 

Pełna lista ostrzeżeń publicznych KNF jest dostępna na stronie internetowej tej instytucji.

Więcej informacji: https://wgospodarce.pl/informacje/127344-knf-13-podmiotow-na-liscie-ostrzezen-publicznych

https://www.wnp.pl/finanse/knf-cztery-nowe-podmioty-na-liscie-ostrzezen-publicznych,713759.html

16. NOWA WERSJA OSZUSTWA „NA PRACOWNIKA BANKU”

ING Bank Śląski opublikował ostrzeżenie dotyczące oszustów, którzy podszywają się pod pracowników banku. Metoda wyłudzania pieniędzy poprzez podszywanie się pod infolinię banku jest popularna i niestety skuteczna. Bank ostrzega również przed najnowszym wariantem oszustwa związanym z podszywaniem się pod infolinię. 

Jak przebiega oszustwo? Oszuści dzwonią do nas, podszywając się pod infolinię banku. Przez wykorzystanie luk w sieci GSM na ekranie naszego telefonu wyświetli się informacja, że dzwoni do nas pracownik banku. 

Podczas rozmowy telefonicznej oszust informuje o zaciągnięciu na nas kredytu. Następnie sugeruje, że możemy anulować kredyt – otrzymujemy wtedy SMS-a z prośbą o potwierdzenie rezygnacji z pożyczki. Następnie fałszywy pracownik banku proponuje dodatkowe zabezpieczenie naszych pieniędzy poprzez dokonanie przelewu na „rachunek rezerwowy”. Jednak ten przelew kieruje nasze oszczędności prosto na konto oszusta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaleca się natychmiast przerwać rozmowę i samodzielnie zadzwonić na oficjalną infolinię banku.

Więcej informacji: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/ing-bank-slaski-bank-ostrzega-przed-nowa-wersja-oszustwa-na-infolinie-oszusci-informuja-o-rzekomym-kredycie-7122014

17. KRYZYS FINANSOWY W STANACH ZJEDNOCZONYCH – 186 BANKÓW ZAGROŻONYCH UPADKIEM

Po upadku banków Silicon Valley Bank i Signature Bank badanie amerykańskiego systemu bankowego ujawniło, że aż 186 kolejnych banków jest zagrożonych upadkiem. Według analityków banki regionalne doświadczają trudności z powodu agresywnych podwyżek stóp procentowych, które obniżyły wartość ich aktywów, takich jak obligacje rządowe i papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką. Ta sytuacja wpływa negatywnie na stabilność i kondycję finansową wielu banków i może zwiększyć ich ryzyko upadku. 

Podczas pandemii wiele banków zdecydowało się zwiększyć swoje zasoby obligacji, korzystając z nadmiaru depozytów. Dla wielu instytucji potencjalne straty związane z obligacjami pozostają na papierze, a ich wartość nie wpływa bezpośrednio na kondycję finansową banków. Jednak mniejsze instytucje finansowe mogą napotkać rzeczywiste straty, szczególnie jeśli zostaną zmuszone do sprzedaży papierów wartościowych. Wartość obligacji może być niższa niż ich pierwotna wartość nominalna, co może negatywnie wpłynąć na bilans banku. Ostatnie spadki wartości aktywów mają znaczący wpływ na stabilność amerykańskiego systemu bankowego. 

Więcej informacji: https://www.tvp.info/69667562/kryzys-finansowy-w-usa190-bankow-moze-upasc

INWESTYCJE

18. DWUCYFROWE STRATY NA LOKATACH ZAKŁADANYCH W 2022 R.

Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego  na temat inflacji za kwiecień wskazują, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły średnio o 14,7% w porównaniu z poprzednim rokiem. Choć to nadal znaczący wzrost, jest on najwolniejszy od prawie roku. Niemniej jednak dwucyfrowa inflacja wpływa niekorzystnie nie tylko na stabilność naszych domowych budżetów, ale również na realną wartość zgromadzonych oszczędności. Wysokie tempo wzrostu cen powoduje bowiem spadek siły nabywczej pieniędzy i utratę wartości oszczędności.

Potwierdzają to dane z rynku lokat. Osoby, których roczne lokaty kończyły się w kwietniu 2023 r., realnie straciły na swojej inwestycji około 11%. Pomimo że inwestycje generują zyski, dochody nie rekompensują wysokiej inflacji. Do tej pory, przez ostatnie 2-3 dekady, okresy realnych strat i zysków cyklicznie się przeplatały. Co więcej, siła nabywcza spadała dużo wolniej – straty wynosiły ok. 1-2% rocznie. 

Aby sytuacja mogła się poprawić, potrzebne są dwa elementy – inflacja musi szybko zacząć spadać, a oprocentowanie lokat musi być na wysokim poziomie. Na szczęście aktualne prognozy ekonomistów dają nadzieję na koniec mrocznego okresu i spadek inflacji. Jeśli chodzi o oprocentowanie lokat, to spadło ono w ostatnich miesiącach, ale spadki te zachodzą, póki co, w powolnym tempie. 

Więcej informacji: https://heritagere.pl/analizy/konczace-sie-w-kwietniu-lokaty-daly-11-straty/288

19. WIELKI POWRÓT FUNDUSZY OBLIGACJI

W ciągu ostatnich dwóch lat otrzymaliśmy wiele cennych lekcji dotyczących inwestowania, a jedną z nich jest to, że obligacje nie zawsze są tak bezpieczne, jak mogło nam się wydawać. Dotyczy to szczególnie inwestowania w fundusze obligacji – okazało się, że wartość takiego funduszu może spaść nawet o 10-20%, co było zaskoczeniem dla wielu osób. Nie doświadczyliśmy czegoś takiego wcześniej na polskim rynku obligacji. 

Znaczący spadek cen obligacji o stałym oprocentowaniu był spowodowany dynamicznym wzrostem stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Obligacje te wyemitowano w okresie niskich stóp procentowych, a ponieważ nowo emitowane obligacje oferowały znacznie wyższe odsetki, inwestorzy nie byli zainteresowani kupowaniem starszych obligacji na rynku wtórnym. Ten spadek cen był kilkakrotnie większy niż wpływy z tytułu odsetek generowanych przez obligacje i dotknął wiele funduszy inwestujących w te papiery wartościowe.

Obecnie sytuacja się odwróciła – stopy procentowe osiągnęły już wysoki poziom i nie wydaje się, aby miały dalej wzrastać. To oznacza, że ceny obligacji nie powinny już bardziej spadać. Jednocześnie strumień odsetek płynący do funduszy inwestujących w obligacje jest teraz kilkakrotnie większy niż przed dwoma laty. W tamtym okresie fundusze miały w swoich portfelach obligacje o średnim oprocentowaniu wynoszącym 1-2% rocznie, a obecnie posiadają obligacje oprocentowane na 5-6% rocznie.

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/8-10-zysku-przez-rok-czyli-wielki-powrot-funduszy-obligacji/

EMERYTURY

20. PRAWIE POŁOWA UPRAWNIONYCH POLAKÓW KORZYSTA Z PPK

Z najnowszego „Biuletynu PPK” opublikowanego przez PFR Portal PPK wynika, że od końca lutego liczba uczestników PPK wzrosła o 820 tys. W sektorze prywatnym niemal co drugi pracownik jest zapisany do tego programu, natomiast w sektorze publicznym – zaledwie co czwarty. Wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wzrosła od marca o 909 mln złotych. To oznacza, że łączna wartość aktywów netto tych funduszy zbliża się do 15 mld złotych. Aktywa objęte zarządzaniem PPK składają się głównie ze składek uczestników (ponad 50% udziału), składek pracodawców (38,5% udziału) oraz dopłat od państwa (nieco poniżej 11% udziału). Uczestnicy PPK otrzymali dotychczas 1,064 mld złotych rocznych dopłat oraz 608 mln złotych wpłat powitalnych. 

W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,3 mln osób zatrudnionych w 311 tys. firm, a liczba aktywnych rachunków PPK wynosi 3,76 mln. W ujęciu procentowym łączna partycypacja w PPK wynosi 43,70%. W sektorze prywatnym w programie uczestniczy aż 49,77%, a w publicznym – tylko 25,51%. Pracownicze Plany Kapitałowe cieszą się największą popularnością w dużych przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 pracowników. W firmach tego typu uczestnictwo szacuje się na 67,37%.

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/32629/biuletyn-ppk-kwiecien-i-maj-2023

CIEKAWE LINKI

21. NOWE FUNKCJE W APLIKACJI MOBYWATEL

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przedstawił na konferencji Impact’23 plany związane z rozwojem aplikacji mObywatel. Wskazał 10 kluczowych usług cyfrowych, które będą dostępne w nowej wersji aplikacji. Nowe funkcje będą dostępne jeszcze w tym roku i pozwolą szerzej wykorzystać aplikację w życiu codziennym. Najważniejsza zmiana dotyczy potwierdzania tożsamości przy załatwianiu spraw urzędowych – ma to być możliwe dzięki nowemu mDowodowi.

Pozostałe ciekawe usługi, które zapowiedział minister to: logowanie do usług publicznych, tymczasowe prawo jazdy, które możemy „odebrać” zaraz po zdaniu egzaminu, e-pełnomocnictwa, nowe dokumenty cyfrowe i możliwość zgłoszenia naruszeń środowiskowych. Cieszyński podkreślił, że zależy mu na tym, aby obywatele mogli załatwiać sprawy administracyjne w Polsce szybko i wygodnie.

Więcej informacji: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/aplikacje/mobywatel-2-0-oto-10-najwazniejszych-funkcji-tak-wyglada-nowa-aplikacja

22. GREEDFLATION TO FAKT – BADANIE TO POTWIERDZA

Badanie naukowe potwierdza, że dzisiejsza inflacja ma niewiele wspólnego z polityką monetarną i makroekonomiczną danego kraju. Mamy do czynienia z greedflation – czyli sytuacją, w której firmy – by podnieść ceny ponad poziom wzrostu kosztów – wykorzystują fakt, że klienci spodziewają się wzrostu cen w związku z sytuacją gospodarczą na świecie. Celem takiej polityki firmy jest maksymalizacja zysków.

Więcej informacji: https://scholarworks.umass.edu/econ_workingpaper/343/


NIE CHCESZ, ŻEBY OMINĘŁY CIĘ KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ 

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE W PIGUŁCE

  • Selekcjonuję najważniejsze informacje dotyczące rynku nieruchomości, kredytów hipotecznych, inwestycji, instytucji finansowych, ubezpieczeń, zmian w prawie i wysyłam raz w miesiącu skondensowane zestawienie w formie Biuletynów Finansowych

  • Dzięki temu moi klienci i odbiorcy są na bieżąco odpowiednio poinformowani i mogą podejmować świadome decyzje w obszarze swoich finansów

  • Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pilne zmiany, np wsparcia rządowe, zmiany w systemie emerytalnym, bądź okazje inwestycyjne – moi klienci również jako pierwsi dostają o nich informacje

  • Zamiast reagowania zawałem serca na clickbaitowe artykuły w sieci skorzystaj z mailingów zaufanego człowieka z branży finansowej. Dołącz do grona 5500+ osób, aby otrzymywać wiarygodne i przefiltrowane informacje finansowe podane w przystępny sposób

Dodaj komentarz

Udostępnij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close