Książki finansowe które warto przeczytać
Przejdź do kursu

Znacie osoby, którym udało zbudować się szczęśliwe życie albo osiągnąć ogromny sukces życiowy bez przeczytania żadnej książki? No właśnie, ja też nie 🙂 Im więcej czytam, słucham, edukuję się – tym chętniej sięgam po kolejne porcje wiedzy. W swojej pracy zawodowej oraz życiu prywatnym stosuję w praktyce mnóstwo zasad i inspiracji z książek. Postanowiłem podzielić się rekomendacjami z Wami. Poniżej znajdziecie książki finansowe, które warto przeczytać.

Tytuł: 10 sposobów na oszczędności na zakupie nieruchomości

Autor: Szymon Mrugała

Opis: Jako doradca finansowy wypłaciłem ponad 300 kredytów moich klientom. Przy każdej transakcji zwracam uwagę na każdy szczegół, żeby maksymalnie obniżyć koszty zakupu. Z ebooka dowiesz się jak rozmawiać z deweloperem, notariuszem, pośrednikiem nieruchomości, ubezpieczycielem i bankiem, by maksymalnie obniżyć koszty zakupu.

Dla kogo dobre: Obowiązkowo dla każdego, kto ma przed sobą zakup pierwszej nieruchomości.

Ocena: nieskromne 10/10 😉

Link: 10 sposobów na oszczędności na zakupie nieruchomości


Mnich, który sprzedał swoje ferrari

Tytuł: Mnich, który sprzedał swoje Ferrari

Autor: Sharma Robin S.

Opis: Autor opisuje przemianę bohatera na postawie jego doświadczeń z mnichami. Zapracowany prawnik z wielkimi sukcesami i…problemami zdrowotnymi oraz psychicznymi odnajduje spokój oraz równowagę. Przyznam, że w swoim życiu potrafię odnaleźć balans. Nie gonię ślepo za pieniędzmi, ani nie wydaję milionów na sportowe auta – a przecież pracuję w branży finansowej! Z lektury wyniosłem jednak kilka ciekawych technik i sposobów na lepiej zadbać o spokój umysłu. Co mnie mocno zaskoczyło: lekcje od mnichów to bynajmniej nie sposób na odcięcie się od świata i medytowanie w zaciszu. W 7 istotnych zasadach znajduje się bowiem m.in. dyscyplina oraz ukierunkowanie na cel/przeznaczenie. Jakie pozostałe promują mistrzowie zen? Odsyłam do lektury!

Dla kogo dobre: Dla każdego zapracowanego. Czy po tej lekturze będziesz pracował/pracowała mniej i nie osiągniesz tak szybko wymarzonych sukcesów? Być może tak, ale nawet jeśli, to i tak nie wpłynie to na Twój poziom szczęścia i satysfakcji z życia 😉

W jaki sposób książka przyczyni się do lepszego zarządzania finansami: Filozofia mnichów ze wschodu inspiruje, żeby zastanawiać się nad sensem swojej pracy, podejmowanych aktywności. Jednocześnie zastanawiamy się też wtedy na co przeznaczamy swoje pieniądze – i czy te rzeczy/cele sprzyjają naszemu szczęściu i spełnieniu, czy wręcz przeciwnie, czy nas od nich odwodzą.

Ocena: 7/10

Link: Mnich, który sprzedał swoje Ferrari


Cyfrowy minimalizm

Tytuł: Cyfrowy minimalizm

Autor: Cal Newport

Opis: W książce autor prezentuje filozofię korzystania z technologii, w której czas spędzany online skupiony jest na małej liczbie starannie dobranych i zoptymalizowanych działań, które mocno wspierają to, co ma dla nas wartość, oraz radosnej rezygnacji z całej reszty.

Gospodarka uwagi – to działanie wielkich korporacji mające na celu ściągnięcie naszej uwagi na ekran smartfona czy monitora. Dzięki tej uwadze mogą sprzedawać powierzchnię reklamową firmom, które chcą wpłynąć na nasze życie, głównie poprzez nasze decyzje zakupowe.

Czy można wygrać tę walkę o wolność? No cóż, to pojedynek Dawida z Goliatem. Zatem nie jest to proste, ale przy zastosowaniu cennych porad z książki można mieć udane życie online oraz offline – bez mieszania jednego z drugim 🙂

Dla kogo dobre: Dla osób, które chcą mądrze korzystać z bycia online i jednocześnie mieć niezakłócone życie offline. Lektura na pewno obowiązkowa dla nadużywających albo uzależnionych od bycia online. Bardzo przyda się również osobom zawodowo korzystających z internetu w swojej pracy/biznesie (to dlatego ja po nią sięgnąłem).

W jaki sposób książka przyczyni się do lepszego zarządzania finansami: Zdrowa relacja ze światem cyfrowym pozwoli zachować Ci trzeźwość umysłu. Dzięki temu decyzje zakupowe będziesz podejmował(a) bardziej świadomie, a nie pod wpływem chwilowego dopływu dopaminy do mózgu.

Ocena: 8/10

Link: Cyfrowy minimalizm


Jeśli spodobały Ci się książki finansowe, które warto przeczytać, albo chciałabyś jakąś dodać do listy – napisz w komentarzu 🙂

Zapraszam również do lektury moich poradników: link.