Przejdź do kursu

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – MARZEC 2022

Dzień dobry!

Dziwnie zaczynać nowe wydanie Biuletynu tymi słowami. Niestety w czasie (wciąż trwającej) zarazy zaczął się też czas wojny… W poprzednim Biuletynie wyrażałem nadzieję na rozładowanie napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Tymczasem według informacji, które pojawiły się w przestrzeni, wychodzi na to, że wojna była planowana już od końca 2021 roku… Podobno wywiad USA o tym wiedział, ale polscy politycy, banki, instytucje finansowe, zarządzający funduszami inwestycyjnymi oraz my – zwykli ludzie – jesteśmy tą wojną zaskoczeni.

Przez te prawie 3 tygodnie dużo się już wydarzyło, a w najbliższych miesiącach czekają nas kolejne zmiany. Część z nich możemy przewidzieć, dlatego przybliżę Ci je w tym wydaniu Biuletynu. W następnych wydaniach będę aktualizował informacje, żeby było wiadomo, na co się przygotować.

W doktrynie wojennej (wybaczcie tę alegorię, ale takie mamy czasy…) funkcjonuje pojęcie fog of war: Oznacza ono, że działania na polu walki są tak intensywne i chaotyczne, a do tego dochodzi atakowanie informacjami z obu stron konfliktu, że do końca nie wiadomo, co się tak naprawdę dzieje. Podstawową zasadą funkcjonowania w takiej sytuacji jest zatem założenie, że o części informacji nie mamy pojęcia. Te informacje dzielimy dalej: na te, o których wiem, że nie wiemy (np. wiemy, że przeciwnik ma czołgi, ale nie wiemy ile) i na te, o których nawet nie wiemy, że o nich nie wiemy (np. jakie rakiety ma przeciwnik).

W finansach jest bardzo podobnie. Informacje możemy podzielić na 3 kategorie:

  1. Te, o których wiemy – że trzeba się przygotować na ogromną zmienność w kredytach, inwestycjach, kursach walut.
  2. Te, o których wiemy, że nie wiemy – że kursy walut, np. PLN/USD mogą mocno skakać, ale nie wiadomo kiedy i w jakich kierunkach. 
  3. Te, o których nie mamy pojęcia, że o nich nie wiemy – poza wojną mogą się pojawić niezapowiedziane interwencje ze strony banków centralnych czy prawo wprowadzane przez rząd na szybko (i być może nieudolnie).

Drugą część wstępu przeznaczę na swoją obserwację oraz komentarz. Dyktator Putin wytoczył wojnę Ukrainie i zakwestionował pokój panujący w Europie od II Wojny Światowej. Nie jest to atak wyłącznie na naszych wschodnich sąsiadów, ale atak na kulturę rozwiązywania sporów. Bo choć o UE i świecie zachodu można powiedzieć wiele złego – biurokracja, eksploatacja ekonomiczna/gospodarcza krajów azjatyckich, nierówności społeczne – rozwiązywanie konfliktów w pokojowy sposób to coś, czego warto bronić za wszelką cenę. Sankcje, negocjacje, wypowiadanie umów, konflikty, spory sądowe – to wszystko jest być może męczące, czaso- i kosztochłonne, ale to wciąż lepsze sposoby niż wjeżdżanie czołgami na suwerenne terytorium i zabijanie ludzi! 

Moja reakcja jest jednoznaczna: aktywnie wspieram działania i organizacje, które pomagają Ukrainie. Bojkotuję wszystkie firmy o prorosyjskim działaniu. Wiem, że opór społeczeństw zachodnich działa – koncerny polskie, europejskie i amerykańskie wycofują się z Rosji. Nie odbywa się to bezkosztowo, bo zapłacimy za to wszyscy – także obywatele Rosji. Ale to poświęcenie jest ważne i potrzebne, bo tym sposobem możemy powstrzymać agresora przed dalszym zabijaniem niewinnych ludzi. Jeśli zatem mam zapłacić więcej za paliwo na stacji benzynowej czy odczuć zawirowania na giełdzie – jestem w stanie tę cenę zapłacić.

Oczywiście wiem, że każdy ma na ten temat swoje zdanie – jestem daleki od narzucania swojego i moralizowania, co kto powinien robić. Chcę tylko podkreślić, że pod kątem finansowym stoimy przed ważnym wyborem. Możemy wybrać zachowanie komfortu i stabilizacji kosztem tolerowania działań dyktatora Putina albo podejmować osobiste działania, by odbierać mu władzę. Tę władzę zabieramy mu poprzez wydawanie pieniędzy inaczej i gdzie indziej niż do tej pory. Odbieramy ją też poprzez wspieranie rządów czy koncernów w nakładaniu kolejnych ograniczeń na Rosję. I każdy we własnym sumieniu musi rozstrzygnąć, po której stronie stoi: wygody i finansowania dyktatora czy znoszenia niewygód w imię wolności.

To tyle, jeśli chodzi o mój komentarz.

A teraz zapraszam do lektury Biuletynu!

UKRAINA

1. WOJNA W UKRAINIE – CO ZROBIĆ Z PIENIĘDZMI?

Polacy tłumnie ruszyli do bankomatów po gotówkę – skłoniła ich do tego oczywiście wojna w Ukrainie. Oblężenie przeżywają także kantory, gdzie nasi rodacy zaopatrują się w euro i dolary. Co robić z pieniędzmi, gdy wojna jest tak blisko naszej granicy?

Przede wszystkim warto pamiętać, że pieniądze w banku są bezpieczne – bank ponosi pełną odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. W momencie wypłaty gotówki przejmujemy tę odpowiedzialność na siebie. Czy warto mieć gotówkę w domu? Niewielkie ilości – tak, ale nie warto przesadzać. Ile dokładnie? Tyle, by w razie cyberataku na nasz system bankowy przeżyć kilka dni, maksymalnie do tygodnia. 

A czy warto kupować dolary i euro? Obecnie waluty obce są najdroższe od kilkunastu lat. Emocje są złym doradcą, dlatego kupowanie euro i dolarów w takich okolicznościach nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli w ogóle nie mamy w domu tych walut – możemy dla świętego spokoju wymienić po niesprzyjającym kursie niewielkie kwoty.

Czy jest jakaś uniwersalna odpowiedź na pytanie „co zrobić z pieniędzmi”? Nie. Niezmiennie jednak polecam budowanie zdywersyfikowanego portfela, bo sprawdzi się on w każdych czasach. Pozwoli bowiem nie tylko zachować wartość majątku, ale też… spokojną głowę.

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/przeraza-cie-bliska-wojna-czy-kupowac-dolary-euro-w-kantorze/

https://subiektywnieofinansach.pl/co-robic-z-pieniedzmi-gdy-armia-rosyjska-ruszyla-na-zachod-dwie-rady/https://subiektywnieofinansach.pl/co-robic-z-pieniedzmi-gdy-armia-rosyjska-ruszyla-na-zachod-dwie-rady/

2. 650 MIESZKAŃ DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Polski Fundusz Rozwoju przekaże bezpłatnie dla uchodźców z Ukrainy 650 mieszkań zbudowanych w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Pomieszczą w sumie około 2500 osób. Mieszkania znajdują się w Krakowie, Dębicy oraz Mińsku Mazowieckim. Dodatkowo fundacja PFR sfinansuje wyposażenie mieszkań w meble i sprzęt AGD. 

Mieszkania mają zostać przekazane na minimum pół roku, a udostępnienie lokali nastąpi we współpracy z wojewodami i urzędami wojewódzkimi. Urzędy mają także udzielać bieżącego wsparcia dla osób, które zajmą te mieszkania. 

Więcej informacji: https://pfr.pl/aktualnosci/pfr-przekaze-650-mieszkan-dla-uchodzcow-z-ukrainy.html

3. NAPŁYW UCHODŹCÓW A SYTUACJA NA RYNKU MIESZKAŃ

Do naszego kraju trafia około 70% cywili uciekających przed wojną w Ukrainie. Na początku marca liczba uchodźców w naszym kraju przekroczyła 1,33 mln. Osoby, które przyjeżdżają do Polski, można podzielić na trzy grupy: 

  • osoby szukające pomocy doraźnej (na ok. 2 tygodnie), 
  • osoby szukające pomocy krótkoterminowej (na kilka miesięcy), 
  • osoby, które planują zostać w Polsce długoterminowo. 

Niezależnie od tego, jak długo uchodźcy u nas zostaną – muszą gdzieś mieszkać. Zapewnienie im lokali jest więc jednym z wyzwań dla naszego kraju. Obecnie wielu rodaków przyjmuje obywateli Ukrainy pod swój dach – to oczywiście rozwiązanie doraźne – bezpieczna przystań do czasu, gdy sytuacja za granicą się unormuje, lub znajdą inny lokal. 

Ponieważ część uchodźców prawie na pewno zostanie w polsce na dłużej, wpłynie to rynek najmu. Biorąc pod uwagę skalę imigracji, liczba mieszkań dostępnych na wynajem jest niewystarczająca. Bardzo możliwe są zatem podwyżki cen najmu i problemy z wynajęciem mieszkań w większych miastach. Sytuacja zacznie się normować dopiero wtedy, gdy część uchodźców zdecyduje się wrócić po wojnie do kraju, lub pojechać dalej.

Więcej informacji: https://heritagere.pl/wojna-na-ukrainie-wyzwania-dla-polski/

4. DARMOWE UBEZPIECZENIE GRANICZNE DLA OBYWATELI UKRAINY

Wjeżdżając samochodem z Ukrainy do Polski, obywatele Ukrainy muszą mieć Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. Towarzystwa ubezpieczeniowe: Allianz, Ergo Hestia, PZU i Warta udostępniły darmowe OC graniczne dla obywateli Ukrainy. 

Więcej informacji na temat tego, jak można je uzyskać, znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/PolskaIzbaUbezpieczen/photos/pcb.1155121141910966/1155115991911481/

5. LISTA SPRAWDZONYCH ORGANIZACJI, PRZY POMOCY KTÓRYCH MOŻNA WSPIERAĆ MIESZKAŃCÓW UKRAINY

Polska Izba Ubezpieczeń stworzyła listę sprawdzonych przez polskie strony rządowe organizacji i zbiórek, które pomagają mieszkańcom Ukrainy.

Więcej informacji: https://piu.org.pl/information-list-of-the-organizations-verified-by-the-polish-governmental-websites-through-which-assistance-may-be-provided-to-the-citizens-of-ukraine/

6. UWAŻAJ NA SŁOWO „PUTIN” W OPERACJACH BANKOWYCH

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w tytułach coraz większej liczby przelewów wpisywane są obraźliwe hasła pod adresem Władimira Putina. Przedstawiciele sektora bankowego mówią o tysiącach takich przypadków. Choć niechęć do agresora jest słuszna, obraźliwe hasła warto zachować dla siebie. Pojawienie się w tytule transakcji nazwisk osób objętych sankcjami automatycznie powoduje, że przelew trafia pod lupę. 

Specjaliści badają transakcję pod kątem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Jak można się domyślać, analizowany przelew jest opóźniany, dopóki nie zostanie dokładnie sprawdzony. To samo dotyczy używania w tytułach przelewów słów kluczowych związanych z wojną, takich jak: broń, wojna, hełm czy kamizelka kuloodporna. Często tego typu wyrazy pojawiają się przy przelewach z pomocą dla Ukrainy. 

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/putin-w-operacjach-bankowych-jest-problem/765r5w4

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

7. TRYBUNAŁ SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ ODRZUCIŁ SKARGĘ POLSKI

TSUE podjął decyzję w sprawie mechanizmu warunkowości, który uzależnia dostęp do unijnych funduszy od przestrzegania praworządności w państwie członkowskim. Orzeczenie sądu potwierdza, że mechanizm jest zgodny z prawem, w związku z czym odrzucono skargi zgłoszone przez Polskę i Węgry. 

Mechanizm warunkowości ma chronić unijne środki w sytuacjach, gdy istnieje przypuszczenie, że mogą one zostać niewłaściwie wykorzystane. Polski rząd zgłosił sprzeciw, ponieważ takie przepisy zbyt mocno ingerują w kompetencje państw członkowskich. 

Stawką w grze jest aż 700 mld zł. W ramach standardowych perspektyw finansowych Polska miała otrzymać ok. 440 mld zł. Dodatkowo 270 mld zł mogłoby do nas trafić z pocovidowego Funduszu Odbudowy. Jeśli Unia uzna, że w Polsce praworządność jest łamana – a takie zarzuty już pod adresem naszego kraju padły – wypłata pieniędzy może zostać wstrzymana. 

 Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/tsue-wydal-kluczowy-wyrok-dla-polskich-finansow-mamy-problem/9exc8n6

8. FUNDUSZ PRZECIWDZIAŁANIA COVID-19 PRYWATNYM ELDORADO RZĄDU

Zamiast nowelizować budżet, PiS zadłuża państwo po cichu, finansując niezaplanowane wydatki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Eksperci szacują, że zadłużenie pozabudżetowe może wzrosnąć w tym roku nawet o dodatkowe 100 mld zł. Zwiększy to nasz dług poza budżetem do poziomu 400 mld zł. Rząd finansuje covidowym funduszem wszystko – nawet 14. emerytury. Jak twierdzą eksperci, premier traktuje te środki jak swoje prywatne eldorado. 

Dlaczego rząd odwleka nowelizację budżetu? Po pierwsze dlatego, że przy tej okazji może dojść do dodatkowych żądań np. sfery budżetowej. Przy planowaniu podwyżek dla tego sektora nie przewidziano wysokiej inflacji, dlatego moment zmiany budżetu może być dobrą okazją do żądania korekty. Po drugie, nowelizacja budżetu to ryzyko polityczne. I po trzecie – zmiana budżetu na tym etapie wiąże się z dużym ryzykiem błędu szacunkowego. Wiele czynników makroekonomicznych może się przecież zmienić.   

Ostateczna wysokość wydatków pozabudżetowych rządu będzie zależała od dwóch rzeczy. Tego, jakie kolejne obietnice planuje premier Morawiecki oraz od tego, kiedy w końcu dojdzie do nowelizacji budżetu.

Więcej informacji: https://www.money.pl/podatki/tak-pis-zadluza-panstwo-po-cichu-rzad-woli-to-niz-nowelizacje-budzetu-6737273658964768a.html

9. REKORDOWE PODWYŻKI CEN PALIW, INFLACJA I SŁABY KURS ZŁOTEGO

Poniżej krótki opis najważniejszych wydarzeń gospodarczych z ostatnich kilku dni. 

Rekordowe podwyżki cen paliw

W wyniku wojny w Ukrainie ceny paliw szybują w górę. Jeśli nic się nie zmieni, niedługo cena benzyny przekroczy 7 zł/litr.

źródło: bankier.pl

Inflacja w strefie euro przyspiesza

To kolejny miesiąc, gdy inflacja w strefie euro zaskakuje ekonomistów.

źródło: bankier.pl

Inflacja w Turcji przekracza 50%

Inflacja w Turcji osiągnęła poziom charakterystyczny dla krajów upadłych gospodarczo.

źródło: bankier.pl

Złoty traci

Panika na rynku złotego – nasza waluta uległa drastycznemu osłabieniu z powodu impulsywnych decyzji inwestorów zagranicznych, którzy zabierają swój kapitał z Polski. 

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Panika-na-zlotym-drakonskie-podwyzki-cen-paliw-i-wojenna-hossa-Wykresy-tygodnia-8290558.html

10. CZEKAJĄ NAS DALSZE PODWYŻKI STÓP PROCENTOWYCH, WYSOKA INFLACJA I SPOWOLNIENIE GOSPODARCZE

To, że wojna w Ukrainie wpływa na gospodarkę – nie tylko polską – jest faktem. Konsekwencje, z którymi przyjdzie nam się mierzyć, będą wysokie – to również fakt. Odbiją się one przede wszystkim na zasobności naszych portfeli i wszyscy odczujemy, że mamy mniej gotówki, za którą możemy zrobić zakupy. Potwierdza to prognoza NBP, według której roczna dynamika cen ma się mieścić w przedziale 9,3–12,2 proc. Dodajmy, że jest to prognoza nieuwzględniająca kolejnych podwyżek stóp procentowych, więc tak naprawdę realny przedział będzie wyższy. Do tego inflacja, która w przyszłym roku ma oscylować między 7 a 11 proc., oraz spowolnienie gospodarcze – no cóż, nie są to najlepsze wiadomości dla obozu rządzącego. Zwłaszcza w sytuacji, w której jesienią przyszłego roku czeka go ubieganie się o reelekcję. 

Trudna sytuacja gospodarcza to zawsze duże wyzwanie dla rządu, który chce utrzymać władzę. Jak rządzący sobie z tym wyzwaniem poradzą – trudno powiedzieć. Trudno też przewidzieć, jak podczas wyborów zachowają się wyborcy. Wiadomo jedynie, że nadchodzące miesiące będą dla rządzących szalenie trudne. 

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/nbp-ma-fatalna-wiadomosc-dla-rzadu-w-polsce-rysuje-sie-czarny-scenariusz-6745115445828160a.html

11. CYFROWY DOLAR STANIE SIĘ FAKTEM?

Prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie dotyczące walut wirtualnych i kryptowalut. Zgodnie z rozporządzeniem wszystkie agencje federalne będą musiały podjąć wysiłki, aby uregulować status kryptowalut. Regulacje te muszą oczywiście spełniać określone warunki bezpieczeństwa, a do tego dają przestrzeń do rozpoczęcia realnych prac nad stworzeniem cyfrowego dolara. 

To ważny krok dla USA, bo na ten moment są w tyle, jeśli chodzi o prace badawcze i rozwojowe w sprawie narodowych walut cyfrowych. Inna sprawa jest taka, że w cyfrowym dolarze Biden wypatruje pewnej formy bezpieczeństwa narodowego. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę interesów rządu USA.

Więcej informacji: https://strefainwestorow.pl/artykuly/ludzie/20220310/waluty-cyfrowe-dekret-joe-biden-usa

KREDYTY HIPOTECZNE

12. PIERWSZY POZEW O UNIEWAŻNIENIE WIBOR-U

Choć o tym, że WIBOR nie jest najlepszym wskaźnikiem oprocentowania kredytów, wiadomo już od dawna, nikt się tym nie przejmował, gdy stopy procentowe były niskie. Miarka się przebrała, gdy przyspieszyła inflacja i koszty kredytów poszły w górę. Efekt? Pierwszy pozew banku o stosowanie tego wskaźnika niedługo trafi do sądu. 

Kancelaria Frejowski i Wspólnicy w imieniu swojego klienta pozwie bank PKO BP. Prawnicy mają wykazać, że wskaźnik WIBOR jest zawyżony i nie odpowiada rzeczywistym kosztom kredytów, które ponoszą banki. Problem polega na sposobie wyliczania wskaźnika. 

WIBOR to stawka, po której banki w Polsce nawzajem pożyczają sobie pieniądze. Do tej pory była ustalana na podstawie deklaracji, jak drogo banki są skłonne pożyczać środki innym bankom. Ponieważ ten system budził poważne kontrowersje, przyjęto wyliczanie WIBOR-u na podstawie rzeczywistych transakcji. Problem polega na tym, że jest ich na rynku bardzo niewiele. Dlatego przewidziano wyjście awaryjne – kwotowanie przez banki, po ile zawarłyby transakcje, gdyby miało do nich dojść. Czyli powrót do pierwotnego systemu.  

Ten pierwszy pozew jest na pewno ważnym punktem przełomowym. Czas pokaże, czy za nim pojawią się kolejne i jaki będzie los WIBOR-u w przyszłości.

Więcej informacji: https:///spidersweb.pl/bizblog/pierwszy-pozew-wibor/

13. RZĄDOWY PROGRAM WSPARCIA KREDYTOBIORCÓW POMOŻE ZADŁUŻONYM W TRUDNEJ SYTUACJI

Sektor bankowy uspokaja – przed przyznaniem kredytu banki skrupulatnie sprawdzają wypłacalność kredytobiorców, dlatego pomimo kolejnych podwyżek stóp procentowych nie powinno być problemu ze spłatą zobowiązań. Pomimo tych zapewnień coraz więcej zadłużonych Polaków z niepokojem patrzy w przyszłość. Rządowy Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma im pomóc w przypadku trudnej sytuacji ze spłatą kredytu. 

Do programu mogą się zgłosić kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacić zadłużenia własnymi siłami. Fundusz to nieoprocentowana pożyczka, która ma pomóc w spłacie kapitału. Nagrodą za jej sumienne spłacanie będzie umorzenie części długu – można w ten sposób zyskać nawet 22 tys. zł.

Wsparcie może zostać przyznane, jeśli spełniamy choć jeden warunek:

  • Przynajmniej jeden z kredytobiorców stracił pracę.
  • Rata przekracza połowę dochodu gospodarstwa domowego.
  • Dochód po potrąceniu raty nie przekracza 1402 zł (dla singli) oraz 1056 zł na osobę (dla wieloosobowych gospodarstw domowych). 

Kiedy nie można skorzystać ze wsparcia?

  • Gdy ma się więcej niż jedno mieszkanie lub dom. 
  • Jeśli utrata pracy wynikała z winy pracownika lub za sprawą złożenia przez niego wypowiedzenia. 
  • Jeśli umowa kredytu została już wypowiedziana. 

Ze wsparcia można korzystać nie dłużej niż 36 miesięcy. 

Więcej informacji: https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10630312/rzadowa-pomoc-dla-kredytobiorcow-w-trudnej-sytuacji-mozna-dostac-nieoprocentowana-pozyczke-na-splate-kredytu.html

14. POLACY SKŁADAJĄ MNIEJ WNIOSKÓW O KREDYTY HIPOTECZNE

W porównaniu do lutego 2021 r. liczba wniosków o kredyt hipoteczny spadła o 36,3%. Z kolei wartość zapytań kredytowych poszła w dół o 29,2%. Wniosek jest prosty – Polacy składają mniej wniosków o kredyty hipoteczne. Potwierdza to najnowszy BIK Indeks – wskaźnik popytu na kredyty mieszkaniowe: 

źródło: media.bik.pl

Przyczyny ochłodzenia na rynku kredytów hipotecznych są jasne. Z jednej strony wojna w Ukrainie, która zmniejszyła poczucie bezpieczeństwa naszych rodaków. To ważny czynnik psychologiczny – w niebezpiecznych czasach ludzie nie chcą się zadłużać na długie lata. Z drugiej strony mamy podwyżki stóp procentowych. W ich wyniku raty kredytów poszybowały w górę, a zdolność kredytowa poszła w dół: 

źródło: heritagere.pl

 Rosnące ceny materiałów budowlanych i napływ uchodźców, którzy szukają w Polsce mieszkania, z całą pewnością będą miały duży wpływ na rozwój sytuacji na rynku nieruchomości. Trudno się dziwić, że  nie pozostanie to bez echa na rynku kredytów mieszkaniowych.

Więcej informacji: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/729073/o-29-2-spadla-wartosc-zapytan-o-kredyty-mieszkaniowe-lutowy-odczyt-bik-indeksu-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe

https:///heritagere.pl/popyt-na-kredyty-spadl-i-czeka-na-pomyslne-wiatry/

15. POCZĄTEK KOŃCA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH ZE ZMIENNYM OPROCENTOWANIEM?

KNF zareagowała na ostatnie zawirowania związane z akcjami banków. Aktualne stanowisko Komisji sprawi, że prawdopodobnie mocno spadnie dostępność kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Będzie to miało związek z bardziej restrykcyjnym sposobem wyliczania zdolności kredytowej Polaków podczas udzielania finansowania tego rodzaju. 

Możliwy scenariusz jest taki, że banki całkowicie przestawią się na udzielanie kredytów ze stałym oprocentowaniem. Będzie to sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obecne środowisko makroekonomiczne…

Więcej informacji: https://strefainwestorow.pl/artykuly/nieruchomosci/20220308/panika-akcje-bankow-stanowisko-knf-kredyty-hipoteczne

16. NOWE ZALECENIA KNF W SPRAWIE UDZIELANIA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Zgodnie z nowymi zaleceniami KNF banki, które oceniają zdolność kredytową, mają przyjąć w wyliczeniach stopę procentową NBP wyższą o 5 pkt. proc. Jeśli banki posłuchają tego zalecenia, o środki finansowe na zakup nieruchomości będzie jeszcze trudniej. 

Działania KNF mają związek z próbami ograniczenia ryzyka kredytowego dla potencjalnych kredytobiorców. Poza tym nadzór zachęca, by banki skuteczniej promowały kredyty z okresowo stałą stopą procentową oraz do wprowadzenia do oferty kredytów o stałej stopie procentowej dla całego okresu kredytowania. Ten rodzaj finansowania ma być racjonalnym kosztowo zabezpieczeniem przed wzrostem oprocentowania kredytu.

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/wazna-zmiana-dla-chcacych-brac-kredyty-hipoteczne-nowe-wytyczne-uknf-6744807493257792a.html

NIERUCHOMOŚCI

17. WPŁYW UCHODŹCÓW Z UKRAINY NA POLSKI RYNEK NIERUCHOMOŚCI

Od pierwszego dnia rosyjskiej agresji do Polski przyjechało 1,33 miliona uchodźców. Wiele osób czeka jeszcze na przejściach granicznych na wjazd do naszego kraju. 

Eksperci prognozują, że w pierwszej kolejności wzrośnie zainteresowanie wynajmem mieszkań. Część uchodźców traktuje Polskę jako przystanek na swojej drodze – planują albo ruszyć w głąb Europy, albo przeczekać wojnę i wrócić do kraju. Ta grupa osób prawie na pewno zdecyduje się na opcję wynajmu. 

Druga grupa uchodźców podchodzi do emigracji bardziej długoterminowo – szukają w Polsce nowego domu. Eksperci są jednak zdania, że raczej nie zaczną masowo kupować mieszkań w naszym kraju. Polskie mieszkania są drogie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnie wynagrodzenie w Ukrainie z trudem sięga 2 tys. zł. 

Mimo wszystko napływ uchodźców może spowodować wzrost popytu na zakup mieszkań, ale bardziej w formie inwestycji. Widząc zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia, inwestorzy mogą chcieć zapełnić tę lukę, kupując mieszkania pod wynajem. 

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wojna-w-Ukrainie-a-rynek-nieruchomosci-w-Polsce-Wzrosnie-popyt-na-rynku-najmu-8287872.html

18. PLANY DEWELOPERÓW NA SPRZEDAŻ W 2022 R.

W tym roku deweloperzy zaplanowali budowę i oddanie w ręce nowych właścicieli dużo mniejszej liczby mieszkań niż w poprzednich latach. Oprócz inflacji i drożejących cen materiałów budowlanych wpływają na to jeszcze dwie kwestie. Mam tu na myśli topniejące zasoby działek budowlanych oraz nowe prawo energetyczne, które reguluje normy dla nowo powstających budynków. Wszystko to sprawia, że ceny mieszkań w tym roku raczej nie spadną. Jak o rynku wypowiadają się sami deweloperzy?

Prezes zarządu Lokum Deweloper S.A. stwierdził, że dynamika sprzedaży w tym roku zależy od tego, w jaki sposób klienci przyjmą większe koszty budowy mieszkań. Droższe mieszkania oznaczają, że będą mogli sobie na nie pozwolić raczej ludzie zamożniejsi. Pozostali zdecydują się na wynajem – a to szansa dla inwestorów instytucjonalnych. 

Dla Atal S.A. liczy się przede wszystkim rentowność inwestycji. Swoją ofertę kierują głównie do osób, które szukają mieszkań na własne potrzeby. Deweloper dostrzega też ogromną lukę na rynku mieszkań i spore zapotrzebowanie. 

Z kolei J.W. Construction szuka ciekawych rozwiązań w budownictwie i stawia na nowe trendy. Deweloper skupia się w tym roku na budynkach stworzonych w myśl idei zrównoważonego rozwoju. Przygotowuje też specjalny projekt skierowany do osób zainteresowanych domami o powierzchni 70 mkw. bez pozwolenia na budowę.

Więcej informacji: https://strefabiznesu.pl/mniej-mieszkan-w-tym-roku-wybuduja-deweloperzy-by-nie-dopuscic-do-spadku-cen-tlumacza-ze-taniej-i-tak-byc-nie-moze-6032022/ar/c3-16074819

INWESTYCJE

19. KNF OSTRZEGA PRZED FAŁSZYWYMI INWESTYCJAMI I PORADAMI INFLUENCERÓW

Od stycznia KNF zgłosił aż 3,4 tys. reklam fałszywych inwestycji w mediach społecznościowych. Oszustwa w internecie to obecnie jeden z najpopularniejszych ataków – najczęściej dotyczą inwestowania w kryptowaluty lub na rynku Forex. Co ciekawe, aż w 62% fałszywych reklam wykorzystano wizerunek… PKN Orlen. 

Schemat działania jest bardzo prosty – reklama w mediach społecznościowych obiecuje szybkie i pewne zyski. Zachęca do pobrania specjalnej aplikacji, która zapewni dostęp do platformy inwestycyjnej. Tam ofiara oszustwa może wpłacić środki. Często na tym się nie kończy i nieświadomi użytkownicy są nakłaniani do zainstalowania programu do obsługi zdalnej, za pomocą którego złodzieje przechwytują dane dostępu do bankowości internetowej. 

Ale to nie jedyne zagrożenie, przed którym ostrzega KNF. W internecie pojawia się coraz więcej finansowych influencerów, którzy zachęcają do podejmowania konkretnych decyzji finansowych. Takie osoby są zwykle postrzegane jako autorytety w dziedzinie, którą się zajmują. Niestety, nie zawsze są obiektywne, a informacje, którymi się dzielą, nie zawsze prowadzą do dobrych decyzji u osób, które ich naśladują. KNF doradza ostrożność i krytyczne podejście do takich porad. 

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/amp/wiadomosc/KNF-ostrzega-przed-poradami-inwestycyjnymi-fininfluenserow-8277412

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Plaga-falszywych-inwestycji-KNF-ostrzega-8280530.html

CIEKAWE LINKI

20. PRZEJEDLIŚMY 315 MIESZKAŃ W TŁUSTY CZWARTEK

Statystyczny Polak w ostatni czwartek karnawału zjada średnio ok. 3 pączki. Daje to mniej więcej 100 milionów pączków zjedzonych w sam tłusty czwartek. Biorąc pod uwagę, że ceny tego słodkiego rarytasu poszły w tym roku w górę nawet o 15%, HRE Investmets szacuje, że przejedliśmy pączki o równowartości 315 mieszkań.

Choć oczywiście w marketach dostępne są za kilkadziesiąt groszy tanie wypieki z kiepskim składem, na potrzeby tych rozważań przyjęto cenę pełnoprawnego, tradycyjnego pączka – smażonego na smalcu i wypełnionego konfiturą różaną. Cena takiego wyrobu rzemieślniczego w tym roku waha się w okolicy 3,53 zł: 

źródło: heritagere.pl

Gdyby każdy z naszych rodaków wybrał wyrób rzemieślniczy, całkowita wartość pączków sprzedanych w tłusty czwartek wynosiłaby tyle, co wspomniane 315 mieszkań dwupokojowych w największych miastach w Polsce. Albo… 250 elektrycznych Tesli model S. 

Więcej informacji: https:///heritagere.pl/zjemy-dzis-paczki-warte-315-mieszkan

21. DOBRE PRAKTYKI NA CZAS KRYZYSU

Dla większości osób wojna w Ukrainie jest pierwszym konfliktem zbrojnym, który dzieje się na naszych oczach. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi odczuwa z powodu tych wydarzeń duży stres i niepewność. Co robić, żeby uspokoić głowę i pokonać stres?

  • Zarządzaj swoimi zasobami naturalnymi – sen, zdrowe jedzenie, picie wody i ruch to najważniejsze nawyki, które pomogą nam odnaleźć grunt w trudnych sytuacjach. 
  • Zrób sobie przerwę od wszystkiego – w ciągu dnia zaplanuj intencjonalny czas, kiedy na chwilę się zatrzymać. Spróbuj oczyścić umysł, przestać myśleć i planować. Pomoże Ci w tym zatopienie się w wykonywaniu jakiejś czynności – np. gotowaniu lub czytaniu powieści. 
  • Nie śledź doniesień przez cały dzień – choć śledzenie rozwoju sytuacji jest uzależniające, warto wprowadzić sobie ograniczenia i zaplanować czas wolny od informacji. Najlepiej rób prasówkę raz dziennie, a przez resztę czasu bądź tu i teraz. 
  • Nie podawaj bezmyślnie szokujących informacji – w internecie szaleje dezinformacja, która wywołuje gwałtowne reakcje. Zanim podasz dalej szokującą informację, sprawdź, czy na pewno jest prawdziwa.  

Nie wiemy, jak długo potrwa wojna w Ukrainie. Właśnie dlatego warto już dziś wdrożyć w życie te cztery strategie. Zależy nam przecież na tym, by nie wyczerpać swoich zasobów naturalnych. Każdy chce przecież, by jutro nadeszło.

Więcej informacji: https://mieszkanie.pl/wiadomosci/cztery-zdrowe-praktyki-na-czasy-kryzysu/2349


NIE CHCESZ, ŻEBY KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE CIĘ OMINĘŁY? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ 

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE W PIGUŁCE

  • Selekcjonuję najważniejsze informacje dotyczące rynku nieruchomości, kredytów hipotecznych, inwestycji, instytucji finansowych, ubezpieczeń, zmian w prawie i wysyłam raz w miesiącu skondensowane zestawienie w formie Biuletynów Finansowych

  • Dzięki temu moi klienci i odbiorcy są na bieżąco odpowiednio poinformowani i mogą podejmować świadome decyzje w obszarze swoich finansów

  • Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pilne zmiany, np wsparcia rządowe, zmiany w systemie emerytalnym, bądź okazje inwestycyjne – moi klienci również jako pierwsi dostają o nich informacje

  • Zamiast reagowania zawałem serca na clickbaitowe artykuły w sieci skorzystaj z mailingów zaufanego człowieka z branży finansowej. Dołącz do grona 5500+ osób, aby otrzymywać wiarygodne i przefiltrowane informacje finansowe podane w przystępny sposób

Dodaj komentarz

Udostępnij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close