Jak mój Klient zaoszczędził ok. 20 500 zł na kredycie?

W lipcu 2018r. zadzwonił do mnie pan Marek z pytaniem, czy zajmuję się kredytami gotówkowymi. Okazało się, że Klient miał otrzymać mieszkanie w darowiźnie, co wiązało się z zapłaceniem podatku w wysokości ok. 30 000 zł. Dodatkowo pan Marek potrzebował środków na remont mieszkania – ok. 70 000 zł. Poszedł zatem do placówki banku, w którym miał konto – PKO BP – i tam otrzymał ofertę kredytu gotówkowego na 8 lat z ratą 1 500  zł i łącznymi kosztami kredytu na poziomie 40 000 zł. Po przeprowadzeniu analizy finansowej stwierdziłem, że można do tego podejść w inny sposób. 

Zaciągnęliśmy kredyt gotówkowy w mBanku na promocyjnych (akurat wtedy) warunkach z prowizją 0%, na poczet zapłaty podatku i kosztów transakcyjnych. Następnie załatwiłem Panu Markowi kredyt hipoteczny refinansujący poniesione koszty zakupu – to taki specjalistyczny produkt, dzięki któremu można „odzyskać” kapitał z nieruchomości kupionej za gotówkę albo otrzymanej w darowiźnie. Tym samym spłaciliśmy drogi kredyt gotówkowy, zaciągnięty tylko na okres przejściowy kilku miesięcy oraz uzyskaliśmy środki na remont nieruchomości! Ostateczna rata w kredycie 30-sto letnim wyniosła 500  zł (3 krotnie mniej, niż w pierwotnym scenariuszu od pracownika banku!). Jeśli Pan Marek będzie spłacał kredyt z ratą w takiej samej wysokości, jak w przypadku kredytu gotówkowego, to spłaci go po 6 latach, a łączne koszty odsetkowe wyniosą 18 000 zł. Doliczając do tego koszty odsetek przejściowego kredytu gotówkowego w wysokości 1 500 zł, Klient zaoszczędzi na całej transakcji 20 500zł! 

Może to mniej typowa transakcja niż zakup mieszkania na rynku pierwotnym, ale świetnie ukazuje, co jest ważne w dobieraniu produktów finansowych ➡ odpowiednia kreatywność, wiedza i dostęp do produktów promocyjnych (a NIEKTÓRE kredyty bankowe w promocji są faktycznie na bardziej preferencyjnych warunkach niż normalnie!) oraz otwartość na współpracę z doradcą, zamiast polegania na pracownikach bankowych, którzy niestety mają ograniczone możliwości doradzania. 

*Kwoty zaokrągliłem do 10%