Jak Klient uzyskał odszkodowania z polisy firmowej 4 razy w trakcie roku?

Pan Tomek prowadzi firmę wykończeniowo-budowlaną. Zajmuje się montażem i instalacją elewacji na budynkach. W lutym 2018 roku wykupił polisę ze składką ok. 2000 zł rocznie, celem zabezpieczenia nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków na budowie. 

W trakcie roku pan Tomek zadzwonił do mnie raz lekko rozżalony, że po telefonie do ubezpieczyciela dostał wycenę odszkodowania obniżoną o 1000 zł – taka była franszyza redukcyjna w umowie. Ale odszkodowanie zostało ostatecznie przyznane, więc trudno – lepsze mniejsze, niż żadne. 

Na początku 2019 roku Klient skontaktował się ze mną z prośbą o przygotowanie kalkulacji na kolejny rok. Zapytałem, czy w takim razie jest jednak z polisy zadowolony, skoro ostatnio był zawiedziony wysokością wypłaty. Okazało się, że pan Tomek miał 4 wypadki na budowie i 4 razy rozbiły mu się szklane elementy wykończeniowe, a Warta za każdym razem wypłaciła odszkodowania – w łącznej wysokości ok. 13000 zł! Klient zapłacił 2000 zł składki rocznej, a uzyskał ponad 6-cio krotnie więcej w formie odszkodowań 🙂 

To jeden z ciekawszych przykładów „z życia wziętych”, gdzie polisa się zwróciła a co więcej, nawet udało się na niej “zarobić”. Przygotowaliśmy zatem kalkulacje na przedłużenie ubezpieczenia na kolejny rok. Warta zaproponowała ochronę, ale ze zwiększoną składką w wysokości 3500 zł – znając dużą szkodowość klienta, bo przecież wypłacili mu kilkanaście tysięcy! Pozostałe towarzystwa dla porównania miały niższe składki, między 2000 zł a 3500 zł, jednak pan Tomek zdecydował się na droższą Wartę, będąc bardzo zadowolonym z dotychczasowych wypłat.

Lekcja z tej historii: ubezpieczenia i ubezpieczyciele nie są czarno-biali. Nie ma jednoznacznie dobrych i jednoznacznie złych polis ani towarzystw ubezpieczeniowych. Bywa, że jeden klient uzyska wysokie odszkodowanie, a inny z tego samego produktu otrzyma niską wypłatę. Bardzo dużo zależy od osoby, która realizuje szkodę, a na to nie mamy nigdy wpływu. Dlatego moim celem nie jest promocja Warty czy jakiegokolwiek innego podmiotu finansowego samego w sobie. Akurat to towarzystwo mogę polecić dla firm budowlanych, bo Warta „lubi” tę branżę. Co jest kluczowe w ubezpieczeniach to dobór odpowiedniego towarzystwa i odpowiednich parametrów na polisie.