Polska gospodarka finansowa centralnie sterowana? Chaos w lokatach i kredytach – ciąg dalszy
NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – MAJ 2022
Dzień dobry!
Od wielu, wielu miesięcy żyjemy w finansowym chaosie. Najpierw był czas pandemii, teraz czas wojny. Na nasze finanse – te prywatne, domowe oraz firmowe – wpływa coraz więcej czynników. Zamykanie firm i zamykanie ludzi w domach, przejście na pracę zdalną, zwiększona śmiertelność, a potem ogólnoświatowa inflacja, zerwanie łańcuchów dostaw, rosnące ceny surowców i sankcje gospodarcze. Jedne firmy (a nawet europejskie banki) bankrutują, inne instytucje otrzymują zdecydowanie za wysokie wsparcie finansowe. Czy w takiej sytuacji rządy mogą w jakikolwiek sposób realnie wpłynąć na gospodarkę i nasze finanse?
Sam zastanawiam się nad tym, odkąd piszę Biuletyny Finansowe. Swoją drogą, właśnie mija 2. rocznica, odkąd wysłałem pierwszy mailing!
Do tej pory gospodarkę i działania rządu obserwowali głównie ekonomiści, którzy później regularnie komentowali wydarzenia i decyzje w swoich artykułach. Teraz do ich grona dołączyła też opinia publiczna, która działaniom rządu zaczyna się coraz bardziej i wnikliwiej przyglądać jego działaniom. Czy tarcze podatkowe, #PolskiŁad (#PolskiWał), zapowiedź zniesienia WIBOR-u, wsparcie dla kredytobiorców czy zmuszanie banków do podnoszenia oprocentowania lokat realnie zadziała pozytywnie na nasze finanse BEZ innych negatywnych skutków ubocznych? Czy faktycznie da się ustawą, rozporządzeniem rozwiązać i usunąć inflację, zapobiec wzrostowi cen/rat/obciążeń i zapewnić Polakom dobrobyt?
Piszę o tym dzisiaj, ponieważ na tapecie są kolejne pomysły na przeciwdziałanie różnym skutkom kryzysu pandemiczno-wojenno-finansowego. I jak zawsze zachęcam do własnej oceny sytuacji.
- NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – MAJ 2022
- WIADOMOŚCI GOSPODARCZE
- 1. CZY CZEKA NAS KOLEJNY WIELKI KRYZYS?
- 2. ELON MUSK KUPUJE TWITTERA
- 3. ROŚNIE POLSKI DŁUG POZA OFICJALNYM BUDŻETEM PAŃSTWA
- 4. AMERYKAŃSKA GOSPODARKA W KŁOPOTACH – PKB SPADA
- 5. INFLACJA W POLSCE WYNIESIE NAWET 14%
- 6. SKRÓT NAJWAŻNIEJSZYCH WYKRESÓW EKONOMICZNYCH W KWIETNIU
- 7. RZĄD MA POWAŻNY PROBLEM Z FINANSOWANIEM BUDŻETU PAŃSTWA
- KREDYTY HIPOTECZNE
- 8. KONIEC WIBOR-U – CZY TO KREDYTOWA PUŁAPKA?
- 9. KONIEC WIBOR-U, A NA GIEŁDZIE PANIKA
- 10. RZĄDOWY PAKIET UDERZY W NOWYCH NABYWCÓW NIERUCHOMOŚCI
- 11. POPYT NA MIESZKANIA MOŻE SPAŚĆ NAWET O 30%
- 12. KREDYT O STAŁEJ STOPIE – CZY TO DOBRE ROZWIĄZANIE?
- INSTYTUCJE FINANSOWE
- 13. REVOLUT ZNIKA Z RYNKU – ALE NIE DO KOŃCA
- 14. UPADA BANK ROSYJSKICH OLIGARCHÓW
- 15. METLIFE CZĘŚCIĄ GRUPY NN
- INWESTYCJE
- 16. CZY RZĄD NARZUCI BANKOM WYŻSZE OPROCENTOWANIE LOKAT?
- EMERYTURY
- 17. BITCOIN W PORTFELU DŁUGOTERMINOWYM? W USA BĘDZIE TO MOŻLIWE
- 18. POWSTANIE CENTRALNA EWIDENCJA EMERYTALNA? PAŃSTWO CHCE POKAZAĆ OBYWATELOM, ILE UZBIERALI NA EMERYTURĘ
- CIEKAWE LINKI
- 19. INTERESUJĄCY PORTAL POŚWIĘCONY INFLACJI
- 20. KONIEC MONOPOLU DOLARA NA ŚWIECIE?
- NIE CHCESZ, ŻEBY OMINĘŁY CIĘ KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE
1. CZY CZEKA NAS KOLEJNY WIELKI KRYZYS?
Po kryzysie finansowym w 2008 r. stopy procentowe w wielu krajach zostały sprowadzone niemal do zera. Jednocześnie banki zaczęły skupować aktywa z rynku – miało to pobudzić gospodarkę i wywołać inflację. Niestety – dobrą passę przerwała pandemia koronawirusa oraz wojna Rosji z Ukrainą. Obecnie ekonomiści alarmują, że czeka nas recesja i stagflacja (czyli wysoka inflacja przy jednoczesnym niskim wzroście PKB).
W wielu krajach rentowność obligacji rośnie, a skupione z rynku aktywa odkładają się w bankach centralnych. Przykładowy bilans FED-u wzrósł do 9 bilionów dolarów. Banki centralne muszą więc zacząć się tych aktywów pozbywać, a to będzie poważny szok finansowy dla całego świata. Pierwsze konsekwencje decyzji banków widać już teraz w mocnym kursie dolara.
Eksperci zwracają także uwagę na jeszcze jeden problem. Jeśli Rosja wstrzyma dostawy gazu do Europy, będziemy się mierzyć z zupełnie nowym kryzysem gospodarczym. Wszystko to może zagrozić utrzymaniu wspólnej waluty euro, a przecież ten rok już i tak będzie trudny dla strefy euro – ekonomiści zakładają stagflację.
Pozostaje najważniejsze pytanie: jak długo potrwa ten kryzys? W tej kwestii duże znaczenie będzie miała polityka rządów i banków w najbliższej przyszłości. Tylko przemyślane i odpowiednie działania mogą przerwać spiralę płac i cen.
Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/wisi-nad-nami-bomba-rzedu-410-mld-dol-to-bedzie-finansowy-szok-6764516202154784a.html
2. ELON MUSK KUPUJE TWITTERA
Opinią publiczną za oceanem wstrząsnęła informacja, że Elon Musk przejmuje Twittera. Przedsiębiorca ma wydać na jego zakup ok. 44 mld dolarów. Media na całym świecie zastanawiają się, jakiego typu zmiany wprowadzi na platformę. Musk ma spore obiekcje co do moderowania wypowiedzi użytkowników przez serwis. Wielokrotnie wypowiadał się o tym, że w jego ocenie Twitter nie przestrzega zasady wolności słowa. Być może jego pierwsze decyzje będą dotyczyć właśnie tych kwestii.
Właściciel Tesli zapowiada, że chce uczynić serwis jeszcze lepszym oraz wzbogacić go o dodatkowe funkcje. W ramach wprowadzania ulepszeń algorytmy platformy będą udostępnione jako otwarte źródło. Wszystkie działania, które zapowiada Musk, mają bowiem zwiększyć zaufanie użytkowników do serwisu.
Republikanie od razu zaczęli postulować przywrócenie na platformę konta Donalda Trumpa. (Zostało ono zawieszone z powodu dezinformacji, którą prowadził podczas ostatnich wyborów prezydenckich w USA). Demokraci są z kolei pełni obaw – w ich ocenie umowa może nawet zagrażać demokracji. Decyzja o wykupieniu Twittera otworzyła dyskusję na temat wolności słowa także w Polskich mediach.
Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/elon-musk-przejmuje-twittera-w-mediach-burza-i-dyskusja-o-granice-wolnosci-slowa-6762393184815904a.html
3. ROŚNIE POLSKI DŁUG POZA OFICJALNYM BUDŻETEM PAŃSTWA
Od początku pandemii rośnie dług publiczny, który jest poza kontrolą parlamentu. Chodzi o setki miliardów złotych, które nie są ujęte w budżecie państwa i pozostają pod kontrolą rządu. Różnica pomiędzy budżetem a faktycznym zadłużeniem państwa urosła w tym roku do 260 mld zł i stale się powiększa. W jaki sposób rząd wypycha dług poza budżet? Przede wszystkim tworzy specjalne fundusze przy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz w ramach kolejnych tarcz finansowych.
Eksperci biją na alarm – takie działanie rządu zagraża transparentności finansów publicznych i sprawia, że oficjalny budżet funkcjonuje tylko wirtualnie. Prezes NIK-u ostrzega przed taką kreatywną księgowością, która może spowodować poważny kryzys w finansach kraju.
Choć sytuacja się pogarsza, na tle innych krajów nie wygląda najgorzej. Według danych Ministerstwa Finansów i Eurostatu polski dług EDP w stosunku do PKB wynosił 56,5%. Pozostaje więc niższy od średniej 19 krajów Unii Europejskiej. Jest także niższy niż poziom referencyjny, który wynosi 60%. Tyle samo wynosi próg ostrożnościowy zapisany w naszej konstytucji. Po jego przekroczeniu należy wprowadzić program sanacji finansów publicznych.
Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/makroekonomia/polski-dlug-publiczny-poza-budzetem-rosnie-jak-na-drozdzach/k3r48z2
4. AMERYKAŃSKA GOSPODARKA W KŁOPOTACH – PKB SPADA
W pierwszym kwartale 2022 r. PKB USA spadło o 1,4% r/r. Czy sprawdzą się przypuszczenia ekonomistów o solidnym spowolnieniu w światowej gospodarce? Wyraźny sygnał zza oceanu zdaje się to potwierdzać. Przyczynami spadku PKB w USA jest nierównowaga handlowa, najwyższa od 40 lat inflacja i wywołane koronawirusem zakłócenia w łańcuchu dostaw.
Choć spowolnienie gospodarki amerykańskiej jest wyraźne, eksperci twierdzą, że to jeszcze nie recesja. Spadek produkcji jest powiązany z deficytem handlowym i ograniczeniem gromadzenia zapasów. Eksperci PKO Research sugerują, że hamowanie gospodarki USA może pomóc opanować inflację na świecie.
Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/z-amerykanska-gospodarka-jest-gorzej-niz-zapowiadano-pkb-na-minusie-6763117169949504a.html
5. INFLACJA W POLSCE WYNIESIE NAWET 14%
Ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego prognozują, że szczyt inflacji przypadnie w Polsce na okres wakacyjny. W tym czasie inflacja w naszym kraju może sięgnąć nawet 14%. Głównym bodźcem do tego wzrostu będą rosnące ceny żywności. Jesienią inflacja wyhamuje – według ekspertów będzie ponownie jednocyfrowa.
Prognozy są oparte na ważnym założeniu – nie będzie całkowitego embarga na import surowców z Rosji. Jeśli do tego dojdzie, rynki surowcowe otrzymają dodatkowy impuls do wzrostu cen.
W zeszłym miesiącu Rosja odcięła swoje dostawy gazu do Polski, co będzie miało poważne konsekwencje dla naszej gospodarki. W dalszym ciągu dostarcza jednak gaz do innych państw w Europie. Jeśli zdecyduje się przerwać dostawy – gospodarka światowa zdecydowanie to odczuje.
Więcej informacji:https://businessinsider.com.pl/gospodarka/ekonomisci-inflacja-siegnie-13-14-proc-szczyt-nastapi-latem/hq91ywn
6. SKRÓT NAJWAŻNIEJSZYCH WYKRESÓW EKONOMICZNYCH W KWIETNIU
W Polsce rosną płace
W marcu w naszym kraju znacząco wzrosły wynagrodzenia. Rosną szybciej niż inflacja.
Wysokie raty kredytów
W ciągu ostatnich 9 miesięcy rata kredytowa osób, które zaciągnęły kredyt pod koniec 2021 r., wzrosła o ⅔.
Polska gospodarka 22. na świecie
Według prognoz MWF Polska awansowała z 23. na 22. miejsce listy największych gospodarek na świecie. Na szczycie listy pozostaje USA. Pierwsza piątka wygląda następująco:
Polscy konsumenci spodziewają się pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju
Wskaźniki ufności konsumenckiej szorują po dnie:
Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kosmiczna-inflacja-silny-wzrost-wynagrodzen-i-raty-jak-z-horroru-Wykresy-tygodnia-8322860.html
7. RZĄD MA POWAŻNY PROBLEM Z FINANSOWANIEM BUDŻETU PAŃSTWA
Ministerstwo Finansów ma coraz więcej wydatków – kolejne tarcze antyinflacyjne oraz pomoc uchodźcom z Ukrainy nadwyrężyły i tak nadszarpnięty już budżet naszego państwa. Dodatkowo, po wprowadzeniu Nowego Ładu i kolejnych zmian podatkowych, do państwowej kasy wpłynie mniej pieniędzy. Rząd stoi przed poważnym problemem, bo nie ma skąd pożyczyć pieniędzy – krajowy rynek obligacji nie wygląda dobrze.
Inwestorzy zagraniczni od kilku miesięcy systematycznie zmniejszają w swoich portfelach udział obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów próbuje odwrócić ten trend – negocjuje z inwestorami z Austrii i Niemiec, by zachęcić ich do kupna rządowych kuponów. Wynikiem tych rozmów może być emisja obligacji w obcej walucie – rządowi specjaliści nie wykluczają, że jeszcze w tym roku wypuszczą papiery skarbowe w euro.
Sytuacji na pewno nie poprawia fakt, że w Polsce od dwóch miesięcy nie mamy ministra finansów. Premier zdymisjonował poprzedniego szefa tego resortu – Tadeusza Kościńskiego i obecnie sam pełni tę funkcję. Inwestorzy zagraniczni potrzebują konkretnego partnera do rozmów, a nie tylko człowieka, który zajmuje to stanowisko w ramach zastępstwa.
W Ministerstwie Finansów jest coraz więcej problemów i wyzwań. Nie brakuje też pomysłów na nowe działania. Na kongresie Impact 2022 w środę 11 maja premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych obligacji – jednorocznych z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej NBP oraz dwuletnich z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły nowej oferty mają zostać podane pod koniec maja, zaś sprzedaż sprzedaż obligacji rozpocznie się na początku czerwca.
Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/rzad-ma-powazny-problem-krajowy-rynek-obligacji-jest-wyniszczony/k97j3v6
KREDYTY HIPOTECZNE
8. KONIEC WIBOR-U – CZY TO KREDYTOWA PUŁAPKA?
Premier Morawiecki zapowiedział program ratowania kredytobiorców, jednocześnie ogłaszając koniec WIBOR-u. Od 1 stycznia 2023 r. WIBOR ma zastąpić „Transparentna stawka, pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight”. Nowa stawka ma być dużo korzystniejsza dla kredytobiorców – według szacunków premiera mają oni zaoszczędzić ok. 1 mld zł. Choć brzmi to imponująco, realne oszczędności kredytobiorców będą niewielkie. HRE Investments wylicza, że nowy wskaźnik doprowadzi do ograniczenia oprocentowania kredytów zaledwie o 0,2-0,3 pp.
Szef PFR Paweł Borys wyjaśnia, że rząd chciałby, aby nowy wskaźnik został wypracowany przez sektor bankowy i GPW Bechmark. Jednocześnie sugeruje, że jeśli to nie nastąpi, WIBOR ma zastąpić stawka POLONIA. Jest to średnia oprocentowania niezabezpieczonych depozytów międzybankowych. Obecnie wynosi ona 4,1%.
Eksperci szacują, że zmiana wskaźnika nastąpi tak naprawdę w najgorszym dla kredytobiorców momencie – gdy podwyżki stóp procentowych się skończą. Sam prezes Glapiński sygnalizował, że w 2023 r. RPP raczej będzie je obniżać. Dlatego w projekcie rządu widać raczej ruch marketingowy niż faktyczną pomoc dla kredytobiorców.
Potwierdza to wprowadzenie specjalnych wakacji kredytowych. Mają one polegać na tym, że cztery razy w roku rata kredytowa będzie przesunięta do spłaty bez odsetek. Jeśli kredytobiorcy wykorzystają te środki np. na wyjazd na wakacje, podbiją w ten sposób konsumpcję, która z kolei… nakręca inflację. A wyższa inflacja to oczywiście impuls do kolejnych podwyżek stóp procentowych. W ten sposób błędne koło będzie się zamykać.
Więcej informacji: https://spidersweb.pl/bizblog/likwidacja-wibor-gpw-benchmark-raty-kredytow/h
9. KONIEC WIBOR-U, A NA GIEŁDZIE PANIKA
Informacja premiera Morawieckiego o zmianie WIBOR-u wywołała na giełdzie panikę. Tylko w godzinę Indeks WIG-Bank stracił ponad 6%:
Skąd tak duże spadki? W swoim przemówieniu premier zarzucił bankom wypracowanie „niesprawiedliwych zysków”. Zdają się to potwierdzać wyniki sektora bankowego za 2021 r. Choć był to trudny rok, według szacunków GUS-u banki wypracowały łącznie 8,9 mld zł zysku netto. W samym styczniu 2022 r. zysk sektora bankowego wyniósł aż 1,66 mld zł. A to oznacza, że tylko w ciągu jednego miesiąca, banki zarobiły pięć razy więcej niż w całym 2020 r.
Premier nawiązał także do śmiesznie niskiego oprocentowania depozytów. Rząd, który kontroluje dwa największe polskie banki, czyli PKO BP i Pekao, zaczął już wywierać presję na konkurencję, oferując lepiej oprocentowane konta oszczędnościowe. Kolejne miesiące pokażą, czy sektor bankowy wprowadzi w swoich ofertach zmiany korzystne dla konsumentów.
Więcej informacji:https://spidersweb.pl/bizblog/kredyty-koniec-wibor-kredytobiorcy/
10. RZĄDOWY PAKIET UDERZY W NOWYCH NABYWCÓW NIERUCHOMOŚCI
Rząd ogłosił nowe rozwiązania dla kredytobiorców, które mają im pomóc złagodzić skutki wysokich stóp procentowych. Pomysły rządu objęły wakacje kredytowe, zmianę stawki WIBOR oraz program dopłaty do kredytów. Niestety – uderzą one w osoby, które dopiero myślą o zaciągnięciu kredytu.
Każdy z elementów rządowego programu oznacza dla banków większe koszty lub mniejsze przychody. Ktoś będzie musiał za to zapłacić – i najpewniej będą to osoby, które jeszcze nie mają kredytu, ale planują go zaciągnąć. Zwykle banki mają do dyspozycji 3 rozwiązania – obniżyć oprocentowanie depozytów, zwiększyć opłaty bankowe lub podnieść oprocentowanie kredytów. Ponieważ rząd ma na celowniku pierwszą opcję i ostrzega banki przed tym rozwiązaniem, najbardziej prawdopodobne jest więc zwiększenie opłat i podniesienie oprocentowania kredytów.
Jeśli banki zwiększą swoje marże, wpłynie to bardzo negatywnie na rynek hipoteczny. Będzie to kolejny czynnik (po podwyżkach stóp procentowych i zmianie wyliczania zdolności kredytowej), który ograniczy dostępność hipotek. Wiele osób, które szykowały się do zakupu swojego pierwszego mieszkania, będzie zmuszonych do odłożenia swojego marzenia na jakiś czas.
Więcej informacji: https://heritagere.pl/rzadowy-pakiet-pomoze-zadluzonym-ale-uderzy-w-nowych-nabywcow/
11. POPYT NA MIESZKANIA MOŻE SPAŚĆ NAWET O 30%
Analitycy PKO BP przedstawili właśnie raport „Zdolność kredytowa po nowemu pozwoli na znacznie mniej”. Przedstawiają w nim wyliczenia NBP, z których wynika, że zakupy z wykorzystaniem kredytu stanowiły w 2021 r. ok. 60–70% transakcji zakupu nieruchomości.
Jednocześnie, po wprowadzeniu rekomendacji KNF, uległy zmianie warunki obliczania zdolności kredytowej. Szacuje się, że ok. 60% kupujących będzie miało znacząco niższą zdolność nabywczą. Dla przeciętnie zarabiającej pary z dzieckiem, przy 20% wkładzie własnym, do tej pory możliwy był zakup mieszkania od 120 do 160 m2. Obecnie, przy takich samych zarobkach, możliwy jest zakup mieszkania 50–70 m2. Te wszystkie czynniki sprawiły, że analitycy spodziewają się drastycznego spadku popytu na mieszkania.
Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/29883/zdolnosc-kredytowa-polakow-rynek-nieruchomosci
12. KREDYT O STAŁEJ STOPIE – CZY TO DOBRE ROZWIĄZANIE?
Kolejne podwyżki stóp procentowych sprawiły, że wielu kredytobiorców rozważa zaciągnięcie kredytu ze stałym oprocentowaniem. Od początku 2022 r. zainteresowanie tego typu kredytami wzrosło o ponad 40%:
Czy to jednak dobry moment, by przejść na takie rozwiązanie? Na pewno trzeba wziąć pod uwagę 3 ważne kwestie:
- Formalności, koszty i czas oczekiwania – procedura zmiany stopy na stałą może trochę potrwać. Wiąże się też z kolejnymi dokumentami i sprawdzaniem zdolności kredytowej. Warto się zastanowić, czy gra jest warta świeczki.
- Obniżki stóp procentowych – one kiedyś nastąpią. Trzeba wziąć pod uwagę, jak będziemy się czuć, gdy za kilka lat dojdzie do sytuacji, w której stopy drastycznie idą w dół. Czy kredyt ze stałą stopą pozwoli nam wtedy spać spokojnie?
- Rządowy program pomocy kredytobiorcom – nie obejmuje on osób, które zaciągnęły kredyt ze stałą stopą. Jeśli kredytobiorca chce skorzystać z wakacji kredytowych, mając stałe oprocentowanie, nie może tego zrobić.
Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/kredyt-o-stalej-stopie-czy-to-dobre-rozwiazanie-trzy-kwestie/
INSTYTUCJE FINANSOWE
13. REVOLUT ZNIKA Z RYNKU – ALE NIE DO KOŃCA
Revolut – brytyjski fintech zostanie wkrótce zastąpiony przez Revolut Bank. Już 1 lipca 2022 r. nastąpi migracja kont klientów do nowej instytucji. Wszystkie konta zostaną przeniesione, ale obecne numery IBAN klientów nie ulegną zmianie. Osoby korzystające z innych usług oferowanych przez Revoluta nadal będą miały do nich dostęp, tyle że pod nowym szyldem. Środki klientów do kwoty 100 tys. euro zostaną objęte bankowym systemem gwarancji depozytów.
Jedną z najpoważniejszych zmian, którą szykuje Revolut Bank, jest rozpoczęcie współpracy z nowym brokerem ubezpieczeniowym – Revolut Insurance Europe UAB. Zmieni on strukturę dostępnych ubezpieczeń, ale zakres i warunki ochrony pozostaną bez zmian. Przejście na nowego brokera nie będzie wymagało od klientów żadnych formalności. Nie wiąże się także z dodatkowymi kosztami.
Więcej informacji: https://www.telepolis.pl/fintech/wydarzenia/revolut-payments-bank-zmiany-koniec
Przy okazji tematu Revoluta – oto link, z którego dowiesz się więcej o rosyjskich powiązaniach tego fintechu. Warto przeczytać! https://subiektywnieofinansach.pl/revolut-kryzys-wizerunkowy-rosyjskie-pochodzenie-revoluta-i-kapital/
14. UPADA BANK ROSYJSKICH OLIGARCHÓW
Dziennik „Financieele Dagblad” podał informację, że Amsterdam Trade Bank ogłosił upadłość. Właścicielami banku są znani rosyjscy oligarchowie, którzy znaleźli się na liście osób i instytucji objętych sankcjami. Ale to nie wszystko – po inwazji Rosji na Ukrainę bank stracił wielu swoich klientów. To wszystko spowodowało, że ma ogromne problemy finansowe.
Bank ma około 26 tys. klientów – ich oszczędności są szacowane na 400 mln euro. Od upadku banku nie mają oni dostępu do swoich pieniędzy. Niewielką pociechą może być to, że mają zagwarantowane depozyty w wysokości maksymalnie 100 tys. euro przez Holenderski Bank Centralny.
Więcej informacji: https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/sankcje-na-rosje-amsterdam-trade-bank-oglosil-upadlosc-5685076
15. METLIFE CZĘŚCIĄ GRUPY NN
Działająca od 26 lat w naszym kraju Grupa NN kupiła MetLife. Docelowo spółki mają się połączyć i stworzyć zupełnie nową jakość usług. Do zakończenia procesu połączenia obie firmy będą działać odrębnie.
Zmiana nie wymaga od klientów żadnych działań – wszystkie zawarte umowy nadal obowiązują, działają też dotychczasowe portale internetowe, a firma w dalszym ciągu mieści się w tej samej siedzibie. Klientów mają także obsługiwać ci sami agenci.
Największa zmiana dotyczy, póki co, sposobu komunikacji – wszystkie e-maile wysyłane do MetLife mają być przez 6 miesięcy automatycznie przekierowywane na domenę @nn.pl. Agenci mają natomiast kontaktować się z klientami z adresów zakończonych rozszerzeniem @nnfinanse.pl.
Więcej informacji: https://www.metlife.pl/GrupaNN/
INWESTYCJE
16. CZY RZĄD NARZUCI BANKOM WYŻSZE OPROCENTOWANIE LOKAT?
Sektor bankowy jest ostatnio pod ostrzałem rządu. Najpierw premier Morawiecki zapowiedział likwidację WIBOR-u, a teraz zagroził, że jeżeli banki nie podniosą śmiesznie niskiego oprocentowania depozytów, rząd wyda specjalne prawo, które je do tego zobowiąże. Według premiera oprocentowanie lokat powinno sięgać 3-4%. Większość banków ma w swojej ofercie produkty oprocentowane 0,01%. Przy obecnej inflacji pieniądze tracą na wartości praktycznie na naszych oczach.
Rząd uważa, że „relacja między wysokością odsetek za kredyt a lokatami jest nieprawidłowa” i że „niepodnoszenie oprocentowania lokat przez banki jest oburzające”. Owszem, tyle że jest zgodne z interesem banków, który polega na chęci zarabiania. Jeśli więc rząd chce narzucić bankom wyższe oprocentowanie lokat, musi to zrobić za pomocą ustawy. Czy taki scenariusz ma szansę się ziścić? Nie wiadomo. Póki co próbuje zachęcać banki do zmiany oprocentowania, ale jak na razie bez większego efektu.
Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/29864/oprocentowanie-depozytow-rzad-kontra-banki
EMERYTURY
17. BITCOIN W PORTFELU DŁUGOTERMINOWYM? W USA BĘDZIE TO MOŻLIWE
Bardzo ciekawa informacja zza oceanu – w ramach amerykańskich funduszy emerytalnych już wkrótce będzie można inwestować w Bitcoina. Fidelity Investments w połowie roku zaoferuje swoim klientom możliwość umieszczenia Bitcoinów w swoim emerytalnym planie oszczędnościowym 401(k). Eksperci doradzają dużą ostrożność – plan 401(k) co do zasady ma gromadzić środki na emeryturę. Bitcoin pozostaje natomiast bardzo niestabilną inwestycją, która może przynieść zarówno spore dochody, jak i duże straty.
Więcej informacji: https://www.cnbc.com/2022/04/26/fidelity-offers-401k-investors-access-to-bitcoin-a-retirement-plan-first.html
18. POWSTANIE CENTRALNA EWIDENCJA EMERYTALNA? PAŃSTWO CHCE POKAZAĆ OBYWATELOM, ILE UZBIERALI NA EMERYTURĘ
Nowy portal internetowy, którego projekt znalazł się na stronie rządu, ma „zasysać” dane o oszczędnościach, które zgromadziliśmy. I to nie tylko tych na emeryturę. Pomysł nie spotkał się z ciepłym przyjęciem – po skoku na pieniądze z OFE trudno się zresztą temu dziwić.
Po co w ogóle ma powstać Centralna Ewidencja Emerytalna? Według założeń po to, by dać Polakom „narzędzie do zarządzania całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o etapie życia, który rozpocznie się wraz z zakończeniem aktywności zawodowej”. Szkopuł w tym, że ani IKE, ani PPK ani IKZE nie są programami ściśle emerytalnymi. Istnieje więc obawa, że skoro rząd traktuje je jakoś środki na emeryturę, w którymś momencie zapowie, że najlepiej będzie je „skonsolidować” pod szyldem ZUS.
Z jednej strony brzmi absurdalnie, ale z drugiej… trudno ufać rządowi, który przez swoje decyzje to zaufanie regularnie traci.
Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/centralna-ewidencja-emerytalna-rzad-policzy-nasze-prywatne-oszczednosci/
CIEKAWE LINKI
19. INTERESUJĄCY PORTAL POŚWIĘCONY INFLACJI
Wszyscy zainteresowani tematem inflacji mogą poszerzyć swoją wiedzę dzięki portalowi: https://www.inflacja.pl/. Strona opisuje rzeczywisty wpływ inflacji na finanse osobiste, kredyty oraz inwestycje.
Na stronie znajduje się już kilkadziesiąt merytorycznych artykułów. Oto kilka ciekawych propozycji do przeczytania:
Jaka była inflacja w Polsce w przeszłości? Dane średnioroczne (5- i 10-letnie)
Mityczny milion na emeryturze (czyli czego nie powiedzą w banku)
Wynagrodzenia w Polsce na tle inflacji – analiza (1950-2021)
Jaką policzyć realną wartość oszczędności w przyszłości?
20. KONIEC MONOPOLU DOLARA NA ŚWIECIE?
W związku z wojną i sankcjami część obserwatorów wieszczy koniec dolara jako waluty bazowej w światowej gospodarce. Zachęcam do obejrzenia nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=OpoDF4owKjg