Czeka nas powojenna zawierucha gospodarcza. Jakie są perspektywy na najbliższe miesiące? - Szymon Mrugała | Ekspert finansowy
Przejdź do kursu

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – KWIECIEŃ 2022

Dzień dobry!

poprzednie wydanie Biuletynu wysyłałem w czasie dużej niepewności: nie wiedzieliśmy, jak potoczy się wojna na Ukrainie i jak wpłynie na nasze finanse. Dzisiaj wiemy już dużo więcej – przede wszystkim nie spodziewamy się eskalacji konfliktu militarnego na teren naszego kraju (biorąc pod uwagę opinię publiczną, bo nikt nie może być tego w 100% pewien, a każdy z nas może mieć inne zdanie na ten temat). Wiemy również, jak wojna wpłynie na nasze finanse – na stopy procentowe, inflację, bezrobocie oraz PKB. Poznaliśmy nawet pierwsze pomysły rządu na zminimalizowanie negatywnych skutków wojny. Czy dobre? No cóż, w Biuletynach coraz częściej odnoszę się do propozycji rządu dlatego, że coraz bardziej ingeruje w rynek. Nie da się zatem przejść obok tych pomysłów obojętnie. Jeśli piszę o nich krytycznie, to głównie dlatego, że posiłkuję się opiniami niezależnych ekspertów, a nie polityków. 

W sieci pojawiło się już wiele artykułów o „festiwalu obietnic” dotyczących zneutralizowania rosnącego WIBOR–u, który wpływa na wysokość rat kredytów. Do tego mamy komentarze na temat tarczy antyputinowskiej, kolejnych zmian w Polskim Ładzie czy modyfikacji limitu zadłużenia państwa w kontekście zwiększenia wydatków na obronność. Trudno oceniać wszystkie te kwestie jednoznacznie negatywnie lub jednoznacznie pozytywnie.  Widać w nich bowiem zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Jak zawsze zachęcam więc do samodzielnej oceny wszystkich działań i potencjalnych korzyści lub konsekwencji, które będą z nich wynikały.

Chciałbym jednak wskazać na 3 ważne rzeczy, które mogą być pomocne w ocenie sytuacji.

  • Czym innym jest usuwanie przyczyn inflacji, a czym innym walczenie z jej skutkami.
  • Możemy budować społeczeństwo świadome finansowo, które podejmuje niezależne decyzje, bazując na wiedzy – swojej oraz dostępie ekspertów, albo ratować każdego, kto pokusi się na zbyt ryzykowną inwestycję lub kredyt.
  • W przyszłym roku szykują się wybory parlamentarne, a finanse Polski są w coraz gorszym stanie. Bądź więc trzeźwym realistą, przyglądając się propozycjom, które w niedługim czasie pojawią się na scenie politycznej.

A teraz, nie przedłużając, zapraszam do lektury nowego Biuletynu Finansowego. Szczególnej uwadze polecam blok tematyczny z wiadomościami gospodarczymi.

UKRAINA

1. WOJNA W UKRAINIE CHWIEJE GOSPODARKĄ W CHINACH

Atak Rosji na Ukrainę powoduje, że coraz bardziej prawdopodobna wydaje się konfrontacja pomiędzy dwoma blokami – tym skupionym na sojuszu Chin i Rosji, oraz tym, na czele którego stoją Stany Zjednoczone. 

Okazuje się, że z rynku chińskiego zaczynają się wycofywać inwestorzy zagraniczni. Według ekspertów może to oznaczać, że zaczęli patrzeć na Chiny w zupełnie inny sposób niż do tej pory.

Jeszcze w lutym w Chinach załamał się rynek obligacji, w marcu zaś dołączyła do tego sytuacja na rynku akcji. W przypadku rynku obligacji inwestorzy spekulowali, że sankcje nałożone na Rosję blokują rezerwy walutowe w euro i dolarze, więc podejrzewano, że Rosja zaczęła sprzedawać chińskie aktywa. Mniej chętnych na zakup chińskich akcji wiąże się z kolei z obawami, że amerykańskie i europejskie sankcje wobec Rosji odbiją się na Chinach.

Na razie to tylko przypuszczenia, a to, jak dalej rozwinie się sytuacja na chińskim rynku, zależy od przebiegu kryzysu w Rosji. 

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/swiat-u-progu-nowej-zimnej-wojny-niebezpieczny-moment/c2hzhdg

2. INWAZJA ROSYJSKA UDERZY W RYNEK UBEZPIECZEŃ

Wojna w Ukrainie powoduje, że rosną obawy o stabilność ukraińskich firm ubezpieczeniowych i innych dużych instytucji finansowych. Można bowiem przypuszczać, że nie wszystkie straty wojenne zostały wyłączone z odpowiedzialności zakładów ubezpieczeniowych na mocy nowego prawa, które weszło w życie 19 grudnia 2021 roku. 

Spadek popytu na polisy dotknie również zagranicznych ubezpieczycieli działających na terenie Ukrainy. Do grona poszkodowanych zaliczą się z pewnością MetLife, Grupa PZU czy Grupa UNIQA. 

To jednak nie wszystko. Duże firmy ubezpieczeniowe w ramach globalnej ochrony biznesowej chronią korporacje, które działają w Ukrainie. Trudna sytuacja dotyczy więc ubezpieczycieli, których klientami są firmy współpracujące z ukraińskimi kontrahentami (przemysł ciężki, handel, rolnictwo). W związku z tym, że utrzymanie globalnego bezpieczeństwa jest jeszcze bardziej niepewne, wzrosła wysokość składek za ubezpieczenia dla statków udających się w region Morza Czarnego. To z kolei z pewnością odbije się na ostatecznych cenach towarów transportowanych drogą morską.

Więcej informacji: https://alebank.pl/jak-wojna-wplynie-na-ukrainski-sektor-ubezpieczen/?id=407079&catid=18916

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

3. PONURE PROGNOZY EKSPERTÓW NA NAJBLIŻSZE 5 LAT

Według prognoz zebranych przez NBP inflacja w Polsce ma szanse wrócić do normy dopiero w 2025 roku. To zupełnie nowa narracja w stosunku do tej sprzed kilku miesięcy, w której zakładano, że zbicie inflacji ma szansę nastąpić w przyszłym roku. Teraz eksperci mówią, że za rok ceny będą jeszcze wyższe niż teraz. 

Kiepskie wiadomości dotyczą też kredytobiorców. Niewiele bowiem wskazuje na to, że w 2023 roku spadnie oprocentowanie kredytów. Szacunki na następne 12 miesięcy zakładają stopy procentowe na poziomie 4,11–5,49 proc. Na 2024 rok scenariusze dla stopy referencyjnej NBP też wciąż są wysokie i mieszczą się w przedziale między 3,19–5,04 proc.

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/nbp-opublikowal-wyniki-ankiet-prognostycznych-ponure-perspektywy-na-najblizsze-5-lat-6753208219822592a.html

4. ROSNĄ KOSZTY WYCHOWANIA DZIECKA

Centrum im. Adama Smitha oszacowało, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w 2021 roku (do osiągnięcia pełnoletniości) mieścił się w przedziale od 211,1 do 253,8 tys. złotych, a dwójki dzieci – 422,2 tys. złotych. W ciągu ostatniego roku koszty te jednak wzrosły – i nic w tym dziwnego, bo 80 proc. wydatków związanych z wychowaniem dziecka dotyczy żywności, mieszkania, transportu i łączności oraz edukacji.

W kolejnych latach pieniędzy na utrzymanie dziecka będzie jeszcze mniej. Jest to związane nie tylko ze wzrostem cen i kosztów życia, ale przede wszystkim z pogłębiającą się zapaścią demograficzną. Jej skutek będzie dotkliwy dla młodego pokolenia, bo to właśnie ono zostanie obarczone coraz wyższymi podatkami na sfinansowanie rosnących kosztów utrzymania systemu emerytalnego i rentowego. Jak podkreślają autorzy raportu „w wyniku podwyższania opodatkowania spada siła nabywcza gospodarstwa domowego, zwłaszcza na dorobku i planującego posiadanie dzieci”.

Więcej informacji: https://www.money.pl/pieniadze/wychowanie-dziecka-drogie-jak-nigdy-niepokojace-dane-z-najnowszego-raportu-6646009866095168a.html

5. PIS PLANUJE OBNIŻKĘ PIT Z 17 PROC NA 12 PROC.

Zapowiadają się kolejne zmiany w systemie podatkowym. Pomysły obozu rządzącego obejmują obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc., likwidację ulgi dla klasy średniej i zmianę naliczania składki zdrowotnej dla prowadzących działalność gospodarczą. (Chodzi o przedsiębiorców rozliczających się według podatku liniowego, karty podatkowej oraz ryczałtowców).

Bez zmian mają pozostać dwie najlepiej oceniane zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Chodzi oczywiście o kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł i II próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/rzad-znow-zamiesza-w-podatkach-pis-planuje-obnizke-pit-z-17-do-12-proc/xec6z2q

6. POLSKI ŁAD WYMAGA POPRAWEK DO JUŻ ISTNIEJĄCYCH POPRAWEK

Opiniująca poprawki do Polskiego Ładu Krajowa Izba Doradców Podatkowych skierowała do rządu prośbę o wstrzymanie się z wprowadzaniem ich w życie. Powód? Dotychczasowe poprawki… wymagają kolejnych poprawek.

KIDP podkreśla, że samych zastrzeżeń jest kilkanaście, jednak to nie wszystko. Eksperci podatkowi mieli tylko 10 dni na przeprowadzenie konsultacji społecznych – to zbyt krótki czas, by rzetelnie omówić propozycje zmian. Za mało czasu na przystosowanie się do nowych regulacji będą mieli także pracodawcy. Według Izby między innymi z tego powodu zmiany powinny zacząć obowiązywać nie od lipca, tylko od października 2022 roku. Jej zdaniem teraz należy dopracować nowe założenia, żeby za kilka miesięcy nie okazało się, że Polski Ład znów trzeba poprawiać.

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/potrzebne-poprawki-do-poprawek-polski-lad-stal-sie-karykatura-samego-siebie-6755366986664544a.html

7. 5 WAŻNYCH TRENDÓW, Z KTÓRYMI MUSZĄ SIĘ MIERZYĆ PRZEDSIĘBIORCY

Potrzeby klientów i rynek zmieniają się tak szybko, że aby zostać w grze, przedsiębiorcy muszą wykazać się dużą elastycznością. W obecnych czasach przyszły sukces przedsiębiorców będzie zależał od zrozumienia i przystosowania się do następujących trendów:

E-commerce i zakupy online 

Pierwszy ważny trend dotyczy obecności w sieci. Działalność online przestała być opcją – z powodu pandemii i zmieniających się przyzwyczajeń konsumentów coraz częściej jest obowiązkowa. 77% badanych internautów kupuje online – to jasny znak, że klient czeka na przedsiębiorcę właśnie w internecie. Dodatkowo aż 32% badanych kupuje rzeczy w serwisach zagranicznych. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by skierować ofertę dla konsumentów z innych krajów.  

Praca zdalna lub hybrydowa

Drugi ważny trend dotyczy możliwości pracy zdalnej. Dzięki pandemii wielu pracowników zakosztowało tego przywileju i wcale nie chce z niego rezygnować. Według badania Pracuj.pl „Polacy w nowym środowisku pracy” 9 na 10 ankietowanych nie chce wracać do modelu pracy w pełni stacjonarnego. Przed pracodawcami stoją więc nowe wyzwania. Najważniejsze to stworzyć miejsce pracy na tyle elastyczne, by umożliwić pracę zdalną przynajmniej w częściowym zakresie. W dalszej kolejności – zmienić podejście do systemu motywacji pracowników i dostosować oferty pracy do nowych potrzeb kandydatów. 

Przejrzysta komunikacja

Kolejny ważny trend, o którym muszą wiedzieć przedsiębiorcy, to potrzeba przejrzystej komunikacji w firmach. Biorąc pod uwagę, że coraz częściej pracujemy zdalnie, skuteczne narzędzia i aplikacje do komunikacji są ważne, jak jeszcze nigdy dotąd. Jeśli przedsiębiorcy nie chcą wypaść z obiegu, muszą zadbać o to, by komunikacja w ich organizacji była prosta, szybka i przejrzysta.

Subskrypcje

Przedostatni trend, który warto mieć na uwadze, to rosnąca popularność subskrypcji. Nowoczesne społeczeństwo odchodzi od konieczności posiadania sprzętów i oprogramowania w stronę płatnego używania. Dzięki takiemu rozwiązaniu obcinamy koszty i zwiększamy elastyczność naszej firmy.

Gig-ekonomia

Gig-ekonomia to inaczej obejmowanie tymczasowych stanowisk przez niezależnych specjalistów. Współpraca trwa zazwyczaj tyle, ile realizowany projekt. Eksperci przewidują, że do 2025 r. aż 15% pracowników na świecie będą stanowić osoby pracujące właśnie w takim modelu. Korzystanie z tego typu specjalistów pomaga zwiększyć elastyczność firmy i znacząco obniżyć koszty. Nie musimy zatrudnić na stałe osoby, której usługi będą nam potrzebne tylko przez jakiś czas. 

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/subskrypcje-w-firmach-hp-instant-ink/

8. PREMIER MORAWIECKI LICZY NA POROZUMIENIE Z KOMISJĄ EUROPEJSKĄ

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. 

Plan Polski został przedstawiony Komisji Europejskiej na początku maja 2021 roku, a termin jego zatwierdzenia przez KE minął 3 sierpnia 2021 r. Zatwierdzenia planu nie ma zresztą do tej pory. Premier Morawiecki tłumaczy, że wynika to z braku porozumienia. Spodziewa się go jednak jeszcze w tym miesiącu, a najpóźniej – do końca czerwca 2022 roku.

Więcej informacji: https://alebank.pl/krajowy-plan-odbudowy-premier-morawiecki-liczy-na-porozumienie-z-ke-w-kwietniu-badz-na-poczatku-maja/

9. CZEKA NAS „ZAWIERUCHA GOSPODARCZA”

To pierwsze tak mocne słowa szefa rządu. Przewidywana bardzo wysoka inflacja przy jednoczesnej stagnacji w PKB zakłada, że musimy się przygotować na wyrzeczenia i na to, że pieniędzy będziemy mieć jeszcze mniej niż teraz. 

Premier przyznał, że trwają prace nad przygotowaniem „tarczy antyputinowskiej”. Jej założeniem jest obrona polskiej gospodarki przed ekonomicznymi skutkami wojny w Ukrainie. Skala spodziewanego kryzysu zależy oczywiście od tego, jak długo potrwa wojna.

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące kryzysu, to ekonomiści z BOŚ Banku twierdzą, że dwucyfrowa inflacja czeka nas przez większą część 2022 roku. Ci z banku BNP Paribas twierdzą z kolei, że gospodarka Polski urośnie w tym roku tylko o 3,5 proc. (w stosunku do 5 proc. rok wcześniej). 

Negatywnie na wzrost gospodarczy może wpływać większa niepewność, która zniechęca firmy do inwestowania, a konsumentów do wydawania pieniędzy na dobra trwałe. 

Więcej informacji: https://www.money.pl/banki/premier-w-koncu-przyznal-cos-czego-obawialismy-sie-od-dawna-6748188312443648a.html

10. CZY CZEKA NAS STAGFLACJA?

Agencja Fitch zakłada, że PKB w 2022 r. urośnie o 3,3 proc., a ceny wzrosną aż o 10 proc. Czy Polskę spotka stagflacja, czyli sytuacja, w której wysoka inflacja następuje w tym samym czasie, co duże spowolnienie gospodarki? Na świecie są analitycy, którzy przewidują właśnie taki scenariusz. Z badania przeprowadzonego przez Bank of America Corp. aż 62% ankietowanych spodziewa się stagflacji. Zaufanie do globalnego wzrostu gospodarczego jest obecnie najniższe od lipca 2008 r. 

Wybuch wojny w Ukrainie nie pomógł Polskiej gospodarce – globalni inwestorzy poszukują bardziej stabilnych rynków. Także krajowi inwestorzy szukają dywersyfikacji swojego kapitału za granicą. Nic dziwnego, że póki co nasza waluta jest słaba. Globalne agencje przewidują, że inflację uda się wyhamować dopiero w przyszłym roku. Nad naszą gospodarką wiszą więc czarne chmury, które nie znikną zbyt szybko…

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/nad-polska-zbieraja-sie-czarne-chmury-pojawilo-sie-kolejne-ostrzezenie-6750016809704256a.html 

11. INFLACJA WYMYKA SIĘ SPOD KONTROLI

Siódma podwyżka stóp procentowych z rzędu była wyższa, niż przewidywali ekonomiści. Wzrosła bowiem o 100 punktów bazowych, a nie o 50 lub 75, których się spodziewali. Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej powiedział, że podwyżki są skoncentrowane na okiełznaniu inflacji. Sławomir Dudek, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju twierdzi jednak, że inflacja wymknęła się już spod kontroli, o czym świadczą kwartalne prognozy NBP w sprawie inflacji. Żadna z tych prognoz się nie sprawdziła.

źródło: PAP

Według prognoz Adama Glapińskiego szczyt inflacji przypadnie na czerwiec. W kolejnych miesiącach spodziewa się jej spadku. Sławomir Dudek ma jednak co do tego wątpliwości i zachęca, by bardzo ostrożnie planować budżet. Nie wyklucza bowiem scenariusza, w którym stopa referencyjna znajdzie się na dwucyfrowym poziomie.

źródło: PAP

Więcej informacji: https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/inflacja-w-polsce-stopy-procentowe-slawomir-dudek-ekonomista-for-komentuje-5667052

12. ZMIANY W KONSTYTUCJI – POJAWI SIĘ POZWOLENIE NA WZROST ZADŁUŻENIA PAŃSTWA?

PIS planuje wprowadzić w życie projekt, który zakłada, że przy wyliczaniu państwowego długu publicznego zostanie wyłączone finansowanie potrzeb obronnych państwa. Obecnie wyliczanie długu reguluje ustawa zasadnicza, która jasno określa, że dług nie może przekroczyć 60 proc. PKB. 

Premier Mateusz Morawiecki wprowadzenie projektu w życie jest konieczne, bo Polska musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Będzie ono jednak wymagało ogromnych zakupów zbrojeniowych, wycenianych na kilkaset miliardów złotych.

Sławomir Dudek ostrzega, że planowane przez PIS zmiany w Konstytucji dotyczące limitu długu to furtka do destabilizacji finansowej kraju. Upatruje w nich także próby wykorzystania wojny do likwidacji ostatniego bezpiecznika w finansach państwa. Dziś ten bezpiecznik jest hamulcem, który nie pozwala politykom składać nierealnych finansowo obietnic wyborczych. 

Więcej informacji: https://www.rp.pl/budzet-i-podatki/art36049671-rzad-chce-przyzwolenia-na-wzrost-zadluzenia-panstwa

KREDYTY HIPOTECZNE

13. PRZEZ ROSNĄCE OPROCENTOWANIE SPADA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA POLAKÓW

Działania RPP, mające na celu wyhamować inflację, powodują spore zamieszanie na rynku kredytów hipotecznych. Zeszłoroczne ujemne stopy procentowe, które wręcz zachęcały do zadłużania się na zakup lub budowę nieruchomości, są – i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo pozostaną – przeszłością. 

Obecne stopy procentowe są zmorą dla wielu kredytobiorców. Dla tych, którzy planowali zakup nieruchomości – potężnym hamulcem, jeśli chodzi o ich zdolność kredytową. 

źródło: bankier.pl

Szacunki ekspertów zakładają, że stopy procentowe na pewno będą rosły do końca tego roku. Nie wiadomo jednak, czy w 2023 roku sytuacja się ustabilizuje – prognozy są tutaj mocno niejednoznaczne.

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-hipoteczny-z-dochodem-11-5-tys-zl-jaka-zdolnosc-Marzec-2022-8307462.html

14. PROPOZYCJE ZMIAN NA RYNKU KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

W związku z zawirowaniami związanymi z inflacją i rosnącymi stopami procentowymi wiele osób i instytucji uważa, że trzeba wprowadzić zmiany. Mają one dotyczyć oczywiście rynku kredytów hipotecznych, by ten był bezpieczniejszy dla kredytobiorców. 

Zmiany zaproponowane przez rząd obejmują:

– dopłaty do kredytów dla najgorzej zarabiających,

– ograniczenie marż kredytowych na kilka miesięcy.

Zbigniew Jagiełło, były prezes PKO BP, ma propozycje dwóch innych zmian:

– doprowadzenie do dominacji kredytów opartych na stałej stopie oprocentowania,

– powołanie Krajowego Funduszu hipotecznego, aby wprowadzić specjalne regulacje na kredyty hipoteczne zaciągane przez kredytobiorców po raz pierwszy w życiu. 

Z kolei Donald Tusk proponuje zamrożenie rat po tegorocznych podwyżkach stóp procentowych.

Które z nich wejdą w życie (i czy w ogóle)? O tym przekonamy się zapewne już niebawem. 

Więcej informacji: https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28312341,nieoficjalnie-rzad-szykuje-wsparcie-dla-kredytobiorcow-chodzi.html

https://www.money.pl/banki/zbigniew-jagiello-dla-money-pl-rynek-kredytow-hipotecznych-wymaga-zmian-to-moja-propozycja-6756746202131072a.html

https://twitter.com/donaldtusk/status/1512043125933580292?t=8GyZ3OugmyXZhpvOZiiZKw&s=19

NIERUCHOMOŚCI

15. POLACY KUPUJĄ NIERUCHOMOŚCI ZA GRANICĄ

Zagraniczne agencje nieruchomości przeżywają potężne zainteresowanie ze strony Polaków. Niektóre z nich zanotowały w marcu tyle transakcji, co wcześniej w rok. Czym jest spowodowany tak duży popyt na nieruchomości za granicą? Przede wszystkim chęcią lokaty kapitału, ale nie tylko. Coraz więcej rodaków rozważa bowiem przeprowadzkę za granicę na stałe. 

Rok temu za 400 tys. zł można było kupić nieduży apartament nad morzem w Hiszpanii. Dziś ta cena to przeszłość. Popyt jest tak duży, że coraz więcej agencji nie oferuje już zakupu na kredyt, bo nie ma czasu, aby obsługiwać kredytowe formalności.

Najpopularniejsze kraje, w których Polacy kupują nieruchomości to Hiszpania, Włochy, Chorwacja i Malta. Ci z mniej zasobnym portfelem wybierają Bułgarię. Tam cena 39-metrowego mieszkania położonego w Nesebarze, w pierwszej linii brzegowej i z widokiem na morze, kosztuje ok. 49 tys. euro (ponad 220 tys. zł). Dla porównania 44-metrowe mieszkanie w Chorwacji (w regionie Północnej Dalmacji) trzeba zapłacić ponad 111 tys. euro, czyli ponad 530 tys. zł. 

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/polacy-kupuja-na-potege-zagraniczne-mieszkania-schodza-na-pniu-mapa-cen-6751388179110848a.html

16. DEWELOPERZY ZACZYNAJĄ BUDOWAĆ MIESZKANIA NA WYNAJEM

Spadek popytu na mieszkania, który został wywołany wzrostem stóp procentowych, wpłynął na decyzje deweloperów. Ich zdaniem coraz większy potencjał jest na rynku mieszkań na wynajem. Szczególnie w świetle napływu do naszego kraju uchodźców z Ukrainy. Czołowi deweloperzy chcą rozszerzyć swój udział na rynku Private Rented Sector (PRS). Jedynie ATAL nie planuje zmiany swojej strategii – ten deweloper buduje mieszkania, które klienci kupują na własność. Obecna sytuacja niczego nie zmienia. 

W Polsce wynajem mieszkań od firm jest raczej zjawiskiem świeżym, ale w obliczu zmian społecznych i kulturowych ten trend nabiera szybkiego rozpędu. Rosnące stopy procentowe i zmiana sposobu obliczania zdolności kredytowej zmusiły wiele osób do odroczenia marzeń o własnym mieszkaniu. Nie zmienia to jednak tego, że te osoby muszą gdzieś mieszkać – w wielu przypadkach zdecydują się więc na wynajem. 

Na kolejne decyzje deweloperów będzie mieć wpływ zmiana sytuacji w Ukrainie. Najwięksi gracze stale trzymają rękę na pulsie, żeby działać elastycznie. Przy zmieniającym się rynku tylko takie podejście może zagwarantować przetrwanie. 

Więcej informacji: https://strefainwestorow.pl/artykuly/nieruchomosci/20220321/deweloperzy-mieszkania-na-wynajem

17. FIASKO PROGRAMU MIESZKANIE+

Zgodnie z deklaracjami rządu w ramach programu Mieszkanie+ do końca 2019 roku miało powstać 100 tys. nowych mieszkań. Tymczasem do końca października 2021 do użytku oddano tylko 15 tys., a 20,5 tys. znajdowało się w budowie. 

Według kontrolerów z Najwyższej Izby Kontroli przyczyny porażki rządowego programu są dwie. Pierwszą z nich jest brak skutecznych i spójnych ze sobą rozwiązań prawnych. Drugą – opieszałość we wdrażaniu aktów wykonawczych.

W przygotowanym przez NIK raporcie można przeczytać, że jednym z najistotniejszych problemów w Polsce jest brak stabilności mieszkaniowej. Niestety to właśnie aspekt mieszkaniowy w dużym stopniu determinuje wybory Polaków. Nie tylko te rodzinne czy zawodowe, ale też ogólnej jakości i komfortu życia. 

I chociaż w latach 2011–2019 liczba ogólnie oddanych do użytku mieszkań wzrosła o 58 proc., na koniec 2019 roku deficyt mieszkaniowy wciąż wynosił 641 tys. mieszkań. Nic nie wskazuje na to, by w krótkim czasie miałoby się to zmienić. Zwłaszcza przy obecnych cenach – zarówno samych mieszkań, jak i wykończenia czy wyposażenia…

Więcej informacji: https://finanse.wp.pl/porazka-programu-mieszkanie-plus-zamiast-100-tys-mieszkan-tylko-15-tys-6750324203711296a

18. BAZA DANYCH Z LICZBĄ MIESZKAŃ W PORTALACH OGŁOSZENIOWYCH

Pojawiła się bardzo ciekawa baza danych, która prezentuje wykres liczby mieszkań na sprzedaż i na wynajem na podstawie ogłoszeń w popularnych portalach. Na stronie znajdziemy dane od 2019 roku. Możemy na niej sprawdzić mieszkania dostępne w różnych miastach Polski. To przydatne narzędzie, które pomoże w określeniu tego, jak w danej chwili wygląda sytuacja na rynku nieruchomości.

Więcej informacji: https://olxdata.azurewebsites.net/wszystkie/mieszkania

INWESTYCJE

19. JAK SOBIE RADZĄ KRAJOWE FUNDUSZE INWESTYCYJNE?

W marcowych wynikach funduszy inwestycyjnych nie widać już paniki spowodowanej wojną w Ukrainie:

Zwłaszcza rynek akcji odbił się po przejściowych spadkach wywołanych konfliktem za naszą granicą. Inwestorzy mogli zobaczyć wzrosty na głównych indeksach, a to przełożyło się na dobre wyniki funduszy akcyjnych.

Kolejny ważny czynnik, który ma wpływ na rynek akcji, to nowa, największa od wybuchu epidemii, fala zakażeń koronawirusem w Chinach. Niedługo odczujemy jej skutki także w Europie – czekają nas spore opóźnienia w dostawach i przerwy w łańcuchach dostaw. Właśnie dlatego inwestorzy zaczęli się pozbywać chińskich akcji z portfeli, a to być może skłoni rząd Państwa Środka do lepszego stymulowania wzrostu gospodarczego. 

Na rynku obligacji wciąż trwają przeceny, co odbiło się negatywnie na wynikach funduszy dłużnych. Najwięcej straciły fundusze inwestujące w polskie długoterminowe papiery skarbowe, oraz te, które mają w portfolio ekspozycję na rosyjskie papiery dłużne. Nie ma co liczyć na poprawę wyniku funduszy obligacji – ekonomiści przewidują, że inflacja w kolejnych miesiącach wciąż będzie wysoka, a jej szczyt mamy jeszcze przed sobą. 

Podsumowując – choć klimat inwestycyjny nie zapowiadał się obiecująco, fundusze inwestycyjne dały w marcu zarobić. 

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/raporty/29756/wyniki-funduszy-inwestycyjnych-marzec-2022

UBEZPIECZENIA

20. WYŁUDZILI 65 MLN ZŁOTYCH. TERAZ ZA TO ODPOWIEDZĄ

Śląska policja zatrzymała pięciu mężczyzn, którzy w latach 2012–2015 pośredniczyli przy zawieraniu umów na ubezpieczenia na życie. Wysokość miesięcznych składek z podpisanych umów wynosiły 1–5 tys. zł, co pozwalało na wyłudzenie jednorazowej prowizji w wysokości nawet 50 tys. zł. Zdarzało się też, że dane jednej osoby widniały na kilku różnych umowach.

Podejrzani podpisali prawie 2500 fikcyjnych umów, za które otrzymali 65 mln zł prowizji. Prokuratura Regionalna w Katowicach postawiła im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw ubezpieczeniowych. Jeden z mężczyzn usłyszał też zarzut założenia i kierowania grupą przestępczą. Wszystkim zatrzymanym grozi 10 lat więzienia. 

Więcej informacji: https://www.pb.pl/pieciu-mezczyzn-odpowie-za-wyludzenie-65-mln-zl-1146458

21. CZY W CZASIE WOJNY ZADZIAŁA UBEZPIECZENIE?

Z powodu wojny, która toczy się za naszą granicą, wiele osób zastanawia się, czy w czasie konfliktów zbrojnych obowiązują ubezpieczenia. Niestety – większość polis wyklucza przyjęcie odpowiedzialności w przypadku ryzyka wojennego. To jedno z powszechnych wykluczeń, które znajdziemy praktycznie u każdego ubezpieczyciela. Są jednak pewne wyjątki. 

Polisa na życie 

W treści polis największych towarzystw ubezpieczeniowych bardzo często pojawiają się zapisy, że ubezpieczenie nie zadziała, jeśli doszło do „aktywnego”, „świadomego” lub „celowego” uczestnictwa w działaniach zbrojnych i aktach terroru. To daje pole do manewru, jeśli byliśmy uczestnikami wojny mimowolnie. Warto doczytać, jak to dokładnie wygląda w naszej umowie – czasami wyłączeniem jest samo przebywanie na terenie objętym wojną. 

Polisy turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne bardzo często obejmują opcję tymczasowej ochrony na wypadek wojny. Przez ustalony okres (np. 7 dni) ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia, hospitalizacji i transportu do Polski, jeśli w kraju, w którym przebywamy, wybuchnie wojna. 

OC samochodu 

Polisa OC to bardzo szczególna forma ubezpieczenia, której działanie jest opisane w specjalnej ustawie. Nie ma OWU, dlatego nie zawiera wykluczeń wojennych. Twoja polisa OC nie przestanie więc obowiązywać, jeśli w naszym kraju wybuchnie wojna. 

Warto przejrzeć OWU polis i ubezpieczeń oraz bardzo dokładnie przestudiować wszystkie wykluczenia. Każde towarzystwo inaczej konstruuje umowy, dlatego dobrze wiedzieć, jak to konkretnie wygląda w naszej umowie. 

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/czy-w-czasie-wojny-zadziala-ubezpieczenie/   

https://gu.com.pl/czy-wojna-wylacza-odpowiedzialnosc-ubezpieczyciela/

EMERYTURY

22. EUROPEJSKA EMERYTURA Z MAŁĄ SZANSĄ NA WEJŚCIE W ŻYCIE

Pod koniec marca w życie weszło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego. Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń, twierdzi, że choć pomysł wprowadzenia go jest słuszny i potrzebny, istnieje mała szansa, że Polacy z niego skorzystają. 

Jego zdaniem wprowadzone w ostatnim czasie PPK jako dodatkowy, dobrowolny element systemu emerytalnego powodują, że w najbliższym czasie w Polsce nie będzie miejsca na kolejne produkty emerytalne. 

Więcej informacji: https://gu.com.pl/piu-europejska-emerytura-ma-male-szanse-na-sukces/

NOWOŚCI W PHINANCE

23. PHINANCE DOŁĄCZA DO ZWIĄZKU NIEZALEŻNYCH INSTYTUCJI FINANSOWYCH

W marcu 2022 r. jako Phinance dołączyliśmy do Związku Niezależnych Instytucji Finansowych. To kolejna, po Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF), prestiżowa organizacja, której członkiem zostaliśmy w tym roku.

Związek Niezależnych Instytucji Finansowych to organizacja, której celem jest kształtowanie przyszłości rynku kapitałowego w Polsce. Marek Rybiec, członek zarządu ZNIF powiedział, że wierzy, że współpraca z instytucjami będącymi członkami Izby przyczyni się do zwiększenia roli, jaką fundusze inwestycyjne pełnią w portfelu polskich inwestorów.

Dla Phinance dołączenie do ZNIF to kolejny krok na drodze rozwoju, ale i realnego wpływania na kształt polskiego rynku pośrednictwa finansowego.

Więcej informacji: https://phinance.pl/aktualnosc/phinance-dolacza-do-zwiazku-niezaleznych-instytucji-finansowych_83484


NIE CHCESZ, ŻEBY OMINĘŁY CIĘ KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ 

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE W PIGUŁCE

  • Selekcjonuję najważniejsze informacje dotyczące rynku nieruchomości, kredytów hipotecznych, inwestycji, instytucji finansowych, ubezpieczeń, zmian w prawie i wysyłam raz w miesiącu skondensowane zestawienie w formie Biuletynów Finansowych

  • Dzięki temu moi klienci i odbiorcy są na bieżąco odpowiednio poinformowani i mogą podejmować świadome decyzje w obszarze swoich finansów

  • Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pilne zmiany, np wsparcia rządowe, zmiany w systemie emerytalnym, bądź okazje inwestycyjne – moi klienci również jako pierwsi dostają o nich informacje

  • Zamiast reagowania zawałem serca na clickbaitowe artykuły w sieci skorzystaj z mailingów zaufanego człowieka z branży finansowej. Dołącz do grona 5500+ osób, aby otrzymywać wiarygodne i przefiltrowane informacje finansowe podane w przystępny sposób

Dodaj komentarz

Udostępnij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *