3 nowe ugi podatkowe, hipoteki ze stałym oprocentowaniem, NN przejmuje Metlife
Przejdź do kursu

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE – LIPIEC 2021

Zwykle we wstępie nawiązuję do aktualnych wydarzeń – a ostatnimi czasy w finansach działo się dużo, oj dużo! Oczywiście w głównej mierze wynikało to z wpływu, jaki na rynek ma nieszczęsny wirus, ale nie oszukujmy się – w drugiej kolejności do kompulsywnego sprawdzania newsów dołożył się rząd. Teraz, w lipcu, wyczuwam jednak pewne rozluźnienie – pierwszy kurz po ogłoszeniu założeń Polskiego Ładu już opadł, obostrzenia zniknęły, a Polacy albo już są na wakacjach albo niedługo wyjadą. W tym Biuletynie chciałbym zatem zwrócić uwagę na coś innego, bardzo dla mnie istotnego – sposób i formę komunikacji, jaką przyjąłem i właśnie ją aktualizuję. Daj znać w komentarzu na ile nowa forma wpisu jest dla Ciebie czytelna 🙂


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

1. Polska płaca minimalna jest najniższa w UE, ale…

Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty życia, to najniższa krajowa w Polsce (odpowiednik ok. 614 euro) pozwala kupić więcej niż taka sama pensja w Czechach, na Węgrzech, Litwie, w Grecji czy Portugalii.

Polska jest obecnie jednym z 5 krajów Unii Europejskiej, w którym pensję minimalną pobiera więcej niż 10 proc. obywateli. Dane GUS wskazują, że jest ich 13 proc. Pierwsze miejsce zajmuje Słowenia (15,2 proc.), dalej jest Bułgaria (14,1 proc), Rumunia (13,3 proc), a tuż za Polską Francja (11,6 proc.). Płaca minimalna nie obowiązuje jednak w każdym kraju Unii. Na początku 2021 roku funkcjonowała w 21 na 27 państw członkowskich (poza Danią, Włochami, Cyprem, Austrią, Finlandią i Szwecją).

Tempo wzrostu minimalnego wynagrodzenia wyraża średni roczny wskaźnik zmiany. Między styczniem 2011 r. a styczniem 2021 r. najwyższy był w Rumunii (+11,3 proc.). Grecja jest z kolei jedynym państwem członkowskim UE, w którym średnia roczna stopa zmiany była ujemna (-1,3 proc.).

Według Eurostatu są 3 grupy zarobkowe:

 1. z płacą minimalną poniżej 700 euro (Polska)
 2. z płacą minimalną od 700 do 1500 euro
 3. z płacą minimalną powyżej 1500 euro

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę siłę nabywczą pensji minimalnej , to według tego kryterium Polska „przeskakuje” do grupy 2 (i znajduje się tuż obok Hiszpanii, Słowenii, Irlandii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec i Luksemburga).

Odniesienie do siły nabywczej to w zasadzie jedyny sensowny sposób porównywania zarobków. Bo co z tego, że w Luksemburgu pensja minimalna wynosi 2202 euro, skoro koszty życia w tym kraju są bardzo wysokie?

Na koniec dodam, że Unia Europejska chce ujednolicić sposób naliczania pensji minimalnej we wszystkich krajach członkowskich. Nie chodzi tu jednak o zrównanie wynagrodzeń, ale o jednolite mechanizmy wyliczania najniższej krajowej. Jedną z propozycji jest ustalenie płacy minimalnej na wysokości minimum 50 proc. średniej płacy w danym kraju (w Polsce już teraz jest ona na poziomie 53,2 proc.).

Alternatywnym współczynnikiem miałaby być płaca minimalna na poziomie 60 proc. mediany, czyli środkowej wartości zarobków w kraju.

Europejska płaca minimalna miałaby pomóc w niwelowaniu nierówności społecznych, pobudzać produktywność i redukować lukę płacową w zarobkach kobiet i mężczyzn w krajach UE. To dlatego, że blisko 60 proc. pracowników, którzy pobierają najniższą pensję w krajach Unii stanowią kobiety. Zmiany proponowane przez Komisję Europejską mogłyby podnieść zarobki od 10 do nawet 20 mln osób.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/placa-minimalna-w-krajach-unii-w-2021-roku/xzhdn9d

2. Co z szacowaną inflacją i krajowym wzrostem PKB w 2022 roku?

Według prognoz Centrum Informacyjnego Rządu krajowy wzrost PKB w 2022 roku wyniesie4,3 proc., a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 2,8 proc. Rząd oczekuje również spadku stopy bezrobocia rejestrowanego do 6,0 proc. na koniec tego roku i 5,8 proc. na koniec 2022 roku.

Jeśli chodzi o aktualne prognozy dotyczące PKB i inflacji, to są one zgodne z tymi, które opublikowano w kwietniu 2021 w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2021–2024. Niestety, ani jedna, ani druga prognoza nie uwzględnia tego, jaki wpływ na gospodarkę będą miały założenia przedstawione w Polskim Ładzie…  

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/zalozenia-do-budzetu-na-2022-r-rzad-a-plany-pkb-i-inflacji/pmmsndc

3. Polski Ład i nowe ulgi podatkowe – kiedy wejdą w życie?

Ministerstwo Finansów przedstawiło więcej szczegółów na temat 3 nowych ulg podatkowych, które zapowiedziano w Polskim Ładzie. Według planów projekty ustaw powinny pojawić się jeszcze w lipcu, bo rząd chce, aby ulgi podatkowe zaczęły obowiązywać od początku przyszłego roku.

Co to za ulgi?

Ulga na powrót z zagranicy

Dotyczy ona tych, którzy poza granicami kraju pracowali co najmniej przez 3 lata. Jeśli ktoś po takim czasie zdecyduje się na zmianę rezydencji podatkowej na polską, będzie mógł korzystać z tej ulgi przez 4 lata.

Ulga będzie wynosić 50 proc. wysokości podatku PIT należnego w roku zmiany rezydencji podatkowej. Przez kolejne 3 lata będzie natomiast wynosić 50 proc. wysokości podatku PIT zapłaconego rok wcześniej.

Ryczałt dla nowych inwestorów – podatek maksymalny

Ci, którzy odnieśli sukces biznesowy za granicą, będą mogli rozpocząć inwestycje w Polsce bez obaw o trudną do określenia wysokość podatku. Podatkiem maksymalnym dla takich osób ma być kwota 200 tys. zł. Jeśli ich inwestycje przekroczą 100 tys. zł rocznie i trafią na cele takie, jak: innowacje, nauka, kultura czy sport, żaden z inwestorów nie zapłaci więcej niż 200 tys. zł podatku od działalności prowadzonej poza Polską.

Voluntary disclosure

Ta ulga jest jednocześnie programem dobrowolnego ujawnienia ryzykownej polityki podatkowej i daje firmom możliwość rozpoczęcia działania „z czystym kontem”. Nieujawniony dochód lub kapitał ma zostać obciążony ryczałtem w wysokości 8 proc., który taka firma będzie musiała zapłacić. Program dotyczy wyłącznie podatku dochodowego.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/szykuja-sie-nowe-ulgi-podatkowe-pojawi-sie-tez-maksymalny-podatek/8w5dj6g

4. Czesi i Węgrzy podnoszą stopy procentowe

23 czerwca Narodowy Bank Czech podniósł stopy procentowe ćwierć punktu do 0,5%. Dzień wcześniej Narodowy Bank Węgier podniósł stopę referencyjną z 0,6 % do 0,9%. Kierujący węgierskim bankiem centralnym Gyorgy Matolcsy zapowiedział, że podwyżki stóp procentowych będą kontynuowane, bo „istnieje poważne ryzyko ataków spekulacyjnych na forinta”. Podwyżki stóp mają temu zapobiec. Poza tym jego zdaniem budżet na wyborczy 2022 rok może pobudzić inflację, która  w połączeniu z ujemnymi realnymi stopami procentowymi będzie destabilizowała gospodarkę.

Gubernator Narodowego Banku Czech Jiří Rusnok powiedział z kolei, że istnieje możliwość podnoszenia stóp procentowych na każdym kolejnym spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej. Do końca tego roku są zaplanowane jeszcze 3 posiedzenia RPP. Po czerwcowej podwyżce korona zyskała 0,4% wobec euro po podwyżce stóp – najwięcej w całym regionie.

Więcej informacji: https://alebank.pl/w-tym-roku-jeszcze-trzy-podwyzki-stop-procentowych-w-czechach/

5. Szykują się spore zmiany w prawie spadkowym. Czego dotyczą?

Ministerstwo Sprawiedliwości doszło do wniosku, że nie ma powodu, aby dalecy krewni dziedziczyli spadek na mocy ustawy. Obowiązujące teraz prawo powoduje, że w trakcie postępowania pojawia się mnóstwo problemów, przez co najbliższa rodzina zmarłego czeka na jego rozstrzygnięcie znacznie dłużej, niż powinna. 

Najważniejsza z zapowiadanych zmian dotyczy ograniczenia kręgu spadkobierców dziedziczących na mocy ustaw (np. stryjecznych i ciotecznych wnuków). Takie dziedziczenie oczywiście będzie możliwe, jeśli spadkodawca wyrazi chęć. Będzie jednak wymagało spisania testamentu.

Co jeszcze się zmieni? W nowelizacji znajdzie się zapis, który będzie lepiej chronić małoletnich przed dziedziczeniem długów oraz o niegodności dziedziczenia (np. jeśli ojciec nie płacił alimentów na rzecz dziecka, nie będzie dziedziczył majątku po jego śmierci; zgodnie z przepisami matka zmarłego będzie musiała skierować sprawę do sądu).

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/duze-zmiany-w-prawie-spadkowym-mniej-osob-bedzie-dziedziczyc-6648001533065920a.html oraz https://biznes.interia.pl/finanse/news-prawo-pl-zmiany-w-prawie-spadkowym-ogranicza-dziedziczenie-d,nId,5302702

6. Koniec ery taniego pieniądza?

Amerykański bank centralny zaskoczył inwestorów – zapowiedział ograniczenie skupu aktywów oraz dwie podwyżki stóp procentowych do końca 2023 roku. Jak zareagowali inwestorzy? Z jednej strony kupują aktywa korzystające na wzroście stóp za oceanem, a z drugiej wyprzedają te, które będą na tym tracić. Pierwszy raz od wielu miesięcy w USA zaczęły się pojawiać głosy pełne obaw o utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego.

Po wybuchu pandemii Fed wpompował w rynek łącznie 3 biliony dolarów. Zapoczątkowana w listopadzie fala zwyżek cen aktywów powiązanych ze wzrostem gospodarczym mogła być więc oparta na błędnym założeniu inwestorów, że Fed będzie pompował pieniądze w rynek jeszcze przez długi czas. 

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/finanse/fed-chce-zmniejszyc-qe-i-podnosic-stopy-oto-jak-zareaguja-rynki/8cyc81l


KREDYTY HIPOTECZNE

7. Okresowo stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego we wszystkich bankach komercyjnych

Ta epokowa zmiana jest wynikiem zaleceń KNF, która już od lat apelowała, aby banki komercyjne miały w swojej ofercie kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem. Minimalny okres obowiązywania okresowo stałego oprocentowania powinien wynosić 5 lat. Taki okres przyjęła większość banków. Są jednak wyjątki.

Jak działa okresowo stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego? Po pierwszym etapie (5- lub 7-letnim w zależności od banku) kredytobiorca dostaje propozycję stopy na kolejny okres. Może tę propozycję przyjąć albo przejść na stopę zmienną. Nie może jednak zmienić oprocentowania na zmienne w trakcie trwania okresu z oprocentowaniem stałym.

Do tej pory stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych cieszyło się sprzedażą na poziomie kilkunastu procent – tak wynika z oficjalnych danych. I pokrywa się to z moimi osobistymi doświadczeniami – większość klientów wybiera mimo wszystko zmienne oprocentowanie, bo oferty ze stałym zakładają wyższą marżę i ratę o ok. 100 zł przy kredycie na 400 000 zł. To w większości przypadku wciąż zbyt duża różnica, by klienci aktualnie przepłacali za możliwość utrzymania wysokości raty przy potencjalnej podwyżce stóp w przyszłości.

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyty-hipoteczne-przez-ile-lat-stale-oprocentowanie-8147303.html


NIERUCHOMOŚCI

8. Z mieszkaniem jak z Netfliksem – możesz wykupić  je w abonamencie

Jak wykupić abonament na mieszkanie? Cóż, normalnie – wybierasz pakiet, jaki Cię interesuje (meble, obsługa, serwis) i zaczynasz mieszkać.W standardzie mieszkań na abonament jest często Wi-Fi, zdalny dostęp do biura obsługi, a także miejsca parkingowe i stojaki na rowery. Większość lokali ma balkony lub ogródki, zwierzęta są mile widziane.

W Polsce rynek instytucjonalnego najmu, nazywany w skrócie rynkiem PRS (z ang. Private Rented Sector), dopiero się rozkręca. Dla porównania w krajach Europy Zachodniej sektor ten obejmuje od 30 do nawet 80 proc. rynku. Najbardziej rozwinięty jest m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Holandii i krajach skandynawskich. Potencjał polskiego rynku zachęca firmy do inwestycji w ten segment, więc można się spodziewać wysypu takich projektów.

Przemysław Chimczak-Bratkowski, prezes Fundacji Rynku Najmu i partner w ThinkCo uważa, że najem instytucjonalny jest alternatywą dla kredytu. Jego zdaniem czynsze w najmie od firm będą na poziomie rynkowym (w zależności od lokalizacji, skali obiektu i standardu). Eksperci uważają, że dzięki rynkowi PRS Zmieni się również postrzeganie samego najmu – na lepsze.

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/mieszkanie-na-abonament-w-polsce-rozwija-sie-nowy-rodzaj-najmu-6649475910822816a.html

9. Hurtowe zakupy mieszkań windują ich ceny na rynku

1071 mieszkań w Warszawie za 100 mln euro? Niedawno właśnie tyle kupił duński Nordic Real Estate Partners. Większość z nich jeszcze nawet nie zaczęła się budować. Wiadomo jednak, że chodzi o mieszkania na warszawskim Bemowie i Służewcu. Średnia cena jednego kupionego mieszkania wyniosła 350 tys. zł.

Duńska spółka mado wydania w Polsce łącznie 500 mln euro, i to do końca tego roku. Część tej kwoty zainwestuje w logistykę (magazyny). Jeśli zaś chodzi o mieszkania, to do 2025 roku chce ich mieć w Polsce aż 10 tysięcy.

Wiele wskazuje na to, że mieszkania w stolicy (i nie tylko, bo rynek najmu instytucjonalnego będzie się rozwijał) staną się jeszcze droższe. Z najnowszej analizy serwisu Epandera i Rentier.io wynika, że w Warszawie ceny ofertowe wzrosły w maju średnio o prawie 7 proc. rok do roku i doszły już do 11,5 tys. za metr kwadratowy. W Krakowie wzrosły aż o 16 proc., a we Wrocławiu – o 8 proc.

Więcej informacji: https://www.money.pl/gospodarka/mieszkanie-na-abonament-w-polsce-rozwija-sie-nowy-rodzaj-najmu-6649475910822816a.html

10. Premier zapowiedział gwarancję wkładu własnego na zakup mieszkania

Łatwiejszy dostęp do zakupu mieszkań to jedna z najważniejszych obietnic programowych Polskiego Ładu. Ma być też jedną z najszybciej wdrażanych w życie. Jak zapowiada premier Morawiecki, pojawi się wsparcie dla osób, którzy mają zdolność kredytową, ale nie posiadają gotówki na wkład własny. Zdaniem premiera to właśnie brak wkładu własnego jest największą blokadą dla młodych rodzin, które chcą kupić mieszkanie.


Z pewnością nie pomagają im też rosnące ceny mieszkań. Te, zdaniem Morawieckiego, zaczną spadać, gdy uwolni się rynek budowy domów – najpierw tych mniejszych, a potem większych.

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/mieszkanie-plus-premier-owszem-przyznajemy-sie-do-potkniecia/y4l4dr1

11. Państwo chce wiedzieć czym ogrzewamy nasze domy i mieszkania

Dane, których zbieranie oficjalnie rozpoczęło się 1 lipca, mają pomóc w walce z „kopciuchami”. Planowany spis ma objąć ok. 5–6 mln właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych. Są jednak pewne problemy. Pierwszy jest taki, że gminy nie wiedzą, jak mają te informacje zebrać. Nie dostaną też dodatkowych pieniędzy na obsługę ewidencji.


Drugi problem to brak wiedzy – większość ludzi nie wie, czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Nie wie też, jakie nakłada na nich obowiązki i jakie są kary za niewywiązywanie się z nich. A kary są – najpierw 500 zł mandatu za niewywiązanie się z obowiązku zgłoszenia rodzaju ogrzewania do CEEB, a potem, jeśli sprawa trafi do sądu – grzywna w wysokości 5 tys. zł

Więcej informacji: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/mieszkanie-plus-premier-owszem-przyznajemy-sie-do-potkniecia/y4l4dr1

12. Koniunktura w mieszkaniówce lepsza niż przed pandemią

Już teraz jest dobrze, a według ekspertów HRE Investments scenariusze na kolejne kwartały zakładają 3 opcje – że będzie dobrze, że będzie bardzo dobrze, a nawet że będzie za dobrze.

Pierwsza opcja zakłada, że deweloperzy zaspokoją potrzeby mieszkaniowe. Trzecia – że mieszkania zdrożeją jeszcze bardziej, co zahamuje zainteresowanie kupujących. Realizacja trzeciego scenariusza nie leży jednak w niczyim interesie, także deweloperów. Bo co z tego, że wzrosty cen pozwolą zyskać wyższą marzę, skoro spadnie sprzedaż liczby mieszkań?

 • Cen mieszkań i prognoz dotyczących dalszych ich zmian,
 • Rządowego programu stymulującego rynek mieszkaniowy,
 • Skali akcji kredytowej, Kondycji gospodarstw domowych,
 • Kondycji sektora budownictwa mieszkaniowego,
 • Sytuacji na rynku najmu, Długoterminowych prognoz dotyczących poziomu stóp procentowych w Polsce

Pełny aktualny raport HRE Investments do pobrania TUTAJ


INSTYTUCJE FINANSOWE

13. Nowe podmioty na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego

Lista ostrzeżeń publicznych powiększyła się o 6 kolejnych firm. Wymienione spółki obracają instrumentami finansowymi bez zezwolenia i prowadzą działalność bez zezwolenia

 • Grey Matter Enterprise Ltd z siedzibą w Monachium
 • Capital Letter GmbH z siedzibą w Monachium
 • Capital Letter Ltd z siedzibą w Majuro na Wyspach Marshalla
 • International Market Service Board z siedzibą w Tallinnie
 • Global Estate Found OÜ z siedzibą w Tallinie
 • Connect&Invest sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie

Wymienione spółki obracają instrumentami finansowymi bez zezwolenia i prowadzą działalność bez zezwolenia.

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/KNF-szesc-nowych-podmiotow-na-liscie-ostrzezen-publicznych-8130111.html

14. Grupa NN kupiła Metlife w Polsce i w Grecji

Według założeń inwestycja ma przynieść grupie NN korzyści zarówno w Polsce, jak i w Grecji. W Polsce – wzmocni pozycję Grupy na rynku ubezpieczeń na życie
(z obecnych 8% do 12%) i produktów emerytalnych. W Grecji Grupa NN stanie się teraz liderem na rynku ubezpieczeniowym.

Szacowana wartość zakupu MetLife wynosi 584 mln euro

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/27728/grupa-nn-przejmie-biznes-metlife-w-polsce-i-grecji

15. Prawie 400 tys. zł kary dla funduszu hipotecznego Yanok

Przed działaniem tej krakowskiej spółki Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegał już w zeszłym roku. Chodziło o lokowanie pieniędzy w weksle inwestycyjne, które Fundusz Inwestycyjny Yanok wykorzystywał sprzecznie z ich funkcją – do pozyskania kapitału na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej Funduszu oraz na udzielanie ryzykownych pożyczek dla innych przedsiębiorców. Postępowanie wobec działalności Funduszu Inwestycyjnego Yanok prowadzi Prokuratora Okręgowa w Krakowie

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/27729/uokik-nalozyl-prawie-400-tys-zl-kary-na-fundusz-hipoteczny-yanok

16. Dlaczego prezes NBP toleruje niskie stopy procentowe i wysoką inflację?

Przed działaniem tej krakowskiej spółki Urząd Och

W wywiadzie dla Financial Times prezes NBP Adam Glapiński powiedział chyba więcej, niż chciał. Obok zapowiedzi, że jeśli Polacy masowo ruszą po podwyżki, podniesienie stóp procentowych nastąpi jeszcze w tym roku, wyjawił coś jeszcze. Przyznał, że toleruje niskie stopy procentowe i wysoką inflację, bo… bogaci mniej go obchodzą.

Jego słowa brzmiały tak:
„Brutalnie powiedziałbym tak: bogaci to mnie mniej obchodzą, bo to jest jednak niewielka część polskiego społeczeństwa. (…) Tych ludzi jest w Polsce mało. Moim zdaniem bogaci to ci, którzy zastanawiają się, czy kupować mieszkania w kraju czy za granicą, czy np. w miejscowościach wypoczynkowych. Nie mają tak zwanych trosk dnia codziennego. Kupują dobra luksusowe”.

Z tych słów można wywnioskować, że zdaniem Glapińskiego biednym jest wszystko jedno, ile wynosi inflacja i jakie oprocentowanie mają ich oszczędności, a bogaci i tak sobie poradzą, bo inwestują, zamiast trzymać pieniądze w banku.

Niskie oprocentowanie w bankach być może mało kogo by obchodziło, gdyby nie wysoka inflacja. Obecna jest na poziomie 5% i da się ją odczuć. Poza tym nie oszukujmy się – biedni biednieją także „dzięki” bogatym, głównie za sprawą baniek spekulacyjnych (chociażby na rynku nieruchomości – bogaci kupują mieszkania, a przeciętnego Polaka nie stać nawet na jedną nieruchomość).

Niestety, w interesie każdej partii populistycznej, która rozdaje socjal, jest prowadzenie polityki w taki sposób, by „produkować” ludzi, którzy będą od tego socjalu uzależnieni. Jeśli po drodze coś pójdzie nie tak i biedni zbiednieją jeszcze bardziej, to – biorąc pod uwagę słowa prezesa NBP – strata będzie niewielka. Tyle że jego zdanie na ten temat wykracza poza obowiązki, jakie powinien pełnić
w pierwszej kolejności. Podstawowym zadaniem prezesa NBP i banku centralnego jest bowiem ochrona wartości złotego. Na co więc czeka się w Polsce, skoro wartość oszczędności w bankach topnieje w tempie 5% w skali roku

Więcej informacji: https://subiektywnieofinansach.pl/masz-pieniadze-w-banku-i-obawiasz-sie-o-nie-prezes-nbp-zdradza/

17. Projekt nowelizacji ustawy o funduszach przyjęty. Co się zmieni?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie dotychczasowej ustawy funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Projekt dostosowuje polskie prawo do rozwiązań UE

Zmiany w ustawie:

 • mają ułatwić TFI prowadzenie działalności transgranicznej,
 • regulują zmianę w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi o charakterze crowdfundingu,
 • wprowadzają jednolite wymagania dotyczące informacji reklamowych kierowanych do inwestorów,
 • ustanawiają centralną bazę danych, która będzie dostępna przez stronę internetową.

Część proponowanych w nowej ustawie rozwiązań ma wejść w życie 2 sierpnia 2021 roku.

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/27690/rada-ministrow-przyjela-projekt-noweli-ustawy-o-funduszach-szykuja-sie-wazne-zmiany


UBEZPIECZENIA

18. Jeden burzowy tydzień podnosi szkody o 50-60%

Straty spowodowane przez czerwcowe burze i tornada są liczone w milionach. Najwięcej strat dotyczy zniszczonych samochodów, jest też wiele zalanych i uszkodzonych domów. Ubezpieczyciele wypłacają odszkodowania w trybie uproszczonej likwidacji szkód. Błyskawicznie wypłacane są kwoty bezsporne lub zaliczki, a proste szkody są całkowicie likwidowane. W przypadku dużych, złożonych szkód, w których konieczna jest wizyta rzeczoznawcy, firmy starają się wszystko przyspieszyć i uprościć.


W 2019 roku Polska Izba Ubezpieczeń przeprowadziła badanie świadomości mieszkańców w regionach najbardziej narażonych na katastrofy pogodowe. Na pytanie, jakie działania podjęliby, gdyby dotknęła ich duża szkoda pogodowa, najwięcej respondentów odpowiedziało, że liczyłoby na pomoc władz samorządowych lub państwa (odpowiednio 54 i 50 proc.).


Niestety, pomoc państwa nie działa w każdym przypadku. W dodatku jest też ograniczona, a zapomogi nie pokrywają wszystkich szkód. Kluczem jest więc wybór takiej polisy, która odpowiednio chroni nasz majątek.

Na początku 2020 i 2021 roku Polska Izba Ubezpieczeń przeprowadziła kolejne badanie. Wstępnie wynika z niego, że Polacy w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę, że ryzyko klimatyczne dotyczy wszystkich. Oby to prowadziło do decyzji o ochronie majątku. Ci, którzy już z takiej ochrony korzystają, potwierdzają, że ubezpieczenia są bardzo skuteczną pomocą

Więcej informacji: https://piu.org.pl/blogpiu/burzowy-tydzien-w-polsce-szkody-rosna-nawet-o-50-60/


EMERYTURY

19. Ile wynosi najniższe świadczenie emerytalne w Polsce?

Emeryt rekordzista, który przepracował w życiu jeden dzień, pobiera emeryturę, która wynosi…. 1 grosz. Oznacza to, że wysokość świadczenia ponownie się zmniejszyła, bo w marcu prezes ZUS prof. Uścińska informowała, że najniższa emerytura wynosi 3 grosze.

Prezes ZUS powiedziała również, że należy myśleć nad wprowadzeniem minimalnego stażu, który uprawnia do emerytury. Obecne założenia systemu emerytalnego nie uzależniają przejścia na emeryturę od uzbierania kapitału minimalnego

Więcej informacji: https://www.o2.pl/biznes/najnizsza-emerytura-w-polsce-ile-wynosi-ta-kwota-moze-zaskoczyc-6649383996509088a

20. Ponad 680 tys. firm nie podpisało umów o PPK ani nie wdrożyło alternatywnego PPE

Wraz z końcem czerwca zakończył się czwarty, ostatni etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obejmował on jednostki sektora finansów publicznych i najmniejsze firmy. W tym etapie partycypacja w sektorze publicznym wyniosła 19,5%, a w prywatnym – 29,2%.

Najwyższy poziom partycypacji dotyczy branżach związanych z finansami i ubezpieczeniami (58,4%) oraz informacji i komunikacji (46,1%). Łącznie zatrudnionych w tych branżach jest 420 tys. osób. Najniższy poziom uczestnictwa w PPK jest widoczny w ochronie zdrowia (18,7%) oraz edukacji (19,3%). Oba sektory zatrudniają łącznie 1,6 mln osób.

Prezes PFR Paweł Borys chce dotrzeć do tych firm z przekazem i edukacją, zamiast stosować kary. Uważa bowiem, że kluczem do partycypacji w programie są szkolenia pracowników. Na nie jednak musi wyrazić zgodę pracodawca[

Więcej informacji: https://www.analizy.pl/puls-rynku/27648/niska-partycypacja-w-ppk-i-ppe


CIEKAWE LINKI

21. Ruszył kalkulator dopłat na zakup elektrycznych aut osobowych

Kalkulator działa w ramach kampanii elektomobilni.pl i dotyczy zakupu samochodu elektrycznego z programu Mój elektryk. Pozwala sprawdzić cenę elektrycznego samochodu osobowego, który jest dostępny w Polsce, oraz sprawdzić wysokość dotacji z publicznych środków. W tej chwili do programu kwalifikuje się 40 modeli aut.

Program Mój elektryk przewiduje dopłaty w wysokości do 18,75 tys. zł lub 27 tys. zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Maksymalna cena pojazdu objętego dopłatą wynosi 225 tys. zł, przy czym limit ten nie obowiązuje osób, które mają Kartę Dużej Rodziny.

Kalkulator znajdziecie na stronie: https://elektromobilni.pl/kalkulator-doplat

NIE CHESZ, ŻEBY KOLEJNE WAŻNE AKTUALNOŚCI FINANSOWE CIĘ OMINĘŁY? ZAPISZ SIĘ DO LISTY MAILINGOWEJ PONIŻEJ 🙂

NAJWAŻNIEJSZE AKTUALNOŚCI FINANSOWE W PIGUŁCE

 • Selekcjonuję najważniejsze informacje dotyczące rynku nieruchomości, kredytów hipotecznych, inwestycji, instytucji finansowych, ubezpieczeń, zmian w prawie i wysyłam raz w miesiącu skondensowane zestawienie w formie Biuletynów Finansowych

 • Dzięki temu moi klienci i odbiorcy są na bieżąco odpowiednio poinformowani i mogą podejmować świadome decyzje w obszarze swoich finansów

 • Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pilne zmiany, np wsparcia rządowe, zmiany w systemie emerytalnym, bądź okazje inwestycyjne – moi klienci również jako pierwsi dostają o nich informacje

 • Zamiast reagowania zawałem serca na clickbaitowe artykuły w sieci skorzystaj z mailingów zaufanego człowieka z branży finansowej. Dołącz do grona 850+ osób, aby otrzymywać wiarygodne i przefiltrowane informacje finansowe podane w przystępny sposób

Dodaj komentarz

Udostępnij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *